Jump to content

Τί φοβάται η εκκλησία;


Recommended Posts

ακριβως αυτο ειναι το ζητουμενο προβλημα η εξαλειψη παντος ειδους φονταμενταλισμου!...
Πως λοιπόν θα γίνει αυτό αν εξακολουθούμε να θεωρούμε "ηλιθιότητες" πράγματα που δεν καταλαβαίνουμε; Ο βασικός λογός που γίνεται η κουβέντα εδώ είναι ακριβώς γιατί ορισμένοι ζητούνε να εξαλείψουνε το "φονταμενταλισμό" δείχνοντας οι ίδιοι όχι λιγότερο. Κι αυτό ένα πράγμα σημαίνει: ότι απλά, αργά ή γρήγορα, ο "δικός" τους "φονταμενταλισμός" θα πάρει τη θέση του παλιού και τίποτα δεν θα αλλάξει.
...οταν κυριως στις μονοθειστηκες εξαποκαλυψεως θρησκειες ενυπαχει αυτη η ιδεα της παντοδυναμιας του ενος!
Αυτό είναι απλά ένα "ποίμα". Στις περισσότερες θρησκείας ενυπάρχει η ιδέα ενός παντοδύναμου ενός "κάτι" ή "κάποιου". Μπορεί να είναι ο Δίας, η Δίνη, ο/το Βράχμα και δε συμαζεύεται.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πως λοιπόν θα γίνει αυτό αν εξακολουθούμε να θεωρούμε "ηλιθιότητες" πράγματα που δεν καταλαβαίνουμε; Ο βασικός λογός που γίνεται η κουβέντα εδώ είναι ακριβώς γιατί ορισμένοι ζητούνε να εξαλείψουνε το "φονταμενταλισμό" δείχνοντας οι ίδιοι όχι λιγότερο. Κι αυτό ένα πράγμα σημαίνει: ότι απλά, αργά ή γρήγορα, ο "δικός" τους "φονταμενταλισμός" θα πάρει τη θέση του παλιού και τίποτα δεν θα αλλάξει.Αυτό είναι απλά ένα "ποίμα". Στις περισσότερες θρησκείας ενυπάρχει η ιδέα ενός παντοδύναμου ενός "κάτι" ή "κάποιου". Μπορεί να είναι ο Δίας, η Δίνη, ο/το Βράχμα και δε συμαζεύεται.

 

Για μένα δεν υπάρχει πρόβλημα στο αν οι άνθρωποι πιστεύουν στην παντοδυναμία ενός θεού ή πολλών θεών κτλ.

 

Το πρόβλημα τίθεται όταν κάποιος προσπαθεί να επιβάλει στον άλλο το πιστεύω του.

 

Και επειδή το θέμα είναι τι φοβάται η εκκλησία... γνώμη μου είναι όπως είπα και προηγούμενα...

 

Φοβάται μη δεν είναι μέσα στα πράγματα, μην δεν έχει ρευστό, μη δεν έχει πιστούς.

Αν γίνει κάτι τέτοιο ποιος ο λόγος ύπαρξης της.

 

Στο έργο ΕΛ Γκρέκο του Σμαραγδή ο Αρχι ιερέας λέει στο υποψήφιο ιεροεξεταστή...

 

"Αν αφήσουμε αυτούς να υπάρχουν δεν θα πιστεύουν σε εμάς..."

 

Αυτός είναι ο λόγος όλου του καβγά και της λίστας των αιρέσεων της Εκκλησίας

 

http://www.ecclesia.gr/greek/holySynod/com...ies/omades.html

 

Που είναι η ελευθερία λόγου και φιλοσοφικών ιδεών;

 

Ένα άλλο θέμα είναι με ποιους τρόπους η εκκλησία κάνει το πόλεμο της.

