Jump to content

Αυτοβελτίωση


Recommended Posts

Μετά από ιδέα του outis( http://artofwise.gr/forum/index.php?act=ST&f=9&t=1002&st=0# ) ας ανοίξουμε ένα ακόμη θέμα:

 

Τι σημαίνει για σας ο όρος αυτοβελτίωση;

Αξίζει να ασχοληθεί με αυτό κάποιος που βαδίζει το μονοπάτι;

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με τον εαυτό σου,κατάλαβέ τον καλύτερα...προσπάθησε να συνυπάρξεις με τι φύση,με ό,τι σε περιβάλλει.Μάθε να αγάπας όλα όσα έχεις να κάνεις και κάνε τα πάντα για να μπορείς να θέτεις νέους στόχους που θα συμπληρώνουν,αλλά και θα ξεπερνούν το ό,τι έχεις κάνει ως τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η καλύτερη άποψη που έχω ακούσει περί αυτοβελτίωσης, δόθηκε στο προηγούμενο post, από τον Mandrake...

Τώρα το αν αξίζει ή όχι dakkon, αυτό νομίζω είναι στην κρίση του καθενός... αν θέλει την πρόοδο, τη στασιμότητα ή και τα πισωγυρίσματα, στο χέρι του είναι αν θα αυτοβελτιωθεί ή όχι... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ιδέα του outis( http://artofwise.gr/forum/index.php?act=ST&f=9&t=1002&st=0# ) ας ανοίξουμε ένα ακόμη θέμα:

 

Τι σημαίνει για σας ο όρος αυτοβελτίωση;

Αξίζει να ασχοληθεί με αυτό κάποιος που βαδίζει το μονοπάτι;

12825[/snapback]

 

Για τον ορισμο θα συμφωνισω και εγω με τον johnny_boy.

Οσο για το αν αξιζει να ασχολιθει καποιος για μενα τουλαχιστον βρεθηκα να "βαδιζω το μονοπατι" μεσα απο την προσπαθεια μου για αυτοβελτιωση.

Μονο επικυνδινο θα μου φαινοταν να βαδιζει καποιος το μονοπατι και να μην τον ενδιαφερει η αυτοβελτιωση του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοβελτίωση.....Χμμμμμμ? Μπορεί να είναι και παγίδα.

 

Για παράδειγμα: Αγωνίζομαι να γίνω καλύτερος/η μπαμπάς, μαμά, σύζυγος, να αποδίδω καλύτερα στο επάγγελμά μου, να είμαι καλύτερος πολίτης και γενικά καλύτερος άνθρωπος στοχεύοντας στην ιδανική απόδοση των διαφόρων ρόλων που παίζω σύμφωνα με τα πρότυπα του "καλύτερου" ή "ιδανικού" που μου έχει εμφυσήσει ο κοινωνικός μου περίγυρος.

 

Ας πούμε ότι το καταφέρνω, και τι έγινε; Θα με πούνε καλό παιδί και επιτυχημένο και θα αισθανθώ ωραία που τα κατάφερα :clapping: Σύντομα όμως θα βιώσω και πάλι την ίδια υπαρξιακή αγωνία, το ίδιο υπαρξιακό κενό που συνεχίζει να παραμένει αγεφύρωτο παρά την "αυτοβελτίωσή" μου.

 

