Jump to content

Νόηση


Recommended Posts

Εεεε whatever - μπορεί αλλά είμαι σίγουρος ότι μπέρδεψες τα τοπικ, δεν μιλάμε για μάνες και κόρες εδώ!

 

Όχι δεν τα μπέρδεψα,,, αυτό που εσένα σου φαίνεται ότι τα μπερδεψα εγώ το έκανα επίτηδες γιατί ήταν μια καλή ευκαιρεία να σου απαντήσω 2 σε 1 όπως σου είπα... και για την ηθική της φύσης και για τον άνθρωπο και το σεξ... διότι ταιριάξαν σαν παράδειγμα...

 

Διότι το ίδιο πρόσωπο, ο Ουτις από την μια παραπονιέται περί σεξουαλικής ελευθερίας για σεξ κόρης μάνας να μην είναι ποινικά κολάσιμο και από την άλλη παραπονιέται για ηθική διαφθορά της φύσης.... κάτι εμένα δεν μου στέκει σε αυτές τις δύο απόψεις...

 

Οπότε σου απάντησα και για τις δύο!  :welcomeani:  2 in 1 κάτι σαν το σαμπουάν αλλά μην πάμε στις μπουγάδες ..... 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η ζωή

 

Μαρέσει που έχεις δηλώσει και δράκος..... και υποστηρίζεις ότι δεν υπάρχει αθανασία...  :action-smiley-035:  yeeah !!!

 

Τουλάχιστον μόνο και μόνο από την τάση σου προς τους δράκους θα έπρεπε να εισαι fun της ιδέας... αλλά άλλο βλέπω... οπότε τα φαινόμενα απατούν !

 

@Sucore

 

Βασικά δεν έχετε καταλάβει κάτι μου φαίνεται... καλά ο Ουτις ξερω πλέον ότι δεν το κατάλαβε αλλά βλέπω ότι παρασύρει και τον Sucore...

 

Το ότι εγώ έχω θέση υπέρ καρμα/μετενσάρκωσης ξαναλέω δεν αναγκάζει κανέναν να λεει το αντίθετο...

 

Οπότε Sucore μια χαρά έχω τοποθετηθεί ότι "σέβομαι την άποψη του Ουτι"

 

Ο Ουτις όμως δεν σταματά εκεί... σώνει και καλά εγώ πρέπει να αλλάξω στάση.... γιατί ρε φίλε;

 

Τι δεν καταλαβαίνετε... σέβομαι ότι λες και εκεί στοπ... να με αλλάξεις δεν μπορείς και ουτε θα επιβεβαιωθείς με το να προσπαθείς έμεσα να μου πεις είσαι δογματικός... εγώ αυτό πιστεύω και συ το άλλο... και ειμαστε και οι 2 ευτυχισμένοι...

 

Αφού λοιπόν ο Ουτις δεν πιστεύει στα καρμικά από τι πιέζεται σώνει και καλά εγώ να πω "ναι σαν να έχεις δίκιο..."

 

Αν πω αυτό αμέσως αλλαζω γνώμη μια έτσι και μια αλλιώς... Ενώ εγώ έχω κατασταλάξει...

 

Κανονικά όπως λέω προσωπικά "οκ πίστευε ότι θελεις" έτσι θα επρεπε να πει και ο άλλος... δεν πιέζουμε κανέναν...

 

Δεν βλέπω λοιπόν τον λογο να λεμε ο ένας στον άλλο εισαι δογματικός και αμετακίνητος... ε ναι και αν ειμαι τι πρόβλημα υπάρχει,.. εγώ εκεί έχω καταλήξει... εσύ αλλού... 

 

Και ούτε είπα "θα σου δείξω στην επόμενη ζωη"... απλά εξήγησα πόσο ισχυροί είναι οι ερωτικοί δεσμοί και τι μπορεί να συμβεί... κατά την άποψη μου πάντα..

 

Για σένα δεν ισχύει και οπότε έχουμε τελειώσει.. !  :021byeHappy:

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τα μπέρδεψα,,, αυτό που εσένα σου φαίνεται ότι τα μπερδεψα εγώ το έκανα επίτηδες γιατί ήταν μια καλή ευκαιρεία να σου απαντήσω 2 σε 1 όπως σου είπα... και για την ηθική της φύσης και για τον άνθρωπο και το σεξ... διότι ταιριάξαν σαν παράδειγμα...

