Jump to content

Νόηση


Recommended Posts

Οι ιδέες του ανθρώπου (ιδανικά, ηθική, ουτοπικές καταστάσεις κτλ), είτε πραγματοποιήσιμες είτε όχι, είτε δύσκολες και κόντρα στο ένστικτο είτε όχι, δεν είναι φυσικές, με την έννοια ότι φύσει ο άνθρωπος έχει αυτό το δυναμικό σκέψης; Η φύση δεν πραγματώνεται μόνο μέσα από τις εξωτερικές μεταβολές, αλλά και μέσω του νου. (προσωπική άποψη)

Έτσι φαίνεται να είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

τώρα το θέμα της φύσης και ιδανικών σου είπα...

... είναι η απόδειξη που θέλεις ως ένα ον που μπορεί να φτάσει τον Θεό... ...

Τώρα στο ξαναλέω όσοι ορίζουν φύση φυτά+ζώα+πράγματα και όχι εντός της και τον άνθρωπο είναι λάθος. Φύση = όλα τα έμψυχα και άψυχα και σε αυτά είναι και ο άνθρωπος... Το να εξαιρείς κάτι από την φύση είναι σφάλμα της σκέψης που σταδιακά σε οδηγεί σε συμπεράσματα του στυλ "οι άνθρωποι είναι εκτός φύσης" = "δεν υπάρχουν ιδανικά στην φύση"...

....

Από την στιγμή λοιπόν που η φύση έχει δημιουργήσει τα συναισθήματα όπως αγάπη, ανιδιοτέλεια, ειλικρίνεια  αυταπάρνηση κτλ κτλ έχεις τις αποδείξεις σου αν η φύση δημιουργεί ιδανικά ή όχι....

Δεν είπα ότι οι άνθρωποι είναι εκτός φύσης. Είπα ότι τα ιδανικά τα ανθρώπινα είναι διαφορετικά απ'όλα τ'άλλα που συναντούμε στη φύση και ότι αυτό μπορεί να σημαίνει ότι η φύση μπορεί να υπάρχει και κάτω από διαφορετικούς όρους (από αυτόυς της φθοράς και της εντροπίας) - τα ιδανικά δε - δεν είναι συναισθήματα. Είναι καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Ουτι... για σένα που δεν έχεις ζήσει προφανώς κάποια βιώματα κάποια πράγματα η άποψη σου είναι ότι το κάρμα και οι προηγούμενες ζωές δεν στηρίζονται πουθενά και το ονομάζεις δόγμα...  Αυτά είναι τα βιώματα σου και με αυτά τοποθετείσαι.. είναι απόλυτα σεβαστό.

...

 

Το "απόλυτα σεβαστό" είναι για μένα λόγος "έλληνα πολιτικού" (και ξέρεις τι 'αξία' έχουν τα λόγια τους).... με ολίγη συγκαταβατικότητα 'γκουρού' ειπωμένο με ύφος αυθεντίας 17 καρδινάλιων. 

Ούτε για τα βιώματά μου ούτε για την άποψη μου ξέρεις τίποτα - και βάζεις λόγια στο στόμα μου (άλλο κόλπο έλληνα πολιτικάντη). Εκείνο που λέω είναι ότι μιλάς γι'αυτά δογματικά. Και βέβαια ίσως δεν το κάνεις κατα λάθος - γιατί πετάς σε διάφορα θέματα εδώ κι εκεί για 'προηγούμενες ζωές' και παίρνεις το ύφος της συγκαταβατικότητας καρδινάλιου όταν λέγονται διαφορετικά. Βρίσκω λοιπόν επίσης δικαιολογημένη την υποψία ότι προπαγανδίζεις τη συγκεκριμένη θέση.

 

Πρόσεξε: Οι ιδέες για το το "κάρμα" και τις "προηγούμενες ζωές" (που είναι off-topic αν θέλετε πάντε το αλλού) στηρίζονται σε βιώματα - προφανώς - για οποία όμως μπορούν να ερμηνευτούν με 8 άλλους - ίσως πιο αποτελεσματικούς τρόπους (εδώ που τα λέμε οι ιδέες για προηγούμενες ζωές, είναι παλιά υπόθεση και από τότε 'έτρεξε νερό στο αυλάκι...')

Εσύ έχεις επιλέξει για δικούς σου λόγους τη συγκεκριμένη άποψη (σημ 'δόγμα'=άποψη) γιατί η άποψη είναι ανεξάρτητη από το βίωμα. Είναι το πως το ερμηνεύεις.