 

Αυτό που σιχαίνομαι είναι ο ψυχολογικός εκβιασμός του στυλ

Έρχεται η δευτέρα παρουσία, κόλαση, κτλ

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το πρώτο ατόπημα. Δεν προήλθαν από καμιά εβραϊκή κοινωνία. Τους συναντάμε σε κάθε σχεδόν "παραδοσιακή" κοινωνία. Μπορεί να μην το ξέρεις αλλά και στην αρχαία Ελλάδα υπήρχαν παρόμοιοι περιορισμοί και κανόνες. Και τι μ' αυτό;

Δεν ήταν ηλιθιότητα. Για εκείνες τις κοινωνίες, και μέχρι πριν 100 χρόνια (ή και 50) ήταν στρατηγικές επιβίωσης.Αν δε θυμάσαι εγώ τι φταίω;

Νομίζω ότι κάθε παγανιστική θρησκεία οι θυσίες αίματος ήταν ο κανόνας (πλην ινδουϊσμού). Κι αν εννοείς ανθρώπινο αίμα τότε κι εκεί η ιστορία σε διαψεύδει.Αν δεν την ξέρεις...

Αλλά ο ρατσισμός και ο φανατισμός σε παρέσυραν να μιλάς για "εβραϊκές ηλιθιότητες", τη στιγμή που όπως λες δεν εννοούσες αυτό, κι ενώ βέβαια παρόμοια έθιμα υπήρχαν παντού :whistling: Δεν έχω αναλάβει κανένα ρόλο "δικηγόρου". Άλλωστε τα λόγια σου κατά των εβραίων στρεφόταν (και του ιουδαϊσμού). Αν κάποιος πει κάτι κατά κάποιας άλλης θρησκείας που τυχαίνει να μην καταλαβαίνει, το ίδιο θα κάνω.Σ' αυτό δεν διαφώνησα. Διαφώνησα με τις επιλεκτικά προσβλητικές εκφράσεις. Όταν όλοι οι λαοί έχουν τέτοιες "ηλιθιότητες" στην ιστορία τους δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν. Ή όλοι κάνανε ηλιθιότητες ή δεν ήταν καθόλου ηλίθιο για εκείνους...

 

αν εννοεισ τουσ ρωμαιουσ που σφαγιασαν τους χριστιανους ναι συμφωνω αλλα αυτο το εκαναν με προτροπη των εβραιων οι οποιοι εδιναν μια πολιτικη διασταση στο ολο θεμα .Οι χριστιανοι διωχθηκαν για πολιτικους λογους και οχι για θρησκευτικους.Χρησιμοποιησα την λεξη ηλιθιοτητες για τουες εβραιους διοτι αυτων τα εθιμα ακολουθουμε σχεδον καθολικα σημερα δεν λεω πως αναλογες ηλιθιοτητες δεν ειχαν και αλλοι λαοι!

 

 

παντως τους διωγμους ανταπεδωσαν οι χριστιανοι με τη σκυθοπολη!!!!!α ναι ξεχασα και μια καημενη νεοπλατωνικη φιλοσοφο πουτην εγδραν τα παιδια του θεου της αγαπησ ΥΠΑΤΙΑ την ελεγαν αν θυμασαι!

 

κιοσον αφορα το φονταμενταλισμο (οπως εμμεσως αμεσως με κατηγορεισ και μου βαζεισ αυτην την ταμπελα ) θα σ πω το εξης στην μονη θρησκεια που ενυπαρχει τοσο ισχυρα η ιδεα της αγαπης ειναι η χριστιανικη αρα αυτη θα επρεπε να ειναι περισσοτερο ανεκτικη αλλα δυστυχως δεν ειναι!

Edited by hrakleitos
Link to comment
Share on other sites

Αυτά με την Σκυθούπολη και την Υπατία και με τους κώδικες Ιουστινιανού και Θεοδόσιου τα είπα και εγώ πιο πάνω αν δείτε....

 

Το θέμα με τους χριστιανούς και τους Ρωμαίους που η εκκλησία προπαγανδίζει έχει ως εξής.

 

Οι Ρωμαίοι δεν ήταν βλάκες να ξεκινήσουν έναν πόλεμο μέσα στην ίδια την αυτοκρατορία τους.

Οι πρώτοι χριστιανοί ήταν αίρεση Εβραϊκή και οι περισσότεροι ήταν εβραίοι.

Έτσι κληρονόμησαν το μίσος κατά των Ελλήνων και δημιουργούσαν επεισόδια μέσα στην αυτοκρατορία.

 

Έτσι πάρθηκαν δραστικά μέτρα εξόντωσης των αναρχικών... τι νομίζεται ότι ήταν αρνάκια?