 

...

Οπότε σου απάντησα και για τις δύο!  :welcomeani:  2 in 1 κάτι σαν το σαμπουάν αλλά μην πάμε στις μπουγάδες ..... 

Δεν κατάλαβες τίποτα λοιπόν... Δεν εκφράζω "παράπονα" - παρατηρώ και σημειώνω. Αν η παρατήρηση ενοχλεί κάποιον - πιθανών να την εκλάβει ως παράπονο. Φυσικά αυτό που παρατηρώ στις 2 περιπτώσεις απέχει από το... αχεμμμ 'ιδανικό' και λέω ότι στην αναζήτηση είναι καλό να το λαμβάνουμε αυτό υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

Μαρέσει που έχεις δηλώσει και δράκος..... και υποστηρίζεις ότι δεν υπάρχει αθανασία...  :action-smiley-035:  yeeah !!!

 

Τουλάχιστον μόνο και μόνο από την τάση σου προς τους δράκους θα έπρεπε να εισαι fun της ιδέας... αλλά άλλο βλέπω... οπότε τα φαινόμενα απατούν !

  :021byeHappy:

Όχι, το φαινόμενο είναι πχ αυτό που βλέπεις (ο δράκος, εδώ) - εκείνο που απατά είναι να το ερμηνέψεις παίρνοντας ως δεδομένες προδιαγραφές χωρίς να ξέρεις αν κι ο άλλος έχει τις ίδιες (γιατί αν δεν τις έχει τότε φτάνεις σε ανύπαρκτα συμπεράσματα για τον άλλο...)

Link to comment
Share on other sites

...... οπότε τα φαινόμενα απατούν !

 

...

Το ότι εγώ έχω θέση υπέρ καρμα/μετενσάρκωσης ξαναλέω δεν αναγκάζει κανέναν να λεει το αντίθετο...

 

... σώνει και καλά εγώ πρέπει να αλλάξω στάση.... γιατί ρε φίλε;

 

Τι δεν καταλαβαίνετε... σέβομαι ότι λες και εκεί στοπ... να με αλλάξεις δεν μπορείς και ουτε θα επιβεβαιωθείς με το να προσπαθείς έμεσα να μου πεις είσαι δογματικός... εγώ αυτό πιστεύω και συ το άλλο... και ειμαστε και οι 2 ευτυχισμένοι...

 

Αφού λοιπόν ο Ουτις δεν πιστεύει στα καρμικά από τι πιέζεται σώνει και καλά εγώ να πω "ναι σαν να έχεις δίκιο..."

 

Αν πω αυτό αμέσως αλλαζω γνώμη μια έτσι και μια αλλιώς... Ενώ εγώ έχω κατασταλάξει...

 

Κανονικά όπως λέω προσωπικά "οκ πίστευε ότι θελεις" έτσι θα επρεπε να πει και ο άλλος... δεν πιέζουμε κανέναν...

 

Δεν βλέπω λοιπόν τον λογο να λεμε ο ένας στον άλλο εισαι δογματικός και αμετακίνητος... ε ναι και αν ειμαι τι πρόβλημα υπάρχει,.. εγώ εκεί έχω καταλήξει... εσύ αλλού... 

Νομίζω ότι το πράγμα ξεκίνησε από τη διατύπωση μιας άκαμπτης θέσης (δικαίωμά σου, κανείς δεν ζήτησε να την αλλάξεις) με τρόπο αδικαιολόγητο (δηλ χωρίς να τη δικαιολογείς). Δεν ξέρεις τι πιστεύω αλλά εύκολα φτάνεις σε συμπεράσματα για το τι πιστεύω!

Το ίδιο και με τις λέξεις, σε ταράζει που μιλώ για τη φύση ως "κτηνώδη" αλλά για μένα το "κτηνώδης" δεν είναι υποτιμητικό, είναι απλά ένας προσδιορισμός που εντοπίζει το πρόβλημα χωρίς πάθος. Για σένα η λέξη είναι εμπαθής, για μένα απλά δείχνει την απόσταση μεταξύ της φύσης όπως είναι και μιας ιδεατής φύσης (που θα μπρούσε νά είναι μια φαντασίωση, ή η φύση σε ένα μη-Πτωτικό παρελθόν, ή μια φύση στο μέλλον χάρη στη νόηση των ανθρώπων πχ).