Η κάθε ερμηνεία (για όλα ισχύει) αξιολογείται όχι μόνο στο πόσο εξηγεί το βίωμα, όσο και στα πόσα επιπλέον ζητήματα και ερωτηματικά δημιουργεί.

Η συγκεκριμένη ερμηνεία δημιουργεί πολλά ερωτηματικά και επιπλέον 'κόβει' την έρευνα προς πάσα κατεύθυνση με δογματικό τρόπο ( και ουσιαστικά στην κουβέντα μας διακόπτει αντιπαραγωγικά τη συζήτηση). Έτσι, την βάζω στα 'υπόψη' αλλά κοιτάζω για καλύτερες (δηλαδή που να εξηγούνε το βίωμα και να ΜΗ δημιουργούν έξτρα ζητήματα και επιλέον ερωτηματικά).

 

....Εγώ όμως και ένα σωρό άλλοι άνθρωποι που γνωρίζω έχουν άλλα βιώματα. π.χ. εγώ ήδη γνωρίζω την παλιά μου ζωή, ήδη θυμάμαι από την παλιά μου ζωή την ώρα του θανάτου (πώς ήμουν στο κρεβάτι ποιοι ήταν γύρω μου και τι έγινε που πήγα ως ψυχή, τι είδα και πως ξαναγύρισα στην ύλη...) και τι έγινε μετά και όλη την κατάσταση μέχρι που ενσαρκώθηκα σε νέο σώμα... ξέρω δλδ τι έζησα στον θάνατο από την παλιά μου ζωή και ξέρω τι ζει ο άνθρωπος όταν γεννιέται... επίσης θυμάμαι την παλιά μου ζωή την γυναίκα μου, που ζούσα τις σχέσεις μου αρνητικές και θετικές με ορισμένα άτομα που τώρα συναναστρέφομαι και ξέρω τι κάναμε στην προηγούμενη ζωή μου κτλ... και επίσης αρχίζω να θυμάμαι και πιο παλιές ζωές σταδιακά... ...

 

 

Ωραία, με τη διαφορά ότι υπάρχουν κι άλλες 8 - είπαμε! (οκ ίσως δεν είναι 8 ίσως είναι 4 ή 13...).

 - ερμηνείες του 'γιατί "θυμάσαι" αυτά που λες ότι θυμάσαι. Τις γνωρίζεις; Τις αξιολόγησες;

Δεν αμφιβάλλω ότι 'κάτι' θυμάσαι - αλλά η ερμηνεία που επέλεξες είναι μια από αρκετές.

 

... για σένα λοιπόν όλα αυτά είναι δόγματα... ...

 

Και αυτό - η επιλογή σου - είναι δόγμα (άποψη). Δεν είναι 'για μένα' δόγμα, είναι δόγμα γιατί είναι η άποψή σου για το πως να ερμηνεύεις κάποια βιώματα που ίσως έχουν άλλη ερμηνεία -

 

 

 

 

... αλλά εγώ ξέρω τι βιώνω εδώ στο τώρα σε συνάρτηση με τις σχέσεις μου και τις πράξεις μου από τις παλιές ζωές μου... και ξέρω μια χαρά αν υπάρχουν επιπτώσεις από μια πράξη του παρελθόντος ή αν κάποιος με μισούσε ή με ζήλευε από παλιά τι σχέση έχω τώρα και ποιος είναι... ο άλλος είναι που δεν ξέρει... οπότε ο κάθε ένας με τα βιώματα του τοποθετείται και αναλόγως ζει και επιλέγει να πράξει...

 

Ξέρεις τι βιώνεις, αλλά... ξέρεις το γιατί; Δεν είναι μόνο ανάλογα με τα βιώματα αλλά και ανάλογα με το πως τα αξιολογούμε (και το πόσο μπορούμε να τα αξιολογήσουμε - αν έχουμε κριτήριο αξιολόγησης).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μην παίζουμε με τις λέξεις και κάνουμε όντως κουβέντα για αντίδραση.... 

 

Δόγμα όταν λες ότι είναι το κάρμα και η μετενσαρκωση αναφέρεσαι σε μια θρησκευτική πίστη δεν αναφέρεσαι ότι εγώ προσωπικά εκφράζω υποκειμενική άποψη... 

