Jump to content

Τί φοβάται η εκκλησία;


Recommended Posts

Μα αυτό που μου λες επιβεβαιώνει αυτό που λέω.

 

Τι θα πεις; Ότι ο ναζισμός είναι λιγότερο ή περισσότερο επικίνδυνος απ'τον, φανατισμένης εφαρμογής, Χριστιανισμό πχ;

 

Να σου το περιγράψω κομπιουτερίστικα, αυτή η οπτική δεν επιτρέπει debugging των ιδεολογιών. Πόσο φανατισμό προκαλεί εγγενώς η κάθε ιδεολογία; Από ποιούς παράγοντες; Ο ναζισμός είναι μια «κακή» ιδεολογία κατά την άποψή μου. Το ορθόδοξο δόγμα, είναι μια «κακή» ιδεολογία και μπορώ να το στηρίξω.

 

Επιτρέπεται κατά τη γνώμη σου ο χαρακτηρισμός ιδεολογιών ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι απαντάς σε ποστ άλλου. Δεν μίλησα για απόκρυψη, αλλά για το ότι τα γεγονότα επιδέχονται πολλών ερμηνειών.

Όταν τώρα κάποιοι επιλεκτικά παρουσιάζουν γεγονότα, διαλέγουν κάποιες ερμηνείες και διανθίζουν την παρουσίαση με λέξεις που οξύνουν αντιπαραθέσεις... "ηλιθιότητα", αλλάζουνε συνέχεια το θέμα (που είναι το τι φοβάται η εκκλησία) κτλ. τότε...

τοτε τι?προφανως με κατηγορεισ για κατι ισως για φανατισμο!ομως πιστεψε με απλα εκφραζω την αποψη μου σεβομαι τα θρησκεςυτικα δικαιωματα αλλα δεν μπορω να μην πω την αληθειαοπως την βλεπω εγω....

Edited by hrakleitos
Link to comment
Share on other sites

απο που ξεκίνησε και που έφτασε... επιτρέπεται να συμμετάσχω αν και λίγο καθυστερημένα;

 

Μου πήρε λίγο χρόνο αλλά κατάφερα και διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες απο εκεί που το άφησα.

΄

Επειδή έχουμε φτάσει στο θέμα ιδεολογιών... Φίλε Κέρατο... όλες οι ιδεολογίες είναι "κακές". Περιγράφουν το ιδεατό και το τέλειο. Ανέφικτο στην πραγματικότητα , για αυτό και όπως είπες έχουμε φαινόμενα απο Κομμουνιστές, Χ.Ο., Σοσιαλιστές και δεν ξέρω τι άλλο που υποστηρίζουν το "σωστόν έχει" της ιδεολογίας τους, αλλά δεν μπορούν να το εφαρμόσουν στην πραγματικότητα.

 

Ο λόγος είναι η ίδια η ανθρώπινη φύση. Ειδικά ο μέσος όρος των ανθρώπων που θέλουν να επιβάλλουν γνώμη και οχι να ακούσουν. Πάνω απο αυτούς έχεις και εκείνους που επωφελούνται τέτοιων καταστάσεων (βλ. Ιεραρχεία, Εξουσία, Αρχές) που το ανήσυχο πνεύμα είναι ο κύριος εχθρός τους. Ειδικά στον Χριστιανισμό , το πνεύμα της Ιδεολογίας Του όπως το τοποθετεί είναι όντως η αμέριστη Αγάπη και το οτι κανείς κυρίαρχος πλήν του Θεού.

 

Οι ιεράρχες κατάφεραν και έγιναν αντιπρόσωποι ή αν θες καταχραστές της ιδεολογίας αυτής και επέβαλλαν δικά τους ήθη και έθιμα , απο ενα σημείο και μετά. (βλ. Οικουμενικούς Συνόδους και διατάξεις). Ο φανατισμός δεν είναι προϊόν καμιάς ιδεολογίας. Είναι πάντα προϊόν των ερμηνευτών που είναι άνθρωποι με φυσιολογικά πάθη και επιθυμίες.