Μήπως αντί για αυτοβελτίωση θάπρεπε να μιλάμε για "διεύρυνση" και "εκβάθυνση" του είναι μας, της συνειδητότητάς μας; Μήπως η βελτίωση προς το "καλύτερο", που σχεδόν πάντα αναφέρεται στους ρόλους που παίζουμε, είναι αυταπάτη; Μήπως εκείνο που έχει σημασία δεν είναι πως παίζουμε τους ρόλους μας, αλλά το κατά πόσο ταυτιζόμαστε μ' αυτούς τους ρόλους, κατά πόσο συνειδητοποιούμε ότι είναι απλά ρόλοι τους οποίους εμείς έχουμε επιλέξει; Μήπως αντί να δίνουμε πρωταρχική σημασία σ' αυτούς τους ρόλους και να αγωνιζόμαστε να βελτιώσουμε την απόδοσή μας μέσα σ' αυτούς, θα ήταν καλύτερα να τους βιώνουμε μέσα από μια απαγκιστρωμένη και αδιαφοροποίητη συνειδητότητα; Μήπως μόνο μέσα από μια απαγκιστρωμένη και αδιαφοροποίητη συνειδητότητα υπάρχει η δυνατότητα να επιλέγουμε συνειδητά ποιούς ρόλους θα παίξουμε, πως θα τους παίξουμε και πότε θα τους παίξουμε; Δηλαδή, η δυνατότητα συνειδητής δημιουργίας της πραγματικότητάς μας κάθε στιγμή χωρίς την ανάγκη "βελτίωσης" ή "αυτοβελτίωσης". Η δυνατότητα να επιλέγουμε, να δημιουργούμε και να βιώνουμε συνειδητά την πραγματικότητα κάθε στιγμής αλλά να παραμένουμε πάντα οι ίδιοι, το μόνο που μπορεί να αλλάζει είναι το εύρος και η περιεκτικότητα του συνειδητού μας εαυτού.

 

Απλά σκέψεις και ερωτήματα, μπορεί να είναι έτσι μπορεί και να μην είναι B) .

 

Zon 7

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει για σας ο όρος αυτοβελτίωση; Αξίζει να ασχοληθεί με αυτό κάποιος που βαδίζει το μονοπάτι;
Για τον ορισμο θα συμφωνισω και εγω με τον johnny_boy.

Οσο για το αν αξιζει να ασχολιθει καποιος για μενα τουλαχιστον βρεθηκα να "βαδιζω το μονοπατι" μεσα απο την προσπαθεια μου για αυτοβελτιωση.

Μονο επικυνδινο θα μου φαινοταν να βαδιζει καποιος το μονοπατι και να μην τον ενδιαφερει η αυτοβελτιωση του.

Γι' αυτό λέω να δούμε πως το ορίζουμε και πιο πολύ, γιατί;.

Το θέμα είναι ότι για το "αυτοβελτίωση" - όπως διαφημίζεται - βλέπει κανείς διαφορετικές "ερμηνείες" ανάλογα με την προέλευση.

Αυτοβελτίωση είναι το "να γίνεις καλύτερος/η μόνος/η σου".

Αφήνω το "μόνος/η" για την ώρα (το "αυτό-".

Τι πάει να πει γίνομαι καλύτερος;

Για τον μέσο άνθρωπο (αρχικά, Αμερικάνο, αλλά και πολλούς πλέον Έλληνες) που σε περιοδικά "αναζήτησης"-"μεταφυσικής" βλέπει διαφημίσεις με "υποσχέσεις" βελτίωσης σημαίνει: 1) να γίνει πιο υγιής ("καλύτερη υγεία, μακροζωία"), 2) να γίνει "επιτυχημένος επαγγελματικά" (άρα "περισσότερα λεφτά), 3) να κάνει περισσότερους φίλους (άρα "ευκαιρίες σχέσεων") το *απόλυτο* τρίπτυχο που "πουλάει" στο κοινό, και που συνοψίζεται με το "αίμα, στέμμα, σπέρμα"... Είναι αυτό; Ή είναι κάτι πιο «υψηλό». Αν πιστεύουμε ότι δεν είναι καλό είναι να διερευνήσουμε και να μάθουμε το «γιατί». Διαφορετικά, αν το πιστεύουμε «διαισθητικά» μπορεί να έρθει μια ώρα που θα αναζητήσουμε «το λόγο» κι αν δεν έχουμε θα μπούμε κι εμείς στη σειρά?

Link to comment
Share on other sites

Zon 7, αρκετά καλοί οι συλλογισμοί σου αλλά πιθανόν μονόπλευροι...

Δε ζούμε μόνο και μόνο για να δείξουμε ένα πρόσωπο στην κοινωνία (σαν πολίτες), ζούμε και για να ικανοποιήσουμε κάποιες προσωπικές μας ανάγκες (σαν άνθρωποι). Έτσι όπως ορίζεις την αυτοβελτίωση, ως κοινωνικό ρόλο, νομίζω ότι θα μπορούσαμε να ορίσουμε τη βελτίωση. Αυτοβελτίωση έχει να κάνει και με στοιχεία μή ορατά από την κοινωνία καθώς: αυτοβελτιώνομαι=βελτιώνω τον εαυτό μου. όμως τον εαυτό μου δε τον εκθέτω στην κοινωνία.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα?

