Jump to content

Τί φοβάται η εκκλησία;


Recommended Posts

Μην καταδικάζετε τον Έρωτα για την καταστροφή της Τροίας!

Για πολλά πράγματα είναι υπεύθυνος αυτός ο κύριος (που δεν είναι καθόλου Κύριος ευτυχώς!), αλλά όχι για την καταστροφή της Τροίας!

 

ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ ΔΕΝ ΕΠΑΙΞΕ ΣΤΟΝ ΤΡΩΪΚΟ ΠΟΛΕΜΟ!

 

Ο Τρωϊκός Πόλεμος έγινε για το παραδάκι και την εξουσία φίλοι μου, όπως όλοι οι πόλεμοι!

 

Σιγά μην έγινε πόλεμος για τα μάτια της Ελένης, όσο Ωραία κι αν ήταν!

Και σιγά μην ξεσηκώνονταν οι Έλληνες για τα κέρατα που έφαγε ο βασιλεύς!

 

Το πολύ πολύ αν προέκυπτε και καμιά γκαστριά (δύσκολη η αντισύλληψη τότε βλέπετε), να ήταν παιδί του Διός. Και να καμάρωνε κι ο ΚΕΡΑΤΑΣ!

Διότι όπως όλοι γνωρίζουμε είχαν τον τρόπο τους οι αρχαίοι να δικαιολογούν τα κέρατα που τρώγαν κι έλεγαν κι ευχαριστώ! Γι΄ αυτό κι όλα τα νόθα (ουπς :019blush: τέκνα γεννημένα εκτός γάμου εννοούσα :019blush:) ήταν παιδιά του Διός, του Απόλλωνα, του Ποσειδώνα, κ.λ.π., κ.λ.π. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μην καταδικάζετε τον Έρωτα για την καταστροφή της Τροίας!

Για πολλά πράγματα είναι υπεύθυνος αυτός ο κύριος (που δεν είναι καθόλου Κύριος ευτυχώς!), αλλά όχι για την καταστροφή της Τροίας!

 

ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ ΔΕΝ ΕΠΑΙΞΕ ΣΤΟΝ ΤΡΩΪΚΟ ΠΟΛΕΜΟ!

 

Ο Τρωϊκός Πόλεμος έγινε για το παραδάκι και την εξουσία φίλοι μου, όπως όλοι οι πόλεμοι!

 

Σιγά μην έγινε πόλεμος για τα μάτια της Ελένης, όσο Ωραία κι αν ήταν!

Και σιγά μην ξεσηκώνονταν οι Έλληνες για τα κέρατα που έφαγε ο βασιλεύς!

 

Το πολύ πολύ αν προέκυπτε και καμιά γκαστριά (δύσκολη η αντισύλληψη τότε βλέπετε), να ήταν παιδί του Διός. Και να καμάρωνε κι ο ΚΕΡΑΤΑΣ!

Διότι όπως όλοι γνωρίζουμε είχαν τον τρόπο τους οι αρχαίοι να δικαιολογούν τα κέρατα που τρώγαν κι έλεγαν κι ευχαριστώ! Γι΄ αυτό κι όλα τα νόθα (ουπς :019blush: τέκνα γεννημένα εκτός γάμου εννοούσα :019blush:) ήταν παιδιά του Διός, του Απόλλωνα, του Ποσειδώνα, κ.λ.π., κ.λ.π. :whistling:

 

 

χεμ χεμ εισαι λιγο :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

:clapping:

Ουτως ή αλλως και στη φυση τα "μπασταρδα" εχουν μεγαλυτερες Αντοχες απο τα καθαροαιμα...

Ειδικα στις αρωστιες και στις κακουχιες...