 

Για τον Ναζισμό που αναφέρθηκε (που δεν συμφωνώ στο κεντρικό του νόημα) πηγάζει κατά πολύ μεγάλο μέρος απο την εικόνα που είχε ο Δ. Κόσμος για την Σπάρτη και την Ρώμη. Χρησιμοποιήθηκε για "ξεκαθάρισμα" κυρίως οικονομικών λογαριασμών και κοινωνικών τάξεων. Ίσως για αυτό να είχε δημιουργηθεί κιόλας. Όμως εκφράστηκε απο ανθρώπους με σαφές μήνυμα "υλισμού" και οχι πνευματικού πολιτισμού. Κάτι ίσως που το αφαιρεί και απο την σφαίρα της ιδεολογίας και για μένα τον κατατάσει σε ενα σύνολο μηνυμάτων προς εφαρμογή για κυριαρχία εξουσίας. ΄

 

Νομίζω λοιπόν οτι ίσως ενα σημείο που θα έπρεπε να θιγέι κατά την γνώμη μου , είναι το τι εικόνα πολιτισμού υπήρχε την περίοδο που εξαπλωνόντουσαν οι ιδεολογίες , κάτι που σίγουρα θα περικλείει και το "γιατί" εφαρμόστηκαν όπως έγινε και οχι κατά απόλυτης εικόνας αυτού που πρέσβευαν.

Link to comment
Share on other sites

@Αυγερινός

 

Συμφωνώ ότι οι άνθρωποι φταίνε. Είπα εγώ κάτι άλλο;

 

@ουτις

 

Ο Ρασσιάς έχει μια εμπάθεια στα γραπτά του αλλά για σκέψου λίγο αυτό που λέει ο Τράγου Κέρατο.

Δηλαδή πως περιγράφονται οι Τούρκοι στα παλαιά σχολικά βιβλία σαν εκπολιτιστές;

Ή πως παρουσιάζονται οι Ρωμαίοι όταν κάνανε διωγμούς χριστιανών; Έτσι παρουσιάζονται και οι χριστιανοί όταν κάναν διωγμούς Εθνικών. Απλά εμάς μας φαίνεται παράξενο το αντίστροφο και δυσκολοχώνευτο γιατί δεν το έχουμε συνηθίσει.

 

 

Ααα και κάτι ακόμα φοβάται η εκκλησία? το internet και το ?. Google

Για φαντάσου πόσο γρήγορα ταξιδεύει σήμερα η γνώση.

Παλιά αυτά τα θέματα κυκλοφορούσαν σε στενούς κύκλους και αν μαθαινόταν υπήρχε περίπτωση να πεθάνεις.

Τώρα βάζεις στο Google «Εγκλήματα Χριστιανών» και βουαλά?.

Link to comment
Share on other sites

Να σου το περιγράψω κομπιουτερίστικα, αυτή η οπτική δεν επιτρέπει debugging των ιδεολογιών. Πόσο φανατισμό προκαλεί εγγενώς η κάθε ιδεολογία; Από ποιούς παράγοντες; Ο ναζισμός είναι μια «κακή» ιδεολογία κατά την άποψή μου. Το ορθόδοξο δόγμα, είναι μια «κακή» ιδεολογία και μπορώ να το στηρίξω.

 

Επιτρέπεται κατά τη γνώμη σου ο χαρακτηρισμός ιδεολογιών ή όχι;

Πως δεν επιτρέπει debugging. Επειδή δεν έγινε compiled το εκτελέσιμο με debug flag σημαίνει ότι δεν μπορείς να πάρεις debug info;

 

strace, ή απλά το τρέχεις σε κονσόλα να δεις μηνύματα λάθους.

 

Με real-world λόγια, η αξιολόγηση μπορεί να γίνει σε επίπεδο ιδεολογίας, όμως δεν λέει κάτι αυτό από μόνο του. Ούτε θα σε βοηθήσει να λύσεις το πρόβλημα (που είναι ο φανατισμός και όχι ποιος τον ζεσταίνει για να τον φας).

Σου είπα άλλωστε, υπάρχουν τόσες πολλές ιδεολογίες μέσα από τις οποίες προωθείται (ή προωθήθηκε) ο φανατισμός. Αυτό από μόνο του σου λέει ότι δεν είναι η ιδεολογία το πρόβλημα, είναι οι άνθρωποι που φανατίζονται.

