Jump to content

αλήθεια ή ψέμα


Recommended Posts

Το να λέμε την μισή αλήθεια είναι αποδεκτό ή είναι σαν το ψέμα???Πίσω από τη μισή αλήθεια κρύβονται καμιά φορά σκοπιμότητες του τύπου "είμαι καλός και ενημερώνω",αλλά από την άλλη ό,τι δε μας συμφέρει δε το λέμε.Δεν είναι καλύτερα να πουμε ανοιχτά πως δεν θέλουμε να μιλήσουμε για κάτι...?

Link to comment
Share on other sites

Τί είναι αυτό πάλι? :blink::018bleh: Κρεβατομουρμούρα για την κρυψήνεια?? :063laugh:

Αρχίζοντας από το τέλος, δε θα μπορούσε κάποιος να σου δώσει κάποια ξεκάθαρη απάντηση, γιατί εξαρτάται από το τί είναι αυτό που κρύβει ο καθένας μας. Η ειλικρίνεια, όσο θεμιτή και να είναι, άλλο τόσο μπορεί να πληγώσει... ( :crying: απαπαπαπα, τόπικ είναι αυτό? Φέρτε τα Zewasoft!!!)

Απο κει και πέρα, η μισή αλήθεια με τη μορφή "white lie" (αθώου ψέμματος?) δεν είναι κάτι το κατακριτέο (κλασσικό παράδειγμα: -Γεια, τί κάνεις? -ΚΑΛΑ, εσύ?...). Αλλά πάντα νιώθουμε την ανάγκη να έχουμε ειλικρινείς ανθρώπους γύρω μας, γι'αυτό και πρέπει και πρέπει να τους το ανταποδίδουμε (ανταποδίδοντάς το πρώτα στον εαυτό μας :smilewink: ).

Αλήθεια λέω... :crying:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πανω σε αυτό το white lie,βασίζεται και η μισή παραπληροφόρηση που τρώμε στη μάπα από όλα τα ΜΜΕ,τους "επιστήμονες",τους "πολιτικούς",και άλλους πολλούς...μήπως το white γίνεται πολλές φορές η βάση του black???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου λέει ο johny δεν έχει σχέση με αυτό που λες.

Το ψέμα για να κρατήσεις κάποιες ισορροπίες και για να μην πληγώσεις τι σχέση μπορεί να έχει με το ψέμα για συμφέρον ή/και καθοδήγηση;

 

Εδώ είναι το θέμα, καθότι η μια απάντηση είναι πως δεν έχει καμία σχέση ενώ η άλλη είναι πως έχουν σχέση. Είναι και τα 2 ψέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το να λέμε την μισή αλήθεια είναι αποδεκτό ή είναι σαν το ψέμα???Πίσω από τη μισή αλήθεια κρύβονται καμιά φορά σκοπιμότητες του τύπου "είμαι καλός και ενημερώνω",αλλά από την άλλη ό,τι δε μας συμφέρει δε το λέμε.Δεν είναι καλύτερα να πουμε ανοιχτά πως δεν θέλουμε να μιλήσουμε για κάτι...?
Από καθαρά αντικειμενική άποψη *πάντοτε* λέμε τη μισή αλήθεια, αφού πάντοτε απομονώνουμε ένα κομμάτι της Αλήθειας. Η όλη αλήθεια είναι η συνολική εικόνα και ως γνωστό από ένα τοπίο που ζωγραφίζει κάποιος δεν μπορεί παρά να λείπει ο ζωγράφος. Μπορεί βέβαια το να λέμε τη "μισή αλήθεια" σ' ένα θέμα να το κάνουμε με την πρόθεση να παραπλανήσουμε - τότε το ζήτημα πάει στην πρόθεση κι όχι το ποσοστό αλήθειας (που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να είναι 100% ακόμα κι αν το θέλουμε).

Τα λευκά ψέματα (white lies) από την άλλη δεν έχουν σχέση με τη μισή αλήθεια αλλά είναι "καλοπροαίρετα" ψέματα, και πάλι τη λευκότητα την καθορίζει το "ήθος" της πρόθεσης.

