Jump to content

ΚΥΒΕΡΝΟΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ


Recommended Posts

Το internet εχει μπει για τα καλα στην ζωη μας, μαζι ομως με τις ευκολιες που προσφερει υπαρχει και η ασχημη πλευρα του. Σημερα ειχαμε ενα δειγμα της ασχημης πλευρας του διαδυκτιου....

 

Τιτλος σημερινης εφημεριδας ΚΥΒΕΡΝΟΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ α λα ελληνικά. 18χρονος αυτόχειρας on line, 13χρονος προσπάθησε να τον μιμηθεί

Τελικα ποσο κοντα και ποσο μακρια μας φερνει το διαδικτυο?

 

Πριν λιγες μερες ειχα διαβασει και αυτο το αρθρο Ο «Sarantarhs» και οι πρωτάρες

 

Εσεις θα καταγγελατε καποιον που χρησιμοποιει το net για παρανομους σκοπους ή προτρεπει καποιον να κανει κατι αν οχι παρανομο αλλα που θα μπορουσα να αποβει μοιραιο για τον ιδιο ή αλλους συνανθρωπους μας. Τα παραδειγματα πολλα.... site πορνογραφικα, τρομοκρατων, ακομα και αλλα που δινουν οδηγειες πως να αυτοκτονισεις ή να γινεις ανορεξικος.

 

Υπαρχει επαρκεις αστυνομευση του διαδυκτιου (με την καλη εννοια παντοτε...)?

 

Περιμενω τις αποψεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Εσεις θα καταγγελατε καποιον που χρησιμοποιει το net για παρανομους σκοπους ή προτρεπει καποιον να κανει κατι αν οχι παρανομο αλλα που θα μπορουσα να αποβει μοιραιο για τον ιδιο ή αλλους συνανθρωπους μας. Τα παραδειγματα πολλα.... site πορνογραφικα, τρομοκρατων, ακομα και αλλα που δινουν οδηγειες πως να αυτοκτονισεις ή να γινεις ανορεξικος.

 

Υπαρχει επαρκεις αστυνομευση του διαδυκτιου (με την καλη εννοια παντοτε...)?

 

Σίγουρα ναι, όχι μόνο μέσω του net, αλλά παντού! Όπου και να τον έβλεπα.

 

 

Επαρκείς αστυνόμευση, δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ και πουθενά, λόγω του "προσωπικό δεδομένο".

Ναι μεν χρειάζεται, αλλά δεν θα το επέτρεπα πάνω μου!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Καμία αστυνόμευση στο διαδίκτυο! Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του όσο είναι online! Δε θα μου βάλουν εμένα φίλτρο ή παρακολούθηση στις προσωπικές μου συνομιλίες για "λόγους ασφαλείας"! Στην τελική, είναι αναφαίρετο δικαίωμά μου το αν θέλω να βλάψω τον εαυτό μου! (μιλώντας ως ενήλικες πάντα!)

Link to comment
Share on other sites

Η ασφάλεια στο διαδίκτυο είναι όσο επιτυχημένη όσο και η "επιτροπή" απο την οποία περνάνε όλες οι εφημερίδες της χώρας....Και φαντάσου οτι εαν είναι ΜΙΑ φορά δύσκολο να ελέγξεις τις αρλούμπες που γράφονται στις εφημερίδες μίας χώρας,μάλλον για το διαδίκτυο είναι σχεδόν "εις την νιοστή" αδύνατο....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω με τον προλαλήσαντα.... Φυσικά όμως η αυτοκτονία διώκεται ποινικά. δεν μπορούν να μου πουν εμένα να μην εκφράζομαι γραπτώς. Θα τους δαγκώσω τα λαρύγγια. Μας υποκλέπτουν τα μνματα των κινητών μας υποκλέπτουν τις συνομιλίες μας υποκλέπτουν τη ζωή με τους κωλοδορυφόρους... Ε όχι λοιπόν δεν επιτρέπεω να μου υποκλέψουν και την ανωνυμία μου... Ε δεν το επιτρέπω. Όλα έχουν και τα όρια τους... Τα πήρα.... κι έφυγα. Καλά αν τώρα τα κυβερνομπατσουλίνια δουν τίποτα αλλόκοτο και ύποπτο ε δεν θα είναι και κακό να το ελέγξουν αλλά όχι και να χαλάσουν την ανωνυμία. Μιλάμε όμως για ακραίες περιστάσεις. Μην παρανοηθώ,

