Jump to content

Βίας


Recommended Posts

Σκεφτείται πως 3 άντρες βιάζουν μια γυναίκα:

Τα συναισθήματα που μας καταβάλλουν είναι κυριώς της στενοχώριας που λίγο αργότερα εκφράζεται συνήθως με οργή, ξυπνώντας μέσα μας τις πιο επιθετικές και εκδικητικές διαθέσεις.

 

Σκεφτείτε τώρα πως 3 γυναίκες βιάζουν έναν άντρα (φέρτε την σκηνή στο μυαλό σας):

Δεν θα σας πω τι συνέβη σε εμένα για να μην σας προδιαθέσω. Αργότερα θα σας πω.

Και μην επεξεργαστείτε πρώτα το θέμα και μετά φανταστείτε την σκηνή.

 

Γιατί;

Που είναι η διαφορά;

 

Θα ήθελα να γράψετε και τα συναισθήματα σας εκτός από την ανάλυση του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τα συναισθήματα είναι τα ίδια και στις δύο περιπτώσεις και είναι αυτά που περιέγραψες. Για διαφορετικούς λόγους.

Εγώ και στις δύο περιπτώσεις θα πήγαινα να βοηθήσω. Για διαφορετικούς λόγους. :lol:

 

Πέραν της πλάκας, δεν πιστεύω ότι ένας άντρας μπορεί να βιαστεί (από γυναίκα). Σεξουαλική παρενόχληση μπορεί να υπάρξει, βιασμός όμως, όχι.

Ίσως να κάνω και λάθος, θα φανεί στην πορεία. Εσύ τι εννοείς σαν βιασμό;

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται απίθανος βιασμός αντρός από γυναίκα. Δε λέω ότι είναι απίθανο αλλά μου φαίνεται απλώς απίθανο..! Περισσότερο θα το χαρακτήριζα ως αποπλάνηση παρά ως βιασμό. Συναισθήματα οργής δε θα μου δημιουργούσε η εικόνα σε βαθμό τέτοιο όσο μιας γυναίκας. Κι αυτό επειδή ένας άντρας έχει σαφώς μεγαλύτερη σωματική δύναμη από μια γυναίκα και μπορεί πολύ πιο εύκολα να της δώσει μία και να πάει πέρα...

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει βιασμός από γυναίκες. Και εννοώ σεξουαλικό βιασμό.

 

Sabrina φυσικά και ο άντρας έχει μεγαλύτερη σωματική δύναμη αλλά αυτό δεν είναι λόγος να μην τον λυπόμαστε ή να μην μας στενοχωρεί. Και όσο δυνατός και να είναι, δεν μπορεί να τα βάλει με τρεις ή πέντε γυναίκες μαζί.

Για σκέφτείτε πάλι τη σκηνή και ψάξτε λίγο καλύτερα τα συναισθήματα σας να δούμε τι θα βγάλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Διεστραμμένοι εγκέφαλοι «κατοικούν» και στα δύο φύλα.

Αν για παράδειγμα, η κοπέλα ρίξει το «α-κατάλληλο» σκεύασμα στο ποτό του άλλου,

είναι πολύ εύκολο ακόμα και να τον βιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, βάζεις και το υπερβολικό για σκέψη. Οκ.. εάν επρόκειτο για μία γυναίκα όχι δε θα λυπόμουν καθόλου. Αλλά εάν έχουμε να κάνουμε με ... συμμορία τότε ναι είναι, μπαίνει το θέμα λύπησης. Βέβαια δε μπορώ να ξέρω κατά πόσο ένας άντρας μπορεί να βάλει στοπ ή να αντιδρασει σε μία τέτοια κατάσταση. Γιατί διαφορετικά το αντιμετωπίζουν οι γυναίκες, διαφορετικά οι άντρες. Πάντως το όλο σκηνικό μου θυμίζει Dracula.

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει βιασμός από γυναίκες. Και εννοώ σεξουαλικό βιασμό.

 

Αν εννοεις "ψυχολογικο" η' "συναισθηματικο" βιασμο μπορω να το καταλαβω

Πως ομως μπορει να γινει μια σεξουαλικη πραξη χωρις την "συγκαταθεση" του αντρα?