Όμως ακόμα και τα λευκά ψέματα είναι ψέματα (άσχετο το ποσοστό αλήθειας που περιέχουν) οπότε πιστεύω ότι γενικά η πρόθεση δεν μετρά. Κι αν δεν μετρά σ' αυτά, δεν μετρά και στη "μισή αλήθεια".

Έτσι από τη μια η "μισή αλήθεια" είναι εκ των πραγμάτων "αναγκαστική" - και είναι δυνατόν να δικαιολογηθεί - ενώ από την άλλη τα "κακά τα ψέματα", άσπρα, μαύρα ή εμπριμέ.

(Παράδειγμα: Τώρα γράφω τη γνώμη μου, ειλικρινά. Άρα επιχειρώ να παρουσιάσω την αλήθεια της γνώμης μου χωρίς να έχω πρόθεση για "μισή αλήθεια". Όμως είναι αδύνατον πρακτικά να περιγράψω στο 100% (ούτε στο 50%) το γιατί έχω αυτή τη γνώμη. Έτσι και με την καλύτερη πρόθεση δεν λέω όλη την αλήθεια αφού η αιτιολόγηση είναι μέρος της.)

Link to comment
Share on other sites

Το να λέμε την μισή αλήθεια είναι αποδεκτό ή είναι σαν το ψέμα???Πίσω από τη μισή αλήθεια κρύβονται καμιά φορά σκοπιμότητες του τύπου "είμαι καλός και ενημερώνω",αλλά από την άλλη ό,τι δε μας συμφέρει δε το λέμε.Δεν είναι καλύτερα να πουμε ανοιχτά πως δεν θέλουμε να μιλήσουμε για κάτι...?
Από καθαρά αντικειμενική άποψη *πάντοτε* λέμε τη μισή αλήθεια, αφού πάντοτε απομονώνουμε ένα κομμάτι της Αλήθειας. Η όλη αλήθεια είναι η συνολική εικόνα και ως γνωστό από ένα τοπίο που ζωγραφίζει κάποιος δεν μπορεί παρά να λείπει ο ζωγράφος. Μπορεί βέβαια το να λέμε τη "μισή αλήθεια" σ' ένα θέμα να το κάνουμε με την πρόθεση να παραπλανήσουμε - τότε το ζήτημα πάει στην πρόθεση κι όχι το ποσοστό αλήθειας (που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να είναι 100% ακόμα κι αν το θέλουμε).

Τα λευκά ψέματα (white lies) από την άλλη δεν έχουν σχέση με τη μισή αλήθεια αλλά είναι "καλοπροαίρετα" ψέματα, και πάλι τη λευκότητα την καθορίζει το "ήθος" της πρόθεσης.

Όμως ακόμα και τα λευκά ψέματα είναι ψέματα (άσχετο το ποσοστό αλήθειας που περιέχουν) οπότε πιστεύω ότι γενικά η πρόθεση δεν μετρά. Κι αν δεν μετρά σ' αυτά, δεν μετρά και στη "μισή αλήθεια".

Έτσι από τη μια η "μισή αλήθεια" είναι εκ των πραγμάτων "αναγκαστική" - και είναι δυνατόν να δικαιολογηθεί - ενώ από την άλλη τα "κακά τα ψέματα", άσπρα, μαύρα ή εμπριμέ.

(Παράδειγμα: Τώρα γράφω τη γνώμη μου, ειλικρινά. Άρα επιχειρώ να παρουσιάσω την αλήθεια της γνώμης μου χωρίς να έχω πρόθεση για "μισή αλήθεια". Όμως είναι αδύνατον πρακτικά να περιγράψω στο 100% (ούτε στο 50%) το γιατί έχω αυτή τη γνώμη. Έτσι και με την καλύτερη πρόθεση δεν λέω όλη την αλήθεια αφού η αιτιολόγηση είναι μέρος της.)