 

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

Καμία αστυνόμευση στο διαδίκτυο! Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του όσο είναι online! Δε θα μου βάλουν εμένα φίλτρο ή παρακολούθηση στις προσωπικές μου συνομιλίες για "λόγους ασφαλείας"! Στην τελική, είναι αναφαίρετο δικαίωμά μου το αν θέλω να βλάψω τον εαυτό μου! (μιλώντας ως ενήλικες πάντα!)

 

Όσο περίεργο και αν φαίνεται, είναι παράνομο να βλάψεις τον εαυτό σου, κάθε άλλο παρά δικαίωμα δηλαδή.

 

Ε ρε ελεύθεροι που είμαστε.... πολιορκημένοι εκ των έσω..

Link to comment
Share on other sites

Και να υπάρξει αρκετή δυκτιακή αστυνόμευση, ποιος μου λέει εμένα ότι θα χρησιμοποιείτε προς καλό;;;!!!!

δυκτιακή αστυνόμευση = κατάργηση!!!! προσωπικών δικαιωμάτων

 

Όσο για τον 13χρονο που έγραφε τις σκέψεις του σε κάποιο bloc....

 

Μήπως θα πρέπει να σκεφτούμε από που πείρε τα ερεθίσματα αυτά; Ναι! Και από το δύκτιο αλλά και από την τηλεόραση (πιστεύω είναι πολύ πιο απλό και γρήγορο να πατήσεις ένα κουμπί του τηλεκοντρόλ και να δεις έναν θάνατο, είτε σε κάποιο έργο είτε στις ειδήσεις, από το να ψάξεις στο δύκτιο), τον «δρόμο», τους γονείς του και τελευταίο αλλά πιο σημαντικό από τον τρόπο ζωής του (έχουν γίνει πάρα πολλές εκπομπές και έχουν δημοσιευθεί αρκετά άρθρα για το πόσο πολύ πιεσμένα, από δήθεν «κοινωνικά καθήκοντα», είναι παιδιά ηλικιών από 11-18χρωνών).

 

Δηλαδή τι μας ανησυχεί; Το ότι αυτό το παιδί (και οποιοδήποτε άλλο) βρήκε ένα χώρο στο δύκτιο και έγραψε αυτά που σκέφτεται ή ότι τα σκέφτεται;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ε ρε ελεύθεροι που είμαστε.... πολιορκημένοι εκ των έσω..

Πόσο δίκιο έχεις! Και εκ των έσω κι εκ των έξω... πολύ ελευθερία!

Link to comment
Share on other sites

Αρχιζοντας αυτο το thread και εγω αυτες τις αποροιες ειχα..... Μπορει να υπαρχει αποτελεσματικη αστυνομευση χωρις να καταπατωνται τα δικαιοματα μου να εκφραζομαι? Ακομα και η υπαρξη αυτου του forum ειμαι σιγουρη οτι καποιους ενοχλει.....

Πριν απο λιγες μερες ομως ακουσα ακομα μια ιστορια για μια 15 χρονη που εκανε chat με καποιον και βρεθηκαν και την βιασε. Απο την αλλη εχω ακουσει και ιστοριες για σχεσης που οδηγησαν σε γαμο απο γνωριμια στο internet (οχι απο chat room).

