Jump to content

Η δύναμη του Χιούμορ


Recommended Posts

«Αν μου ζήταγαν να διαλέξω μόνο ένα χαρακτηριστικό για τον εαυτό μου, για την ζωή μου, θα διάλεγα το χιούμορ. Βοηθάει παντού»

- Π. Βενέτης -

 

«Αφ? ης στιγμής κάνεις τον κόσμο να γελάσει, σε προσέχουν και μπορείς να τους πεις σχεδόν τα πάντα»

- Herbert Gardner -

 

 

...Σχόλια;

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, αγαπητή Νεφέλη, το αληθινό χιούμορ είναι κάτι το μαγικό... Και μάλιστα πολλές φορές είναι ο μόνος τρόπος για να ακουστείς ή να καυτηριάσεις χωρίς να παρεξηγηθείς.

Βέβαια, μου αρέσει να διαχωρίζω το χιούμορ από τα καραγκιοζιλίκια... Αυτά τα συναντώ συχνά, αλλά το πρώτο μάλλον σπάνια.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια είναι. Ποιός μπορεί να πει το αντίθετο άλλωστε; Μέσω της πλάκας μπορείς να περάσεις σχεδόν τα πάντα και βέβαια σε βαθμό που να είναι αποδεκτά. Σχεδόν. Γιατί υπάρχουν και καταστάσεις που δεν βοηθάει και πολύ να κάνεις χιούμορ.

 

Θα έκανα την εξής ερώτηση που μου έρχεται στο μυαλό. Από τί εξαρτάται ένα καλό χιούμορ; Ποια χαρακτηριστικά πρέπει να έχει κάποιος για να κάνει χιούμορ; Είναι η διάθεση και ο ψυχισμός κάποιου; Είναι η εφυία (δηλαδή κάποιος όχι και τόσο τσακάλι δεν μπορεί να κάνει ωραία πλάκα;); Είναι μήπως ένα ξεχωριστό είδος εφυίας;

Link to comment
Share on other sites

Είναι η διάθεση και ο ψυχισμός κάποιου; Είναι η εφυία (δηλαδή κάποιος όχι και τόσο τσακάλι δεν μπορεί να κάνει ωραία πλάκα;); Είναι μήπως ένα ξεχωριστό είδος εφυίας;

14333[/snapback]

Θα έλεγα και τα 2. ευφυία+ψυχισμός...

Με χιούμορ μάλιστα είναι και ο καλύτερος τρόπος για να αντιμετωπίσει κανείς δύσκολες ή ατυχείς καταστάσεις (για παράδειγμα, οι νόμοι του Μέρφυ βοηθούν πάρα πολύ για να αντιμετωπίσει κανείς την καθημερινότητα), χωρίς να χαλάει την ψυχολογία του (ή το κάρμα).

Επιπλέον, φαντάζεστε έναν κόσμο χωρίς χιούμορ?! Δε θα ήταν πολύ πιό δύσκολος για να ανταπεξέρθει κανείς?!...

Link to comment
Share on other sites

:) Σίγουρα όταν είσαι σε ένα χώρο όπου υπάρχει αρνητική ατμόσφαιρα (πχ εαν υπάρχουν αρκετά άτομα στον ίδιο εργασιακό χώρο) σε αρκετούς αρέσει να φτιάχνονται με κάποιον χιουμορίστα στην παρέα. Θέλει όμως προσοχή διότι πολλοί δεν εκλαμβάνουν ώς χιούμορ κάποιες αστείες αναφορές προς το άτομό τους με αποτέλεσμα να υπάρχουν παρεξηγήσεις. Ο άνθρωπος που μπορεί να κάνει τους άλλους να γελάσουν (χωρίς να κάνει τον καραγκιόζη) σίγουρα είναι ξεχωριστός. :)
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δύσκολη ερώτηση.

Το καλό χιούμορ πιστεύω ότι είναι συνδιασμός των τρέχουσων καταστάσεων, διάθεσης, ατόμου και εφυίας.

Από την απέναντι πλευρά όμως, πρέπει και ο δέκτης να το καταλάβει. Αν είναι ντουβάρι ο δέκτης, η ατάκα φεύγει στον αέρα.

Εάν το εξηγήσεις αργότερα, και σου πάρει δύο λεπτά να το εξηγήσεις, το ντουβάρι δεν ξεσπά σε γέλια. Άρα μεγάλο ρόλο για το ξέσπασμα, παίζει η ταχύτητα επεξεργασίας πολλών και διαφορετικής φύσεως στοιχεία από τον δέκτη.

 

Όσο πιο πολύπλοκο το αστείο, τόσο πιο πετυχημένο.

Link to comment
Share on other sites

Και εννοείται ότι βοηθά σε κάθε στιγμή. Πραγματικά κάνεις ότι θες με αυτό.