Το πρόβλημα της ακαμψίας είναι σχετικό. Αν πλησιάσεις ένα θέμα 'δίνοντας χώρο' και σε άλλες απόψεις - προτείνοντας τη δική σου. Καλώς. Αν όμως Το πλησιάσεις άκαμπτα τότε δικαιολογημένα περιμένω να το δικαιολογήσεις - ενώ απλά πετούσες 'συνθήματα'.

Λέω λοιπόν για τα βάλω και τη μάνα και την κόρη μέσα στο θέμα (γιατί καλή η προσπάθεια για 2σε1 αλλά δεν κολλούσε)...

Η Φύση αν την δούμε σα μάνα τότε είναι μια μάνα με πολλά προβλήματα. Επειδή πχ δεν υπάρχει τίποτα πέρα από αυτή (για τη δεδομένη οπτική) για να ταΐσει την κόρη πότε κόβει ένα δάχτυλο, πότε άλλο, πότε για να ταϊσει μια άλλη κόρη ή ένα γιο κόβει κάτι από την κόρη, και ναι μεν "αναγεννά" κάποια από τα μέλη, αλλά όχι όλα. Αυτό το παρατήρησαν οι παλιοί και επειδή απείχε από το ιδανικό που μπορούσαν να σχηματίσουμε με τη νόηση, μιλούσαν για Πτώση, για Χρυσή Εποχή και άλλα τέτοια - για μια κατάσταση όπου η φύση δεν ταϊζει τα παιδιά της με τον εαυτό της ή με το ένα το άλλο. Κι αν αυτό σου φαίνεται φυσικό, μετέφερέ το σε ανθώπινο επίπεδο. Πως θα σου φαινόταν "ηθικά" μια μάνα που κόβει το ένα παιδί για να φάει το άλλο; Αυτό δεν γίνεται στη φύση; Κτηνώδες; Η λέξη για μένα απλά προσδιορίζει την απόσταση (που ίσως καλείται να καλύψει η νόηση) μεταξή σημερινής φύσης και ιδεατής.

 

 

Ξαφνικά κατάλαβα πως δεν εχω ιδέα για το τι είναι η σκέψη, όχι ως μηχανισμός αλλά ως κάτι μεγαλύτερο.

Πως οι οργανισμοί κατέχουν την ιδιότητα αλληλεπίδρασης με το περιβάλλον τους και εξελίσσονται;

Πως ένα κουβάρι νεύρα και κύτταρα μετατρέπει ερεθίσματα υλικα και άυλα σε αυτό που όλοι βιώνουμε;

Τι είναι αυτό που η λέξη που μου ήρθε στο μυαλό για την περιγραφή του είναι : Νόηση ;

 

υγ. καλώς σας βρήκα για πολλοστή φορά!!

 

Βρίσκω τη Νόηση να είναι ένα δυναμικό σχήμα που αναδύεται από την δικτύωση (την επικοινωνία) μεταξύ "μονάδων" που σχετίζονται "συστημικά" (ως σύνολο αποτελούν σύστημα που αλληλεπιδρά) - αυτό σε ένα επίπεδο ξεπερνά οργανικά-ανόργανα κτλ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικό. Υπάρχει θάνατος. Ιδανικό: να μην υπάρχει θάνατος.

Στην πράξη, στη φύση, ο θάνατος αντιμετωπίζεται με το θάνατο της τροφής και με την αναπαραγωγή - ομοιοπαθητικά! Αλλά

1. Χάνεται ενέργεια στην αλλαγή.

2. Δεν είναι ανακύκλωση (ανακυκλώνεις αυτό που δεν χρειάζεσαι για επαναχρησιμοποίηση) αλλά σκοτώνεις κάτι που χρειάζεσαι για να ζήσεις - στερώντας απο το 'κάτι' αυτό τη ζωή που είχε.