 

Θυμάστε τα επεισόδια στην Γαλλία από τους φανατικούς ισλαμιστές (έτσι για να καταλαβαίνουμε λίγο λίγο κάποια πράγματα)

 

Η τακτική αυτή πέρασε αργότερα και στους χριστιανούς του Βυζαντίου. Θυμάστε μια εικόνα που δείχνει την πτώση των αγαλμάτων? (Αν την βρώ θα την βάλω)

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

αν εννοεισ τουσ ρωμαιουσ που σφαγιασαν τους χριστιανους ναι συμφωνω αλλα αυτο το εκαναν με προτροπη των εβραιων οι οποιοι εδιναν μια πολιτικη διασταση στο ολο θεμα .
Αυτό πάλι πως σους ήρθε;

Εεεενομίζω ότι η ιστορική σαλάτα δεν έχει νόημα. Τι σχέση έχουν πράγματα που συνέβησαν δεκαετίες και αιώνες μεταξύ τους;

...τουσ ρωμαιουσ που σφαγιασαν τους χριστιανους......παντως τους διωγμους ανταπεδωσαν οι χριστιανοι με τη σκυθοπολη!!!!!α ναι ξεχασα και μια καημενη νεοπλατωνικη φιλοσοφο πουτην εγδραν τα παιδια του θεου της αγαπησ ΥΠΑΤΙΑ την ελεγαν αν θυμασαι!
Απλά επαναλαμβάνονται πράγματα που γράφουν άκρως "φονταμενταλιστικά" και φανατισμένα ένυπα. Έτσι λοιπόν θα σταματήσουν οι "φονταμενταλισμοί";

Όταν λοιπόν κάποιοι έλληνες εγκληματούν, είναι ο ελληνισμός υπεύθυνος; (ακόμα κι αν αυτό ισχυρίζονται οι ίδιοι - προβάλουν απλά μια δικαιολογία για την πράξη τους).

....Οι Ρωμαίοι δεν ήταν βλάκες να ξεκινήσουν έναν πόλεμο μέσα στην ίδια την αυτοκρατορία τους.

Οι πρώτοι χριστιανοί ήταν αίρεση Εβραϊκή και οι περισσότεροι ήταν εβραίοι.

Έτσι κληρονόμησαν το μίσος κατά των Ελλήνων και δημιουργούσαν επεισόδια μέσα στην αυτοκρατορία.....

Δεν ξέρω τι μίσος (και αν) κληρονομίσαν κάποιοι πριν 1800 χρόνια. Ξέρω το μίσος που βλέπω μπροστά μου και που κάνει απίθανες ιστορικές ακροβασίες για να δικαιολογηθεί.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι πως σους ήρθε;

Εεεενομίζω ότι η ιστορική σαλάτα δεν έχει νόημα. Τι σχέση έχουν πράγματα που συνέβησαν δεκαετίες και αιώνες μεταξύ τους;

Απλά επαναλαμβάνονται πράγματα που γράφουν άκρως "φονταμενταλιστικά" και φανατισμένα ένυπα. Έτσι λοιπόν θα σταματήσουν οι "φονταμενταλισμοί";

Όταν λοιπόν κάποιοι έλληνες εγκληματούν, είναι ο ελληνισμός υπεύθυνος; (ακόμα κι αν αυτό ισχυρίζονται οι ίδιοι - προβάλουν απλά μια δικαιολογία για την πράξη τους).

Δεν ξέρω τι μίσος (και αν) κληρονομίσαν κάποιοι πριν 1800 χρόνια. Ξέρω το μίσος που βλέπω μπροστά μου και που κάνει απίθανες ιστορικές ακροβασίες για να δικαιολογηθεί.

 

εχουν σχεση με την ιδια την ουσια της μεχρι τωρα οργανωμενης θρησκειας οτι ονομα κιαν εχει αυτη!Η οργανωμενη θρησκεια διαπρατει ανα τοθς αιωνες εγκληματα στο ονομα του οποιου Θεου αλλα οι χριστιανικη οργανωμενη θρησκεια ειναι η κορωνιδα των εεγληματιων!

Link to comment
Share on other sites

εχουν σχεση με την ιδια την ουσια της μεχρι τωρα οργανωμενης θρησκειας οτι ονομα κιαν εχει αυτη!Η οργανωμενη θρησκεια διαπρατει ανα τοθς αιωνες εγκληματα στο ονομα του οποιου Θεου αλλα οι χριστιανικη οργανωμενη θρησκεια ειναι η κορωνιδα των εεγληματιων!
Και τώρα μ' αυτή τη ...μετριοπαθή δήλωση θέλεις να επιδιώξεις την εξάλλειψη του "φονταμενταλισμού" (των άλλων φαντάζομαι).