 

Άλλωστε όλοι δεν σταμάτησαν να συζητούν, όταν είπα οτί η Νεφέλη μοιάζει μα την Lora; :063laugh::063laugh:

 

Το παραπάνω δεν είναι καλό χιούμορ, απλό αστείο λόγω του ρόλου, αλλά εάν με ένα απλό αστείο, σταματάς, χωρίς κανείς να προσβληθεί, όλες τις συζητήσεις, φαντάσου τι μπορεις να κάνεις με καλό χιούμορ! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω δεν είναι καλό χιούμορ, απλό αστείο λόγω του ρόλου, αλλά εάν με ένα απλό αστείο, σταματάς, χωρίς κανείς να προσβληθεί, όλες τις συζητήσεις, φαντάσου τι μπορεις να κάνεις με καλό χιούμορ! :smilewink:

14352[/snapback]

Ουυυυυυυ, φαντάσου δηλαδή με λίγο έξυπνο χιούμορ, για πότε μπορεί κάποιος να :censored: όλα τα τόπικς!!!

:063laugh::063laugh:

 

Πέρα από την πλάκα, συμφωνώ... Το χιούμορ είναι κάτι το οποίο έχουμε ανάγκη στην καθημερινή μας ζωή..

Link to comment
Share on other sites

Ουυυυυυυ, φαντάσου δηλαδή με λίγο έξυπνο χιούμορ, για πότε μπορεί κάποιος να  :censored: όλα τα τόπικς!!!

:063laugh:  :063laugh:

Μην το γελάς καθόλου!! Είναι μεγάλη αλήθεια αυτό και νομίζω ότι το έχουμε δει να συμβαίνει επανηλλημένα! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Ουυυυυυυ, φαντάσου δηλαδή με λίγο έξυπνο χιούμορ, για πότε μπορεί κάποιος να  :censored: όλα τα τόπικς!!!

:063laugh:  :063laugh:

Μην το γελάς καθόλου!! Είναι μεγάλη αλήθεια αυτό και νομίζω ότι το έχουμε δει να συμβαίνει επανηλλημένα! :smilewink:

14358[/snapback]

Μια και δυο...! Πάντως κι εγώ χωρίς χιούμορ δε θα μπορούσα να ζήσω... και μερικές φορές δε με παίρνουν και στα σοβαρά λόγω του στυλ μου...

Αλλά δε μου αρέσει να χρησιμοποιεί καποιος το χιουμορ του για να τον προσεξουν, αλλά μου αρέσει να του βγαίνει αυθόρμητα, να το "ζει"

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το χιούμορ, όπως και συμφωνήσατε όλοι, είναι κορυφαίο χαρακτηριστικό ατόμου! Μου αρέσει τόσο πολύ να είμαι σε μια παρέα που έχει εξυπνο χιούμορ και απ'την άλλη δεν αντέχω τους μουντούς ανθρώπους χωρίς ίχνος χιούμορ! Και δεν εννοώ αυτούς που "από τη φύση τους" δεν μπορούν να κάνουν χιούμορ, αλλά αυτούς που δε γελάνε ποτέ!

Υπάρχει το χιούμορ κριτικής, το χιούμορ αστείου, το χιούμορ κακίας. Αυτά μου έρχονται στο νου τώρα, πάντως και στα 3 (σε περιπτώσεις έξυπνου χιούμορ) κόβεσαι στα γέλια!! :063laugh:

Μου αρέσει πολύ το χιούμορ-σάτιρα και το χιουμορ-αστείο. Το πρώτο,δε, αποτελεί και μέσο απάντησης σε οποιουδήποτε επιπέδου πρόσωπο!! Ασε που τις περισσότερες φορές (ειδικά όταν είναι πολιτικό ή "ανώτερο" πρόσωπο) δεν μπορεί να σου απαντήσει κι όλας....!!!!!! :4_1_7v[1]:

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώντας την ειρωνία σε κάθε λεπτομέρεια της ανθρώπινης ζωής,δεν μπορείς να μην γελάσεις...Καμιά φορά,προσπαθώντας να δεις τη ζωή "σαν να μην ζεις",μοιάζουν όλα με ένα τέλεια στημένο αστείο,μια φάρσα,μια παρωδία των σκέψεων σου...Ολόκληρη λοιπόν η ζωή παρουσιάζει στοιχεία κωμωδίας καταστάσεων...Γι'αυτό είναι και τόσο όμορφη στην τελική...

Link to comment
Share on other sites

Μιας λοιπόν που όλοι συμφωνούμε στο ότι οι άνθρωποι με χιούμορ είναι σαφώς πιο συμπαθητικοί, εγώ τώρα ρωτάω: μήπως αυτό επηρεάζει την κρίση μας για την ορθότητα των όσων λένε οι άνθρωποι με χιούμορ; (φυσικά μιλάω για όταν δεν κάνουν πλάκα) ; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Μιας λοιπόν που όλοι συμφωνούμε στο ότι οι άνθρωποι με χιούμορ είναι σαφώς πιο συμπαθητικοί, εγώ τώρα ρωτάω: μήπως αυτό επηρεάζει την κρίση μας για την ορθότητα των όσων λένε οι άνθρωποι με χιούμορ; (φυσικά μιλάω για όταν δεν κάνουν πλάκα) ;  :unsure:

14404[/snapback]

 

Τι σχεση εχει η ορθοτητα των λογων καποιου με τον αν κανει χιουμορ? Οταν κανεις χιουμορ δεν κανεις φαρσες. Ισως να σαρκαζεις ή να αυτοσαρκαζεσαι. Τωρα το αν καταλαβαίνεις τι εννοει ο "ποιητης" ειναι θεμα εφυιας.......

:8_1_209[1]:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...