Jump to content

είναι θέμα πίστης???


gothic angel
 Share

Recommended Posts

Και όταν ασπάζεται κανείς αυτη τη θεωρία περι συμπαντος, μου δινει την εντύπωση ότι δε πιστευει στον εαυτό του, μου δειχνει στοιχεία αδυναμίας.

Μωρέ αν δε προσπαθήσεις κι εσύ λίγο, ότι και να κάνει το καημενο το σύμπαν...

Link to comment
Share on other sites

Και όταν ασπάζεται κανείς αυτη τη θεωρία περι συμπαντος, μου δινει την εντύπωση ότι δε πιστευει στον εαυτό του, μου δειχνει στοιχεία αδυναμίας.

Μωρέ αν δε προσπαθήσεις κι εσύ λίγο, ότι και να κάνει το καημενο το σύμπαν...

λες να θέλει και αυτό βοήθεια????

Link to comment
Share on other sites

Και όταν ασπάζεται κανείς αυτη τη θεωρία περι συμπαντος, μου δινει την εντύπωση ότι δε πιστευει στον εαυτό του, μου δειχνει στοιχεία αδυναμίας.

Μωρέ αν δε προσπαθήσεις κι εσύ λίγο, ότι και να κάνει το καημενο το σύμπαν...

Αδυναμία??? :blink: Αυτή τη στιγμή καταργείς κάθε έννοια θεού, τύχης, σύμπαντος, χάους κτλ.

Ναι μεν απαιτείται προσωπική προσπάθεια για την επίτευξη κάθε στόχου (αυτό θα έλειπε άλλωστε, να τα περιμένουμε όλα έτοιμα), αλλά απο 'κει και πέρα η έκβαση μιας επιθυμίας εξαρτάται από συνθήκες τις οποίες συχνά δε μπορούμε να κατανοήσουμε, γιατί απλά δε μπορούμε να δούμε.

Φυσικά, αυτή η άποψη έχει υλιστική βάση, την οποία δε νομίζω να ασπάζεσαι... :unsure:

Άρα λοιπόν, καλό θα ήταν να προσέχουμε περισσότερο πριν εναποθέσουμε οτιδήποτε συμβαίνει γύρω μας αποκλειστικά στον εαυτό μας...

Αυτή τουλάχιστον τη γνώμη έχω εγώ...

όχι ρε johnny δεν έχει να κάνει σχέση με γυναίκες.. θα είχε καμία διαφορά??????

Με διάθεση για χιούμορ το είπα βρε... Αν εμπλέκονταν γυναίκες, τότε η κατάσταση όντως δε θα εξαρτώταν και τόσο από σένα...! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Και όταν ασπάζεται κανείς αυτη τη θεωρία περι συμπαντος, μου δινει την εντύπωση ότι δε πιστευει στον εαυτό του, μου δειχνει στοιχεία αδυναμίας.

Μωρέ αν δε προσπαθήσεις κι εσύ λίγο, ότι και να κάνει το καημενο το σύμπαν...

Αδυναμία??? :blink: Αυτή τη στιγμή καταργείς κάθε έννοια θεού, τύχης, σύμπαντος, χάους κτλ.

Ναι μεν απαιτείται προσωπική προσπάθεια για την επίτευξη κάθε στόχου (αυτό θα έλειπε άλλωστε, να τα περιμένουμε όλα έτοιμα), αλλά απο 'κει και πέρα η έκβαση μιας επιθυμίας εξαρτάται από συνθήκες τις οποίες συχνά δε μπορούμε να κατανοήσουμε, γιατί απλά δε μπορούμε να δούμε.

Φυσικά, αυτή η άποψη έχει υλιστική βάση, την οποία δε νομίζω να ασπάζεσαι... :unsure:

Άρα λοιπόν, καλό θα ήταν να προσέχουμε περισσότερο πριν εναποθέσουμε οτιδήποτε συμβαίνει γύρω μας αποκλειστικά στον εαυτό μας...

Αυτή τουλάχιστον τη γνώμη έχω εγώ...

όχι ρε johnny δεν έχει να κάνει σχέση με γυναίκες.. θα είχε καμία διαφορά??????

Με διάθεση για χιούμορ το είπα βρε... Αν εμπλέκονταν γυναίκες, τότε η κατάσταση όντως δε θα εξαρτώταν και τόσο από σένα...! :018bleh:

:063laugh::063laugh::063laugh::063laugh::063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας αυτό το topic θυμήθηκα το μύθο του Αισώπου με την ιτιά και την καλαμιά.

Πολλές φορές δεν ωφελεί να επιθυμούμε κάτι πάρα πολύ και να είμαστε αμετακίνητοι στις απόψεις μας αλλά να έχουμε ευελιξία και προσαρμοστικότητα στις γύρω αντίξοες συνθήκες και ετοιμότητα να "αρπάξουμε" ευκαιρίες.

