Jump to content

Το μονοπάτι...


Recommended Posts

?Πολύ μεγάλη συζήτηση αυτή. Συνοψίζοντας όμως, θα σε παραπέμψω στο Κατά Μάρκο 9:38-40

Και κυρίως στο σημείο : «όποιος δεν είναι εναντίον σας είναι με το μέρος σας».

 

 

Πρόσεξε τις λεπτές ισορροπίες εδώ?

Χίλιους ανθρώπους να ρωτήσεις «τι είναι Θεός» θα πάρεις χίλιες διαφορετικές απαντήσεις. Άλλες λίγο διαφορετικές, άλλες πολύ. Ακόμα κι αν είναι όλοι τους της ίδιας θρησκείας.

Θυμήσου επίσης ότι ο Χριστιανισμός αριθμεί πάνω από 15 χιλιάδες διαφορετικά ρεύματα (Ορθόδοξοι, Καθολικοί, Προτεστάντες, Διαμαρτυρόμενοι κλπ κλπ κλπ περισσότερα από 15 χιλιάδες σε σύνολο) που το μόνο κοινό ανάμεσά τους είναι η πίστη στον Χριστό? εξ?ου και το όνομα της θρησκείας.

Το να προσδιορίζεις τον Θεό διαφορετικά, δε σημαίνει απαραίτητα ότι μιλάς για άλλο Θεό.

 

Ένα απλό και καθημερινό παράδειγμα : αν ζητήσω από δέκα ανθρώπους που σε γνωρίζουν να σε ?προσδιορίσουν?, κατά πάσα πιθανότητα θα λάβω δέκα διαφορετικούς προσδιορισμούς (όχι απαραίτητα τελείως διαφορετικούς μεταξύ τους), που όμως όλοι θα συμφωνούν σε ένα πράγμα : ότι είσαι άνθρωπος, με όλα όσα αυτό σημαίνει. Τι πάει να πει αυτό?; Εξακολουθείς να είσαι ο ίδιος άνθρωπος, έτσι δεν είναι; Ο καθένας όμως που σε γνωρίζει, θα σε προσδιορίσει μέσα από τα δικά του ?μάτια?.

 

Ομοίως και το Υπέρτατο Ον. Κάποιοι έχουν ανάγκη ή απλά θέλουν να Το δουν ως προστάτη, άλλοι ως τιμωρό, άλλοι ως φίλο, κ.ο.κ. Δε παύει όμως ΟΛΟΙ να μιλούν για το ίδιο πράγμα : Το Υπέρτατο, Αυτοδημιούργητο και Δημιουργό Ον. Γι?αυτό και αυτόν τον προσδιορισμό θα τον συναντήσεις σε ΟΛΕΣ ανεξαιρέτως τις θρησκείες.

 

Αναρωτήσου λοιπόν για μια στιγμή : είναι δυνατόν να μιλούν όλοι για το ίδιο Ον, αλλά απλά να το προσδιορίζουν διαφορετικά?;

Κι αν ?ναι?, τότε σε τι πραγματικά διαφέρουν μεταξύ τους οι θρησκείες?;

 

 

ειμαι επιφυλακτικος με αυτο που εννοεις . αλλα αφου υπαρχει η αληθεια γιατι να μην γινεται αποδεκτη , αλλα μονο ενα μερος της ; απο τις γραφες ακομα υπαρχουν προειδοποιησεις για τις αιρεσεις . και κυριως πως ο ορθως πιστευων οφειλει για το καλο του να δεχεται ολα αυτα που υποδικνυει ο ιδιος .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Χρυσός κανόνας είναι το «φέρσου στους άλλους όπως θα ήθελες να φέρονται σε σένα» (το οποίο το βρίσκω μεγάλη πατατιά, καθ' ότι αυτό που θέλω για μένα δε σημαίνει πως το θέλει κι ο άλλος για τον εαυτό του

δλδ ποιος ανθρωπος δε θελει να του φερονται καλα?

Edited by rasputin
Link to comment
Share on other sites

ειμαι επιφυλακτικος με αυτο που εννοεις . αλλα αφου υπαρχει η αληθεια γιατι να μην γινεται αποδεκτη , αλλα μονο ενα μερος της ;

Ένα ακόμα σημείο κοινό σε σχεδόν όλες τις θρησκείες του κόσμου, είναι το θέμα του ανθρωπισμού. Όλες οι θρησκείες του κόσμου (με ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ εξαιρέσεις) διδάσκουν την αγάπη για τον συνάνθρωπο. Αυτή λοιπόν είναι η κοινά διδασκόμενη αλήθεια : να είσαι ανθρωπιστής. Να μην βλάπτεις κανέναν και να προσφέρεις βοήθεια σ?αυτούς που έχουν ανάγκη.

 

Όσον αφορά τώρα τις διαφορές μεταξύ των θρησκειών, κατά την προσωπική μου πάντα γνώμη, είναι άνευ σημασίας.