 

Και αυτό το συμπεραίνω από το ότι όταν μπαίνει θέμα ηθικής πχ παράδειγμα σεξ μάνας - κόρης υποστηρίζεις ότι οι επιπτώσεις του κάρμα είναι "δόγματα" είτε είναι θετικές είτε αρνητικές... οπότε δεν πάει στην δική μου υποκειμενική άποψη. 

 

Πάει καθαρά στο να υποστηριξής την προσωπική σου θέση (βάσει της δικής σου εμειρίας ζωής) με σκοπό να πείσεις εμένα πχ ότι δεν υπάρχει  το κάρμα... δεν λες η εξήγηση του καρμα σου είναι λάθος και έχουν θετικό κάρμα η μανα-κορη που κάνουν σεξ...

 

 

Οπότε το ξεκαθαρίσαμε αυτό....

 

Τώρα το αν νιώθεις ότι είμαι απόλυτος, πολιτικάντης στα λόγια κτλ... όπως νομίζεις. Εγώ απλά τεκμηριώνω και είμαι σίγουρος για αυτά που λέω. Τώρα αν εσύ αυτό το νιώθεις από μακρυά και το ερηνεύεις ως αυταρχισμό ή δεν ξέρω και γω απλά σου λέω... κάνε ότι θέλεις αυτή είναι η άποψη μου... είτε θέλεις να την λάβεις υποψιν είτε όχι... δεν υπάρχει καμία πίεση από μένα ... απλά για μένα είμαι σίγουρος για αυτά που λέω.

 

Αυτό λοιπόν για να σου διορθώσω λίγο την προσωπική σου εκτίμηση και ψυχολογική ερμηνεία των λόγων μου στο φόρουμ

 

Και επανέρχομαι στο θέμα μας...

 

Άποψη μου: Το κάρμα υφίσταται και ενεργοποιείται θετικά και αρνητικά ανάλογα τις πράξεις (πράξη με έργα, με σκέψη και συναίσθημα) απο ένα ον σε άλλο....

 

Που σημαίνει αν υπάρχει ερωτικός δεσμός μεταξύ μάνας κόρης και η μάνα αρνείται να αφήσει συναισθηματικά την κόρη αυτό στην επόμενη ζωή θα τους ακολουθήσει και τους δύο... Η μάνα σαν μεγαλύτερη σε ηλικία θα πεθάνει πρώτη και θα μετενσαρκωθεί και υπάρχει περίτωση μεγάλη η κόρη να επιλέξει την ίδια μάνα στην γέννηση της λόγω του ερωτικού συναισθήματος....

 

Μόνο που στις νέες ζωές επέρχεται μια μικρή λήθη και τα δεδομένα αλλαζουν... και έτσι όταν η κόρη θα θελήσει να τα φτιάξει με ένα αγόρι η μάνα υποσυνείδητα θα αντιδρά και θα της δημιουργεί πρόβλημα στις σχέσεις....

 

Και το πιο φριχτό είναι ότι θα λέει η μάνα "σ'αγαπω είσαι το παιδί μου..." και από πίσω θα υπάρχει υποσυνείδητη σεξουαλικός δεσμός και η κόρη θα φτασει 45-50 χρονών αν δεν το πάρει χαμπάρι μέχρι δλδ να πεθάνει 2η φορά η μάνα και να απελευθερωθεί...

 

Αυτό λοιπόν δίνει μια ηθική ποιότητα μέσα στην φύση στο δημιούργημα άνθρωπο και στις πράξεις του σε επίπεδο σκέψης-συναισθήματος...

 

Οπότε τώρα σου απαντώ ξανά 2 σε 1.... η φύση έχει εντός της και τον άνθρωπο... που είναι ικανός και για την θέωση και για την φρίκη και καταδυνάστευση του εαυτού του... οπότε στην ουσία η φύση σε βάζει να μάθεις την τέχνη της ζωής... διότι η κόρη σίγουρα στην ζωή της θα της έρθει η πληροφορία κάποια στιγμή ότι ξέρεις έκανες αυτό παλιά και όχι ότι είναι κακό αλλά η μάνα σου δεν σε αφήνει διότι δεν μπορεί να απελευθερωθεί από το σεξουαλικό της δεσμό...

