Jump to content

Το μονοπάτι τω ενάρετων


 Share

Recommended Posts

<< Το μονοπάτι των ενάρετων ανθρώπων περιστοιχίζεται από όλες τις μεριές από τις αδικίες εγωιστών και την τυραννία σατανικών ανθρώπων.Ευλογημένος είναι αυτός που εις το όνομα της φιλανθρωπίας και της καλής θελήσεως, οδηγεί τους αδύναμους ανάμεσα στην κοιλάδα του σκότους γιατί είναι πραγματικά ο φύλακας του αδελφού του και ερευνητής χαμένων παιδιών.

Και θα κεραυνοβολήσω με μεγάλη εκδικητικότητα και μανιώδη θυμό, αυτούς που επιχειρούν να δηλητηριάσουν και να καταστρέψουν τα αδέλφια μου!>>

Ιεζεκιήλ 25.17

 

Παρακλώ σχολιάστε...

 

 

Μιχαήλ

 

Το ερέθισμα πήρα από posts που έγιναν sto thread Ο Κήπος και οι Επιλογές της Νεφέλης

Link to comment
Share on other sites

Ευλογημένοι να είναι όλοι όσοι βάζουν τα ιδανικά τους ψηλά και ξέρουν να αγαπάνε πραγματικά,μη σκεπτόμενοι το τομάρι τους και μόνο...Τέτοιοι άνθρωποι χάνονται δυστυχώς στην αφάνεια,επείδη η στάση ζωής τους δεν βολεύει κανέναν...

 

:offtopic: αυτό υπάρχει και σε μορφή απαγγελίας(samuel jackson) στο pulp fiction και είναι τρομερή σκηνή :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που συνειδητά(*) πράττει βλαβερά προς τους συνανθρώπους του, δεν κατανοεί ότι στην ουσία πράττει βλαβερά προς τον ίδιο του τον εαυτό... Διότι στην ουσία, όλοι είμαστε Ένα, μέρος του ιδίου Όλου.

Αυτή είναι η πανθεϊστική άποψη, την οποία και ασπάζομαι.

 

Το απόσπασμα του Ιεζεκιήλ που παραθέτεις, πιστεύω ότι λέει το ίδιο πράγμα, αλλά πιο «λαϊκά», πιο κατανοητά για τον απαίδευτο νου. Διότι δεν είναι εύκολο να πάψουμε να αντιλαμβανόμαστε τον εαυτό μας ως μονάδα και ν? αρχίσουμε να τον αντιλαμβανόμαστε ως μέρος του Όλου.

 

 

 

(*) Σημείωση: διαχωρίζω τις συνειδητά βλαβερές πράξεις από τις ασυναίσθητες ή λάθος εκτιμημένες. Διότι πολλές φορές πράττουμε θέλοντας να ωφελήσουμε, δηλαδή με καλή πρόθεση, αλλά δεν έχουμε κάνει σωστή εκτίμηση και τελικά η πράξη μας είναι -άθελά μας- βλαβερή...

Πιστεύω ότι η πρόθεση είναι αυτή που κάνει την μεγάλη διαφορά, μιας και δεν μπορούμε να κρίνουμε εξισώνοντας αυτόν που έβλαψε έχοντας εξ? αρχής την πρόθεση να βλάψει, με αυτόν που έβλαψε εν αγνοία του ή πιστεύοντας ότι θα ωφελήσει. Ο δεύτερος, σίγουρα δικαιούται μια κάποια επιείκεια, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ καλα θα κανει! Αυτοι που εσκεμμενα οδηγουν καποιον σε λαθος δρομο για δικο τους οφελος ή απλα να δημιουργησουν κοινο απο το τιποτα, ειναι λογικο οτι θα κριθουν και μαλιστα με αυστηροτητα. Οι μολυνσεις πολλες και απο παντου, αμα δε ειναι και εσκεμμενες .. δενει το γλυκο!!

Link to comment
Share on other sites

... Το μονοπάτι των ενάρετων ανθρώπων περιστοιχίζεται από όλες τις μεριές από τις αδικίες εγωιστών και την τυραννία σατανικών ανθρώπων.Ευλογημένος είναι αυτός που εις το όνομα της φιλανθρωπίας και της καλής θελήσεως, οδηγεί τους αδύναμους ανάμεσα στην κοιλάδα του σκότους γιατί είναι πραγματικά ο φύλακας του αδελφού του και ερευνητής χαμένων παιδιών.

Και θα κεραυνοβολήσω με μεγάλη εκδικητικότητα και μανιώδη θυμό, αυτούς που επιχειρούν να δηλητηριάσουν και να καταστρέψουν τα αδέλφια μου!...

 

καλώς ήρθες Μ.,

 

...δέν υπάρχουν εχθροί ή ενεδρεύοντες. Υπάρχουν μόνο ...χαμένα παιδιά. Παιδιά πλανημένα από τήν οίηση τής "λογικής"! Υπάρχουν εχθρικές ενέργειες σάν αποτέλεσμα τού Φόβου καί τής Αγνοιας τής πραγματικής μας φύσης.

