Jump to content

Θεός ως εφεύρεση


Recommended Posts

Ο Θεος εφτιαξε τον ανθρωπο :angel:

ο ανθρωπος σκλαβωσε τον θεο(και τον χρησιμοποιει) :evilbl:

ο ανθρωπος εφτιαξε τις σκεπτομορφες :zipped:  :8_1_1v[1]:

δεν ειν'κακο...

αλλα η πρωτη θεση (ο θεος εφτιαξε τον ανθρωπο) δεν ειναι και το βασικο ερωτημα?

Οτι εμεις παντως προσπαθουμε να σκλαβωσουμε και να περιορισουμε τον Θεο στα μετρα μας, αυτο ειναι γεγονος...

 

οι σκεπτομορφες αρχιζουν να σκλαβωνουν τους ανθρωπους... :sleep:  :shocked:
Εννοεις μηπως οτι παθιαζομαστε τοσο που τελικα αφηνομαστε σ'αυτες?

 

 

Τι γρίφους; Όπως;
ε τι, τι γριφους? ετσι ευκολα λες οτι εισαι Θεος? αντε φωναξε το στο συνταγμα μεσημεριατικα να δεις για ποτε μαζευονται οι τυποι με τ'ασπρα.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τι γρίφους; Όπως;

ε τι, τι γριφους? ετσι ευκολα λες οτι εισαι Θεος? αντε φωναξε το στο συνταγμα μεσημεριατικα να δεις για ποτε μαζευονται οι τυποι με τ'ασπρα.

χαχαχα!! :063laugh:

Οκ, εάν το εννοείς απ? αυτήν την άποψη... δεκτό! :lol:

...Αυτό όμως, δεν είναι γρίφος, είναι γεγονός! :smilewink:

 

Πάντως, το πρόβλημα του να πούμε «είμαι Θεός» δεν είναι μόνο... οι τύποι με τ? άσπρα. Πάει πιο βαθιά απ? αυτό. Διότι ο άνθρωπος που θα πει «είμαι Θεός» αβίαστα και χωρίς να έχει αρχικά βιώσει την φιλοσοφία που κρύβεται πίσω απ? αυτήν την δήλωση, τότε θα το εκλάβει επιφανειακά κι επομένως πολύ εγωκεντρικά... φτάνοντας στην επικίνδυνη αλαζονεία.

...Ούτ? αυτό όμως είναι γρίφος... Είναι κι αυτό (θλιβερό) γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

Τι γρίφους; Όπως;

ε τι, τι γριφους? ετσι ευκολα λες οτι εισαι Θεος? αντε φωναξε το στο συνταγμα μεσημεριατικα να δεις για ποτε μαζευονται οι τυποι με τ'ασπρα.

χαχαχα!! :063laugh:

Οκ, εάν το εννοείς απ? αυτήν την άποψη... δεκτό! :lol:

...Αυτό όμως, δεν είναι γρίφος, είναι γεγονός! :smilewink:

 

Πάντως, το πρόβλημα του να πούμε «είμαι Θεός» δεν είναι μόνο... οι τύποι με τ? άσπρα. Πάει πιο βαθιά απ? αυτό. Διότι ο άνθρωπος που θα πει «είμαι Θεός» αβίαστα και χωρίς να έχει αρχικά βιώσει την φιλοσοφία που κρύβεται πίσω απ? αυτήν την δήλωση, τότε θα το εκλάβει επιφανειακά κι επομένως πολύ εγωκεντρικά... φτάνοντας στην επικίνδυνη αλαζονεία.

...Ούτ? αυτό όμως είναι γρίφος... Είναι κι αυτό (θλιβερό) γεγονός.

15037[/snapback]

Τονίζει το υπερεγώ του ή μάλλον έχει υπερεγώ...ψυχολογικό πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

εχουμε φύγει απο τα αρχικα.. και καλά κάναμε αλλα ο Μιχαήλ έγραψε κατί πολύ καλο σε μια αλλη συζήτηση και ειλικρινά κολλαέι εδω....

 

Η Γνώση είναι δύναμη. Και Δύναμη ο Λόγος μου Κι ο Λόγος μου είναι Δύναμη.

 

αυτό μου θυμίζει το ευαγγέλιο του Ιωάννη (που κάθε άλλο παρά για το χριστό σαν ιστορία, μιλάει.

Εν αρχη ειν ο Λογος και ο Λόγος ειν προς το Θεο και Θεος είναι ο Λόγος..

