Jump to content

Άσε τους ανθρώπους ήσυχους...


Recommended Posts

«Άσε τους ανθρώπους ήσυχους, αφεντικό, μην τους ανοίγεις τα μάτια. Αν τους τ? ανοίξεις, τι θα δουν; Την κακή τους και την ψυχρή! Ασ? τα λοιπόν κλειστά να ονειρεύουνται!

...Εξόν αν, όταν θ? ανοίξουν τα μάτια τους, έχεις να τους δείξεις έναν κόσμο καλύτερο...

Έχεις

- Ο Αλέξης Ζορμπάς του Ν. Καζαντζάκη -

 

...Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κάτι ήξερε ο Καζαντζάκης... :)

Δεν ισχύει άλλωστε ότι υπάρχει ένα όριο στις αλήθειες που δέχονται οι άνθρωποι?!!!

Υπάρχουν άνθρωποι άλλωστε που τα έχουν εσκεμμένα κλειστά τα μάτια τους επειδή ξέρουν ότι είναι καλύτερο να ονειρεύονται παρά να βρεθούν αντιμέτωποι με την ψυχρή πραγματικότητα. Αυτό το ποσοστό βέβαια είναι μηδενικό σε σχέση με αυτούς που νομίζουν ότι τα έχουν ανοιχτά αλλά στην πραγματικότητα κοιμούνται...

Όσοι αξίζουν να τα ανοίξουν, θα τα ανοίξουν. Αυτό νομίζω εγώ...

 

Εύγε Νεφέλη που το "ξέθαψες" πάντως! :worthy:

Link to comment
Share on other sites

Ολοι ονειρευόμαστε, που να πάρει. Είμαστε τόσο μικροί και λίγοι, με πεπερασμένη αντίληψη και νόηση για να χωρέσουμε στο μυαλό μας έστω την καθημερινή πραγματικότητα. Δεν συζητάω καν για την γνώση που υπάρχει πέρα από εμάς. Ζούμε ο καθένας στον κόσμο που έχει δημιουργήσει στο νου του και αντιλαμβάνεται τα πράγματα όχι όπως είναι αλλά όπως τα βλέπει αυτός. Οσο πιό όμορφα και απλά φτιαγμένος είναι αυτός ο κόσμος που έχουμε στο κεφάλι μας τόσο πιό ωραία αντιλαμβανόμαστε την πραγματικότητα. Οντως ζούμε σε ένα όνειρο με εμάς δημιουργούς..

 

Σςςςςςς... Σας παρακαλώ μην με ξυπνήσει κανείςςςςςςςςςς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ποσοστό βέβαια είναι μηδενικό σε σχέση με αυτούς που νομίζουν ότι τα έχουν ανοιχτά αλλά στην πραγματικότητα κοιμούνται...

Κι αυτοί είναι οι πιο επικίνδυνοι, για τον εαυτό τους αλλά και για τους άλλους -κατά την ταπεινή μου πάντα γνώμη-...

Χίλιες φορές περισσότερο εμπιστεύομαι τον άνθρωπο που αναγνωρίζει ότι ονειρεύεται, παρά αυτόν που νομίζει ότι είναι ξυπνητός. Διότι όπως πολύ σοφά είπε κι ο φίλος Fan4fun: Ολοι ονειρευόμαστε, που να πάρει [...] ζούμε σε ένα όνειρο με εμάς δημιουργούς :clapping:

 

Στο κάτω-κάτω... τι πάει να πει «είμαι ξυπνητός»; Δηλαδή;; :huh:

(...εδώ σε θέλω κάβουρα... :whistling: )

 

Όσοι αξίζουν να τα ανοίξουν, θα τα ανοίξουν. Αυτό νομίζω εγώ...

Κι αυτοί που τ? ανοίγουν, είναι αυτοί που συνειδητοποιούν ότι κοιμούνται...