θα συμφωνήσω, το θέμα είναι πως όλα είναι υποκειμενικά.....

Link to comment
Share on other sites

(Παράδειγμα: Τώρα γράφω τη γνώμη μου, ειλικρινά. Άρα επιχειρώ να παρουσιάσω την αλήθεια της γνώμης μου χωρίς να έχω πρόθεση για "μισή αλήθεια". Όμως είναι αδύνατον πρακτικά να περιγράψω στο 100% (ούτε στο 50%) το γιατί έχω αυτή τη γνώμη. Έτσι και με την καλύτερη πρόθεση δεν λέω όλη την αλήθεια αφού η αιτιολόγηση είναι μέρος της.)

Σωστά!

Άρα... μήπως κάπως έτσι πάμε να καταλήξουμε στο ότι δεν υπάρχει ολόκληρη αλήθεια, που να μπορεί να διατυπωθεί (ή να γίνει αντιληπτή) από τον άνθρωπο;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!

Άρα... μήπως κάπως έτσι πάμε να καταλήξουμε στο ότι δεν υπάρχει ολόκληρη αλήθεια, που να μπορεί να διατυπωθεί (ή να γίνει αντιληπτή) από τον άνθρωπο;

Έτσι φαίνεται. Αυτό όμως δεν αποκλείει, α) την ύπαρξη της αλήθειας, β) την δυνατότητα "γνωριμίας" μας με την αλήθεια και ότι ήθελε προκύψει... (ανακάλυψη, εξερεύνηση κτλ.) έτσι ώστε να αυξήσουμε τα ...ποσοστά μας!
Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσω κι εγώ καθυστερημένα στην αρχική ερώτηση -και λίγο άσχετη στην εξέλιξη της κουβέντας...

Κι εγώ είμαι της άποψης ότι ή θα λες όλη την αλήθεια ή καθόλου... Το να λές τη μισή αλήθεια είναι ότι χειρότερο για εμένα... είναι καλύτερο να μη λες τίποτα παρά να μπαίνεις στον κυκλώνα της μισής αλήθειας

Link to comment
Share on other sites

β) την δυνατότητα "γνωριμίας" μας με την αλήθεια και ότι ήθελε προκύψει... (ανακάλυψη, εξερεύνηση κτλ.) έτσι ώστε να αυξήσουμε τα ...ποσοστά μας!

Συμφωνώ! Είναι όμως ποτέ δυνατόν να φτάσουμε σε ποσοστό 100% ;

 

Το να λές τη μισή αλήθεια είναι ότι χειρότερο για εμένα... είναι καλύτερο να μη λες τίποτα παρά να μπαίνεις στον κυκλώνα της μισής αλήθειας

Επίσης, συμφωνώ και μάλιστα ένθερμα.

...Αλλά έτσι θα ξαναμπούμε στο ήδη αναφερόμενο θέμα των «λευκών ψεμάτων»...

Άσε που τίθεται και το θέμα των περιπτώσεων που δεν μπορείς να αποφύγεις μια απάντηση. Διότι τα πράγματα δεν είναι πάντα τόσο εύκολα όσο όταν τα συζητάμε «εκ του ασφαλούς». Πως -ας πούμε- θα πεις σ? ένα πιτσιρίκι που σε ρωτά μήπως είδες την λατρεμένη του γατούλα, ότι την είδες σκοτωμένη στην μέση του δρόμου;;;! Με τι καρδιά και τι κουράγιο να του πεις την αλήθεια; Ψέματα θα του πεις... αναγκαστικά! (εκτός εάν είσαι κακός άνθρωπος -διότι στην συγκεκριμένη περίπτωση, μόνο ένας κακός άνθρωπος θα έλεγε στο πιτσιρίκι την αλήθεια... έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον)

Υπάρχουν άπειρα τέτοια παραδείγματα...