μπορεί ο Ιωαννης να μιλαει για το τρισυποστατο του χριστιανισμού όμως.. αν όπου ΘΕΟΣ βάλουμε Δύναμη (όπως στου Μιχαηλ...) τότε... τότε ναι.. οΘΕΟΣ είναι ΔΥΝΑΜΗ .. όποια και αν ειναι αυτή..... ότι και να καραφέρνει... εεεε?????

Link to comment
Share on other sites

... τότε... τότε ναι.. οΘΕΟΣ είναι ΔΥΝΑΜΗ .. όποια και αν ειναι αυτή..... ότι και να καραφέρνει... εεεε?????

15303[/snapback]

Η πλάκα είναι ότι σ' ένα ευαγγέλιο ο Ιησούς αντί να πει "ο Θεός" λέει "η Δύναμη" - με το που το άκουσαν αυτό τον καταδίκασαν σε θάνατο (Ματθαίου κς' 64-65).
Link to comment
Share on other sites

Πολλά είπε ο Ιησούς που δεν βολεύανε...

Κι ακόμα περισσότερα που φροντίσανε οι μεταγενέστεροι να εξαφανίσουν ή να φέρουν στα μέτρα τους.

 

...Η ιστορία πάντα γράφεται από τους νικητές. Οι νικητές όμως, σπάνια είναι οι δίκαιοι... δυστυχώς.

 

 

(είμαι ολίγον :offtopic: ;; )

Link to comment
Share on other sites

Πολλά είπε ο Ιησούς που δεν βολεύανε...

Κι ακόμα περισσότερα που φροντίσανε οι μεταγενέστεροι να εξαφανίσουν ή να φέρουν στα μέτρα τους.

...Η ιστορία πάντα γράφεται από τους νικητές. Οι νικητές όμως, σπάνια είναι οι δίκαιοι... δυστυχώς.

Αυτό το θεωρώ λίγο πρόχειρο. Αν τα εξαφάνιζαν και τα έφερναν στα μέτρα τους δεν θα είχαμε τέτοιες αναφορές που μας κάνουν "να υποψιαζόμαστε". Δεν πιστεύω ότι ήταν τόσο άσχετοι ώστε αν κάνανε τη δουλειά να μην την έκαναν καλά. Πιο πιθανό είναι ότι τ' άφησαν και φρόντισαν να υποβιβάσουν τη σημασία τους ή και να τα κρύψουν με απαγορεύσεις: αν το 1500 σε πιάνανε με Καινή Διαθήκη ή να ασκείς μαγεία, το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο: καυτό!
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι ήταν τόσο άσχετοι ώστε αν κάνανε τη δουλειά να μην την έκαναν καλά.

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.

Ναι, ήταν τόσο άσχετοι (και συνεχίζουν να είναι, παρεμπιπτόντως...) ! Διότι για να εξαφανίσεις ή να προσαρμόσεις κάτι απόλυτα, εξαφανίζοντας ολοκληρωτικά το πρωτότυπο, πρέπει πρώτα να το έχεις κατανοήσει απόλυτα... Αλλιώς θα κάνεις δουλειά «του ποδαριού», αφήνοντας στοιχεία που θα υποψιάζουν τους μεταγενέστερους.

 

Σκέψου την παλαιότερη λογοκρισία στην τέχνη (που υπήρχε μέχρι πολύ πρόσφατα)... οι καλλιτέχνες πάντα έβρισκαν τρόπο τελικά να της ξεφύγουν. Διότι πολύ απλά, οι λογοκριτές, δεν κατανοούσαν αυτό που έβλεπαν/διάβαζαν/άκουγαν. Εάν το κατανοούσαν, θα το εξαφάνιζαν ολοκληρωτικά... ή θα το ασπάζονταν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι ήταν τόσο άσχετοι ώστε αν κάνανε τη δουλειά να μην την έκαναν καλά.

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.

Ναι, ήταν τόσο άσχετοι (και συνεχίζουν να είναι, παρεμπιπτόντως...) ! ...

Μμμ? το πρόβλημα είναι «αυτογνωσίας».

Επειδή δηλαδή η υποτίμηση της διανοητικής ικανότητας εκείνων με τους οποίους διαφωνούμε είναι σχεδόν ενστικτώδης ανθρώπινη αντίδραση, είναι γενικά «κακός σύμβουλος». Λίγο πολύ αναπόφευκτη, πλην όμως γίνεται να την αυτό-ελέγξουμε και σε τελική ανάλυση είναι προτιμότερο να υπέρ-τιμούμε εκείνους με τους οποίους διαφωνούμε, κι αν κάνουμε λάθος δεν χάνουμε, παρά να τους υποτιμούμε, γιατί αν κάνουμε λάθος χάνουμε.

