Jump to content

Θρησκεία. Λειτούργημα ή επάγγελμα??


Recommended Posts

Δεν ρώτησα αν η θρησκεία πρέπει να είναι λειτούργημα ή επάγγελμα. Η απάντηση είναι αυτονόητη.

Εγώ ρωτάω... ΠΟΙΟΣ φταίει που η θρησκεία από λειτούργημα ΕΓΙΝΕ (είτε το θέλουμε είτε όχι) επάγγελμα??? Και διορθώνοντας ξανά τον εαυτό μου. Ποιός φταίει περισσότερο (κλήρος και ηγεσία ή πιστοί)???

 

συγνώμη αλλά γιατί είναι αυτονόητη η απάντηση? Εγώ πχ το θεωρώ επάγγελμα όπως και ένα σωρό άλλα επαγγέλματα που τείνουμε να τα χαρακτηρίζουμε ως λειτούργημα.

 

Ενα λίγο χοντρό παράδειγμα, αν μείνεις στο δρόμο με το αυτοκίνητο πχ και έχεις άγρια μεσάνυχτα κάποιος που έχει την γνώση δεν θάπρεπε να βοηθήσει? Εκείνη την στιγμή το επάγγελμά του μετατρέπεται ως λειτούργημα.

 

Υπό κανονικές συνθήκες το επάγγελμα είναι επάγγελμα αλλά κάτω απο ιδιάζουσες γίνεται λειτούργημα γιατί οφείλεται στην καλή προαίρεση του γνώστη αν θα προσφέρει τις γνώσεις του

 

Ενας άπορος κατηγορούμενος αντιμετωπίζει τον δικηγόρο του ως σωτήρα - ο έχων τα μέσα τον αντιμετωπίζει ως επαγγελματία.

 

Εάν εθεωρείτο αυτονόητη η ιατρική ως λειτούργημα ποιός ο λόγος να μπεί κάποιος στην διαδικάσια του όρκου?

 

Αν λοιπόν δούμε το ιερατείο ως μία ακόμα τάξη επαγγελματιών τότε λύνονται πολλές απορίες..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αν λοιπόν δούμε το ιερατείο ως μία ακόμα τάξη επαγγελματιών τότε λύνονται πολλές απορίες..

:worthy: Δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο. Και ευχαριστώ για την άποψή σου.

Καιρό είχε μια άποψη να με κάνει να την υιοθετήσω. :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Πότε ο ανθρωπος στηριζει τις ελπίδες του στο εκαστοτε Ιερατείο?σε περιπτωση φοβου,θλιψης,αγωνιας και γενικα καθε αδυναμιας μηπως τελικα φταιει το κενο που υπαρχει μεσα μας που δεν μας αφηνει να δουμε περα απο τη μύτη μας? :)

Link to comment
Share on other sites

Φταίει ο μύκητας που μούχλιασε το ψωμί ή αυτός που το άφησε στην υγρασία και δημιούργησε ιδανικές συνθήκες για την ανάπτυξή του?

Μπορεί το ψάρι να βρωμάει από το κεφάλι, αλλά ο σοφός λαός λέει επίσης ''κλείδωνε το σπίτι σου για να μην κάνεις τον γείτονά σου κλέφτη''.

Και όπως φαίνεται εμείς δεν κλειδώναμε το σπίτι μας.

Εγώ, προσωπικά, συμφωνώ με την Saginie.

 

Το ιερατείο (υποτίθεται ότι) βρίσκεται πνευματικά ένα σκαλοπάτι πάνω από τους "λαϊκούς". Τους οποίους γι' αυτό το λόγο ονομάζουν "ποίμνιο". Το ποίμνιο περιμένει να καθοδηγηθεί από το ιερατείο στο σωστό δρόμο και όχι το αντίστροφο! Σα να λέμε ότι φταίνε τα πρόβατα αν ο βοσκός δεν είναι σωστός στα καθήκοντά του :blink:

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε ναι...Αλλά τι κάνουμε γι αυτό; Τίποτε παρά καθοδηγούμαστε από τα πάθη μας.

 

Παράδειγμα;

 

Εγώ δεν τους παώ καθόλου. Μου τη δίνουν στα νεύρα... :yuk: Αλλά θα παντρευτώ σε εκκλησία εάν το θέλει η γυναίκα μου. Θα βαπτίσω το παιδί μου χριστιανό για χάρη της.

 

Και έτσι συνεχίζεται η πατροπαράδοτη θρησκεία τους.