 

Δέν υπάρχουν ...εκδικητές γιατί εμείς είμαστε καί οι αφ΄εαυτού ...τιμωροί!

 

Ας βάλουμε ένα χεράκι νά κυριαρχήσει η ειρήνη καί η Γνώση θάναι ο γλυκός καρπός... κι όλα θάρθουν κατόπιν από μόνα τους, σάν τήν νομοτέλεια τής Ανατολής τού Ηλιου!

Link to comment
Share on other sites

Ευλογημένοι να είναι όλοι όσοι βάζουν τα ιδανικά τους ψηλά και ξέρουν να αγαπάνε πραγματικά,μη σκεπτόμενοι το τομάρι τους και μόνο...Τέτοιοι άνθρωποι χάνονται δυστυχώς στην αφάνεια,επείδη η στάση ζωής τους δεν βολεύει κανέναν...

 

:offtopic: αυτό υπάρχει και σε μορφή  απαγγελίας(samuel jackson) στο pulp fiction και είναι τρομερή σκηνή :offtopic:

15659[/snapback]

 

Το πιστευεις οτι λιγο καιρο πριν ειδα στο Ονειρο μου μεσα ολοκληρη αυτη τη Φραση απο το Sam jac??? ξυπναω και λεω:"μα κατι μου θυμιζει αυτο...

Σημερα οταν ετρωγα το θυμηθηκα παλι το σκηνικο,ακομα η ιδια απορια, ανεβαινω στο room, μπαινω εδω και/.... ΤΣΑΑΑΚ!!!!

Link to comment
Share on other sites

...δέν υπάρχουν εχθροί ή ενεδρεύοντες. Υπάρχουν μόνο ...χαμένα παιδιά. Παιδιά πλανημένα από τήν οίηση τής "λογικής"! Υπάρχουν εχθρικές ενέργειες σάν αποτέλεσμα τού Φόβου καί τής Αγνοιας τής πραγματικής μας φύσης.

 

Δέν υπάρχουν ...εκδικητές γιατί εμείς είμαστε καί οι αφ΄εαυτού ...τιμωροί!

Σείριε, πάλι ζωγράφισες! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

...δέν υπάρχουν εχθροί ή ενεδρεύοντες. Υπάρχουν μόνο ...χαμένα παιδιά. Παιδιά πλανημένα από τήν οίηση τής "λογικής"! Υπάρχουν εχθρικές ενέργειες σάν αποτέλεσμα τού Φόβου καί τής Αγνοιας τής πραγματικής μας φύσης.

 

Δέν υπάρχουν ...εκδικητές γιατί εμείς είμαστε καί οι αφ΄εαυτού ...τιμωροί!

Σείριε, πάλι ζωγράφισες! :clapping:

Σείριε όχι απλά ζωγράφισες γράψε κανένα βιβλίο καλύτερα... Μας έστειλες τελείως αδιάβαστους...:clapping::worthy:

 

Είναι τηλεπάθεια Sucore μην το ψάχνεις...

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

"...Οι πιστοί ακόλουθοι του Οράματος, οι πτωχοί αδελφοί της Βασιλικής Ατραπού, γνωρίζονται ουχί από το ιερό σύμβολο που φέρουν, αλλά από τις ρυτίδες του προσώπου τους, γραμένες από τον πόνο που διαβλέπουν καθημερινά, προκαλούμενο από τον ίδιο τον αδελφό, στον αδελφό, μην συναισθάνοντας την ματαιότητα αυτού του γεγονότος. Από εκεί θ'αναγνωρίζετε τους αδελφούς ημών. Ο ρόλος των αδελφών, ιερός, η αναζήτησή τους, επίσης.

Ακολουθήστε τους αδελφούς στο αιώνιο ταξίδι τους στον θάνατο. Δώστε τους την συμπαράστασή σας κάτω από κάθε κόστος. Οι αδελφοί είναι ταγμένοι στον θάνατο υπέρ της ανθρωπότητος. Κάντε τους ευκολότερο το έργο, προκαλώντας λιγότερο κακό, εξημερεύοντας και όχι σπέρνοντας θύελες, ταΐζοντας τους λύκους που ουρλιάζουν...ο ρόλος σας, ...ιερός."

 

LordAeon

Link to comment
Share on other sites

...δέν υπάρχουν εχθροί ή ενεδρεύοντες. Υπάρχουν μόνο ...χαμένα παιδιά. Παιδιά πλανημένα από τήν οίηση τής "λογικής"! Υπάρχουν εχθρικές ενέργειες σάν αποτέλεσμα τού Φόβου καί τής Αγνοιας τής πραγματικής μας φύσης.

 

Δέν υπάρχουν ...εκδικητές γιατί εμείς είμαστε καί οι αφ΄εαυτού ...τιμωροί!

Σείριε, πάλι ζωγράφισες! :clapping:

Σείριε όχι απλά ζωγράφισες γράψε κανένα βιβλίο καλύτερα... Μας έστειλες τελείως αδιάβαστους...:clapping::worthy:

 

Είναι τηλεπάθεια Sucore μην το ψάχνεις...