Ιδανικό. Να μην υπάρχει θάνατος, να μην υπάρχει ενεργειακή ανάγκη για το θάνατο του άλλου πλάσματος. Αυτό δεν υπάρχει στη φύση. Το "τίποτα να μην πηγαίνει χαμένο" είναι μια ευχή, γιατί πολλά πηγαίνουν χαμένα. Αλλά το ιδανικό θεωρεί ότι μπορεί να γίνει (πχ).

 

Απο την μια συμφωνω με καποιους όρους 

Το ιδανικό για εσένα θα ήταν να μην υπάρχει θάνατος.

Ο θάνατος ομως ειναι το μονο σίγουρο στη ζωή, αυτα τα δύο πανε μαζί. Επίσης η ζωή όταν παρατραβάει εκφυλίζεται οπότε ο θάνατος λειτουργεί ως κάθαρση : κρατάει παντα το καλύτερο μεσω της φυσικής επιλογής (μιλάω με μεσους όρους όχι συγκεκριμένα παραδείγματα).

 

Η ζωή είπαμε πως συνεχώς παλεύει να εξελιχθεί, ίσως λοιπόν όταν τα καταφέρει να μην υπάρχει ανάγκη συνέχιση της, συμπέρασμα : το ιδανικό θα ήταν να μην υπάρχει ζωή. Ζωή σε υλικό επίπεδο δηλαδή, γιατι σε πνευματικό θα έχει σταματήσει αυτή η (τοσο βίαια) σύγκρουση ενεργειών που έχει ως αποτέλεσμα την υλοποίηση τους.

Μετα βέβαια γεννώνται άλλα ερωτήματα αλλα τελείως αλλου θέματος.

 

Υγ. το οτι δεν μπορουμε να βρουμε που παει κατι δε σημαινει πως χανεται...

...

 

Βρίσκω τη Νόηση να είναι ένα δυναμικό σχήμα που αναδύεται από την δικτύωση (την επικοινωνία) μεταξύ "μονάδων" που σχετίζονται "συστημικά" (ως σύνολο αποτελούν σύστημα που αλληλεπιδρά) - αυτό σε ένα επίπεδο ξεπερνά οργανικά-ανόργανα κτλ

 

 

 

Ωραία περιγραφή ομως λείπει η πηγή και ο προορισμός :) Ζηταω πολλά για να μου δωθούν εστω και λιγα 

 

 

 

@ Dim 

:P 

Δε σου παω κοντρα 

Διπλωματία λεγεται

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

:i_suck: :poster_oops: :stupid: :3_7_3v[1]: :23_30_109[1]: :10_9_134[1]: :stop_war::hum_: :sign_mom: :23_28_114[1]: 

 

 

 

Μετά από τόση λογοδιάρροια πρέπει να πω πως συμφωνώ με το ανωτέρω λεχθέν

 

Και για να το πω πιο σχηματικά:

 

:zipped_h4h:

Edited by Minerva
Link to comment
Share on other sites

Ωραία...........

 

Μετά από τόση ανούσια κόντρα... καταλήξαμε σχεδόν στο ίδιο συμπέρασμα....

 

 

Βρίσκω τη Νόηση να είναι ένα δυναμικό σχήμα που αναδύεται από την δικτύωση (την επικοινωνία) μεταξύ "μονάδων" που σχετίζονται "συστημικά" (ως σύνολο αποτελούν σύστημα που αλληλεπιδρά) - αυτό σε ένα επίπεδο ξεπερνά οργανικά-ανόργανα κτλ

 

Κατά Ούτι λοιπόν, η νόηση είναι μια δυναμική αλληλεπίδραση μεταξύ όντων. Το οποίο σύστημα ως σύνολο ξεπερνά τα οργανικά-ανόργανα....

 

Με άλλα λόγια περίπου ό,τι έλεγα και γω με θεολογικούς και φιλοσοφικούς όρους...

