Jump to content

Ο Αλχημιστής


 Share

Recommended Posts

Αυγερινός:

Ο αλχημιστής

 

(Πάουλο Κοέλο. Εκδόσεις Λιβάνη)

 

 

«Όταν θέλεις πάρα πολύ κάτι, όλο το σύμπαν

συνωμοτεί για να τα καταφέρεις».

 

«Όταν διαβάζει κανείς τον Αλχημιστή είναι

σαν να αγναντεύει την ανατολή του ήλιου, την ώρα

που όλος ο υπόλοιπος κόσμος ακόμα κοιμάται».

 

Ο Αλχημιστής είναι η ιστορία του Σαντιάγο, ενός νεαρού βοσκού της Ανδαλουσίας, που αφήνει την πατρίδα του για να ριχτεί στην αναζήτηση ενός θησαυρού κρυμμένου στις πυραμίδες. Στο δρόμο, ο Σαντιάγο θα συναντήσει μια πανέμορφη γυφτοπούλα, έναν άντρα που αποκαλεί τον εαυτό του βασιλιά κι έναν αλχημιστή, ο οποίος θα τον μάθει να διαβάζει τα σημάδια της μοίρας, να ακούει την καρδιά του και, πάνω απ' όλα, να ακολουθεί με πίστη και αποφασιστικότητα το όνειρό του.

Απευθυνόμενο στο «παιδί» που ο καθένας μας κρύβει μέσα του, το βιβλίο αυτό του Κοέλο αποτελεί έναν υπέροχο φιλοσοφικό μύθο, εκθαμβωτικό στην απλότητα και τη σοφία του, τον οποίο συχνά -και δίκαια- συγκρίνουν με το Μικρό Πρίγκιπα του Σεντ Εξιπερί.

 

Πηγή

_________________

Μπρος στα μάτια μου, περνάνε...

maria:
«Όταν θέλεις πάρα πολύ κάτι, όλο το σύμπαν

συνωμοτεί για να τα καταφέρεις».

 

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΝ ΤΗΣ ΘΕΤΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ

χρονια και ζαμανια!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Όταν θέλεις πάρα πολύ κάτι, όλο το σύμπαν

συνωμοτεί για να τα καταφέρεις».

Παρόλ'αυτά, ο Πάολο Κοέλο δεν είναι ο πρώτος που το είπε....και δεν έχω καταφέρει να βρω ποιός όντως ήταν ο πρώτος :015annoyed: ...

Γι'αυτό όποιος το ξέρει, ας το γράψει να μου φύγει και το άγχος... :(

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απ'τον Αλχημιστή δε με ενθουσιάζει ο τρόπος συγγραφής του Κοέλο..."Το ημερολόγιο ενός μάγου" δεν αξιώθηκα ούτε καν να το τελειώσω....και συνολικά έχω παρατήσει 3 βιβλία....(δεν προσπάθησα να διαβάσω 4 ούτε 3 για όσους το σκεφτούν... :018bleh: )!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο Αλχημιστής γενικά μου άρεσε πολύ, αλλά μου την έσπασε στο τέλος...

Ρε σεις, δεν ήταν εντελώς κουλό το τέλος; Ή μήπως εγώ είμαι γεροπαράξενη;; (που είμαι, αλλά τέλος πάντων :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το ότι πήγε από την Ανδαλουσία μέχρι τις πυραμίδες και πάλι πίσω και μετά πάλι εκεί? Εγώ βαριέμαι να πάω μέχρι το ψιλικατζίδικο και αυτός είχε κάνει πέρα δώθε την διαδρομή Ισπανία - Αίγυπτος, σα να ήταν Ομόνοια-Σύνταγμα...