πηγαίνω στο ψιλικατζίδικο και εκνευρίζομαι που έχει κόσμο και βιάζομαι.

βελτίωση: να προσπαθήσω να είμαι ευγενικός και ίσως βγαίνοντας να μου ξεφύγει και ένα "αντε :censored: "

αυτοβελτίωση: δεν εκνευρίζομαι καθόλου καθώς συγκρατώ τον εαυτό μου με τη σκέψη ότι "συμβαίνουν αυτά" ή ακόμη και διεκτραγωδώ την κατάσταση λέγοντας "αθάνατοι νόμοι του Μέρφυ, τώρα που βιάζομαι, τώρα έχει κίνηση"...

Ίσως να μην είναι και πολύ καλά δοσμένο το παράδειγμα, αλλά νομίζω πως καταλαβαίνεις τη διαφορά βελτίωσης (που δείχνουμε) και αυτοβελτίωσης (που νιώθουμε).

Link to comment
Share on other sites

Ε, επειδή δεν έχω τον χρόνο για να διαβάσω το τι έχει γραψει ο καθένας, θα πω κι εγώ με την σειρά μου πως το βλέπω! Αυτοβελτίωση για μένα, είναι να γίνουμε καλύτεροι στην ψυχή και στο πνεύμα! Όχι να γίνουμε καλύτεροι στα οικονομικά, γιατί και αυτό μία βελτίωση δική μας είναι, αλλά γνώμη μου είναι ότι όταν βελτιωθούμε στο πνεύμα, αυτομάτος βελτιωνόμαστε και και στην υπόλοιπη ζωή μας... :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Zon 7, αρκετά καλοί οι συλλογισμοί σου αλλά πιθανόν μονόπλευροι...

Δε ζούμε μόνο και μόνο για να δείξουμε ένα πρόσωπο στην κοινωνία (σαν πολίτες), ζούμε και για να ικανοποιήσουμε κάποιες προσωπικές μας ανάγκες (σαν άνθρωποι). Έτσι όπως ορίζεις την αυτοβελτίωση, ως κοινωνικό ρόλο, νομίζω ότι θα μπορούσαμε να ορίσουμε τη βελτίωση. Αυτοβελτίωση έχει να κάνει και με στοιχεία μή ορατά από την κοινωνία καθώς: αυτοβελτιώνομαι=βελτιώνω τον εαυτό μου. όμως τον εαυτό μου δε τον εκθέτω στην κοινωνία.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα?

πηγαίνω στο ψιλικατζίδικο και εκνευρίζομαι που έχει κόσμο και βιάζομαι.

βελτίωση: να προσπαθήσω να είμαι ευγενικός και ίσως βγαίνοντας να μου ξεφύγει και ένα "αντε  :censored: "

αυτοβελτίωση: δεν εκνευρίζομαι καθόλου καθώς συγκρατώ τον εαυτό μου με τη σκέψη ότι "συμβαίνουν αυτά" ή ακόμη και διεκτραγωδώ την κατάσταση λέγοντας "αθάνατοι νόμοι του Μέρφυ, τώρα που βιάζομαι, τώρα έχει κίνηση"...

Ίσως να μην είναι και πολύ καλά δοσμένο το παράδειγμα, αλλά νομίζω πως καταλαβαίνεις τη διαφορά βελτίωσης (που δείχνουμε) και αυτοβελτίωσης (που νιώθουμε).

:clapping:

Συμφωνώ μαζί σου και το παράδειγμά σου νομίζω ότι τα λέει όλα απλά και περιεκτικά :clapping:

Link to comment
Share on other sites

αυτοβελτίωση: δεν εκνευρίζομαι καθόλου καθώς συγκρατώ τον εαυτό μου με τη σκέψη ότι "συμβαίνουν αυτά" ή ακόμη και διεκτραγωδώ την κατάσταση λέγοντας "αθάνατοι νόμοι του Μέρφυ, τώρα που βιάζομαι, τώρα έχει κίνηση"...