 

Και για να χρησιμοποιήσω και ένα παράδειγμα εμπνευσμένο από τον Johnny: Φαντάσου πχ κάποιον να έχει βάλει στόχο της ζωής του να αποκτήσει τη Μόνικα Μπελούτσι, να κάνει ταξίδια στην Ιταλία, να την πολιορκεί και αυτή τίποτα. Μια να τυχαίνει να είναι ερωτευμένη με άλλον, μια κάτι άλλο, κλπ. Και ξαφνικά σ' ένα ταξίδι του να του την πέφτει η Σαρλίζ Θερόν. Τι κάνει ο παίκτης; Μένει σταθερός και αμετακίνητος σαν την ιτιά ή ελίσσεται και προσαρμόζεται σαν την καλαμιά; :angel:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας αυτό το topic θυμήθηκα το μύθο του Αισώπου με την ιτιά και την καλαμιά.

Πολλές φορές δεν ωφελεί να επιθυμούμε κάτι πάρα πολύ και να είμαστε αμετακίνητοι στις απόψεις μας αλλά να έχουμε ευελιξία και προσαρμοστικότητα στις γύρω αντίξοες συνθήκες και ετοιμότητα να "αρπάξουμε" ευκαιρίες.

 

Και για να χρησιμοποιήσω και ένα παράδειγμα εμπνευσμένο από τον Johnny: Φαντάσου πχ κάποιον να έχει βάλει στόχο της ζωής του να αποκτήσει τη Μόνικα Μπελούτσι, να κάνει ταξίδια στην Ιταλία, να την πολιορκεί και αυτή τίποτα. Μια να τυχαίνει να είναι ερωτευμένη με άλλον, μια κάτι άλλο, κλπ. Και ξαφνικά σ' ένα ταξίδι του να του την πέφτει η Σαρλίζ Θερόν. Τι κάνει ο παίκτης; Μένει σταθερός και αμετακίνητος σαν την ιτιά ή ελίσσεται και προσαρμόζεται σαν την καλαμιά; :angel:

 

σαφεστατα και ελισσεσαι και προσαρμοζεσαι Math Magic...

 

αρκει να μην εχει συνωμοτησει η γυναικα σου με το συμπαν, για να μαθει τι κανεις.. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

όταν θες κάτι πολύ και ο χρόνος είναι σωστός θα γίνει....

αν ο χρόνος δεν είναι σωστός (εσυ είσαι ανέτοιμος) δεν πρόκειται να γίνει τπτ.......

 

 

δεν ξέρω αλλά μέχρι τώρα κάτι τέτοιο σκέφτομαι.....βέββαια είναι και το άλλο.....όταν προσπαθείς πάρα πολύ για κάτι δεν γίνεται...όταν χαλαρώσεις και δεν το σκέφτεσαι θα γίνει καλύτερο από ποτέ.....

 

(μοιάζουν ή εμένα μου φαίνεται? ο χρόνος είναι όλα......) :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαστικε να φτασω παντος μεχρι στιγμης ως το συμπαν για να γινει κατι που θέλω! Ευτυχώς ολα ψιλο κυριλέ!! ;)

 

Η μηχανη με παιδεψε λιγο ομως.. ...

 

Το συμπαν συνομοτεί αρκει να του "μιλάς" ωραία και να εχεις υπομονη! !! !!

 

Εγώ θα του μιλάω και ωραία, και για ρομαντικό δείπνο θα το πάω, και "ανήθικες" προτάσεις θα του κάνω, και παστέλι θα του δώκω... Το πιπίνι/σύμπαν θα μου κάνει λες τα χατήρια?

 

Πέραν της πλάκας πάντως, το σύμπαν συνομοτεί εναντίον μας! Ακόμα να το κατανοήσετε?

Link to comment
Share on other sites

έχω μία απορία ρε παιδιά. Είναι ποτέ δυνατον κάτι που θέλεις πάρα πολύ να μην μπορέσει να γίνει και κάτι άλλο που να μην το θέλεις τόσο πολύ και υλοποιείται? για να γίνω πιο συγκεκριμένος εδώ και δύο χρόνια θέλω κάτι πάρα πολύ αλλά αυτό από ότι δείχνει δεν με θέλει καθόλου, και είναι και κάτι άλλο (που στην κυριολεξία ήταν ιδέα τησ στιγμήσ που αργότερα έγεινε επιθυμία), να πραγματοποιείται?? δεν μπορώ να το καταλάβω?? :headb:

 

Πιθανότατα να ισχύει και η θεωρία που λέει ότι περισσότερο ποθούμε ότι δύσκολα αποκτούμε. Πολλές φορές ότι μας αντιστέκεται, μας μαγνητίζει ταυτόχρονα, γίνεται έμμονη ιδέα και αυξάνει προοδευτικά την επιθυμία μας να κάνουμε κτήμα μας. Αυτό είναι κανόνας αυτό για την ανθρώπινη φύση και ψυχολογία. Οτιδήποτε τώρα φτάνει στα χέρια μας εύκολα σαφώς δεν μας προκαλεί τα ίδια έντονα συναισθήματα.

 

Πάντως θεωρώ ότι με την κατάλληλη στρατηγική όλα μπορούν να πραγματοποιηθούν. Αυτή η επιθυμία που υποσυνείδητα δρα και κινητοποιεί τις "δυνάμεις του σύμπαντος" μπορεί να γίνει και σκόπιμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...