Ακόμα, οδηγεί σε μια μορφή «σκεπτικισμού» που συνήθως δεν οδηγεί σε ορθά συμπεράσματα: μπροστά σε ένα ? οποιοδήποτε ? κείμενο είναι, επίσης, ενστικτώδες, αν δούμε κάτι με το οποίο δεν συμφωνούμε ή να απορρίψουμε το κείμενο, ολόκληρο, ή να πούμε «α, δεν το είπε/έγραψε αυτό», αν για κάποιους λόγους δεν μπορούμε να απορρίψουμε το κείμενο. Κι αυτό θα πρέπει να μάθουμε να αυτό-ελέγχουμε.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε φύγει απο τα αρχικα.. και καλά κάναμε αλλα ο Μιχαήλ έγραψε κατί πολύ καλο σε μια αλλη συζήτηση και ειλικρινά κολλαέι εδω....

 

Η Γνώση είναι δύναμη. Και Δύναμη ο Λόγος μου Κι ο Λόγος μου είναι Δύναμη.

 

αυτό μου θυμίζει το ευαγγέλιο του Ιωάννη (που κάθε άλλο παρά για το χριστό σαν ιστορία,  μιλάει.

Εν αρχη ειν ο Λογος και ο Λόγος ειν προς το Θεο και Θεος είναι ο Λόγος..

μπορεί ο Ιωαννης να μιλαει για το  τρισυποστατο του χριστιανισμού όμως.. αν όπου ΘΕΟΣ βάλουμε Δύναμη (όπως στου Μιχαηλ...) τότε... τότε ναι.. οΘΕΟΣ είναι ΔΥΝΑΜΗ .. όποια και αν ειναι αυτή..... ότι και να καραφέρνει... εεεε?????

15303[/snapback]

Ναι, θα συμφωνίσω. Δύναμη! Δύναμη για τους ανθρώπους που την έχουν ανάγκη και είναι και πολλοί. Αυτό δεν αντιπροσωπεύει ,άλλωστε, ο Θεός εκτός από την "αρχή των πάντων"? Δεν είναι το τελευταίο σημείο εναπόθεσης των ελπίδων του ανθρώπου? Οπότε, αν αυτό σε βοηθά να καταφέρεις περισσότερα επειδή πιστεύεις, τότε ναι είναι Δυναμη.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε φύγει απο τα αρχικα.. και καλά κάναμε αλλα ο Μιχαήλ έγραψε κατί πολύ καλο σε μια αλλη συζήτηση και ειλικρινά κολλαέι εδω....

 

Η Γνώση είναι δύναμη. Και Δύναμη ο Λόγος μου Κι ο Λόγος μου είναι Δύναμη.

 

αυτό μου θυμίζει το ευαγγέλιο του Ιωάννη (που κάθε άλλο παρά για το χριστό σαν ιστορία,  μιλάει.

Εν αρχη ειν ο Λογος και ο Λόγος ειν προς το Θεο και Θεος είναι ο Λόγος..

οΘΕΟΣ είναι ΔΥΝΑΜΗ .. όποια και αν ειναι αυτή..... ότι και να καραφέρνει... εεεε?????

15303[/snapback]

 

Λοιπόν Vi0Le σε ευχαριστώ που με έχωσες στη συζήτση γιατί δεν ήξερα πως να ξεκινήσω...

Κατ αρχήν να εξηγήσω πως από τον Ιωάννη εμπνεύστηκα αυτό το λογοπαίγνιο αλλά το άλλαξα για να περάσω ένα δικό μου μήνυμα.

και συνεχίζω...