 

Μπορώ κι εγώ να βγω και να αρχίσω να ξύνω πληγές μιας μερίδας ανθρώπων προσφέροντας και την λύση: "Kill'em all!". Εγώ θα φταίω;

 

Είναι το γνωστό που μας λέγανε μικροί, αν σου πω να πας να πνιγείς θα πας;

 

Συμφωνώ με αυτά που λέει ο Άνορ.

 

dimulator, αυτή την εντύπωση είχα. Έκανα λάθος :)

Link to comment
Share on other sites

τοτε τι?προφανως με κατηγορεισ για κατι ισως για φανατισμο!ομως πιστεψε με απλα εκφραζω την αποψη μου σεβομαι τα θρησκεςυτικα δικαιωματα αλλα δεν μπορω να μην πω την αληθειαοπως την βλεπω εγω....
Μα ο ίδιος ομολόγησες ότι άλλο ήθελες να πεις και άλλο είπες.

Από τις απαντήσεις σου φαίνεται ότι άλλα γράφω κι ότι θέλεις διαβάζεις.

Χρησιμοποίησες προσβλητικές εκφράσεις.

Τα "ιστορικά" ζητήματα (μαζί με τα άλλα "απίθανα" για εβραίους υποκινητές κτλ.) είναι φανερά ξεπατικωμένο από βιβλία τύπου Ρασσιά και είναι "ανιστόρητα" (τα γεγονότα δεν αμφισβητούνται. Οι ερμηνείες όμως είναι άλλο θέμα). Λίγη ανεξάρητητη προσωπική έρευνα δεν βλάπτει

Το δικηγόρο δεν τον κάνω σε κανέναν, ούτε απέκριψα γεγονότα. Ούτε νομίζω να χαρακτήρισα άσχημα ποτέ στις συζητήσεις άλλες θρησκείες - και πολύ περισσότερο αρχαιοελληνικές δοξασίες. Αυτό όμως βλέπω να κάνουν ειδικά άνθρωποι του "αρχαιοελληνικού" χώρου. Μην επαναλαμβάνουμε τα υβριστικά ποστ που έχουν περάσει από το φόρουμ (δεν το έχω κάνει ακριβώς γιατί δεν δικηγορώ). Την διάδοση όμως του μίσους που βλέπω να μη τη δείξω; Πως νομίζεις ότι ξεκίνησαν τα "εγκλήματα" που καταδικάζεις;

Πώς μπορείς να καταργήσεις τον φονταμενταλισμό όταν τον υιοθετείς;

Πώς θα πείσεις ότι οι Σκοπιανοί είναι ανιστόρητοι ότι κάνεις το ίδιο;

...Πόσο φανατισμό προκαλεί εγγενώς η κάθε ιδεολογία; Από ποιούς παράγοντες; Ο ναζισμός είναι μια «κακή» ιδεολογία κατά την άποψή μου. Το ορθόδοξο δόγμα, είναι μια «κακή» ιδεολογία και μπορώ να το στηρίξω.

Επιτρέπεται κατά τη γνώμη σου ο χαρακτηρισμός ιδεολογιών ή όχι;

Η Γερμανία αιματοκύλισε τον κόσμο 2 φορές σε 50 χρόνια. Καταδικάζουμε το λαό;

Για τη "δημοκρατία" πέθαναν πιο πολλοί απ' όσοι στους 2 πολέμους. Να την καταργήσουμε;

Οι Έλληνες έσφαξαν άμαχους στην κατάληψη της Τριπολιτσάς. Ένοχος ο Ελληνισμός;

 

Όντως οι ιδεολογίες όταν παύουν να είναι λειτουργικές δείχνουν "κακές". Υπάρχουν αρκετά στοιχεία στην ορθοδοξία που ανήκουν σε μια ανύπαρκτη πια αγροτική κοινωνία. Τότε όμως εξυπηρετούσαν (αλλιώς δεν θα υιοθετούνταν)

Τα εγκλήματα που λες (τα γεγονότα) επιδέχονται πολλών ερμηνειών. Σχεδόν όλα μπορούν να εξηγηθούν με πολιτικούς, οικονομικούς και προσωπικούς όρους.

...Αν τώρα σου έλεγα πως είναι από τα πιο light; Πάντως τα γεγονότα στα οποία αναφέρεται είναι όλα πραγματικά.