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά θέλω να κάνω λιγάκι τον «δικηγόρο του διαβόλου» εδώ :angel: :

Σίγουρα είναι καλό (για εμάς αλλά και για τους γύρω μας) να μπορούμε να συγκρατούμε τα νεύρα μας... Μήπως όμως η συνεχής αυτοσυγκράτηση, που ποτέ δεν επιτρέπει να εκδηλωθεί ο εκνευρισμός, κρύβει τον κίνδυνο του ξεσπάσματος «μεγατόνων» (κάποια στιγμή) ή του... έλκους;; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά θέλω να κάνω λιγάκι τον «δικηγόρο του διαβόλου» εδώ  :angel: :

Σίγουρα είναι καλό (για εμάς αλλά και για τους γύρω μας) να μπορούμε να συγκρατούμε τα νεύρα μας... Μήπως όμως η συνεχής αυτοσυγκράτηση, που ποτέ δεν επιτρέπει να εκδηλωθεί ο εκνευρισμός, κρύβει τον κίνδυνο του ξεσπάσματος «μεγατόνων» (κάποια στιγμή) ή του... έλκους;;  :unsure:

Πιστεύω ότι το θέμα περί νεύρων και ξεσπασμάτων έχει συζητηθεί αναλυτικά σε άλλο topic

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι καλό (για εμάς αλλά και για τους γύρω μας) να μπορούμε να συγκρατούμε τα νεύρα μας... Μήπως όμως η συνεχής αυτοσυγκράτηση, που ποτέ δεν επιτρέπει να εκδηλωθεί ο εκνευρισμός, κρύβει τον κίνδυνο του ξεσπάσματος «μεγατόνων» (κάποια στιγμή) ή του... έλκους;;  :unsure:

13066[/snapback]

Σε αυτό το σημείο Νεφέλη με κολλάς στον τοίχο, όχι τόσο επειδή έχεις δίκιο, αλλά επειδή δεν μπορώ να απαντήσω.Και δεν μπορώ να απαντήσω γιατί αυτό είναι ένα ελλάτωμά μου - τα μεγάλα μπαμ! :(:019blush:

Link to comment
Share on other sites

αυτοβελτίωση: δεν εκνευρίζομαι καθόλου καθώς συγκρατώ τον εαυτό μου με τη σκέψη ότι "συμβαίνουν αυτά" ή ακόμη και διεκτραγωδώ την κατάσταση λέγοντας "αθάνατοι νόμοι του Μέρφυ, τώρα που βιάζομαι, τώρα έχει κίνηση"...

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά θέλω να κάνω λιγάκι τον «δικηγόρο του διαβόλου» εδώ :angel: :

Σίγουρα είναι καλό (για εμάς αλλά και για τους γύρω μας) να μπορούμε να συγκρατούμε τα νεύρα μας... Μήπως όμως η συνεχής αυτοσυγκράτηση, που ποτέ δεν επιτρέπει να εκδηλωθεί ο εκνευρισμός, κρύβει τον κίνδυνο του ξεσπάσματος «μεγατόνων» (κάποια στιγμή) ή του... έλκους;; :unsure:

Το θέμα δεν είναι να συγκρατείσαι,αλλά να φτάσεις σε ένα επίπεδο να τα βλέπεις έτσι τα πράγματα και να μπορείς να γελάς χώρις να καταπιέζεσαι...

Βέβαια τότε παίζει και να φτάσουμε να γίνουμε όλοι χαζοχαρούμενοι και ασόβαροι,αλλά το προτίμω από το να τους βλέπω όλους κατσούφηδες.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να συγκρατείσαι,αλλά να φτάσεις σε ένα επίπεδο να τα βλέπεις έτσι τα πράγματα και να μπορείς να γελάς χώρις να καταπιέζεσαι...

13071[/snapback]

Ακριβώς.

Δεν ξέρω πως και γιατί αλλά ευτυχώς έχω γεννηθεί με αυτό το χάρισμα.

Πολλοί με ρωτούν πως τα καταφέρνω... πολύ απλή η απάντηση και γι αυτό δεν απαντώ.

 

Τip of the day: Η συγκεκριμένη μέθοδος και ανεβάζει το βιωτικό επίπεδο, αλλά εμπνέει και το σεβασμό από τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...