Αυτή δεν είναι λογική.

Ξέρεις πόσα εγκλήματα έγιναν (και γίνονται στο όνομα της Δημοκρατίας). Ή στο "όνομα" του (φιλ-)αθλητισμού - του ποδοσφαίρου; Ή στο όνομα της φιλοπατρίας;

Θα πούμε ότι φταίει η Δημοκρατία ή το ποδόσφαιρο ή ο πατριωτισμός;

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα μ' αυτή τη ...μετριοπαθή δήλωση θέλεις να επιδιώξεις την εξάλλειψη του "φονταμενταλισμού" (των άλλων φαντάζομαι).

Αυτή δεν είναι λογική.

Ξέρεις πόσα εγκλήματα έγιναν (και γίνονται στο όνομα της Δημοκρατίας). Ή στο "όνομα" του (φιλ-)αθλητισμού - του ποδοσφαίρου; Ή στο όνομα της φιλοπατρίας;

Θα πούμε ότι φταίει η Δημοκρατία ή το ποδόσφαιρο ή ο πατριωτισμός;

 

οχι μιλαω για τον φονταμενταλισμο παντου!αλλα ξερεισ κατι?καμια αλλη θρησκεια δεν διαδηλωσε οτι ειναι η θρησκεια της αγαπης τοσο οσο ο χριστιανισμος δεν λεω πως φταιει η φιλοσοφια του η το δογμα του( που ετσι κιαλλιως ειναι πετρινο ξυλινο κιοτι αλλο νεκρο ψυχρο υλικο)

αλλα οι ανθρωποι που τον διαχειριζονται ομως το δικο τους επιθετικο ενστικτο βρισκει απηχηση στις "θεοπνευστεσ"υποτιθεται γραφες τους

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι μίσος (και αν) κληρονομίσαν κάποιοι πριν 1800 χρόνια. Ξέρω το μίσος που βλέπω μπροστά μου και που κάνει απίθανες ιστορικές ακροβασίες για να δικαιολογηθεί.

 

Ο φίλος Ηράκλειτος έχει δίκιο απλά του ξεφεύγουν κάποιες λεπτομέρειες για να το παρουσιάσει σωστά το όλο θέμα.

Και πίστεψε με ουτις δεν υπάρχει κανένα μίσος (τουλάχιστον από μεριά μου)

Απλά υπάρχουν γεγονότα που οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν και όταν γράφονται σε ένα φόρουμ είναι τόσο έντονα που δημιουργούν την εντύπωση ότι αυτός που τα λέει είναι φανατικός, είναι αντιχριστιανός, είναι και γω δεν ξέρω τι... ή έχει μίσος κτλ.

 

Στην πραγματικότητα δεν συμβαίνει τπτ από αυτά... τουλάχιστον για μένα.

 

Ακροβασίες ιστορικές δεν υπάρχουν απλά αν κάτσω να σου γράψω με λεπτομέρειες τι συναίβει από το 0 μέχρι σήμερα θα νυχτώσουμε άσε που βαριέμαι κάτι τέτοιο.

 

Απλά συζήτηση κάνουμε.

 

Αν θέλεις τέτοια ανάλυση δες τα βιβλία του Ντέσνερ Καρλχάιντς και του Ρασσιά

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dimulator.

 

Δεν φταίνε ούτε οι θρησκείες ούτε οι ιδεολογίες. Οι άνθρωποι φταίνε.

 

Ό,τι πχ έκαναν οι χριστιανοί στην "ιερά" εξέταση, το κάνουν τώρα οι γαύροι και οι βάζελοι. Το κάνουν οι χρυσαυγήτες, οι αναρχικοί, οι κομματικοποιημένοι (πήγαινε μια βόλτα στα πανεπιστήμια να δεις τι γίνεται) κλπ.

 

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ιδεολογίας (ακόμα και είδους ιδεολογίας) οι άνθρωποι φανατίζονται. Το πρόβλημα είναι με τι φανατίζονται ή ότι φανατίζονται;

Όπως είπε και ο Ούτις, ο Χριστιανισμός ήταν η δικαιολογία που έδιναν στον εαυτό τους .