Ο άνθρωπος πάντα ήθελε να πιστεύει σε κάτι "ανώτερο". Είναι ας το πούμε έμφυτο? Δεν θα το λέγαμε... Ποιος είναι αυτός που βρήκε πρώτος την έννοια Θεός και πως αυτή πρωτοχρησιμοποιήθηκε? Λοιπόν δεν ξέρω ποιος αλλά μαντεύω γιατί... Ο άνθρωπος πάντα κάποιον ισχυρότερο πρέπει να ακολουθάει ισχυρότερο του ίδιου του ανθρώπου. Και πως θα γίνει αυτό μέσω τον τότε ανεξηγήτων φαινομένων όπως π.χ. τα καιρικά φαινόμενα ή οτιδήποτε ο ίδιος δεν μπορούσε να ερμηνεύσει. Αυτά λοιπόν τα απέδιδε σε μια θεότητα, που ήταν υπεύθυνη για ότι ανεξληγητο συνέβαινε... Έλα όμως που σιγά σιγά κατάλαβε πως το ανεξήγητο υφίσταται και θέλησε να το ανακαλύψει και να βρεθεί κοντά του ώστε να νιώσει ολοκλήρωση... Ακούγεται σαν ιστορία συνομωσίας απ' ότι καταλαβαίνω! Και μετά ανακάλυψε πως το Θείο μπορεί να πάρει διάφορες μορφές που ενώνοντας τες δημιουργούμε το Εν που με τη σειρά του αναιρεί όλα αυτά που ξέρουμεή τουλάχιστον έτσι φαίνεται...Είμαι λίγο μπερδεμένος στο θέμα διότι πολλά περνάν από το μυαλό μου. Χρόνια ολόκληρα ο άνθρωπος θέτει αυτό το ερώτημα και ακόμα ψάχνει για αυτή τη Δύναμη που σίγουρα βρίσκεται μπροστά του αλλά δεν τη βλέπει. Αυτή κρατάει προβολέα και εμείς φοράμε κουκούλες αόματες... Κάπου θα υπάρχει μια σχισμή.... :headb:

 

 

Μιχαήλ

 

Ξέρω πως θα 'ρθει και δεν θα μαι όπως είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω πως ουτε που πλησιασες την εκδοχη του "Θεου" να μας "εκπαιδευει" και να μας εξελισει σωματικα-πνευματικα απο Μονος του.

Γιατι να μην εγινε αυτο που ΤΟΣΕΣ θρησκιες ΥΠΟΣΤΙΡΙΖΟΥΝ???(περιγραφοντας τις ιδιες μορφες πανω κατω)...

Γιατι να μη ξεφυγουμε λιγο απο τον "Δημιουργο"(οπου μας θελει ζωανθρωπους) και να προσπαθησουμε(εστω για την παρτυ μας βρε αδελφε) να ακολουθησουμε τις εντολες των "Παλαιων"? Και εμεις μαλιστα που μπορουμε τοσο ευκολα να τις βρουμε ακολουθωντας τις συνβουλες των Δελφων?

 

Δε λεω, και ο Χριστιανισμος εχει πολλα καλα νοηματα μεσα(τωρα το copyright αστο..) αλλα στην εποχη μας ολοι βιαζονται(μεγαλη ιστορια,Hz) οποτε αρεσκονται σε μια "περιληψη" & Βασικα Νοηματα, τα οποια στον Χριστιανισμο δεν τα βρισκω τοσο πρεποντα(να ταιριαζουν με την ολη ιδεα της Θρησκειας)

 

ειναι και καπως προχωρημενη η ωρα κ εχω μαθημα αυριο>σε περιπτωση που χρειαστει να αναιρεσω μερικα λογια

 

Bon Nuit!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά είπε ο Ιησούς που δεν βολεύανε...

Κι ακόμα περισσότερα που φροντίσανε οι μεταγενέστεροι να εξαφανίσουν ή να φέρουν στα μέτρα τους.

 

...Η ιστορία πάντα γράφεται από τους νικητές. Οι νικητές όμως, σπάνια είναι οι δίκαιοι... δυστυχώς.

 

 

(είμαι ολίγον  :offtopic: ;; )

15309[/snapback]

 

 

βλεπε ςς

 

 

(κολημενος εκει εγω...) :offtopic::offtopic: :3_7_3v[1]:

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω πως ουτε που πλησιασες την εκδοχη του "Θεου" να μας "εκπαιδευει" και να μας εξελισει σωματικα-πνευματικα απο Μονος του.

Γιατι να μην εγινε αυτο που ΤΟΣΕΣ θρησκιες ΥΠΟΣΤΙΡΙΖΟΥΝ???

15436[/snapback]

 

 

Φίλε Sucore Για σκέψου. Είπα Ο άνθρωπος πάντα κάποιον ισχυρότερο πρέπει να ακολουθάει ισχυρότερο του ίδιου του ανθρώπου. ΚΑι έτσι έγινε ακόλουθος και εκπαιδεύτηκε από το "ανώτερο" αυτό...

Στη συνέχεια είπα Έλα όμως που σιγά σιγά κατάλαβε πως το ανεξήγητο υφίσταται και θέλησε να το ανακαλύψει και να βρεθεί κοντά του ώστε να νιώσει ολοκλήρωση

που σημαίνει πως εκπαιδεύεται ψυχη τε και σωματι για να νιώσει αυτή την ολοκλήρωση. Απλώς δεν θέλω να φλυαρώ γιατί γίνεται κουραστικό

 

Με σέβας

 

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...