...

Δεν μιλάμε για τα γεγονότα αλλά για την ερμηνεία; Το τί έκανε ένας πριν 1600 χρόνια και το δικαιολόγησε με το "χριστιανισμό" του με ενδιαφέρει λιγότερο από αυτό που κάνει σήμερα κάποιος και το δικαιολογεί με "ζύγια".
Link to comment
Share on other sites

Παντως αν και εχουν γινει αρκετες συζητησεις επι του θεματος (αρκει να ψαξετε τα αρχεια του φορουμ) , διαπιστωνω οτι ακομα, αρκετα μελη δεν εχουν διαχωρισει καποιες εννοιες.

Χριστιανισμος, χριστιανικη διδασκαλια (διδαγματα), πιστη, ιερατειο,εκκλησια, Θρησκεια, θεωρουνται απο πολλους λεξεις ταυτοσημες και απολυτα δεμενες φτιαχνοντας μια ωραια χωριατικη με μπολικο κρεμμυδι.

 

Η Γερμανία αιματοκύλισε τον κόσμο 2 φορές σε 50 χρόνια. Καταδικάζουμε το λαό;

Για τη "δημοκρατία" πέθαναν πιο πολλοί απ' όσοι στους 2 πολέμους. Να την καταργήσουμε;

Οι Έλληνες έσφαξαν άμαχους στην κατάληψη της Τριπολιτσάς. Ένοχος ο Ελληνισμός;

 

σωστα, κι ακομα παραπερα, το να καταλογιζεις π.χ στη Κ.Διαθηκη την ιερα εξεταση ειναι σα να ενοχοποιεις τον ερωτα επειδη ειχες ερωτικη απογοητευση.

 

Ή, επειδη οι ιεροεξεταστες ξεκινησαν απ'το χριστιανισμο και επειδη ο χριστιανισμος ξεκινησε απ'το χριστο και επειδη ο χριστος ειχε σαν βαση του την απολυτη αγαπη προς ολους, τοτε ...ενοχη κι η αγαπη.

Edited by rasputin
Link to comment
Share on other sites

Ααα και κάτι ακόμα φοβάται η εκκλησία? το internet και το ?. Google

Για φαντάσου πόσο γρήγορα ταξιδεύει σήμερα η γνώση.

Αυτός είναι ένας γενικότερος φόβος οποιουδήποτε έχει οποιασδήποτε μορφής εξουσία. Δεν 'μονοπωλεί' αυτόν τον φόβο η εκκλησία.

Link to comment
Share on other sites

Μα ο ίδιος ομολόγησες ότι άλλο ήθελες να πεις και άλλο είπες.

Από τις απαντήσεις σου φαίνεται ότι άλλα γράφω κι ότι θέλεις διαβάζεις.

Χρησιμοποίησες προσβλητικές εκφράσεις.

Τα "ιστορικά" ζητήματα (μαζί με τα άλλα "απίθανα" για εβραίους υποκινητές κτλ.) είναι φανερά ξεπατικωμένο από βιβλία τύπου Ρασσιά και είναι "ανιστόρητα" (τα γεγονότα δεν αμφισβητούνται. Οι ερμηνείες όμως είναι άλλο θέμα). Λίγη ανεξάρητητη προσωπική έρευνα δεν βλάπτει

Το δικηγόρο δεν τον κάνω σε κανέναν, ούτε απέκριψα γεγονότα. Ούτε νομίζω να χαρακτήρισα άσχημα ποτέ στις συζητήσεις άλλες θρησκείες - και πολύ περισσότερο αρχαιοελληνικές δοξασίες. Αυτό όμως βλέπω να κάνουν ειδικά άνθρωποι του "αρχαιοελληνικού" χώρου. Μην επαναλαμβάνουμε τα υβριστικά ποστ που έχουν περάσει από το φόρουμ (δεν το έχω κάνει ακριβώς γιατί δεν δικηγορώ). Την διάδοση όμως του μίσους που βλέπω να μη τη δείξω; Πως νομίζεις ότι ξεκίνησαν τα "εγκλήματα" που καταδικάζεις;

Πώς μπορείς να καταργήσεις τον φονταμενταλισμό όταν τον υιοθετείς;