Πιστευω πως καταλαβαινεις τι θελω να πω,καθοτι ο αντρας δεν μπορει και να προσποιηθει πολυ εως καθολου σε αυτο το θεμα :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Η ένσταση η δική μου δεν είναι στην σωματική δύναμη, αλλά στο ανατομικό θέμα της όλης υπόθεσης.

Μία γυναίκα, θέλει δεν θέλει, μπορεί να βιαστεί. Ένας άντρας, αν δεν θέλει, είναι άχρηστος. Θα μου πείτε...μπορεί αυτός να μην θέλει, αλλά να θέλει το σώμα του. Ε...τουλάχιστον ένα μέρος του, το θέλει.

Άρα, προσωπικά, δεν μπορώ να το θεωρήσω βιασμό, μιάς και δεν τον βιάζει κάποιος να κάνει κάτι που δεν θέλει...

Επειδή εγώ δεν μπορώ να φανταστώ την σκηνή, μπορείς να προχωρήσεις την σκέψη σου; Ή τουλάχιστον να μου εξηγήσεις αυτό που δεν κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έτσι όπως το θέτει ο Ιχώρ δεν υπάρχει διαφορά στα συναισθήματα που προκαλούνται στα θύματα. Συν του ότι και στις δύο περιπτώσεις οι τραυματισμοί είτε ψυχικοί, είτε σωματικοί είναι αντίστοιχοι.

Η διαφορά ίσως είναι στο αποτέλεσμα. Η γυναίκα μπορεί να μείνει έγκυος. Για τον άντρα, αν μπορεί να γίνει μπαμπάς, δεν ξέρω. Εξαρτάται από τις λειτουργίες των σκευασμάτων...αν με εννοείτε!

 

Σε εμένα δημιουργούνται αισθήματα απέχθειας και οργής προς τους θύτες και στενοχώριας προς τα θύματα.

 

Όπως και να έχει και οι δύο περιπτώσεις πρέπει να αντιμετωπίζονται ισάξια!

Edited by Δανάη
Link to comment
Share on other sites

Τον τρόπο τον απέδωσε πολύ σωστά ο piar(αν και γίνεται και με την βία) και η περιγραφή της Sabrinas είναι η καλύτερη για να φανταστείτε το σκηνικό.

Αρχάγγελε έδωσες την απάντηση μόνος σου. Το κακό με τους άντρες είναι πως το σώμα σε τέτοιες καταστάσεις αποκτά τον έλεγχο (στους περισσότερους). Και το σώμα της γυναίκας μετά από ώρα, θα θέλει (φαντάζομαι, δεν έχω βιάσει ποτέ).

 

Αλλά αυτό που ήθελα να πω:

Όταν εγώ άκουσα πως 4-5 γυναίκες βίασαν έναν άντρα (χωρίς σκεύασμα, απλά πλακώθηκαν από πάνω του), έβαλα τα γέλια!! Πέθανα στα γέλια πραγματικά!! Το είδα αυτόματα από την κωμική πλευρά της γυναίκας!!

Λίγο αργότερα (λίγα λεπτά), έκατσα και ανέλυσα την αντίδρασή μου.

Κατέληξα στο συμπέρασμα πως κάπου βαθειά μέσα μας έχουμε την εντύπωση, πως ένας άντρας δεν μπορεί να βιαστεί (και γι αυτό μπήκα στην θέση της γυναίκας θύτη και όχι του άνδρα θύματος).

Έχουμε την εντύπωση πως ο άντρας πάντοτε είναι διαθέσιμος για μια τέτοια πράξη, λόγω της "αυξημένης πίεσης" του.

Αλλά πρέπει να καταλάβουμε πως ακόμη και εμείς μπορούμε να γίνουμε θύματα, με πάρα πολλούς τρόπους.

Και τώρα θα το πάω σε άλλο επίπεδο... (χωρίς να ήθελα να καταλήξω εξ' αρχής σε αυτό)

Εάν κατανοήσουμε τα παραπάνω, πιστεύω πως είναι ένας καλός διακόπτης για να μην ανεχόμαστε οποιουδήποτε είδους βιασμό.