 

Στην Ταντρα να ξέρεις στην εκαπίδευση Daka/Dakini υπάρχει ολόκληρο μάθημα για τα συναισθηματικά του πως να χωρίζεις συναισθηματικά σε μια έντονη σχέση διότι τα παραγματικά dakini ως πνεύματα είναι σεξουαλικοί εκπαιδευτές και δεν μπορούν να δεσμευτούν με κάθε μαθητή τους... από την άλλη εκπέμπουν άπειρη γοητεία και ερωτισμό και έτσι εύκολα μπορεί κάποιος να τους γίνει τσιμπούρι...

 

Αυτοί λοιπόν οι άνθρωποι Daka/Dakini που είναι εκπαιδευμένοι ή από την ζωή ή σε σχολές ναι μπορούν να κάνουν την πιο τρελή σεξουαλική σχέση και για ιερό σκοπό και να διαχειριστούν τους καρμικούς δεσμούς....

 

Οι απλοί άνθρωποι μάνα-κόρη που δεσμέυονται συναισθηματικά έχουν επακόλουθα και συνέχεια στις ζωές τους... 

 

Οπότε η μοναδική περίπτωση που δεν θα είχαν επακόλουθα θα ήταν η μάνα να ήταν dakini.

 

Αλλά και πάλι μια μάνα dakini δεν θα επέλεγε αυτήν την εκπαίδευση για το παιδί της...

 

Οπότε βλέπεις ότι ναι το κάρμα στα σεξουαλικά σε περίεργες σχέσεις πότε ισχύει και πότε όχι... ανάλογα τον άνθρωπο και τις πράξεις του...

 

Αλλά εγώ απάντησα για την ηθική ποιότητα όχι για μια εξαίρεση πχ μανα dakini αλλά για το 99% των ανθρώπων.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μην παίζουμε με τις λέξεις και κάνουμε όντως κουβέντα για αντίδραση.... 

 

Δόγμα όταν λες ότι είναι το κάρμα και η μετενσαρκωση αναφέρεσαι σε μια θρησκευτική πίστη δεν αναφέρεσαι ότι εγώ προσωπικά εκφράζω υποκειμενική άποψη... 

 

Και αυτό το συμπεραίνω από το ότι όταν μπαίνει θέμα ηθικής πχ παράδειγμα σεξ μάνας - κόρης υποστηρίζεις ότι οι επιπτώσεις του κάρμα είναι "δόγματα" είτε είναι θετικές είτε αρνητικές... οπότε δεν πάει στην δική μου υποκειμενική άποψη. 

 

Πάει καθαρά στο να υποστηριξής την προσωπική σου θέση (βάσει της δικής σου εμειρίας ζωής) με σκοπό να πείσεις εμένα πχ ότι δεν υπάρχει  το κάρμα... δεν λες η εξήγηση του καρμα σου είναι λάθος και έχουν θετικό κάρμα η μανα-κορη που κάνουν σεξ...

 

 

Οπότε το ξεκαθαρίσαμε αυτό....

Μάλλον το ανακατώσαμε. Αν θέλεις να πεις κάτι σε άλλο τόπικ... πέστο στο... άλλο τόπικ (δεν ασχολούμαι καθόλου με κάτι 'καρμικό*' στο θέμα των σχέσεων (δεν είπα δεν υπάρχει*, είπα δεν ασχολούμαι, γιατί πάμε πάλι σε αυθαιρετες εικασίες και δόγματα. Μάλλον δε βγαίνει νόημα στο θέμα μας με τα πιο πάνω... :poster_oops:  :rolleyes:  :huh:  :unsure:

 

* αυτό το λέω από "σεβασμό" - δεν υπάρχει κάτι "καρμικό" υπάρχει ΚΑΤΙ που εσύ αποκαλείς καρμικό κι εγω αναγνωρίζω ότι υπάρχει αλλά δεν του βάζω την ταμπέλα που του βάζεις για να μη το περιορίζω!

:wacko:

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Δόγμα είναι να έχεις μια άποψη. Ως έπέκταση του βασικού νοήματος, δόγμα είναι να έχεις μια αμετακίνητη άποψη στην οποία ταιριάζεις τα γεγονότα όπως έρχονται (αντί τα γεγονότα να τη διαμορφώνουν) και όταν τη θεωρείς δεδομένη 'οικουμενικά' (όπως κάνεις.)

 

Αυτό πρακτικά μεταφράζεται:

Έχω κι εγώ απόψεις αλλά όταν είναι να κουβεντιάσω μαζί σου δεν έρχομαι με ωραία λόγια "σέβομαι την άποψή σου" ενώ ταυτόχρονα κάνω δηλώσεις "θα δεις στην επόμενη ζωή!"