Απο την μια λοιπον εχουμε μια καποιους να χρεισημοποιουν την ανωνυμια του διαδυκτιου για να παρανομουν και απο την αλλη ανθρωπους που εκφραζονται μεσω αυτου και το χρησιμοποιουν σαν εργαλειο.

Πως λοιπον θα μπορουσαμε να προστατευθουμε απο τους κακοβουλους χρηστες του διαδυκτιου? Μεσα σε forum σαν αυτο υπαρχουν συντονιστες που προσπαθουν να διατηρησουν καποιες ισορροπιες, αλλα υπαρχουν και ψυχικα διαταραγμενα ατομα τα οποια κανουν forum για ανθρωπους που θελουν να αυτοκτονησουν και κανονιζουν ομαδικες αυτοκτονιες (φαινομενο εντονο στην Κινα)...... Απο την αλλη θα μου πεις οτι ειναι δικαιωμα του καθε ενος να αποφασισει αν θελει να αυτοκτονησει ή οχι. Αλλα σκεψου και καποιον που απλα εχει καποιοα καταθλιψη και με λιγη βοηθεια και συμπαρασταση να ξεπερασει τα πρωην πελωρια προβληματα τους. Υπαρχουν forum και ιστοσελιδες που δινουν οδηγιες στους ανορεξικους πως να κρυβουν το προβλημα τους και τροπους αποτελεσματικους για να χασουν και αλλο βαρος. Υπαρχουν ιστοσελιδες οπου σου δειχνουν πως να φτιαξεις αυτοσχεδιες βοβμες. Φανταζομαι οτι υπαρχουν χιλιαδες τετοια παραδειγματα.

Κατα την γνωμη μου ναι ειναι δικαιωμα μου να αυτοκτονισου αν θελω και καταστρεψω τον εαυτο μου ή ακομα και να κανω κακο σε τριτους. Αλλα αν θελουμε να θεωρουμαστε πολιτισμενοι θα πρεπει να προνοουμε και να βοηθαμε τους αδυνατους. Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να βοηθαμε αυτους ποου εχουν ψυχολογικα προβληματα, να προστατευουμε τα παιδια απο τετοιες αφιλτραριστες πληροφοριες. Αυτο δεν ειναι καταπατηση των ελευθεριων μου, ειναι δειγμα οτι συντρεχουμε για τον συνανθρωπο μας.

Επειδη ομως εχω βγει λιγο :offtopic: , ας επιστρεψω στο θεμα. Προσωπικα θα το θεωρουσα απαραδεκτο να μου λογοκρινουν τις ιδεες και τις αποψης μου αλλα απο την αλλη θα ηθελα να υπηρχαν καποιου ιδους κανονες νομοι αρχες οπως θελετε ονομαστετους οπου θα μπορουσαν να προστατεψουν ευαισθητα κοινωνικες ομαδες απο κακοβουλες εως κακουργηματικες πραξης.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πει αρκετές φορές το πολύ σωστό: "ποτέ μην ανταλλάξεις την ασφάλειά σου για την ελευθερία σου!". Εδώ νομίζω ότι ταιριάζει γάντι!

Ο μόνος έλεγχος που θα μπορούσε να υπάρχει είναι μέσω των γονέων, σε περίπτωση που αυτός που μπαίνει online είναι ανήλικος. Αλλά και πάλι, αν θέλει να την κάνει τη :censored: του, θα την κάνει! Σε μια ελεύθερη "αγορά" όπως το internet, ο καθένας οφείλει να προστατεύει ο ίδιος τον εαυτό του, αν έχει την κρίση να κάνει κάτι τέτοιο.

Αλλιώς, ή να διαβάσει μερικά από τα άπειρα άρθρα που υπάρχουν περί κινδύνων και ασφάλειας στο internet ή να μπει χωρίς να ξέρει τίποτα και, ή να επιβιώσει, ή να φάει τα μούτρα του.

