Jump to content

Γράμμα με παραλήπτη... τον εαυτό σου 14 χρόνια αργότερα...


Recommended Posts

Σήμερα έγραψα ένα γράμμα προς τον εαυτό μου, το οποίο σφράγισα και θα μου αποσταλεί στις 20 Ιουνίου του 2020...

 

Πώς σας ακούγεται;

 

Στην αρχή το θεώρησα αστείο και το ξεκίνησα "για πλάκα"... Στο τέλος του γράμματος κατάλαβα ότι ήταν το πιο συναισθηματικά φορτισμένο γράμμα που έχω γράψει ποτέ εώς τώρα...

 

Έγραψα για τον εαυτό μου, για το πώς είμαι τώρα, τί κάνω, πού βρίσκομαι... Καλά ως εδώ..

Μετά συνέχισα με τα όνειρά μου, τους στόχους μου, πώς πιστεύω ότι θα με βρεί το γράμμα μετά από τόσα χρόνια...

Εκεί είναι το θέμα..

Θα εκπληρωθούν τα όνειρα; Θα με βρεί ευτυχισμένη; Θα με ... βρεί καθόλου;

 

Θυμάμαι το υστερόγραφο με το οποίο έκλεισα το γράμμα μου..

 

"Αλήθεια... ζείς άραγε; 14 χρόνια είναι πολύς καιρός..."

 

Αυτά...

 

Αυτό το οποίο μόλις ανέφερα είναι ένα project που γίνεται από την γκαλερί στην οποία εργάζομαι, σε συνεργασία με το BBC. Οι επισκέπτες καλούνται να γράψουν ένα γράμμα στον εαυτό τους, το οποίο θα κρατηθεί σφραγισμένο σε θυρίδα και θα τους αποσταλεί το 2020 σε μια διεύθυνση που έχουν γράψει οι ίδιοι στο μπροστινό μέρος του φακέλου...

Αλήθεια, πώς σας φαίνεται σαν ιδέα;

Τολμάτε άραγε να γράψετε ένα τέτοιο γράμμα στον εαυτό σας;

Ή ακόμα χειρότερα...

Τολμάτε να το ανοίξετε 14 χρόνια μετά....;

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό!

Πριν κανα δυο χρόνια ειχα σκεφτεί να το κάνω αλλά μετα λέω πως δεν γινεται να πάω στο ταχυδρομείο και να πω να μου το στειλουν μετα απο 50 χρόνια!

κ ετσι δεν το εκανα ποτέ....

Link to comment
Share on other sites

" Σήμερα έγραψα ένα γράμμα προς τον εαυτό μου... για το πώς είμαι τώρα, τί κάνω, πού βρίσκομαι... Μετά συνέχισα με τα όνειρά μου, τους στόχους μου, πώς πιστεύω ότι θα με βρεί το γράμμα μετά από τόσα χρόνια...

Τολμάτε άραγε να γράψετε ένα τέτοιο γράμμα στον εαυτό σας; ... Τολμάτε να το ανοίξετε 14 χρόνια μετά....;"

 

...η πνευματική διαθήκη, είναι τό πρώτο πράγμα πού θά συντάξεις όταν αποφασίσεις νά διεκδικήσεις τό όραμά σου. Δέν είναι θέμα κουράγιου, απλά πρέπει νά υπάρχει η Αιτία!

Link to comment
Share on other sites

Βρε Σείριε!!!!! Μην απαντάς αμέσως!!!! Δεν έχουμε να πούμε τίποτε άλλο οι υπόλοιποι!!!

Να απαντάς μετά από την τρίτη σελίδα ή μετά από ένα μήνα!!!!

 

φφφφφφφφφφφφφφφφφ!!!!

 

Ας προσπαθήσω λοιπόν γράψω κάτι:

 

Δεν χρειάζεται το παραλάβεις ώστε να θυμηθείς, τους στόχους και τα όνειρα που κάποτε διεκδήκησες. Η αιτία είναι αρκετά δυνατή, ωστε να σε παρακινήσει στη πράξη σου, άρα θα είναι δίπλα σου μέχρι τότε.

 

Τι να πω; Πράγματα που ήδη γνωρίζεις;

 

Τα λόγια περιττά...

Link to comment
Share on other sites

Βρε Σείριε!!!!! Μην απαντάς αμέσως!!!! Δεν έχουμε να πούμε τίποτε άλλο οι υπόλοιποι!!!

Να απαντάς μετά από την τρίτη σελίδα ή μετά από ένα μήνα!!!!

 

φφφφφφφφφφφφφφφφφ!!!!

 

sorry .... :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Δέν βρίσκω κανέναν λόγο να κάνεις ενα τέτοιο πράγμα.Τώρα κάτι άλλο γίνεται να πας στο ταχυδρομείο και να τους πεις οτι θέλω να μου το στείλεται σε 14 χρόνια είναι λίγο τρελό :blink:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να «μεσολαβήσει» το ταχυδρομείο;

Την βρίσκω υπέροχη αυτή την ιδέα. Ένα γράμμα σε μένα, το οποίο θα φυλάξω και θα το ανοίξω μετά από πολλά - πολλά χρόνια?

Εδώ εχθές σκεφτόμουν, ότι αν κάνω παιδιά, θα τους γράφω σχεδόν κάθε χρόνο και θα τους τα δώσω να τα διαβάσουν σε μια ηλικία που θα μπορούν να κατανοήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου θυμίζει μία ταινία όπου μία κοπέλα είχε κάνει δύο κοριτσάκια και της λέει ο γιατρός οτι πεθαίνει. Αυτή από την στιγμή που το μαθαίνει προσπαθεί να τακτοποιήσει ό,τι εκρεμότητες έχει ακόμα και να βρεί κοπέλα στον άντρα της που να αγαπά τα παιδιά και να τα προσέχει.Έτσι γράφει κασσέττες και ζητάει να ακούνε κάθε στα γενέθλιά τους ανάλογα με την ηλικία που κλείνουν. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα της ταινίας. :sorry::(

Link to comment
Share on other sites

Όντως καταπληκτική ιδέα! Να δεις τι κατάφερες στη ζωή σου από αυτά που σκόπευες και πόσο έχεις αλλάξει.. Ένα μίνι ημερολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου θυμίζει μία ταινία όπου μία κοπέλα είχε κάνει δύο κοριτσάκια και της λέει ο γιατρός οτι πεθαίνει. Αυτή από την στιγμή που το μαθαίνει προσπαθεί να τακτοποιήσει ό,τι εκρεμότητες έχει ακόμα και να βρεί κοπέλα στον άντρα της που να αγαπά τα παιδιά και να τα προσέχει.Έτσι γράφει κασσέττες και ζητάει να ακούνε κάθε στα γενέθλιά τους ανάλογα με την ηλικία που κλείνουν. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα της ταινίας. :sorry::(

post-832-1153832660.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το έχω κάνει και εγώ αλλά είναι γράμμα προς την κόρη μου σε κάποια χρονια απο τώρα, και φυσικά θα το πάρει ελπίζω απο εμένα τον ίδιο και οχι απο το ταχυδρομείο.

Το έγραψα όταν γεννήθηκε μετά απο περιπέτειες.

 

Εκείνη την στιγμή ήταν μια διέξοδος για συναισθηματική εκτόνωση αλλά βλέπω τώρα το γράμμα και πέρα απο όσες μνήμες ξυπνάει σε μένα , μετά απο κάποια χρόνια, θέλω να πιστεύω οτι θα είναι κάτι ιδιαίτερο για εκείνη τότε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...