Σέβομαι την άποψή σου με το μεταφέρω την άποψή μου έτσι ώστε να αφήνει περιθώρια και στις άλλες (και χωρίς δηλώσεις) - και φυσικά εφόσον τελικά βρίσκω ότι η 'άποψή' σου (έτσι όπως τη διατυπώνεις) μάλλον δεν είναι άξια... σεβασμού (δεσπότης είναι;) εξηγώ το γιατί τη τη βρίσκω αδικαιολόγητη (άλλωστε δηλώσεις σεβασμού δεν έκανα!)

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μην παίζουμε με τις λέξεις και κάνουμε όντως κουβέντα για αντίδραση.... 

 

Αυτό λοιπόν δίνει μια ηθική ποιότητα μέσα στην φύση στο δημιούργημα άνθρωπο και στις πράξεις του σε επίπεδο σκέψης-συναισθήματος...

...

Αλλά εγώ απάντησα για την ηθική ποιότητα όχι για μια εξαίρεση πχ μανα dakini αλλά για το 99% των ανθρώπων.....

 

 

Εεεε whatever - μπορεί αλλά είμαι σίγουρος ότι μπέρδεψες τα τοπικ, δεν μιλάμε για μάνες και κόρες εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Η... Πτώση; :010angelnot:  :cheerful_h4h:

Όπως και να το ονομάσεις, φαίνεται όντως να υπάρχει "κάτι" που

1. "από την αρχή του γνωστού πολιτισμού μας εμποδίζει στο να φτάσουμε κάποια ιδανικα" και

2. "κάθε επανάσταση του πνεύματος απλά μοιάζει σαν εκτόνωση βαλβίδας ασφαλείας"

 

Νομίζω ότι είναι το ίδιο "κάτι" που ευθύνεται και για το #1 & για το #2, και για να το πάω πιο πέρα, υποψιάζομαι ότι αυτό το κάτι που "μας εμποδίζει στο να φτάσουμε κάποια ιδανικα" είναι το ίδιο που "χάρη" (?!) σ'αυτό (εξ αιτίας του) έγινε η "αρχή του γνωστού πολιτισμού" - είναι λοιπόν κάτι τόσο ενσωματωμένο με μας και τον "πολιτισμό" ώστε επιχειρώνταςνα το ξεφορτωθούμε βλέπουμε ότι αν το πετύχουμε ξεφορτωνόμαστε τον ίδιο μας τον εαυτό...

Ακόμα και η "κάθε" - λεγόμενη - "επανάσταση του πνεύματος" είναι - πως το λένε στην Ελλάδα στις μέρες μας;;;... "συστημική" είναι ενσωματωμένη σ'αυτό το "κάτι" οπότε είναι επανάσταση-γιαλατζί στην ουσία, μόνο για "εκτόνωση βαλβίδας ασφαλείας"...

 

Αλλά υπάρχει και ένα άλλο 'κάτι' που ίσως δίνει ελπίδα - κάτι που αναρρωτιέμαι πόσο "συστημικό" είναι (γιατί αν τελικά είναι και εκείνο "συστημικό" τότε ίσως πρόκειται για άλλη μια "βαλβίδα ασφαλείας"... Αν όμως δεν είναι.... τότε ίσως υπάρχει διέξοδος... Το "κάτι" αυτό είναι (ή εκφράζεται με) αυτό που αποκάλεσες "ιδανικά". Πως μας προέκυψαν; Η φύση δεν έχει ιδανικά. Ακόμα και η επιβίωση είναι πάντα εις βάρος άλλων οργανισμών. Αν αυτά τα ιδανικά είναι όντως έτσι, τότε είναι αντι-συστημικά, οπότε... υπάρχει ελπίς!

Δεν εχω διαβασει ακομα τα υπολοιπα σχόλια.. αλλα μενω σε αυτο. 

Θελω να το συγκρινω με την αποβολη του εγωισμου του ανθρωπου, του "μη παραγωγικου" εγωισμου, ομως ακομα μου διαφευγουν τα βαθυτερα αιτια ανακυκλωσης του μεσα μας.. 

 

Επισης λες πως η φυση δεν εχει ιδανικα (!!!)