Online "αστυνομίες" έχουμε ήδη αρκετές (...logs), δε χρειαζόμαστε κι άλλες επειδή ένα κοριτσάκι ήθελε να "δοκιμάσει την τύχη του" ή επειδή ένας νεαρός αποφάσισε να δώσει τέλος στη ζωή του. Στο κάτω-κάτω, από τη στιγμή που είχε πάρει ήδη την απόφαση, το πιθανότερο είναι να αυτοκτονούσε έτσι κι αλλιώς, online ή μη...

 

Όσο για τις ιστορίες για σχέσεις μέσω internet που ανέφερες, όντως, έχει τύχει να γνωρίσω κοπέλα της οποίας οι γονείς γνωρίστηκαν μέσω internet και τελικά παντρεύτηκαν.

Στο κάτω-κάτω, κι εμείς μέσω internet δε γνωριστήκαμε?? (αυτό δεν έχει καμία συνειρμική σχέση με το προηγούμενο! :063laugh: )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Συμφωνώ και επαυξάνω με τον προλαλήσαντα.... Φυσικά όμως η αυτοκτονία διώκεται ποινικά. δεν μπορούν να μου πουν εμένα να μην εκφράζομαι γραπτώς. Θα τους δαγκώσω τα λαρύγγια. Μας υποκλέπτουν τα μνματα των κινητών μας υποκλέπτουν τις συνομιλίες μας υποκλέπτουν τη ζωή με τους κωλοδορυφόρους... Ε όχι λοιπόν δεν επιτρέπεω να μου υποκλέψουν και την ανωνυμία μου... Ε δεν το επιτρέπω. Όλα έχουν και τα όρια τους... Τα πήρα.... κι έφυγα. Καλά αν τώρα τα κυβερνομπατσουλίνια δουν τίποτα αλλόκοτο και ύποπτο ε δεν θα είναι και κακό να το ελέγξουν αλλά όχι και να χαλάσουν την ανωνυμία. Μιλάμε όμως για ακραίες περιστάσεις. Μην παρανοηθώ,

 

 

Μιχαηλ

Για άλλη μια φορά συμφωνώ μαζί σου. :clapping::clapping::clapping::clapping::worthy::worthy::worthy:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πιστεύω ότι δε χρειάζεται αστυνόμευση, σωστή παιδεία χρειάζεται σε όσους κάνουν χρήση του νετ. Άμα έχεις σωστή παιδεία έχεις σωστή αντίληψη των πραγμάτων και των καταστάσεων και αποφεύγεις πράγματα που μπορεί να οδηγήσουν δε δυσάρεστες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. άλλωστε ποιός μπορεί να είναι σίγουρος για την ασφαλειά του αυτόν τον καιρό? (άσχετο :angel: )

 

όσοι μπαίνουν σε έναν δικτυακό τόπο, όποιος και αν είναι αυτός, οφείλει να προστατεύει τον εαυτό του.

για το παιδί που ήθελε να αυτοκτονήσει θα έπρεπε να σκεφτούν περισσότερο τους λόγους που θα το έκανε και όχι το που και πως θα το έκανε....άλλωστε η αστυνομία ακόμα και έξω δεν μπορεί να προλάβει αυτοκτονίες ή εγκλήματα....(λέτε ένα minority report να βοηθούσε? αμφιβάλω :whistling: )

 

όσο για το κοριτσάκι....πρόσέχουμε για να έχουμε λένε συχνά, και έχουν ένα δίκιο. πλέον δεν νομίζω να κυκλοφορεί μόνος του κανένας σε πόλη μετά από κάποια ώρα....

 

προσωπικά, προτιμώ να ελέγχω εγώ το τι κάνω....όσο ήμουν ανήλικη ναι, με πρόσεχαν οι γονείς μου αλλά κάποια στιγμή πρέπει να προσέχει ο καθένας τον εαυτό του.... :angel:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...