Μιχαηλ

Συμφωνω Σειριε και επαυξανω!!! :clapping::clapping::clapping:

 

Μιχαηλ εχεις ακουσει την εννοια Συλλογικο Ασυνειδητο?? αυτο Ψαχνω, και το ψαχνω παρα πολυ..

Τωρα ειμαι συμφωνος στο μονοπατι της σιωπης, μεχρι να κατανοησω τον γριφο..

Μετα ή εγκλειστος ή καπου αλλου... Η πορεια θα δειξει :witch:

Link to comment
Share on other sites

<< Το μονοπάτι των ενάρετων ανθρώπων περιστοιχίζεται από όλες τις μεριές από τις αδικίες εγωιστών και την τυραννία σατανικών ανθρώπων.Ευλογημένος είναι αυτός που εις το όνομα της φιλανθρωπίας και της καλής θελήσεως, οδηγεί τους αδύναμους ανάμεσα στην κοιλάδα του σκότους γιατί είναι πραγματικά ο φύλακας του αδελφού του και ερευνητής χαμένων παιδιών.

Και θα κεραυνοβολήσω με μεγάλη εκδικητικότητα και μανιώδη θυμό, αυτούς που επιχειρούν να δηλητηριάσουν και να καταστρέψουν τα αδέλφια μου!>>

Ιεζεκιήλ 25.17

Παρακλώ σχολιάστε...

Μιχαήλ

 

Το ερέθισμα πήρα από posts που έγιναν sto thread Ο Κήπος και οι Επιλογές της Νεφέλης

Το απόσπασμα από τον Ιεζεκιήλ κεφ. 25 δεν τα λέει ακριβώς έτσι. Να τι λένε οι στιχ. 15-17 (να φροντίσουμε τουλάχιστον η πολυθρύλητη παραχάραξη της βίβλου να μην περνά σε μάς) τα γράμματα τα έκανα εγώ έντονα:
15 Έτσι λέει ο Κύριος ο Θεός Επειδή, οι Φιλισταίοι φέρθηκαν εκδικητικά, και έκαναν εκδίκηση, περιφρονώντας από ψυχής, ώστε να φέρουν όλεθρο για παλαιό μίσος, 16 γι? αυτό, έτσι λέει ο Κύριος ο Θεός Να, εγώ θα απλώσω το χέρι μου ενάντια στους Φιλισταίους, και θα αποκόψω τους Χερεθαίους, και θα αφανίσω το υπόλοιπο των λιμανιών της θάλασσας, 17 Και θα κάνω μεγάλη εκδίκηση, επάνω, τους με ελέγχους θυμού, και θα γνωρίσουν ότι εγώ είμαι ο Κύριος, όταν εκτελέσω την εκδίκησή μου επάνω τους.

Το σχόλιό μου το έκανε η Νεφέλη για μένα:

Αυτός που συνειδητά(*) πράττει βλαβερά προς τους συνανθρώπους του, δεν κατανοεί ότι στην ουσία πράττει βλαβερά προς τον ίδιο του τον εαυτό... Διότι στην ουσία, όλοι είμαστε Ένα, μέρος του ιδίου Όλου.

...

Το απόσπασμα του Ιεζεκιήλ που παραθέτεις, πιστεύω ότι λέει το ίδιο πράγμα, αλλά πιο «λαϊκά», πιο κατανοητά για τον απαίδευτο νου. Διότι δεν είναι εύκολο να πάψουμε να αντιλαμβανόμαστε τον εαυτό μας ως μονάδα και ν? αρχίσουμε να τον αντιλαμβανόμαστε ως μέρος του Όλου.

Link to comment
Share on other sites

Μετα ή εγκλειστος ή καπου αλλου... Η πορεια θα δειξει :witch:

... «έγκλειστος»...; :huh:

15936[/snapback]

 

μεσα πως το λενε?Ζουρλομανδυες και τετοια...

Link to comment
Share on other sites

απόσπασμα από τον Ιεζεκιήλ κεφ. 25 δεν τα λέει ακριβώς έτσι.  Να τι λένε οι στιχ. 15-17 (να φροντίσουμε τουλάχιστον η πολυθρύλητη παραχάραξη της βίβλου να μην περνά σε μάς) τα γράμματα τα έκανα εγώ έντονα:

Ευχαριστούμε ούτις! :cheerful:

 

Απορία (ολίγον εκτός θέματος) ποια βίβλο εμπιστευόμαστε και ποιά όχι; :019blush:

Εννοώ, ποιές εκδόσεις είναι οκ;

 

 

μεσα πως το λενε?Ζουρλομανδυες και τετοια...

Α οκ... νόμιζα ότι θα πήγαινες να μονάσεις :lol:

Sorry :019blush:

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν το αποκλειω και αυτο, μονο που ειναι απο τις τελευταιες επιλογες μου

ΧεΧε :lololol: :lololol: :lololol: no problemo!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...