Πώς θα πείσεις ότι οι Σκοπιανοί είναι ανιστόρητοι ότι κάνεις το ίδιο;

Η Γερμανία αιματοκύλισε τον κόσμο 2 φορές σε 50 χρόνια. Καταδικάζουμε το λαό;

Για τη "δημοκρατία" πέθαναν πιο πολλοί απ' όσοι στους 2 πολέμους. Να την καταργήσουμε;

Οι Έλληνες έσφαξαν άμαχους στην κατάληψη της Τριπολιτσάς. Ένοχος ο Ελληνισμός;

 

Όντως οι ιδεολογίες όταν παύουν να είναι λειτουργικές δείχνουν "κακές". Υπάρχουν αρκετά στοιχεία στην ορθοδοξία που ανήκουν σε μια ανύπαρκτη πια αγροτική κοινωνία. Τότε όμως εξυπηρετούσαν (αλλιώς δεν θα υιοθετούνταν)

Τα εγκλήματα που λες (τα γεγονότα) επιδέχονται πολλών ερμηνειών. Σχεδόν όλα μπορούν να εξηγηθούν με πολιτικούς, οικονομικούς και προσωπικούς όρους.Δεν μιλάμε για τα γεγονότα αλλά για την ερμηνεία; Το τί έκανε ένας πριν 1600 χρόνια και το δικαιολόγησε με το "χριστιανισμό" του με ενδιαφέρει λιγότερο από αυτό που κάνει σήμερα κάποιος και το δικαιολογεί με "ζύγια".

 

 

δεν κατηγορησα την καινη διαθηκη αλλα την οργανωμενη θρησκεια που χρησιμοποιει τις αντιφατικες γραφες!!!!

τωρα για να επ[ανελθουμε στο θεμα μας η εκκλησια φοβαται τημ αφισβητηση να τι φοβαται!

επισης για να εκλειψει η καθε ειδους προσπαθεοα επικολλησησ ταμπελιτσας δεν ανηκω σε καμια αρχαιοελληνικη οργανωση μεχρι τουλαχιστον σημερα που μιλαμε....και αυτο γιατι ουτε εκεινοι με καλυπτουν απολυτα.....

 

outis:Πώς μπορείς να καταργήσεις τον φονταμενταλισμό όταν τον υιοθετείς;

 

 

απαντηση¨ποτε τον υιοθεττησα?

 

 

 

outisΠώς θα πείσεις ότι οι Σκοπιανοί είναι ανιστόρητοι ότι κάνεις το ίδιο;¨

απαντηση χμμμ στην ιστορια θα βρεισ πολλες σφαγες εν ονοματι του θεου της αγαπης

 

Η Γερμανία αιματοκύλισε τον κόσμο 2 φορές σε 50 χρόνια. Καταδικάζουμε το λαό;

ποιος ειπε κατι τετοιο?αντιθετα καταδικαζουμε την φασιστικη νοοτροπια!οπως πχ την τζιχαντ στο κορανι (λεμε τωρα)

 

 

 

 

Για τη "δημοκρατία" πέθαναν πιο πολλοί απ' όσοι στους 2 πολέμους. Να την καταργήσουμε;

συγκρισις ανωμοιων ουκ εστι συγκρισις

Edited by hrakleitos
Link to comment
Share on other sites

δεν κατηγορησα την καινη διαθηκη αλλα την οργανωμενη θρησκεια που χρησιμοποιει τις αντιφατικες γραφες!!!!...outis:Πώς μπορείς να καταργήσεις τον φονταμενταλισμό όταν τον υιοθετείς;

απαντηση¨ποτε τον υιοθεττησα?

outisΠώς θα πείσεις ότι οι Σκοπιανοί είναι ανιστόρητοι ότι κάνεις το ίδιο;¨

απαντηση χμμμ στην ιστορια θα βρεισ πολλες σφαγες εν ονοματι του θεου της αγαπης

...

Ποιο είναι το ανόμοιο;

Είπαμε σφαγές έγιναν και εν ονόματι άλλων πραγμάτων. Δεν καταδικάζουμε κάτι επειδή έγιναν σφαγές στο όνομά του.

Άνθρωποι πεθαίνουν στο όνομα ιδεών. Άμεση ομοιότητα.