πως μπορεις να το λες αυτο; 

Απο ποια οπτικη γωνια;

Τα παντα στη φυση λειτουργουν ωστε να κρατανε μια απιστευτη ισορροπια τιποτα δε παει χαμενο, με το ζορι εχουμε παρει χαμπαρι καποια πραγματα και ακομα δεν μπορουμε να τα κατανοησουμε.. e

Link to comment
Share on other sites

Αφήνω το πόσο δογματικά τα λες για να περάσω στην ουσία.

Η φύση δεν έχει ιδανικά, κι αν είχε - και τα ήξερες - θα μπορούσες να αναφέρεις ένα, ένα μικρούλι - χωρίς να χρειάζεται να καταφεύγεις σε δόγματα (που δεν 'δείχνουν' τα λάθη, απλά τα βάζουν ταμπέλες).

:whistling:

Οπότε τι να λέμε...

Αλλά κράτα την ψυχραιμία σου και δες τις διαφορές. Η φύση είναι ένα κλειστό σύστημα που τρέφεται από τις σάρκες της (και τις σάρκες των παιδιών της). Η προσφορά αυτή δεν είναι εθελοντική, το αρνάκι και το μαρουλάκι δεν έχουν λόγο στην επιθυμία σου να τραφείς, όπως και τα ποντίκια δεν έχουν λόγο στις ορέξεις των γατιών. Η "χαριτωμένη και άψογη" (!) λειτουργία της φύσης βασίζεται στο αλληλοφάγωμα - ακόμα και σε κοσμικό επίπεδο (γαλαξιών πχ).

Αυτό στους ανθρώπους ιδεαλιστικά, δεν φαίνεται ιδανικό - έχουν λοιπόν στο νου μια άλλη κατάσταση - ανύπαρκτη στη φύση - και είναι κάτι (αυτή η επιθυμία για μια ιδανική κατάσταση όπου η ύπαρξη δεν είναι εις βάρος άλλων όντων, είτε είναι φυτά, είτε ζώα, είτε ανόργανη ύλη κτλ)

Αν θέλεις να ισχυριστείς ότι τα ανθρώπινα ιδανικά είναι της φύσης (διατί ο άνθρωπος ανήκει εις την δύση... συγνώμη... φύση) δεν κολλά. Μπαίνεις σε αδιέξοδη ποιοτική λούπα, γιατί τα ανθρώπινα ιδανικά είναι θεμελιωθώς αντι-φυσικά (στην παρούσα κατάσταση). Η φύση (όπως είναι τώρα) απέχει από το ιδανικό, Εντροπία, 2ος νόμος θερμοδυναμικής, θάνατος και φθορά είναι "φυσικά" - Έτσι οι άνθρωποι σκέφτηκαν ότι αυτή η κατάσταση ίσως να μην είναι η όντως φυσική, και να υπήρχε εκφυλισμός ή διαφορετικά, ότι κι αν αυτή είναι φυσική, υπάρχει κάτι καλύτερο πέρα από το φυσικό, κάτι που δε θεωρεί τη βία και τη ζωή τόσο αναπόσπαστα δεμένα. Από τη στιγμή όπου δεν παρατηρείται αλλού "ιδανικό" τότε σωστά διακρίνουμε τα ανθρώπινα ιδανικά ως 'μη φυσικά'. Σε κανέναν δεν αρέσει να πεθαίνει - ούτε κάν στο χορταράκι. Που πάει να πει ότι η φύση 'τείνει' προς μια ιδανική κατάσταση (που είναι κατά φύση ανύπαρκτη). Οι άνθρωποι ξεχωρίζουν στο ότι όχι απλά 'τείνουν' προς το ιδανικό, αλλά το επιδιώκουν - ακόμα και εις βάρος της επιβίωσης πράγμα που κάνει την 'τάση' --> ιδανικό - κι εφόσον αυτά συναντώνται μόνο στους ανθρώπους και έχουν 'ποιότητα' μη-φυσική, είναι δικαιολογημένο (δικαιολογημένο λέω, όχι "σωστό" αυτό είναι πέρα από υποκειμενικά σωστά και λάθη) να το βλέπουμε πέρα από τη φύση. Αν θεωρείς ότι μπορείς να δικαιολογήσης το ότι είναι "λάθος"... μπορείς να το κάνεις, μέχρι τότε... ψυχραιμία.

 

πολεμος πατηρ πατων εστι 

Η φυση εξελισσεται, διαρκως, και αφου ΔΕΝ υπαρχει νεα ενεργεια αναγκαστικα ανακυκλωνει την ηδη υπαρχουσα.