 

Εύγε Νεφέλη που το "ξέθαψες" πάντως!

Δεν ξέθαψα εγώ αυτό, αλλά αυτό... «ξέθαψε» εμένα B)

Link to comment
Share on other sites

Δεν σχολιάστηκε όμως το δεύτερο σημαντικό μέρος του κειμένου. Αν δώσεις το ερέθισμα να ξυπνήσει, έχεις ένα καλύτερο όνειρο να του προσφέρεις;

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο μέρος δεν μιλάει για καλύτερο όνειρο, αλλά για καλύτερο κόσμο.

 

Κανείς δεν είναι ικανός να προσφέρει έναν καλύτερο κόσμο εάν δεν τον προσφέρουν όλοι. Άρα ο κόσμος δεν προσφέρεται, συνεισφέρεται...

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο μέρος δεν μιλάει για καλύτερο όνειρο, αλλά για καλύτερο κόσμο.

 

Κανείς δεν είναι ικανός να προσφέρει έναν καλύτερο κόσμο εάν δεν τον προσφέρουν όλοι. Άρα ο κόσμος δεν προσφέρεται, συνεισφέρεται...

12054[/snapback]

 

Ισως τελικά πρόκειται για όνειρο (δεν ξέρω αν είναι καλύτερο ή απλά διαφορετικό). Γιατί και ο κόσμος ο δικός μου που θα δείξω σε εσένα είναι και αυτός ένα όνειρο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το θεμα δεν ειναι να θελουμε ολοι ενα καλυτερο κοσμο, το θεμα ειναι ποσα μπορουμε η αν θελετε ποσα ειμαστε διατεθειμενει να θυσιασουμε για να γινει αυτος ο κοσμος καλυτερος. :smilewink: :rolleyes:

 

 

Φιλικα Σμαραγδα

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο κόσμο για εμένα ή για τον άλλον; Εγώ πιστεύω πως διαφέρει το πως βλέπει κανείς το κόσμο σαν καλό γι αυτόν... Δηλαδή εγώ θεωρώ ιδανικό κόσμο με συγκεκριμένα "πράγματα" ένω για κάποιον άλλο, το ιδανικό μπορεί να είναι διαφορετικό από το δικό μου...

Link to comment
Share on other sites

Άρα βλέπουμε ότι δεν μπορεί να υπάρξει, μιας και όλοι συνεισφέρουμε για αυτόν τον κόσμο σύμφωνα με τα δικά του "ιδανικά" ο καθένας.

Και αυτό επειδή (και μάλιστα θαυμάζουμε το ανθρώπινο είδος), κανένας δεν ίδιος με τον άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Άρα βλέπουμε ότι δεν μπορεί να υπάρξει, μιας και όλοι συνεισφέρουμε για αυτόν τον κόσμο σύμφωνα με τα δικά του "ιδανικά" ο καθένας.

Και αυτό επειδή (και μάλιστα θαυμάζουμε το ανθρώπινο είδος), κανένας δεν ίδιος με τον άλλο...

12068[/snapback]

Υπαρχουν ομως και μερικα παγκοσμια "ιδανικα".... Πχ να μην γινονται πολεμοι, να μην υπαρχει κοσμος που πεθαινει απο την πεινα, να μην καταστρεφουμε το περιβαλλον κλπ...... Ο κοσμος θα γινει καλυτερος οταν θα παυψουμε να λειτουργουμε με το προσωπικο συμφερον. Η καλυτερη προσπαθεια εγινε στις κουμουνιστικες χωρες αλλα και εκει ειχε παταγωδη αποτυχια μια και παλι μπλεχτικε ο ανθρωπινος παραγωντας!! :001almostcry:

Link to comment
Share on other sites

«Άσε τους ανθρώπους ήσυχους, αφεντικό, μην τους ανοίγεις τα μάτια. Αν τους τ? ανοίξεις, τι θα δουν; Την κακή τους και την ψυχρή! Ασ? τα λοιπόν κλειστά να ονειρεύουνται!