 

ΥΓ: Φανταστείτε να κατηγορηθεί ο άνδρας θύμα ως βιαστής, και να γίνει και άθελά του μπάμπας. Ποιος θα πίστευε στα δικαστήρια πως αυτός ήταν το θύμα; (Ευχαριστώ Δανάη για την ιδέα).

Link to comment
Share on other sites

Πιο λογική ακούγεται η εκδοχή του pier.

 

ΥΓ: Φανταστείτε να κατηγορηθεί ο άνδρας θύμα ως βιαστής, και να γίνει και άθελά του μπάμπας. Ποιος θα πίστευε στα δικαστήρια πως αυτός ήταν το θύμα; (Ευχαριστώ Δανάη για την ιδέα).

 

 

Αυτό μου θυμίζει μια ταινία με τον Michael Douglas.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτο με τον αντρα να γινεται αθελα του μπαμπας δεν ειναι μονο στον βιασμο. ξεχνας μου φαινεται σε τι κολπα καταφευγουν ορισμενες για το γνωστο τυλιγμα. Οπως και να χει ομως σπανια θα βιαστει αντρας λογω πολλων παραγοντων και αν τυχει και το καταγειλει νομιζω πως κανεις δεν θα τον πιστεψει και πως τα γουρουνακια με μπλε στολη και μπλε φαρους θα γελανε μαζι του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τον αντρα να γινεται αθελα του μπαμπας δεν ειναι μονο στον βιασμο. ξεχνας μου φαινεται σε τι κολπα καταφευγουν ορισμενες για το γνωστο τυλιγμα.

 

Ναι, βεβαίως δε σχετίζονται οι δύο περιπτώσεις, παρά μόνο σε πολύ ειδικές περιστάσεις.

 

Ιχώρ είπες: "Εάν κατανοήσουμε τα παραπάνω, πιστεύω πως είναι ένας καλός διακόπτης για να μην ανεχόμαστε οποιουδήποτε είδους βιασμό."

 

Δεν το πολυκατάλαβα...τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Σκεφτείται πως 3 άντρες βιάζουν μια γυναίκα:

Τα συναισθήματα που μας καταβάλλουν είναι κυριώς της στενοχώριας που λίγο αργότερα εκφράζεται συνήθως με οργή, ξυπνώντας μέσα μας τις πιο επιθετικές και εκδικητικές διαθέσεις.

 

Σκεφτείτε τώρα πως 3 γυναίκες βιάζουν έναν άντρα (φέρτε την σκηνή στο μυαλό σας):

Δεν θα σας πω τι συνέβη σε εμένα για να μην σας προδιαθέσω. Αργότερα θα σας πω.

Και μην επεξεργαστείτε πρώτα το θέμα και μετά φανταστείτε την σκηνή.

 

Γιατί;

Που είναι η διαφορά;

 

Θα ήθελα να γράψετε και τα συναισθήματα σας εκτός από την ανάλυση του θέματος.

 

 

Τι βλέπει άνθρωπος, που δεν βλέπει ο θεος?

 

Ο άνθρωπος μπορε'ι να δεί το κακό ενώ ο θεός όχι.

 

Όποιος δεν πιστεύει στο θεό αθελα του πιστεύει στο μηλο που καποτε εφαγε η Ευα και το εδωσε μετα και στον αντρα της.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ξεθάβω λίγο αυτό το θεματάκι, λόγω του ότι διάβασα πρόσφατα ένα βιβλιαράκι μαζί με κάποιους φίλους σε μια λογοτεχνική βραδιά.

Το βιβλίο αυτό κολλάει άψογα στο θέμα τούτο, και λέγεται Mr.Torso. Συνιστώ να το διαβάσετε( είναι πολύ μικρό, περίπου 60 μικρές σελίδες), και στη συνέχεια να το σχολιάσουμε.

Έχει ως κύριο θέμα μια διαστροφική (συμβολική κατά τα άλλα) μαζική πράξη βιασμού, με θύματα φυσικά γυναίκες, αλλά στο τέλος αλλάζουν τα πράγματα (δεν θα σας πως για το διαβάσετε).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...