 

Έτσι αποκτούν μέλη...διότι κάθε γυναίκα ονειρεύεται να βάλει το νυφικό, κι ας μην πιστεύει.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι αποκτούν μέλη...διότι κάθε γυναίκα ονειρεύεται να βάλει το νυφικό, κι ας μην πιστεύει.

 

..μην ορκίζεσαι..συμβαίνει πολλάκις και το αντίθετο...δηλ να επιμένουν οι εκπρόσωποι του άλλου φύλου

 

λίγο :offtopic: το ξέρω αλλά με προκαλείς

Link to comment
Share on other sites

Έτσι αποκτούν μέλη...διότι κάθε γυναίκα ονειρεύεται να βάλει το νυφικό, κι ας μην πιστεύει.

..μην ορκίζεσαι..συμβαίνει πολλάκις και το αντίθετο...δηλ να επιμένουν οι εκπρόσωποι του άλλου φύλου

Συμφωνώ με την martina. Πράγματι συμβαίνει και το αντίθετο, όπως επίσης πολλές φορές παίζουν σημαντικότατο ρόλο οι γονείς (που συνήθως δύσκολα "καταπίνουν" έναν μη-θρησκευτικό γάμο και ακόμα πιο δύσκολα το να μην βαφτιστεί το εγγονάκι τους...)

Link to comment
Share on other sites

Και γω που ήλπιζα σε μία απάντηση από τη Νεφέλη.... :crying:

Η απαντηση θα ερθει μεσα απο το διαλογο Σου αρεσουν οι απαντησεις "ΚΛΙΣΕ''

του στυλ "ναι παιδι μου η θρησκεια ειναι λειτουργημα"κ τ λ? :)

Link to comment
Share on other sites

Το ιερατείο (υποτίθεται ότι) βρίσκεται πνευματικά ένα σκαλοπάτι πάνω από τους "λαϊκούς". Τους οποίους γι' αυτό το λόγο ονομάζουν "ποίμνιο". Το ποίμνιο περιμένει να καθοδηγηθεί από το ιερατείο στο σωστό δρόμο και όχι το αντίστροφο! :blink:

 

Αυτό ίσχυε σε μιά εποχή όπου οι "λαικοί" δεν είχαν πρόσβαση στη γνώση...και ως γνωστό η γνώση είναι δύναμη

Ας μην παραβλέπουμε το γεγονός οτι οι μεγάλοι αμφισβητίες ήταν άνθρωποι όχι μόνο μορφωμένοι αλλά και

με ευκατάστατο background..

 

Ποίμνιο είναι μόνο όσοι θέλουν να αφήσουν τους άλλους να κάνουν για χάρη τους το dirty work...

Link to comment
Share on other sites

οι ιερεις της εκαστοτε θρησκειας προερχονται απο την κοινωνια αν η κοινωνια ειναι διεφθαρμενοι ποσο μαλλον αρεκετα μελη του εκαστοτε ιερατειου!!! :) ποιος ειναι ο φταιχτης λοιπον ?εμεις οι ιδιοι που τους ακολουθουμε σαν προβατα!!!αναρωτιεμαι...μηπως τελικα μας ...αρεσει? :mellow:

Παίζει ρόλο η προσφορά και οι ζήτηση. Η ζήτηση "απληστίας" η υπερπροσφορά από κορόιδα (η ανθρώπους ψάχνουν άλλους να σκέφτωνται για λογαριασμό τους κτλ.

Η Βίβλος πάντως γράφει κάπου ως "πνευματικό" νόμο:

Όπως ο λαός έτσι και ο ιερεύς
.
Link to comment
Share on other sites

οι ιερεις της εκαστοτε θρησκειας προερχονται απο την κοινωνια αν η κοινωνια ειναι διεφθαρμενοι ποσο μαλλον αρεκετα μελη του εκαστοτε ιερατειου!!! :) ποιος ειναι ο φταιχτης λοιπον ?εμεις οι ιδιοι που τους ακολουθουμε σαν προβατα!!!αναρωτιεμαι...μηπως τελικα μας ...αρεσει? :mellow:

Παίζει ρόλο η προσφορά και οι ζήτηση. Η ζήτηση "απληστίας" η υπερπροσφορά από κορόιδα (η ανθρώπους ψάχνουν άλλους να σκέφτωνται για λογαριασμό τους κτλ.

Η Βίβλος πάντως γράφει κάπου ως "πνευματικό" νόμο:

Όπως ο λαός έτσι και ο ιερεύς
.

 

Που ακριβως το λεει??? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...