Link to comment
Share on other sites

β) την δυνατότητα "γνωριμίας" μας με την αλήθεια και ότι ήθελε προκύψει... (ανακάλυψη, εξερεύνηση κτλ.) έτσι ώστε να αυξήσουμε τα ...ποσοστά μας!
Συμφωνώ! Είναι όμως ποτέ δυνατόν να φτάσουμε σε ποσοστό 100% ;

Είναι αλλά όχι με τους δικούς μας όρους. Η "ελπίδα", λένε, "πεθαίνει τελευταία", άσχετο; Όχι σ' εκείνο το "πεθαίνει". Δεν ξέρουμε τι γίνεται "μετά", ελπίζουμε...

Το να λές τη μισή αλήθεια είναι ότι χειρότερο για εμένα... είναι καλύτερο να μη λες τίποτα παρά να μπαίνεις στον κυκλώνα της μισής αλήθειας

Επίσης, συμφωνώ και μάλιστα ένθερμα.

...Αλλά έτσι θα ξαναμπούμε στο ήδη αναφερόμενο θέμα των «λευκών ψεμάτων»...

Άσε που τίθεται και το θέμα των περιπτώσεων που δεν μπορείς να αποφύγεις μια απάντηση. Διότι τα πράγματα δεν είναι πάντα τόσο εύκολα όσο όταν τα συζητάμε «εκ του ασφαλούς». Πως -ας πούμε- θα πεις σ? ένα πιτσιρίκι που σε ρωτά μήπως είδες την λατρεμένη του γατούλα, ότι την είδες σκοτωμένη στην μέση του δρόμου;;;! Με τι καρδιά και τι κουράγιο να του πεις την αλήθεια; Ψέματα θα του πεις... αναγκαστικά! (εκτός εάν είσαι κακός άνθρωπος -διότι στην συγκεκριμένη περίπτωση, μόνο ένας κακός άνθρωπος θα έλεγε στο πιτσιρίκι την αλήθεια... έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον)

Υπάρχουν άπειρα τέτοια παραδείγματα...

Η αλήθεια και το ψέμα είναι σαν το καλό και το κακό. Μια χαρά μπορούμε να τα ξεχωρίζουμε αλλά μερικές φορές φαίνεται αναγκαίο να επιλέξουμε εκείνο που είναι το - τελικά - ασύμφορο, αλλά - προσωρινά - βολικό.

Γιατί όμως να είναι "λάθος" το ψέμα;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον....το ψέμα ειναι κακό.όμως πολλες φορές ειναι καλύτερο από την αληθεια και για να σωσουμε τον εαυτό μας και για να μη πληγώσουμε άλλους.καλό είναι να λεμε τη μισή αλήθεια όταν δε μπορούμε τα πούμε όλα.Η κάνουμε τον αλέκο ή επιμένουμε ότι αυτή είναι όλη άληθεια.Πάντα όμως προσέχουμε να μη τη πουμε αν αυτό θα βλάψει.Βέβαια μερικοί επιμένουν να τους πεις την αλήθεια οπότε ή τα παίρνεις και τη λες και ότι γίνει ή δε λες κουβέντα. :censored:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον.. κατσε να δω πως να το γραψω τωρα....

 

το να κρυψεις την ΑΛΗΘΕΙΑ απο καποιον ειναι Ανεντιμο

το να του πεις ΨΕΜΑΤΑ ειναι ΚΑΚΟ

το να του πεις τη ΜΙΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ειναι πιο..SOFT

 

Δεν υπαρχει ΚΑΚΟ κ ΚΑΛΟ σε αυτο το ζήτημα...

 

οταν με ρωτησαν οι δικοι μου αν καπνιζω πολυ.. εγω απαντησα 2 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ

 

δεν προσδιόρισα ΤΣΙΓΑΡΑ ή Πακετα..

 

τους εκριψα κάποια αληεια που ομως ΔΕΝ τους ΒΛΑΠΤΕΙ....

 

αρα.. δεν υπαρχει ΚΑΛΟ κ ΚΑΚΟ στο θεμα αυτο..

 

οπως ΟΛΟΙ ΕΙΠΑΝ.. ειναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΑΤΟ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...