Jump to content

«Προσεύχομαι» σημαίνει...


Recommended Posts

  • Replies 36
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Προσεύχομαι δε σημαίνει ζητάω.
Κανονικά αυτό είναι σωστό, αν δε λάβουμε υπόψην μας τα χριστιανικά πρότυπα της προσευχής (που συνεχώς κάτι ζητούν, ή μάλλον..... παρακαλούν! :headb: )
Είναι μια ανύψωση της ψυχής

Ναι, όπως είναι και επικοινωνία (με ποιόν/τί?) ή/και επίκληση (όχι με την έννοια του "ζητάω")...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σπάνιο φαινόμενο το οποίο εμφανιζόταν τακτά όταν ήμουν 5 χρονών.

Στα 6 σταμάτησε διότι ούτε η ψυχή ανυψώθηκε αλλά ούτε απάντηση πήρα...

Έτσι μονάχα με μένα μιλώ πια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Τζονυ. Προσευχομαι σημαινει επικοινωνω με κατι ανωτερο/ανυψωνομαι.. οντως οι χριστιανικες προσευχες ειναι παρακαλια στη ουσια... ισως γι'αυτο δεν μου αρεσαν ποτε.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να ανυψωθω προς κατι ανωτερο που εχω ηδη μεσα μου?

να ανοιξω ενα καναλι? μια επικοινωνια?

οπως δεχομαστε οτι υπαρχει ενα μερος του εαυτου μας που το χαρακτηρζουμε "κατωτερο" και περιλαμβανει οτιδηποτε θεωρουμε αρνητικο , τοτε πρεπει να δεχτουμε οτι υπαρχει και η δυνατοτητα για το αντιθετο..

 

Νομιζω πως η προσευχη ειναι ενα απο τα "εργαλεια" η ενας τροπος που εδραιωνει την επικοινωνια αυτη με οτι μπορουμε να χαρακτηρισουμε ανωτερο η θείο..

 

Εχετε δει προσευχη προς κατι κατωτερο? φυσικα και οχι..

 

Αυτο γινεται γιατι η "ανυψωση" παντα χρειαζεται προσωπικη προσπαθεια και δυναμη..

π.χ.οπως γινεται με ενα αεροπλανο η ενα πυραυλο..

 

προσωπικα δεν κανω προσευχη, οχι τουλαχιστον με την τυπικη εννοια που ξερουμε..

 

εχω πιασει ομως πολλες φορες τον εαυτο μου να "ψαχνεται"..

Link to comment
Share on other sites

...Για εσας, τι σημαίνει η προσευχή;

 

 

Θα έλεγα ότι είναι α) συζήτηση(δηλ. αμφίδρομη επικοινωνία) με κάτι ανώτερο-απόμακρο, το οποίο βοηθάει να αναπτυχθεί μια εσωτερική γαλήνη. β) επικοινωνία(μονόδρομη ή αμφίδρομη) με ένα κομμάτι του εαυτού* του προσευχόμενου με αποτέλεσμα να εξωτερικευτούν κάποιες δυνατότητες του.

 

*δεν είναι υποχρεωτικό να γνωρίζει ότι επικοινωνεί με τον εαυτό του αλλά με κάποιον τρίτο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σπάνιο φαινόμενο το οποίο εμφανιζόταν τακτά όταν ήμουν 5 χρονών.

Στα 6 σταμάτησε διότι ούτε η ψυχή ανυψώθηκε αλλά ούτε απάντηση πήρα...

Έτσι μονάχα με μένα μιλώ πια.

 

Ασχέτως που σου τη λέω για τις κωδικοποιήσεις και τους γρίφους... Εσύ μου αρέσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Δεν σε παρεξήγησα ποτέ. Την άποψή σου λες και την σέβομαι αφού είσαι πιο διαβασμένος. :)

Έχω την τάση, δεν κατέχω την γνώση όμως...που θα μου πάει...

Edited by Ixwp
Link to comment
Share on other sites

ακομα και το "παρακαλητο" των "χριστιανων" μπορει να ειναι ενα τυπικο μια αφορμη για να τους βαλει σε μια τετοια διαδικασια..

 

και αν καποιος νιωθει την αναγκη να κανει τετοια "προσευχη" δεν νομιζω πωσ ειναι κατακριτεο..

μπορει να ειναι τυπολατρεια η να μην λειτουργει σωστα..

 

αλλα η ανακουφιση απο τον πονο και την ψυχικη οδυνη ειν προσωπικη υποθεση..