 

------------------------------------------------------------------------------

                                       ΠΝΕΥΜΑ

-------------------------------------------------------------------------------

|                                   |                                  |
ΕΜΨΥΧΟ ΟΝ 1        ΑΨΥΧΟ ΟΝ 1            ΕΜΨΥΧΟ ΟΝ 2 .....
ΝΟΥΣ                       ΣΩΜΑ                        ΝΟΥΣ
ΨΥΧΗ                                                         ΨΥΧΗ
ΣΩΜΑ                                                         ΣΩΜΑ
 
 
Το Σύστημα ειναι το Παν ή φύση αν θέλετε....
Τα πάντα αλληλεπιδρούν ανεξαρτήτως αν το καταλαβαίνουμε ή όχι
Το τελευταίο επίπεδο πιο βαθύ και από τον Νου (συνειδητό, υποσυνείδητο) είναι το Πνεύμα.
Το Οποίο Πνεύμα είναι η μεταφυσική πνευματική ένωση των πάντων, όλων των έμψυχων και άψυχων....
 
Τώρα ανάλογα ο άνθρωπος με τι θα ασχοληθεί αποκτά την ανάλογη ένωση.... (yoga!)
 
Θα ασχοληθεί ως άνθρωπος με την γη; πχ Σαμάνος (nature yoga, tai-chi κτλ)
Θα ασχοληθεί ως άνθρωπος με άνθρωπο; πχ Tantra Yoga(ερωτική, συναισθηματική), Kudalini Yoga (ερωτική ενέργεια εντός σώματος)
Θα ασχοληθεί για θεραπεία της έντασης του Raja Yoga...
κτλ
 
Για αυτό λοιπόν η ένωση (Yoga) δεν είναι ίδια.... έχεις πολλούς τρόπους... 
Απλά ανάλογα την μέθοδο προσέγγισης δίνονται τα ανάλογα σετ ασκήσεων.... πχ στην Ταντρα πιο πολύ για 1,2 τσάκρα και μετά για άνω... οπότε γίνεται γυμναστική στο κάτω μέρος του κορμού... στην Κουνταλίνη yoga όλα τα τσάκρα αλλά έμφαση δινεται στο κάτω μέρος του σώματος πάλι... κτλ...
 
Όμως έστω κάποιος έχει μυηθεί σε όλες τις Yoga... αρχικά ηρέμησε Raja, μετά εξισορρόπησε την βιοενεργεια του Hatha Yoga, μετά έκανε προσωπική ανάπτυξη, Power Yoga, Kudalini Yoga, και τέλος παίζει με την ενέργεια των έμψυχων Tantra Yoga, και άψυχων Nature Yoga, Tai-Chi κτλ....
 
Αυτό το άτομο κατά την γνώμη μου που μπορεί και αλληλεπιδρά σε πλήρη ένωση τόσο με τα άψυχα όσο και με τα έμψυχα είναι στο στάδιο της μεταφυσικής πλέον Yoga - Ένωσης να αντιληφθεί το Πνεύμα.... Μέχρι εκείνη την στιγμή θα δεσμεύεται από τον Νου και την Νόηση που είναι χαρακτηριστικό των έμψυχων και μόνο ίσως αντιληπτό σαν αλληλεπίδραση μεταξύ ανθρώπων...
 
Με όλα αυτά θέλω να πω ότι πάμε στην μεταφυσική ένα βήμα πιο πέρα από τον Νου... για αυτό υπάρχει ο Διαλογισμός και οι μεθόδους ένωσης με έψυχα και άψυχα.. όχι σε νοητικό επίπεδο αλλά πνευματικό... 
 
 
@Sucore.... αντιλαμβάνεσαι;
Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

:i_suck: :poster_oops: :stupid: :3_7_3v[1]: :23_30_109[1]: :10_9_134[1]: :stop_war::hum_: :sign_mom: :23_28_114[1]: 

 

 

 

Μετά από τόση λογοδιάρροια πρέπει να πω πως συμφωνώ με το ανωτέρω λεχθέν

 

Και για να το πω πιο σχηματικά:

 

:zipped_h4h:

Ισως να μη χρειαζοταν τοση αναλυση ή βαρύτητα στη συγκεκριμένη μου απάντηση.

Απλά δεν ειχα κατι παραπάνω να πω γιατι ο Outis ξεκαθαρισε τη θεση του.

Εννοουσα πως συμφωνω και δεν εχω κατι αλλο να πω πανω στο θεμα, ισως η αποπειρα μου να δειχθει χαριτωμενο να μη σου αρεσε...

Εξ'ου και η αναλυση ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραία...........

 

Μετά από τόση ανούσια κόντρα... καταλήξαμε σχεδόν στο ίδιο συμπέρασμα....

