Jump to content

Η Αιώνια Επιστροφή του Νίτσε


Recommended Posts

Για τον Νίτσε το θέμα της Αιώνιας Επιστροφής απετέλεσε μια από τις πιο σημαντικές ιδέες του και έναν από τους πιο ζωντανούς εφιάλτες του.

Διερευνούσε την πιθανότητα ότι αυτήν την ζωή που ζούμε την έχουμε ζήσει ακριβώς ίδια και στο παρελθόν και θα την ξαναζήσουμε ακριβώς ίδια στο μέλλον. Ίδια κι απαράλλαχτη. Όχι ως ένα είδος μετενσάρκωσης, στην οποία υποτίθεται ότι το τέλος της ζωής ακολουθεί μια νέα γέννηση σε άλλη μορφή, αλλά σ? ένα σύμπαν που είναι ίδιο «δικό» μας τωρινό σύμπαν, σ? ένα χρόνο που είναι δικός μας χρόνος, με τους ίδιους γονείς, κάνοντας ακριβώς τα ίδια πράγματα.

Η Αιώνια Επαναφορά συμβαίνει γιατί με το τέλος της ζωής ολόκληρο το σύμπαν καταστρέφεται και ξαναγεννιέται και όλα συμβαίνουν από την αρχή...

Για τον Νίτσε αυτό αποτελούσε εφιάλτη από τον οποίο μόνη έξοδος διαφυγής ήταν η «απελευθέρωση» από κάθε είδος «ηθικούς» περιορισμούς, αφού νόημα δεν φαινόταν να υπάρχει σ? αυτήν την ατελείωτη επανάληψη της ίδιας ζωής χωρίς ορατή διέξοδο και τέλος.

Σε ένα από τα κείμενά του γράφει σχετικά: «Αν κάποια μέρα ή νύχτα ένας δαίμονας σ? έκλεβε και μέσα στην μοναχική απομόνωση σου έλεγε: ??αυτή η ζωή που τώρα ζεις, και έχεις ζήσει, την έχεις ξαναζήσει και μια και αμέτρητες φορές ακόμα. Και δεν υπάρχει τίποτα καινούργιο, αλλά κάθε πόνος σου και χαρά σου και κάθε σκέψη σου και στεναγμός σου και το καθετί, μικρό ή μεγάλο, στην ζωή σου θα πρέπει να επιστρέψει σε σένα, όλα με την ίδια σειρά, το ένα μετά το άλλο, όπως πριν.??

[...]

Δεν θα έπεφτες κάτω τρίζοντας τα δόντια σου, εκτοξεύοντας κατάρες προς τον δαίμονα που σου μίλησε έτσι; Ή μήπως έχεις κάποτε βιώσει την τρομερή στιγμή όταν θα του απαντούσες: ??είσαι θεός και δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι πιο θείο??. Αν αυτή η σκέψη σε κυρίευε, ίσως και να σε μεταμόρφωνε αλλά μπορεί και να σε συνέτριβε».

~ απόσπασμα άρθρου με τίτλο «Η Θεωρία της Αιώνιας Επιστροφής», των: Χρήστου Ζ. Κώνστα και Στέφανου Ελμάζη, δημοσιευμένο στο περιοδικό ΑΒΑΤΟΝ - τεύχος 50 ~

 

...Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

...σκόπιμο είναι νά διαχωρίζουμε τίς έννοιες υπόθεση καί αλήθεια.

 

Οι υποθέσεις μπορεί νά είναι ενδιαφέρουσες αλλά η αλήθεια είναι συγκλονιστική γιατί μπορεί νά επαναληφθεί κάτω από τίς ίδιες συνθήκες...!

 

Μιά αλήθεια, μπορεί νά χτίσει χιλιάδες υποθέσεις. Αλλά κάθε υπόθεση χρήζει επιβεβαίωσης ώστε τελικά νά οριστεί σάν ...αλήθεια!

 

...καλή ανάπαυση Νίτσε! Δέν σέ ...παίζω!