...Εξόν αν, όταν θ? ανοίξουν τα μάτια τους, έχεις να τους δείξεις έναν κόσμο καλύτερο...

Έχεις

- Ο Αλέξης Ζορμπάς του Ν. Καζαντζάκη -

 

...Σχόλια;

Να, σου πω, να σε αντιρωτήσω μάλλον.

Εσένα θα σου άρεζε να σε άφηναν ήσυχη;

Εμένα όχι, και χαίρομαι που δεν με άφησαν ήσυχο - όσο για τον "Αλέξη", απευθύνεται στο "αφεντικό" (για τον οποίο ήξερε πολύ καλά ο Ζορμπάς ότι "τ' αφεντικό" δεν έχει τίποτα καλύτερο να δείξει σε κανέναν - ούτε στον εαυτό του).

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ομως και μερικα παγκοσμια "ιδανικα".... Πχ να μην γινονται πολεμοι, να μην υπαρχει κοσμος που πεθαινει απο την πεινα, να μην καταστρεφουμε το περιβαλλον κλπ...... Ο κοσμος θα γινει καλυτερος οταν θα παυψουμε να λειτουργουμε με το προσωπικο συμφερον. Η καλυτερη προσπαθεια εγινε στις κουμουνιστικες χωρες αλλα και εκει ειχε παταγωδη αποτυχια μια και παλι μπλεχτικε ο ανθρωπινος παραγωντας!! :001almostcry:

12071[/snapback]

 

Φυσικά και εμπλέκεται ο ανθρώπινος παράγοντας. Γι αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο εώς ακατόρθωτο να υφίσταται ο κόσμος του John Lenon.

 

Πιστεύω οτί η συγκεκριμένη συζήτηση δεν μπορεί να καταλήξει κάπου που δεν γνωρίζουμε ήδη :(

Link to comment
Share on other sites

Εσένα θα σου άρεζε να σε άφηναν ήσυχη;

Εξαρτάται...

Κάποιοι, ναι... θα ήθελα να μ' αφήσουν ήσυχη, διότι ο τρόπος τους είναι ενοχλητικός.

Κάποιοι άλλοι, όχι! Δεν θέλω καθόλου να μ' αφήσουν ήσυχη!

 

Άλλωστε, πιστεύω ότι ο άνθρωπος που δεν θέλει "να τον αφήσουν ήσυχο"... δεν θ' αφήσει τους άλλους ήσυχους. Εκεί είναι η διαφορά: ότι θέλω (ο "Χ" εγώ) θα το ζητήσω... Δεν χριάζεται νά 'ρχονται να μου το δίνουν με το ζόρι.

 

(δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή... :unsure: )

 

Όσο για τον Καζαντζάκη συγκεκριμμένα στον Ζορμπά και το γιατί ο Ζορμπάς του είπε ότι του είπε... Είναι άλλο θέμα. Πολύ ενδιαφέρον θέμα! Αλλά και πολύ εκτός θέματος :lol:

Τι λες να το συζητήσουμε σε άλλο, νέο thread;

Link to comment
Share on other sites

Άρα βλέπουμε ότι δεν μπορεί να υπάρξει, μιας και όλοι συνεισφέρουμε για αυτόν τον κόσμο σύμφωνα με τα δικά του "ιδανικά" ο καθένας.

Και αυτό επειδή (και μάλιστα θαυμάζουμε το ανθρώπινο είδος), κανένας δεν ίδιος με τον άλλο...

12068[/snapback]

γιατί να βλέπουμε τον εαυτό μας τόσο ξεχωριστούς και να μην θεωρούμαστε κομμάτια τις κοινωνίας. βελτιώνοντας την κοινωνία θα ζήσουνε καλύτερα οι απόγονοι μας... δεν είναι σημαντικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...