 

 

Κατά Ούτι λοιπόν, η νόηση είναι μια δυναμική αλληλεπίδραση μεταξύ όντων. Το οποίο σύστημα ως σύνολο ξεπερνά τα οργανικά-ανόργανα....

 

Με άλλα λόγια περίπου ό,τι έλεγα και γω με θεολογικούς και φιλοσοφικούς όρους...

 

------------------------------------------------------------------------------

                                       ΠΝΕΥΜΑ

-------------------------------------------------------------------------------

|                                   |                                  |
ΕΜΨΥΧΟ ΟΝ 1        ΑΨΥΧΟ ΟΝ 1            ΕΜΨΥΧΟ ΟΝ 2 .....
ΝΟΥΣ                       ΣΩΜΑ                        ΝΟΥΣ
ΨΥΧΗ                                                         ΨΥΧΗ
ΣΩΜΑ                                                         ΣΩΜΑ
 
 
Το Σύστημα ειναι το Παν ή φύση αν θέλετε....
Τα πάντα αλληλεπιδρούν ανεξαρτήτως αν το καταλαβαίνουμε ή όχι
Το τελευταίο επίπεδο πιο βαθύ και από τον Νου (συνειδητό, υποσυνείδητο) είναι το Πνεύμα.
Το Οποίο Πνεύμα είναι η μεταφυσική πνευματική ένωση των πάντων, όλων των έμψυχων και άψυχων....
 
Τώρα ανάλογα ο άνθρωπος με τι θα ασχοληθεί αποκτά την ανάλογη ένωση.... (yoga!)
 
Θα ασχοληθεί ως άνθρωπος με την γη; πχ Σαμάνος (nature yoga, tai-chi κτλ)
Θα ασχοληθεί ως άνθρωπος με άνθρωπο; πχ Tantra Yoga(ερωτική, συναισθηματική), Kudalini Yoga (ερωτική ενέργεια εντός σώματος)
Θα ασχοληθεί για θεραπεία της έντασης του Raja Yoga...
κτλ
 
Για αυτό λοιπόν η ένωση (Yoga) δεν είναι ίδια.... έχεις πολλούς τρόπους... 
Απλά ανάλογα την μέθοδο προσέγγισης δίνονται τα ανάλογα σετ ασκήσεων.... πχ στην Ταντρα πιο πολύ για 1,2 τσάκρα και μετά για άνω... οπότε γίνεται γυμναστική στο κάτω μέρος του κορμού... στην Κουνταλίνη yoga όλα τα τσάκρα αλλά έμφαση δινεται στο κάτω μέρος του σώματος πάλι... κτλ...
 
Όμως έστω κάποιος έχει μυηθεί σε όλες τις Yoga... αρχικά ηρέμησε Raja, μετά εξισορρόπησε την βιοενεργεια του Hatha Yoga, μετά έκανε προσωπική ανάπτυξη, Power Yoga, Kudalini Yoga, και τέλος παίζει με την ενέργεια των έμψυχων Tantra Yoga, και άψυχων Nature Yoga, Tai-Chi κτλ....
 
Αυτό το άτομο κατά την γνώμη μου που μπορεί και αλληλεπιδρά σε πλήρη ένωση τόσο με τα άψυχα όσο και με τα έμψυχα είναι στο στάδιο της μεταφυσικής πλέον Yoga - Ένωσης να αντιληφθεί το Πνεύμα.... Μέχρι εκείνη την στιγμή θα δεσμεύεται από τον Νου και την Νόηση που είναι χαρακτηριστικό των έμψυχων και μόνο ίσως αντιληπτό σαν αλληλεπίδραση μεταξύ ανθρώπων...
 
Με όλα αυτά θέλω να πω ότι πάμε στην μεταφυσική ένα βήμα πιο πέρα από τον Νου... για αυτό υπάρχει ο Διαλογισμός και οι μεθόδους ένωσης με έψυχα και άψυχα.. όχι σε νοητικό επίπεδο αλλά πνευματικό... 
 
 
@Sucore.... αντιλαμβάνεσαι;

Κατι παω να αντιληφθω.

Αυτο που πιστευω πως εννοεις ειναι πως βασικα ο Νους κ η Νόηση δεσμευουν τις ικανότητες του ανθρώπου για Ένωση με το Όλον.