Τα πιο εξελιγμενα οντα θρεφονται απο τα λιγοτερο εξελιγμενα, γιατι ειναι ευκολοτερο!

Αργοτερα σαν πεθανουν, θρεφουν τα υπολοιπα με τον τροπο τους. 

Και ου το καθ'εξης!

 

Ο ανθρωπος ωντας (χμμμ) το πιο εξελιγμενο ον ΜΠΟΡΕΙ να επιλεξει τι χρειαζεται και για ποιον τροπο.

Ειναι επιλογη του πως θα θραφει και αν θα θραφει...

 

 

 

Αλλαγη θεματος (παρενθεση) 

(ακομα δεν εχω διαβασει ολα τα σχόλια.. :Ρ )

Το οτι ειμαστε μεν οτι πιο εξελιγμενο σε αυτον τον πλανητη δεν μας κανει αυτοματως άριστους, ίσως μονοι μας σταματησαμε την εξελιξη μας δημιουργώντας τοσα εργαλεια και υποβοηθηματα που τελικα καταστραφηκαμε.

Είμαστε λιγα βηματα πριν το άριστο θελω να πιστευω, και αντί να ηρεμησουμε φαγαμε τα μουτρα μας να βρουμε υλικά δεκανικια και ετσι σταματησε η ομαλη ροή της εξελιξης της φύσης. 

Αυτο που τόσο καιρό την ωθούσε στο να δημιουργήσει κατι τέλειο τελικά την κατέστρεψε μέσω του σχεδόν τέλειου (που φυσιολογικα θέλησε να προχωρήσει, αλλα κοινωνιολογικά κάτι το εμπόδισε...)

ΤΙ?

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το ανακατώσαμε. Αν θέλεις να πεις κάτι σε άλλο τόπικ... πέστο στο... άλλο τόπικ (δεν ασχολούμαι καθόλου με κάτι 'καρμικό*' στο θέμα των σχέσεων (δεν είπα δεν υπάρχει*, είπα δεν ασχολούμαι, γιατί πάμε πάλι σε αυθαιρετες εικασίες και δόγματα. Μάλλον δε βγαίνει νόημα στο θέμα μας με τα πιο πάνω... :poster_oops:  :rolleyes:  :huh:  :unsure:

 

* αυτό το λέω από "σεβασμό" - δεν υπάρχει κάτι "καρμικό" υπάρχει ΚΑΤΙ που εσύ αποκαλείς καρμικό κι εγω αναγνωρίζω ότι υπάρχει αλλά δεν του βάζω την ταμπέλα που του βάζεις για να μη το περιορίζω!

:wacko:

καλα εκανα τελικα και δε τα ειχα διαβασει .. 

Σχετικα με το * τελευταιο μερος της απαντησης :

Θαλασσα - sea - mare κλπ .. 

Οταν ειχα πει για μια αντικειμενικη σουμα ολων των στοιχειων που μπορουν να συνδιαστουν μεταξυ των γνωστων θρησκιων κατι τετοιο εννοουσα.

 

Καθε θρησκια υποθετω πως εχει ασχοληθει πανω κατω με τα ιδια θεματα, ομως με αρκετα διαφορετικες λεπτομεριες.

Οι ταμπελες οπως λεει και ο outis περιοριζουν και ας πουμε αποκλειστικοποιούν τα θεματα που πραγματευεται καθε θρησκια. Ετσι μενουν να αναλυονται μοναχα απο μια οπτικη και αυτο δεν ειναι καλο οταν μιλαμε για εξελιξη και ανοιχτα μυαλα.

 

Το "ιδανικό" (αχ αυτη η λεξη) θα ηταν να υπαρχει ελευθερη προσβαση - αναλυση απο όλους σε όλα, αυτο ομως ειναι αδύνατον για Χ Ψ λογους.

Ας προσπαθησουμε ομως τουλαχιστον εδω μεσα να δημιουργησουμε αυτο το υποβαρθρο μήπως και χρησιμεψουν τα αποτελεσματα που θα δωσει η χρηση του.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει ακομα τα υπολοιπα σχόλια.. αλλα μενω σε αυτο. 

Θελω να το συγκρινω με την αποβολη του εγωισμου του ανθρωπου, του "μη παραγωγικου" εγωισμου, ομως ακομα μου διαφευγουν τα βαθυτερα αιτια ανακυκλωσης του μεσα μας.. 