Link to comment
Share on other sites

Ηράκλειτε έγραψες το εξής: "Το χριστιανικο ιερατειο οπως αλλωστε το εκαστοτε κατεστημενο και ας μου επιτρεψεις την εξφραση (μην παρεξηγηθω παλι)βολεμενο παπαδαριο ,ιερατειο κτλ. φοβαται την θεση του την απωλεια της τοσο γλυκιας εξουσιας!" και πολλά άλλα σχετικά, με τις θρησκείες, τους πολέμους που έγιναν στο όνομα του Θεού κ.ά. πολλά

 

Κι εγώ έγραψα: "Ο Τρωϊκός Πόλεμος έγινε για το παραδάκι και την εξουσία φίλοι μου, όπως όλοι οι πόλεμοι!"

 

Θεωρείς ακόμη ότι είμαι :offtopic: ?

 

Εγώ παραδόξως όχι! Και φαντάζομαι ότι μάλλον θα συνεχίσουμε κάπως έτσι :10_9_134[1]:

 

:4_1_203[1]:

 

(Υ.Σ. Μάλλον επιβάλλεται να συμπληρώσω τι επιτέλους φοβάται η Εκκλησία γιατί πάλι είμαι :insane::offtopic: )

Link to comment
Share on other sites

...ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ ΔΕΝ ΕΠΑΙΞΕ ΣΤΟΝ ΤΡΩΪΚΟ ΠΟΛΕΜΟ!

...

Αυτό λέω κι εγώ. Ότι ουσιαστικό ρόλο δεν παίζουν οι ιδέες και οι ιδεολογίες, ή οι θρησκείες. Παίζουν ρόλο μόνο ως αφορμές. (Ο πρώτος παγκόσμιος πόλεμος ξεκίνησε με αφορμή τη δολοφονία ενός Αυστριακού πρίγκιπα από έναν Σέρβο. Η Ελένη ως πρόφαση πολέμου δεν είναι απίθανη. Ασφαλώς όμως δεν ήταν αυτό).
δεν καταλαβες μοθ φαινεται τι ακριβως ειπα ¨σε ολες τις κοινωνιες ανηκουν αυτα ειτε χριστιανικες ειτε παγανιστικες ειτε απολυτα κοσμικες κτλ ...
Εεεε αυτό το είπα εγώ. Διάβασε τι έγραψες αρχικά. Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψες.

Φυσικά συμφωνούμε στο ότι το ζήτημα είναι η εξουσία. Η κουτάλα δηλαδή των ανθρώπων, όχι η ιδέες και η θρησκεία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω κι εγώ. Ότι ουσιαστικό ρόλο δεν παίζουν οι ιδέες και οι ιδεολογίες, ή οι θρησκείες. Παίζουν ρόλο μόνο ως αφορμές. (Ο πρώτος παγκόσμιος πόλεμος ξεκίνησε με αφορμή τη δολοφονία ενός Αυστριακού πρίγκιπα από έναν Σέρβο. Η Ελένη ως πρόφαση πολέμου δεν είναι απίθανη. Ασφαλώς όμως δεν ήταν αυτό).

Εεεε αυτό το είπα εγώ. Διάβασε τι έγραψες αρχικά. Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψες.

Φυσικά συμφωνούμε στο ότι το ζήτημα είναι η εξουσία. Η κουτάλα δηλαδή των ανθρώπων, όχι η ιδέες και η θρησκεία.

 

 

εγω απλα συγκεκριμενοποιησα το θεμα μιλωντας για τν επιοκρατουσα θρησκεια!το αυτο ισχυει φυσικα για ολους παντου και παντοτε!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω κι εγώ. Ότι ουσιαστικό ρόλο δεν παίζουν οι ιδέες και οι ιδεολογίες, ή οι θρησκείες. Παίζουν ρόλο μόνο ως αφορμές. (Ο πρώτος παγκόσμιος πόλεμος ξεκίνησε με αφορμή τη δολοφονία ενός Αυστριακού πρίγκιπα από έναν Σέρβο. Η Ελένη ως πρόφαση πολέμου δεν είναι απίθανη. Ασφαλώς όμως δεν ήταν αυτό).