 

Πιστεύεις πως ειναι ευκολότερο κάποιος να μην ασχοληθεί καθόλου με το νοητικό κομματι, και απλά να αφαιθεί άμεσα σε αυτες τις ενεργειες ή να τα μάθει όλα με απώτερο σκοπό να τα ξεχάσει; 

(οχι κυριολεκτικα να τα ξεχάσει, να του βγαίνουν αβίαστα αργότερα αλλα το λένε πιο ... ποιητικα)

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι ότι η σκέψη είναι το κατώτερο νοητικό επίπεδο, πιο πάνω είναι ο νους και ακόμη πιο πάνω είναι αυτό που είναι πέρα από την βιωματική εμπειρία της σκέψης/νου.... και ονομάζουμε Πνεύμα

 

Ο διαλογισμός αν έχετε δει προσπαθεί να προσπεράσει την σκέψη και τον νου... οι αρχάριοι στον διαλογισμό προσπαθούν να ηρεμήσουν τον συνειδητό νου δλδ την σκέψη και συνήθως είναι έντονοι και κάνου Raja Yoga διότι Ρατζασικός είναι ο έντονος (πχ οξύυμος, επιθετικός, εκνευρισμένος, αγχωμένος, καταθλιπτικός κτλ οτιδήποτε έντονα ψυχικά!)...

 

Το αντίθετο είναι οι Ταμασικοί που είναι οι νωθροί στην ενεργεια και σκέψη (πχ τεμπέληδες, που βαριούνται, αργόστροφοι κτλ) και αυτοί πρέπει να πάρουν ενέργεια όχι να χαλαρώσουν διότι θα κοιμηθούν στον διαλογισμό...

 

Μόλις ηρεμήσει και θεραπευτεί η σκέψη περνάμε στο επίπεδο του Νου.

 

Ο Νους και η Νόηση πλέον μέσα στον διαλογισμό γίνεται αυτοπαρατήρηση. Ο άλλος πλέον μαθαίνει για τον εαυτό του με το να παρατηρεί τον δικό του τρόπο σκέψης σε επίπεδο λογικής, συναισθημάτων και επιθυμιών... Είναι η λεγόμενη αυτο-ψυχανάλυση μέσα από την χαλάρωση δλδ τον διαλογισμό...

Σε αυτές τις περιπτώσεις αρχές της ψυχολογίας βοηθάν για καλύτερη κατανόηση των τρόπων με τους οποίους σκεπτόμαστε...

 

Ένα επίπεδο πιο πάνω μετά από 2-4 χρόνια διαλογισμού είναι το Υπερλογο. Που εκεί πλέον από την κάθαρση και την αυτογνωσία περνάμε στις αυτόματες πληροφορίες που εκδηλώνονται στο άτομο λόγω ότι αρχίζει να αποκτά την τηλεπαθητική ένωση... δλδ κάνει νοητική yoga... όχι την γυμναστική για την ροή της ενέργειας στο σώμα!

 

Και η αυτόματη πληροφορία είναι η μετάβαση πληροφορίας σαν σκέψη, συναίσθημα και επιθυμία αλλά και φαντασία από τον ένα ον στο άλλο... Οι άνθρωποι το βιώνουν σε επίεδο σκέψης τα αψυχα όντα ως μεταβολή της ύλης.

 

Σε αυτό το επίπεδο ξεκινά η μεταφυσική διότι το άτομο αρχίζει να εκδηλώνει από απλή έμπνευση, αυτόματη γραφή τηλεπαθητική ικανότητα, διακοή, 3ο ματι κτλ κτλ....

 

Εδώ δλδ γίνεται η ανάπτυξη των χαρισμάτων... και ξεκινά η εμπειρία της υπέρλογης ένωσης που δεν είναι σκέψη και νους αλλά κάτι άλλο πέρα από τον Νου...

 

Όσοι αναζητούν την ηρεμία και το Νιρβανα το βιώνουν ως εμπειρία απόλυτης σιγής ή και ξεκινάν οι εξωσωματικές εμεπιρίες αστρικές προβολές κτλ...

 

Υπάρχει όμως και άλλο επίπεδο πέρα από το Νιρβάνα.... που εκεί πλέον ξεκινά η μελέτη της ενέργειας και η ταντρική αλληλεπίδραση των όντων.