Πρέπει να είχε φτιάξει φοβερούς τετρακέφαλους και γάμπες ο τύπος.. :lol:

Εκεί με προβλημάτισε λίγο, όπως και το γεγονός ότι.... βρήκε πραγματικό θησαυρό (ως γεροπαράξενος με τη σειρά μου, νόμιζα ότι "τον είχε βρει ήδη" - συμβολικά, πριν τον βρει πραγματικά..)

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως,το τέλος ήταν κάπως.Αλλά από κει και πέρα, τα βιβλία του Coehlo πιστεύω πως είναι λίγο "φτιαγμένα" για να δίνει στον ίδιο ένα στυλάκι.Το εγχειρίδιο του πολεμιστή του φωτός πάλι ,σα βιβλίο μαγειρικής μου φάνηκε.Και ούτε εγώ κατάφερα να ολοκληρώσω το Ημερολόγιο ενός μάγου Saginie, και έχω διαβάσει πολλά βιβλία.Το Ζαχίρ τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Το Ημερολόγιο ενός Μάγου το βρήκα πολύ καλό, αλλά δεν έμαθα ποτέ τι γίνεται στα 2 τελευταία κεφάλαια, διότι το βιβλίο μου είναι κακέκτυπο και δεν αξιώθηκα να πάω να τ' αλλάξω :crying:

Έμαθα όμως ότι έχει επίσης κουλό τέλος, οπότε είπα να μην το ψάξω, για να μη ξενερώσω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο αλχημιστής μου φάνηκε μέτριος αλλά ακούγωντας παρακινήσεις φίλων διάβασα και κάποια άλλα βιβλία. Τα τελείωσα βέβαια αλλά με βαριά καρδία. Δε ξέρω αλλά το στυλ γραφής του με ξενερώνει αφάνταστα.

Link to comment
Share on other sites

Ε, εγώ έχω διαβάσει μόνο τον αλχημιστή και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πάρα πολύ και σαν νόημα, αλλά και το πως γράφει ο Coehlo... Σκοπεύω να διαβάσω κι άλλα αυτού του συγγραφέα, αλλά προς το παρόν δεν έχω χρόνο... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

... Δε ξέρω αλλά το στυλ γραφής του με ξενερώνει αφάνταστα.

11727[/snapback]

:blink: Γιατί?

11731[/snapback]

 

Δε ξέρω αν μπορώ να σου δώσω μια ικανοποιητική απάντηση γιατί το "ξενέρωμα" είναι νομίζω αρκετά υποκειμενικό... :)

Σίγουρα δε μου αρέσει αυτός ο εξώφθαλμος διδακτισμός του. Ι ιστορίες του θυμίζουν ιστοριούλες ζεν μπασταρδεμένες με παραβολές από τα θρησκευτικά (τώρα θα μου πεις που είναι το κακό...) ε τι να σου πω εμένα αυτό εμένα με ξενερώνει...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το ότι πήγε από την Ανδαλουσία μέχρι τις πυραμίδες και πάλι πίσω και μετά πάλι εκεί? Εγώ βαριέμαι να πάω μέχρι το ψιλικατζίδικο και αυτός είχε κάνει πέρα δώθε την διαδρομή Ισπανία - Αίγυπτος, σα να ήταν Ομόνοια-Σύνταγμα...

 

11715[/snapback]

 

 

Πολλές φορές έχουμε αυτό που ψάχνουμε μπροστά στα μάτια και δεν το καταλαβαίνουμε. Μια επιλογή είναι κάνουμε ένα ολόκληρο ταξίδι(κυριολεκτικό ή μεταφορικό) για να συνειδητοποιήσουμε ότι αυτό που ψάχνουμε το είχαμε και το είχαμε παραμελήσει τόσο καιρό. Μια άλλη επιλογή είναι να μείνουμε εκεί που ήμαστε και να συνεχίσουμε να βόσκουμε τα πρόβατα μας. Σίγουρα υπάρχουν και πολλές άλλες επιλογές αλλά το ερώτημα είναι, αξίζει αυτό το ριψοκίνδυνο ταξίδι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...