Και οι τότε κυβερνήσεις, πάλι την ίδια δικαιολογία χρησιμοποιούσαν για δικούς τους λόγους.

Και στο σήμερα, πάλι μια δικαιολογία χρησιμοποιούμε για να φανατιστούμε. (Είσαι γαύρος, θα πεθάνεις!)

Πάλι μια δικαιολογία χρησιμοποιούν οι κυβερνήσεις για δικούς τους λόγους. (Μας χτύπησε ο Μπιν Λάντεν τους πύργους, ας κάνουμε πόλεμο στο Ιράκ(!!!!!!) ).

Link to comment
Share on other sites

...Στην πραγματικότητα δεν συμβαίνει τπτ από αυτά... τουλάχιστον για μένα...

...Αν θέλεις τέτοια ανάλυση δες τα βιβλία του Ντέσνερ Καρλχάιντς και του Ρασσιά

Οι δύο πιο πάνω δηλώσεις είναι αντιφατικές. Αφού τα βιβλία - του Ρασσιά τουλάχιστον ξεχειλίζουν από φανατισμό.

Όσο για τα γεγονότα... έχουν πολλές "αναγνώσεις", η επιλογή των πιο ακραίων - χωρίς να συντρέχουν αντιλειμενικοί λόγοι - είναι σαφής ένδειξη φανατισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίνε ούτε οι θρησκείες ούτε οι ιδεολογίες. Οι άνθρωποι φταίνε.

 

Λυπάμαι, αλλά η παραπάνω άποψη είναι λίγο ρομαντική και πολύ απλουστευμένη. Είναι το επιχείρημα που επιστρατεύουν οι οπαδοί όλων των ιδεολογιών για να αποδείξουν πως η ιδεολογία τους μια χαρά είναι.

 

Ένας χρυσαυγίτης θα σου πει πως ο ναζισμός εθνικοκοινωνισμός, μια χαρά ιδεολογία είναι.

Ένας νεοφιλελεύθερος θα σου πει πως το laissez faire-laissez passer είναι η πανάκεια των κοινωνικών προβλημάτων, κι αν φταίει κάτι ήταν η εφαρμογή του.

Ένας παλαιοκομμουνιστής θα σου πει πως ο υπαρκτός σοσιαλισμός δεν ήταν πραγματικός σοσιαλισμός.

 

Φαινομενικά (και μόνο) έχουν δίκιο, αλλά αυτή η οπτική δεν επιτρέπει να αξιολογήσεις τις ιδεολογίες αυτές καθ'αυτές. Από την άλλη, ποτέ δε δημιουργείται τυχαία, ακόμα λιγότερο «ριζώνει» σε μια κοινωνία έτσι στην τύχη.

 

Οι δύο πιο πάνω δηλώσεις είναι αντιφατικές. Αφού τα βιβλία - του Ρασσιά τουλάχιστον ξεχειλίζουν από φανατισμό.

Όσο για τα γεγονότα... έχουν πολλές "αναγνώσεις", η επιλογή των πιο ακραίων - χωρίς να συντρέχουν αντιλειμενικοί λόγοι - είναι σαφής ένδειξη φανατισμού.

 

Αν τώρα σου έλεγα πως είναι από τα πιο light; Πάντως τα γεγονότα στα οποία αναφέρεται είναι όλα πραγματικά.

 

Κοίτα, αν είναι κάποιος Μικρασιατικής καταγωγής, μόνο και μόνο η αίσθηση πως η Μικρασιατική Καταστροφή άγγιξε κάποιον «δικό του», του προκαλεί συναισθηματική φόρτιση στην περιγραφή των γεγονότων. Αντίστοιχα, όταν τους τελευταίους εθνικούς τους νοιώθεις ως δικούς σου ανθρώπους, η περιγραφή των γεγονότων θα φανεί φανατική από κάποιον που τα βλέπει πιο αποστασιοποιημένα.

 

Δεύτερον, όταν στο σχολείο βομβαρδιζόμαστε από εικόνες διωγμών των χριστιανών που απευθύνονται 100% στο θυμικό (οι καημένοι αθώοι αμνοί που βασανίστηκαν από τους αδυσώπητους ειδωλολάτρες) είναι απαραίτητο να υπάρξει ένας εξίσου δυνατός αντίλογος ώστε να μπορέσει να ισορροπήσει κάποτε ο ζυγός.