Κι όταν μιλάς για "ηλιθιότητες" και προσπαθείς να "ερμηνέψεις" ένα αρχαίο βιβλίο που δεν λέει και τίποτα που να μη έκαναν και άλλοι λαοί, υιοθετείς φονταμενταλισμό. Απλά άλλου είδους.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το ανόμοιο;

Είπαμε σφαγές έγιναν και εν ονόματι άλλων πραγμάτων. Δεν καταδικάζουμε κάτι επειδή έγιναν σφαγές στο όνομά του.

Άνθρωποι πεθαίνουν στο όνομα ιδεών. Άμεση ομοιότητα.

Κι όταν μιλάς για "ηλιθιότητες" και προσπαθείς να "ερμηνέψεις" ένα αρχαίο βιβλίο που δεν λέει και τίποτα που να μη έκαναν και άλλοι λαοί, υιοθετείς φονταμενταλισμό. Απλά άλλου είδους.

 

 

εγινα φονταμενταλιστης τωρα επειδη επισημανα μια αληθεια! δηλαδη το οτι η εκκλησια και η εκαστοτε θρησκεια φοβαται μην αφυπνιστειι ο κακομοιρης ο λαουτζικοσ?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και γίνεσαι φονταμενταλιστής διότι αν ξαναδιαβάσεις αυτό που λες, ενδεχομένως να εντοπίσεις τρία (τουλάχιστον) σημαντικότατα λάθη.

1) Κατηγορείς θρησκείες και όχι ιερατεία

2) Τσουβαλιάζεις όλες τις θρησκείες λαμβάνοντας υπόψιν ουσιαστικά μόνο 2-3 μονοθεϊστικές.

3) Θεωρείς πραγματικά πως όλος ο συλλογισμός σου είναι μια αλήθεια. Το ίδιο δηλαδή που με δογματικό τρόπο κάνουν και τα ιερατεία (ή οι εκκλησίες ή οι θρησκείες αν θες) που κατηγορείς.

 

(και αν θέλεις...)

3) Μιλάς λες και έχεις γνωρίσει όλες τις θρησκείες του κόσμου και γνωρίζεις καλά πώς λειτουργούν, τί λένε και τί κάνουν. Αν νομίζεις πως οι γνώσεις σου επαρκούν και σου επιτρέπουν να κάνεις τέτοιους επαγωγικούς συλλογισμούς, τότε τί να πω, πάω πάσο...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και γίνεσαι φονταμενταλιστής διότι αν ξαναδιαβάσεις αυτό που λες, ενδεχομένως να εντοπίσεις τρία (τουλάχιστον) σημαντικότατα λάθη.

1) Κατηγορείς θρησκείες και όχι ιερατεία

2) Τσουβαλιάζεις όλες τις θρησκείες λαμβάνοντας υπόψιν ουσιαστικά μόνο 2-3 μονοθεϊστικές.

3) Θεωρείς πραγματικά πως όλος ο συλλογισμός σου είναι μια αλήθεια. Το ίδιο δηλαδή που με δογματικό τρόπο κάνουν και τα ιερατεία (ή οι εκκλησίες ή οι θρησκείες αν θες) που κατηγορείς.

 

(και αν θέλεις...)

3) Μιλάς λες και έχεις γνωρίσει όλες τις θρησκείες του κόσμου και γνωρίζεις καλά πώς λειτουργούν, τί λένε και τί κάνουν. Αν νομίζεις πως οι γνώσεις σου επαρκούν και σου επιτρέπουν να κάνεις τέτοιους επαγωγικούς συλλογισμούς, τότε τί να πω, πάω πάσο...

 

 

ΔΕΝ ειμαι παντογνωστης εξεφρασα μια αποψη ισως με πολλα φραστικα λαθη αλλα το μονο που εκανα ειναι να εκφρασω την αποψη μου!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς το μόνο που κάναμε ήταν να τη σχολιάσουμε. :P

...ούτε σε φόρουμ να βρισκόμασταν! :lol:

 

 

:cheerful: ετσι να βλεπουμε χαμογελα οχι μονο εκνευρισμους!!!!!!!!!!! ν;α αυτα κανεισ και μου περσε η ορεξη για αντιπαραθεση!!!!! :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...