Δλδ η μελέτη πώς η ενέργεια σταθμίζεται σε σώματα και δημιουργρεί την ατομικότητα πχ πέτρα, άνθρωπό, ζώο, φυτό

Και την μελέτη πως η εντροπία ακτινοβολεί εκ των ένδων το ενεργειακό υλικό....

 

Αυτό για να γίνει δεν γίνεται με μηχανηματα και επιστήμη ούτε με ψυχολογία... Είναι καθαρά ενεργειακή μελέτη σε υπερλογο επίπεδο και για να γινει ο άλλος πρέπει να έχει αναπτύξει την διαίσθηση το scanning της ενέργειας για την αντίληψη της αλλά και την μετουσίωση της για να μην φθαρεί και πεθάνει από την ψυχοβολία κάθε όντος...

 

Αν λοιπόν ο ταντρικός φτάσει στο επίπεδο μετουσίωσης της ενέργειας μετά πάμε στο τελευταίο επίπεδο που είναι πέρα από το συνειδητό και υποσυνείδητο και πέρα από τον Νου... Επειδή δεν υπάρχει ουσιαστικά λέξη για την περιγραφή αυτού του τρόπου λειτουργίας του όντος χρησιμοποιούμε την λέξη Πνεύμα ως μια λέξη που δείχνει την πέρα από την ψυχή λειτουργία του όντος. Δλδ πάμε σε επίπεδο Θεού.

 

Δλδ το Πνεύμα είναι η τελική ένωση όλων των όντων σε όλη την ύλη (Πλανητική, Γαλαξιακή, σε άλλες διαστάσεις, εκτός χρόνου, σε όντα όπως Άγγελοι, Θεοί, Ιδέες, κτλ) και αυτή η ένωση των ΠΑΝΤΩΝ για μένα είναι ο ορισμός του Θεού.

 

Με άλλα λόγια η τελική αντίληψη σε επίπεδο ένωσης Yoga εμπεριέχει κάθε μορφή Yoga τόσο στα έμψυχα όσο και στα άψυχα και φτάνεις στο επίπεδο να αντιληφθείς και να φέρεις στην συνείδηση σου ότι ξέρεις "τελικά όλοι και όλα είμαστε ενωμένα σαν ΕΝΑ ΘΕΟ αλλά ταυτόχρονα διατηρουμε την ατομικότητα μας"

 

Για αυτό εγώ προσωπικά το κάθε τι το βλέπω ως ένα ον που έχει σύνδεση με το ανώτερο επίπεδο ύπαρξης το Πνεύμα... απλά ο άνθρωπος το ζώο και το φυτό δεν μπορούν να το αντιληφθούν... και εδώ έρχεται η διαδικασία της ζωής που μέσα από την ανακύκλωση των ζωών σου μαθαίνει αυτό ακριβώς πρακτικά! Αλλά σε άλλους θέλει χιλιάδες χρόνια σε άλλους το μαθαίνουν απλά έτσι σαν θεωρία και ξεκινάν την άσκηση και την εξερεύνηση του έστω αν έτσι είναι!

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνεις με αυτήν την οπτική υπάρχουν οι μικρότεροι Θεοί και αποθεομένοι πχ Ιησούς, Σιβα, Δίας, κτλ.... και η έννοια του Θεού σαν την ένωση όλων των υπάρξεων....

 

Αυτό που λένε πολλοί ότι ο Θεός είναι ένας εννοούν ότι είναι κοινός για όλους ή αλλιώς όλοι μας αποτελούμε τον Θεό και όλοι μας έχουμε πρόσβαση αν το θέλουμε σε χαρίσματα αλλά και στην αυθαρσία αλλά σε αυτό το επίπεδο αντίληψης λίγοι φτάνουν... αυτό γίνεται ως το τελικό στάδιο μελέτης μετά την ταντρική έρευνα περί ενεργειών... και σε αυτό βασίστηκαν όλες οι αρχαίες τεχνικές του Ταό και της Ινδίας για την αθανασία.

 

Για να γίνει όμως αυτό πρέπει να φτάσει κάποιος πέρα από τον Νου και την Νόηση...

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...