 

Ε, ναι, το ότι η αρπαγή της Ελένης δίνεται ως αιτία από έναν ποιητή κι όχι από έναν ιστορικό προφανώς δεν έχει καμμία σημασία. Επίσης, ο γερμανικός εθνικισμός δε φούσκωσε καθόλου τα μυαλά των γερμανών πριν τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο, ο δε ναζισμός δεν έπαιξε κανένα ρόλο στην έναρξη του δεύτερου. Επίσης, το ότι μέχρι το χίλια οχτακόσια κάτι, το στερεότυπο του γερμανού να είναι ο «ειρηνικός ζυθοπότης» κι αυτό άλλαξε άρδην μέσα σε τριάντα χρόνια, είναι επίσης ένα φαινόμενο στο οποίο οι ιδεολογίες δεν έπαιξαν κανένα ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

χμ εκρηκτικος συνδιασμος!!!!!!!!!!

 

 

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου και νομίζω ότι έγινε πιο εκρηκτικός από τότε που μοίραζαν τα συγχωροχάρτια με την σέσουλα (τελείως προσωπική γνώμη) συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

Αμφισβητείς τον ΟΜΗΡΟ!!!

Αυτό κι αν είναι αιρεση!!! Στην αρχαία Αθήνα λες να είχαν και ποινές για τέτοιες αμφισβητήσεις;;;

...Επίσης, το ότι μέχρι το χίλια οχτακόσια κάτι, το στερεότυπο του γερμανού να είναι ο «ειρηνικός ζυθοπότης» κι αυτό άλλαξε άρδην μέσα σε τριάντα χρόνια...
Παρέλειψες να αναφέρεις το πότε προέκυψε 'το στερεότυπο του "ειρηνικού ζυθοπότη"'. Μόνο όταν οι γερμανοί "εκ-χριστιανίστηκαν" ή όσο ακόμα ήταν παγανιστές; Να δούμε, ευθύνεται η θρησκεία για την "αλλαγή";
Link to comment
Share on other sites

Αμφισβητείς τον ΟΜΗΡΟ!!!

Αυτό κι αν είναι αιρεση!!! Στην αρχαία Αθήνα λες να είχαν και ποινές για τέτοιες αμφισβητήσεις;;;]

 

Ρε Ούτι, κοφ'το δούλεμα...

 

Παρέλειψες να αναφέρεις το πότε προέκυψε 'το στερεότυπο του "ειρηνικού ζυθοπότη"'. Μόνο όταν οι γερμανοί "εκ-χριστιανίστηκαν" ή όσο ακόμα ήταν παγανιστές; Να δούμε, ευθύνεται η θρησκεία για την "αλλαγή";

 

Πάλι στρογγυλοποιήσεις. Hint: πότε αρχίζει να δημιουργείται μια γερμανική εθνική ταυτότητα; Γενικότερα, οι εθνικές ταυτότητες;

Link to comment
Share on other sites

Ρε Ούτι, κοφ'το δούλεμα...

Πάλι στρογγυλοποιήσεις. Hint: πότε αρχίζει να δημιουργείται μια γερμανική εθνική ταυτότητα; Γενικότερα, οι εθνικές ταυτότητες;

Οι γερμανικοί λαοί (γότθοι, ανατολικοί, δυτικοί και άλλοι) είχαν εθνική ταυτότητα από τις παγανιστικές τους μέρες. Ήταν επίσης από τότε "ειρηνιστές ζυθοπότες". Δεν υπάρχει στρογγυλοποίηση.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σαφής διαφορά στον ορισμό του έθνους προ και μετά Γαλλικής Επαναστάσεως.
Μπορεί όποιος θέλει να κρύβεται πίσω από ορισμούς. Οι "ειρηνικοί ζυθοπότες" δεν ήταν δική μου ιδέα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...