Jump to content

Παραμύθια που μας στιγμάτισαν


 Share

Recommended Posts

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγώ είμαι λίγο πιο κλασσική όσον αφορά τα παραμύθια... Πάντα αυτά που μου άρεσε και να τα διαβάζω και να τα βλέπω ήταν παραμύθια όπως "Η Ωραία Κοιμωμένη", "Η Πεντάμορφη και το Τέρας", "Η Αλίκη στην Χώρα των Θαυμάτων", "Σταχτοπούτα" κτλ... Βασικά ο Disney έχει βγάλει απίστευτα ωραίες ταινίες βάση αυτών των παραμυθιών!!! ΑΛΛΑ... Η Κάντυ και η Χάϊντι ήταν τα αγαπημένα μου cartoon που κι εγώ δεν έχανα κάθε μέρα!!

Βασικά ακόμα τα νοικιάζω όλα αυτά και τα βλέπω... Η πλάκα είναι που τα πηγαίνω δέκα δέκα στο ταμείο του Video Club και με ρωτάνε καμμιά φορά : "Τα παιδάκια σας θα περάσουν καλά ε??" Και η απάντηση " Δεν έχω παιδάκια, για μένα είναι...."

 

:cheerful: :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι που τα πηγαίνω δέκα δέκα στο ταμείο του Video Club και με ρωτάνε καμμιά φορά : "Τα παιδάκια σας θα περάσουν καλά ε??" Και η απάντηση " Δεν έχω παιδάκια, για μένα είναι...."

 

:cheerful: :cheerful:

 

 

lol!!!!!!!!!!

 

:063laugh::063laugh::063laugh::063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν έχει αναφερθεί ένα όνομα που ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΟ!!!!

 

Σανσίρο Σουγκάτα...

Τζουμαρού.....

...

 

Σωστοοοοοοός.....

:worthy::worthy::worthy:

Link to comment
Share on other sites

Morgainne

 

:):):)

 

!!!LOL!!!

 

 

Ξερεις ποσοι παιρνουν ταινιες και παιχνιδια δηθεν για τα παιδια τους..

και τελικα βλεπουν και παιζουν οι ιδιοι..

 

ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ!

 

και δεν ειναι κακο..

και ολοι νομιζω πως εχουμε την αναγκη καπου καπου να γινομαστε παιδια..

Link to comment
Share on other sites

Robotech... :worthy::worthy::worthy:

 

Πωπω ρε φιλε,που το θυμήθηκες αυτο?....

Όλα τα λεφτά!

 

Βέβαια ένα αρκετά κλασσικό ήταν ο Χ-Μαν......

Βλέπατε Ροζ Πάνθηρα??Τα κινούμενα σχέδια πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Seahawk

 

Και βέβαια δεν είναι κακό!!! Βασικά δεν πιστεύω ότι υπάρχουν άνθρωποι που να παίζει η τηλεόραση πχ. Roadrunner και να μην κάτσουν να το δουν!! Και αν υπάρχουν, είναι θέμα κολλήματος, μην τυχόν και τους πουν ανώριμους!!

Το ότι θα πεθάνουν νωρίτερα λόγω έλλειψης "ανωριμότητας", δεν το ξέρουν....

 

:018bleh::018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Seahawk

 

Και βέβαια δεν είναι κακό!!! Βασικά δεν πιστεύω ότι υπάρχουν άνθρωποι που να παίζει η τηλεόραση πχ. Roadrunner και να μην κάτσουν να το δουν!! Και αν υπάρχουν, είναι θέμα κολλήματος, μην τυχόν και τους πουν ανώριμους!!

Το ότι θα πεθάνουν νωρίτερα λόγω έλλειψης "ανωριμότητας", δεν το ξέρουν....

 

:018bleh::018bleh:

 

 

πέστα,πέστα........ έτσι είναι..... καί δυστυχώς ειναι πάρα πολλοί.........

:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα πεθάνουν νωρίτερα λόγω έλλειψης "ανωριμότητας", δεν το ξέρουν....

 

παρα πολλοι σιγουρα.. :):)

 

και Ο ROADRUNNER μου αρεσει..

 

 

Str@toSph3re

 

ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΑ καλα που το θυμηθηκες!!

 

:worthy::worthy:

Link to comment
Share on other sites

Από μικρή διάβαζα πάρα πολύ μυθολογία. Μου αγοράζαν οι γονείς μου εικονογραφημένα βιβλία και τα ξεκοκάλιζα!! Δεν μου αρέσαν τόσο πολύ τα παραμύθια στυλ Χιονάτη, Σταχτοπούτα αν και ο Κοντορεβυθούλης μου άρεσε... Τέσπα, διάβαζα και κάτι εικονογραφημένα με τους Μύθους του Αισώπου!!!

Link to comment
Share on other sites

Εβλεπα συνέχεια παιδικα στην τηλεόραση όλα τα βλεπα εκτός απο τα αγορίστικα:-)Το αγαπημένο μου παραμύθι όμως ήταν ο τξακ και η φασολιά.Βασικά στην αρχή με φόβιζε γιατ νόμισα πως ο γίγαντας από το παραμύθι έμενε στον πάνω όροφο και με παρακολουθούσε και μόλις έφευγαν οι γονείς μου θα ρχόταν να με πάρει!!!!!Επίσης αγαπημένο μου είναι ο κοντορεβιθούλης και πολλά βιβλία του Τριβιζα.Βασικά την είχα ψωνίσει ένα διάστημα και έγραφα παραμύθια και τα έδινα σε ειδικό μυθοπλάστη για διόρθωση:-)

Link to comment
Share on other sites

Από μικρή διάβαζα πάρα πολύ μυθολογία. Μου αγοράζαν οι γονείς μου εικονογραφημένα βιβλία και τα ξεκοκάλιζα!! Δεν μου αρέσαν τόσο πολύ τα παραμύθια στυλ Χιονάτη, Σταχτοπούτα αν και ο Κοντορεβυθούλης μου άρεσε... Τέσπα, διάβαζα και κάτι εικονογραφημένα με τους Μύθους του Αισώπου!!!