 

Επισης λες πως η φυση δεν εχει ιδανικα (!!!)

πως μπορεις να το λες αυτο; 

Απο ποια οπτικη γωνια;

Τα παντα στη φυση λειτουργουν ωστε να κρατανε μια απιστευτη ισορροπια τιποτα δε παει χαμενο, με το ζορι εχουμε παρει χαμπαρι καποια πραγματα και ακομα δεν μπορουμε να τα κατανοησουμε.. e

Πρακτικό. Υπάρχει θάνατος. Ιδανικό: να μην υπάρχει θάνατος.

Στην πράξη, στη φύση, ο θάνατος αντιμετωπίζεται με το θάνατο της τροφής και με την αναπαραγωγή - ομοιοπαθητικά! Αλλά

1. Χάνεται ενέργεια στην αλλαγή.

2. Δεν είναι ανακύκλωση (ανακυκλώνεις αυτό που δεν χρειάζεσαι για επαναχρησιμοποίηση) αλλά σκοτώνεις κάτι που χρειάζεσαι για να ζήσεις - στερώντας απο το 'κάτι' αυτό τη ζωή που είχε.

Ιδανικό. Να μην υπάρχει θάνατος, να μην υπάρχει ενεργειακή ανάγκη για το θάνατο του άλλου πλάσματος. Αυτό δεν υπάρχει στη φύση. Το "τίποτα να μην πηγαίνει χαμένο" είναι μια ευχή, γιατί πολλά πηγαίνουν χαμένα. Αλλά το ιδανικό θεωρεί ότι μπορεί να γίνει (πχ).

Link to comment
Share on other sites

...

Το "ιδανικό" (αχ αυτη η λεξη) θα ηταν να υπαρχει ελευθερη προσβαση - αναλυση απο όλους σε όλα, αυτο ομως ειναι αδύνατον για Χ Ψ λογους.

...

Ε, ενώ για την (υπόλοιπη) φύση αυτό το 'ιδανικό' όχι μόνο είναι πέρα από πρόσβαση, αλλά δεν το ονειρεύεται καν, ο άνθρωπος μπορεί να πάρει μια (virtual) θέση παρατηρητή "εκτός" και να το ονειρευτεί και να το επιδιώξει και μάλιστα (εντελώς) αντιφυσικά ενάντια στα βασικά ένστικτα (άλλο αδύνατο για τη λοιπή φύση). Οπότε 'θέτει εαυτόν εκτός' φύσης, εκ των πραγμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Ουτι... για σένα που δεν έχεις ζήσει προφανώς κάποια βιώματα κάποια πράγματα η άποψη σου είναι ότι το κάρμα και οι προηγούμενες ζωές δεν στηρίζονται πουθενά και το ονομάζεις δόγμα...  Αυτά είναι τα βιώματα σου και με αυτά τοποθετείσαι.. είναι απόλυτα σεβαστό.

 

Εγώ όμως και ένα σωρό άλλοι άνθρωποι που γνωρίζω έχουν άλλα βιώματα. π.χ. εγώ ήδη γνωρίζω την παλιά μου ζωή, ήδη θυμάμαι από την παλιά μου ζωή την ώρα του θανάτου (πώς ήμουν στο κρεβάτι ποιοι ήταν γύρω μου και τι έγινε που πήγα ως ψυχή, τι είδα και πως ξαναγύρισα στην ύλη...) και τι έγινε μετά και όλη την κατάσταση μέχρι που ενσαρκώθηκα σε νέο σώμα... ξέρω δλδ τι έζησα στον θάνατο από την παλιά μου ζωή και ξέρω τι ζει ο άνθρωπος όταν γεννιέται... επίσης θυμάμαι την παλιά μου ζωή την γυναίκα μου

 

Τη γυναίκα της προηγούμενης ή την παλιά σου γυναίκα;

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικό. Υπάρχει θάνατος. Ιδανικό: να μην υπάρχει θάνατος.

 

Γιατί είναι αυτό το ιδανικό; Ποιος το λέει;

 

 

Το "ιδανικό" (αχ αυτη η λεξη) θα ηταν να υπαρχει ελευθερη προσβαση

 

 

Τα έχουμε ξανασυζητήσει και δεν είδα να συμφωνούμε.

Μια κοινή ορολογία είναι εκ των ων ουκ άνευ για να συνεννοούμεθα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...