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η σκέψη είναι όντως τρομακτική.Η αιώνια επιστροφή.Έβγαλα ακριβώς την ίδια "θεωρία" όταν ήμουν 13 χρονών χωρίς να έχω ακούσει ποτέ για το Νίτσε.(ξέρω ,ξέρω είμαι genious).Μοιάζει λίγο με τη μοίρα(οτι τα πάντα είναι προσχεδιασμένα) .Μόνο που επαναλαμβάνεται επ'άπειρον.Δε ξέρω βέβαια κατά πόσο μπορούμε να εμπιστευτούμε κάτι τέτοιο.Δε βλέπω όμως πως η ηθική απελευθέρωση μπορεί να είναι διέξοδος σε κάτι τέτοιο, γιατί δε μπορεί να υπάρξει στην ουσία!Όλες οι σκέψεις μας είναι προκαθορισμένες άρα δε μπορούμε να απελευθερωθούμε από τον ίδιο μας τον εαυτό.Και όλο αυτό το πατερντί πότε άρχισε;Δλδ ποιά ήταν η πρώτη μας γέννηση αν υπήρξε;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η σκέψη είναι όντως τρομακτική.Η αιώνια επιστροφή.Έβγαλα ακριβώς την ίδια "θεωρία" όταν ήμουν 13 χρονών χωρίς να έχω ακούσει ποτέ για το Νίτσε.(ξέρω ,ξέρω είμαι genious).Μοιάζει λίγο με τη μοίρα(οτι τα πάντα είναι προσχεδιασμένα) .Μόνο που επαναλαμβάνεται επ'άπειρον.Δε ξέρω βέβαια κατά πόσο μπορούμε να εμπιστευτούμε κάτι τέτοιο.Δε βλέπω όμως πως η ηθική απελευθέρωση μπορεί να είναι διέξοδος σε κάτι τέτοιο, γιατί δε μπορεί να υπάρξει στην ουσία!Όλες οι σκέψεις μας είναι προκαθορισμένες άρα δε μπορούμε να απελευθερωθούμε από τον ίδιο μας τον εαυτό.Και όλο αυτό το πατερντί πότε άρχισε;Δλδ ποιά ήταν η πρώτη μας γέννηση αν υπήρξε;

Συστήνω για το θέμα το βιβλίο

Η παράξενη ζωή του Ιβαν Οσοκίν.

Συγγραφέας: ΠΗΤΕΡ ΟΥΣΠΕΝΣΚΥ.

Εκδοτικός Οίκος: ΠΥΡΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ.

(Άλλωστε το "άλλο" βασικό πρόσωπο πλην του πρωταγωνιστή είναι ο "μάγος".

Link to comment
Share on other sites

Και όλο αυτό το πατερντί πότε άρχισε;Δλδ ποιά ήταν η πρώτη μας γέννηση αν υπήρξε;

Υποθέτω ότι είναι χωρίς αρχή και χωρίς τέλος...

 

Προσωπικά, δεν ενστερνίζομαι αυτήν την θεωρία. Κι ας είναι του Νίτσε (με κάθε σεβασμό βέβαια). Αλλά σαφώς έχει ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να διαβάσω Νίτσε.

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο

ανάλογο βιβλίο για αρχή;

11972[/snapback]

 

...ρίξε μιά ματιά εδώ:

 

http://www.nissides.gr/greek/nitse/1.html

Link to comment
Share on other sites

Τις ίδιες εκδόσεις μου πρότεινε κι ένας φίλος μου, ειλικρινής θαυμαστής του Νίτσε, σημειώνοντάς μου πως οι μεταφράσεις είναι ιδιαίτερα προσεγμένες, και μου έκανε δώρο, για εισαγωγή, το "Πέραν του Καλού και του Κακού".

 

Με το μαλακό... Διάβαζα παράγραφο παράγραφο, κάνοντας διαλλείματα ανάμεσα, αναλογιζόμενος "τσσσσς, τι λέει ο μεγάλος!" (ασχέτως του αν συμφωνούσα ή διαφωνούσα με τα γραφόμενα).

 

Τεράστιος! :worthy::worthy::worthy:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ελπίζω να μην κορέστικες απο τον μεγάλο κ να συνέχισες και με την γεννεαλογία της ηθικής.Πολύ καλός ο Νίτσε για Χριστιανοαναρχομηδενιστής κομμουνοφασίστας :)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να διαβάσω Νίτσε.

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο

ανάλογο βιβλίο για αρχή;

11972[/snapback]

 

...ρίξε μιά ματιά εδώ:

 

http://www.nissides.gr/greek/nitse/1.html

 

 

Διόρθωση

 

http://www.nissides.gr/greek/dokimia/1.html

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...