 

 

Ακριβως τα ιδια γουστα!!!!!!!!Χαιρομαι πολυ!!

και πολλα βιβλιαρακια με Ελληνικη Μυθολογια(σχεδον ολους τους τομους εχω ακομα!!!)τα οποια ειναι πολυ καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά!!!!!! Ντροπή!!!!!

Τα αθάνατα και διαχρονικά Στρουμφάκια γιατί δεν τα ανέφερε κανείς???????????

Μήπως δεν είσαστε καλά παιδιά και δεν έχετε ακόμα ανακαλύψει το χαρούμενο χωριό τους στο μαγικό δάσος???

Για να σας βοηθήσω, δανειζόμενος τις συμβουλές της Νεφέλης, μπορείτε να οραματιστείτε ότι είστε ένα μανιταρόσπιτο. Λιβανάκια και μουσική δεν βοηθάνε.

Η ιδανική μέθοδος για να οραματιστείτε το σπίτι του Λιχούδη είναι η υπερκατανάλωση γλυκών πριν τον διαλογισμό :063laugh:

Σιγά σιγά θα ανακαλύψετε όλο το χωριό.

 

Εγώ πάντως μεγάλωσα με τα παραμύθια της γιαγιάς, απίστευτες επαναλήψης της "Αρκούδας" (αυτό πρέπει να το καταγράψω κάποτε) και με τις ιστορίες του παππού από το κυνήγι λαγού και πέρδικας. Συναρπαστικές οι ιστορίες του παππού, δεν καταλάβαινα τι ήταν αλήθεια και τι όχι. Και μην φανταστείτε τίποτα χαζοδιηγήσεις των σημερινών κυνηγών του στυλ "Έπιασα ένα λαγό ΝΑΑΑΑΑ....με το συμπάθειο", μιλάμε για ταύτιση με τη φύση, στρατηγικές και τεχνικές κυνηγιού, ηθολογία και συμπεριφορά λαγού και πέρδικας, σεβασμός στη φύση. Πού τρώνε, πού κοιμούνται, πώς κρύβονται, ποιά είναι η άμυνα που τους έδωσε η φύση, τι δικαιούσε να σκοτώσεις και τι όχι.

Το ξέρετε ότι όταν η πέρδικα αντιληφθεί κίνδυνο κράζει στα μικρά της και όλα γυρίζουν τούμπα??? Και τότε τα χάνεις. Μοιάζουν όλα με πέτρες (όπως και το γύρω περιβάλλον) και ακόμα και αν είναι στα πόδια σου, εσύ δεν τα βλέπεις. Την πέρδικα την βλέπεις, αλλά δεν έχεις δικαίωμα να την πυροβολήσεις. Το επιβάλλει η οικονομία της φύσης.

Από την άλλη, ο λαγός είναι απίστευτα γρήγορος....αλλά και περίεργος. Αρκεί να του σφυρίξεις, και αυτός ο άμοιρος σηκώνεται στα πίσω του πόδια με όρθια τα αυτιά για να αφουκραστεί τον περίεργο αυτό ήχο. Ο πιθανότερος ύστερος ήχος που θα ακούσει είναι ένας κρότος. Στον ενδιάμεσο χρόνο, πριν πυροβολήσεις, πρέπει να ελέγξεις την κατάσταση του θυράματος. Αν είναι μεγαλόσωμο και μαδημένο, πρόκειται για θηλυκό που είτε γέννησε είτε ετοιμάζεται να γεννήσει, άρα το αφήνεις να φύγει. (Μία τέτοια περίπτωση αποτελεί η αγριοκουνελίνα που ετοιμάζεται να πιάσει ο λύγκας στην φωτογραφία που προτείνει ο Τράγου Κέρατο, αυτός όμως δεν έχει άλλη επιλογή).

Για να μην πλατιάζω, πιστεύω ότι τα "παραμύθια" του παππού μου δίδαξαν πολύ περισσότερα από την κολοκύθα της Σταχτοπούτας που έγινε άμαξα και νοιώθω πολύ τυχερός για αυτό. Μακάρι να είχα και τότε την σημερινή ωριμότητα και να έδινα περισσότερο προσοχή στα λόγια του...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά!!!!!! Ντροπή!!!!!

Τα αθάνατα και διαχρονικά Στρουμφάκια γιατί δεν τα ανέφερε κανείς???????????

Μήπως δεν είσαστε καλά παιδιά και δεν έχετε ακόμα ανακαλύψει το χαρούμενο χωριό τους στο μαγικό δάσος???

Για να σας βοηθήσω, δανειζόμενος τις συμβουλές της Νεφέλης, μπορείτε να οραματιστείτε ότι είστε ένα μανιταρόσπιτο. Λιβανάκια και μουσική δεν βοηθάνε.

Η ιδανική μέθοδος για να οραματιστείτε το σπίτι του Λιχούδη είναι η υπερκατανάλωση γλυκών πριν τον διαλογισμό :063laugh:

Τα στρουμφάκια είναι τίγκα στα νεοπαγανιστικά μηνύματα, δεν τα αναφέραμε για να μην προκαλούμε... :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...