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο πιο πάνω δηλώσεις είναι αντιφατικές. Αφού τα βιβλία - του Ρασσιά τουλάχιστον ξεχειλίζουν από φανατισμό.

Όσο για τα γεγονότα... έχουν πολλές "αναγνώσεις", η επιλογή των πιο ακραίων - χωρίς να συντρέχουν αντιλειμενικοί λόγοι - είναι σαφής ένδειξη φανατισμού.

 

μα μιλας σοβαρα?να αποκρυψουμε το εγκλημα για να μην μασ πει εσυ η ο καθενας αλλος φανατικους?οσον αφορα τωρα το οτι δεν κανεις τον δικηγορο των χριστιανων σε παραπεμπω στα γραπτα σου!

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό που μου λες επιβεβαιώνει αυτό που λέω.

 

Τι θα πεις; Ότι ο ναζισμός είναι λιγότερο ή περισσότερο επικίνδυνος απ'τον, φανατισμένης εφαρμογής, Χριστιανισμό πχ;

Το επικίνδυνο σε αυτές τις "επικίνδυνες" ιδεολογίες δεν είναι αυτά που πρεσβεύουν, αλλά ο φανατισμός που τα διακατέχει.

Δεν αρνούμαι το δικαίωμα του άλλου να έχει όποια άποψη θέλει. Το ίδιο ισχύει και για ναζιστές και για όλους. Αυτό που αρνούμαι, είναι όταν αυτές οι ιδέες πάνε να γίνουν πράξη. Είτε άμεση (απ'τους ίδιους) είτε έμμεση (μέσω στρατολόγησης, επηρεασμό συνειδήσεων δηλαδή).

 

Αν έφταιγε λοιπόν η ιδεολογία του ναζισμού (δεν μιλάω για το κομμάτι που σου περιέγραψα, καθότι αυτό αποτελεί τον τρόπο, όχι την ιδέα) τότε γιατί δεν είμαι εγώ ναζιστής και γιατί δεν σφάζω αβέρτα κόσμο;

 

Γιατί έχω την κρίση να καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτό. Δεν χρειάζεται να επεκταθούμε πάνω σ'αυτό, είναι και εκτός θέματος.

 

Άρα, ποιο είναι το target group της κάθε φανατικής ιδεολογίας; Αυτοί και αυτοί. Τι χαρακτηριστικό έχουν αυτοί;

Γιατί πείθονται, γιατί τα δέχονται και γιατί τα εφαρμόζουν; Αυτοί φταίνε, όχι ο ναζισμός. Ο ναζισμός δεν είναι τίποτε παραπάνω από μια ιδέα. Καλή ή κακή, φανατισμένη ή όχι, δεν παύει να είναι μια ιδέα και τίποτα παραπάνω.

 

Το πρόβλημα αρχίζει με τις πράξεις. Διαφωνείς;

 

Ίσως και ο ναζισμός να είναι άλλη μια δικαιολογία για να ξεσπάει ένα ακόμη εξοργισμένο κομμάτι της κοινωνίας μας.

 

Τι νομίζεις δηλαδή, ότι πραγματικά τους φταίνε οι μαύροι ή οι αλβανοί; Άσχετα αν και οι ίδιοι πιστεύουν κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

μα μιλας σοβαρα?να αποκρυψουμε το εγκλημα για να μην μασ πει εσυ η ο καθενας αλλος φανατικους?οσον αφορα τωρα το οτι δεν κανεις τον δικηγορο των χριστιανων σε παραπεμπω στα γραπτα σου!
Νομίζω ότι απαντάς σε ποστ άλλου. Δεν μίλησα για απόκρυψη, αλλά για το ότι τα γεγονότα επιδέχονται πολλών ερμηνειών.

Όταν τώρα κάποιοι επιλεκτικά παρουσιάζουν γεγονότα, διαλέγουν κάποιες ερμηνείες και διανθίζουν την παρουσίαση με λέξεις που οξύνουν αντιπαραθέσεις... "ηλιθιότητα", αλλάζουνε συνέχεια το θέμα (που είναι το τι φοβάται η εκκλησία) κτλ. τότε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...