Link to comment
Share on other sites

και αν καποιος νιωθει την αναγκη να κανει τετοια "προσευχη" δεν νομιζω πωσ ειναι κατακριτεο..

μπορει να ειναι τυπολατρεια η να μην λειτουργει σωστα..

δεν ειναι κατακριτεο, ο καθενας εκφραζεται οπως θελει και κρινει, αλλα δεν ειναι αυτο που τουλαχιστον εγω προσωπικα θεωρω προσευχη..

οπως και να εχει η πιστη προηγειται ολων και ταπεινη μου αποψη ειναι πως ακομα και μια "χριστιανικη" -με τον τροπο που μας εχουν διδαξει- προσευχη μπορει να εχει αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

 

και αν καποιος νιωθει την αναγκη να κανει τετοια "προσευχη" δεν νομιζω πωσ ειναι κατακριτεο..

μπορει να ειναι τυπολατρεια η να μην λειτουργει σωστα..

δεν ειναι κατακριτεο, ο καθενας εκφραζεται οπως θελει και κρινει, αλλα δεν ειναι αυτο που τουλαχιστον εγω προσωπικα θεωρω προσευχη..

οπως και να εχει η πιστη προηγειται ολων και ταπεινη μου αποψη ειναι πως ακομα και μια "χριστιανικη" -με τον τροπο που μας εχουν διδαξει- προσευχη μπορει να εχει αποτελεσματα

 

Ναι συμφωνω απολυτα.

Γιατι κανενας δεν μπορει να γνωριζει , εκεινη την στιγμη , τι δυναμεις απελευθερονονται απο το ατομο..

Link to comment
Share on other sites

Προσευχή για εμένα είναι περισσότερο κατι σαν "εξομολογηση" . Είναι μια συζήτηση με τον εαυτό μου, με την πρόφαση ότι μιλάω με κάτι ανώτερο, με αποτέλεσμα να βρω από μόνη μου τη δύναμη να κάνω αυτό το οποίο ζητάω.

Προσευχή κάνω όχι πολύ συχνά, και σε μέρη άσχετα (πχ μπορει να περπατάω στο δρομο). Αλλά όποτε το κάνω μετά νιώθω τρομερή ανακούφιση ότι όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

 

και αν καποιος νιωθει την αναγκη να κανει τετοια "προσευχη" δεν νομιζω πωσ ειναι κατακριτεο..

μπορει να ειναι τυπολατρεια η να μην λειτουργει σωστα..

δεν ειναι κατακριτεο, ο καθενας εκφραζεται οπως θελει και κρινει, αλλα δεν ειναι αυτο που τουλαχιστον εγω προσωπικα θεωρω προσευχη..

οπως και να εχει η πιστη προηγειται ολων και ταπεινη μου αποψη ειναι πως ακομα και μια "χριστιανικη" -με τον τροπο που μας εχουν διδαξει- προσευχη μπορει να εχει αποτελεσματα

 

Ναι συμφωνω απολυτα.

Γιατι κανενας δεν μπορει να γνωριζει , εκεινη την στιγμη , τι δυναμεις απελευθερονονται απο το ατομο..

ακριβως... μπορει καποιος που προσευχεται να πιστευει τοσο πολυ σε αυτο που κανει που οντως να συμβει αυτο που ζηταει..

Link to comment
Share on other sites

«Προσεύχομαι δε σημαίνει ζητάω.

Είναι μια ανύψωση της ψυχής»

~ Γκάντι ~

 

 

...Για εσας, τι σημαίνει η προσευχή;

 

Η εμεση αναγκη επικοινωνιας με κατι ανωτερο

Link to comment
Share on other sites

...τό ρήμα "προσεύχομαι" εκφράζει τήν επίκλησή μου προς κάποια "δύναμη" γιά τήν πραγματοποίηση μίας επιθυμίας - ευχής -.

 

Είναι ο εκλαϊκευμένος τρόπος παρουσίασης μίας εσωτερικής διαδικασίας, επειδή οι πολλοί, συνήθως, τήν χρησιμοποιούν όταν βρίσκονται στήν ...ανάγκη γιά τήν πραγματοποίηση μιάς προσωπικής επιθυμίας.

 

Βέβαια, σέ θρησκευτικούς ή μυστικιστικούς χώρους η έννοια "προσευχή", έχει καί άλλες ονομασίες καί ταυτίζεται μέ τήν ανάβαση σέ ένα ανώτερο επίπεδο επίγνωσης καί τήν επικοινωνία μέ κάποιο υπέρτατα ευφυιές Ενα, μέ σκοπό τήν ατομική ή συλλογική εναρμόνιση καί ευτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...