Παλαιότερα (αρκετά παλαιότερα), είχα αναφέρει τα λόγια που μου είχε πει ένας Χριστιανός ορθόδοξος ιερέας : «πίστεψε σε ότι θέλεις, ονόμασέ το όπως θέλεις, λάτρεψέ το όπως θέλεις? αρκεί να είναι Φως!». Δηλαδή, τι σημασία έχει εάν ο ένας τραγουδάει για τον Θεό, ο άλλος χορεύει, ο τρίτος ζωγραφίζει και ο τέταρτος γράφει; Αν ο ένας τον λέει ?Γιαχβέ?, ο άλλος ?Αλλάχ?, ο τρίτος ?Βρασίδα??; Αν όλοι τους έχουν ως πρώτη αρχή τους την αγάπη? προσωπικά τουλάχιστον, αδιαφορώ για τα υπόλοιπα. Διότι τα υπόλοιπα δεν έχουν σημασία.

 

Σε ολόκληρο το μέρος της λοιπόν γίνεται αποδεκτή η αλήθεια. Είναι ο ανθρωπισμός.

Μονάχα το ?περιτύλιγμα? είναι αυτό που αλλάζει.

 

απο τις γραφες ακομα υπαρχουν προειδοποιησεις για τις αιρεσεις.

Το πρόβλημα του ανθρώπου είναι ότι επιμένει να πατρονάρει το Υπέρτατο Ον. Και σα να μην έφτανε αυτό, θέλει με το ζόρι να πιστεύουν και οι υπόλοιποι άνθρωποι στο δικό του πατρονάρισμα.

?Προειδοποιήσεις για αιρέσεις? έχουν σχεδόν όλες οι θρησκείες και ο λόγος είναι ακριβώς αυτός που μόλις ανέφερα. Είναι αυτή η εγωκεντρική μανία του ?ΕΓΩ έχω δίκιο και όλοι οι άλλοι άδικο, γιατί ΕΓΩ είμαι πιο μάγκας από τους άλλους?.

Ανάμεσα στα Ευαγγέλια βλέπουμε διαφορές. Μέσα στα Πατερικά Κείμενα βρίσκουμε συχνά-πυκνά κραυγαλέα οξύμωρα? παρόλο που είναι γραμμένα από ιερείς της ίδιας θρησκείας. Ακόμα και σήμερα βλέπουμε ιερωμένους να διαφωνούν μεταξύ τους, καμιά φορά σε σημείο που να φτάνουν να τσακώνονται.

Είναι λογικό, διότι κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και επομένως δεν μπορεί να προσδιορίσει τον Θεό με τον ακριβώς ίδιο τρόπο που τον προσδιορίζει ο άλλος άνθρωπος. Εάν λοιπόν αφήσουμε επιτέλους την εγωμανία μας στην άκρη και δούμε ότι στην ουσία και σε αυτό που έχει την πραγματική αξία όλοι συμφωνούμε, τότε θα δούμε ότι η θρησκεία είναι μονάχα μια, με πολλά ονόματα. Όπως και το Υπέρτατο Ον είναι μόνο ένα, με πολλά ονόματα.

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι το προβλημα ! η αληθεια ειναι μονο μια και αντικειμενικη για ολους .

με εναν τροπο εισαι σωστος με απειρους λαθος (ή κατι τετοιο).

οπως ειπα ειναι θεμα ποιοτητας .

επιλεγεις το αυθεντικο με τα αναλογα αποτελεσματα ή την απομιμιση με αλλες συνεπειες .

το ''αυθεντικο'' ειναι πιο ακριβο γιατι σου δινει το ανωτερο στην κατηγορια που ψαχνεσαι .

αναλογικα η απομιμιση αυτου .

το θεμα ειναι ποσοι εχουν τη θεληση να ανεβουν τον αυθεντικο δρομο.

Δεν καταλαβες αυτο που σου ειπα (στην πρωτη σελιδα! πολυ μιλατε οταν αναβουνε φωτιες ε; για σοβαρα θεματα ομως ...) πως δεν νοειται να φτιαχνει καποιος ΚΑΝΟΝΕΣ οταν ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟΣ υπαρχουν ΜΟΝΟ συμβουλές...

Οπως και να εχει δεν λεω τπτ αλλο περι του θεματος..

 

Φιλε Rasputin ..Εγω δεν θελω να μου φερονται οπως τους φερομαι.

Ασε με εμενα να χαϊδευω αυτια, οι λοιποι θα ηθλεα να ασκουν σκληρη κριτικη επανω μου (για παραδειγμα)

 

Επισης αν για παραδειγμα εχω κατανοησει ΤΟ ΟΛΟΝ και καταλαβει μερος της υστατης Φωτισης, ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να διαπραξω ακομα και φονο..

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα σημείο κοινό σε σχεδόν όλες τις θρησκείες του κόσμου, είναι το θέμα του ανθρωπισμού. Όλες οι θρησκείες του κόσμου (με ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ εξαιρέσεις) διδάσκουν την αγάπη για τον συνάνθρωπο. Αυτή λοιπόν είναι η κοινά διδασκόμενη αλήθεια : να είσαι ανθρωπιστής. Να μην βλάπτεις κανέναν και να προσφέρεις βοήθεια σ?αυτούς που έχουν ανάγκη.

 

Όσον αφορά τώρα τις διαφορές μεταξύ των θρησκειών, κατά την προσωπική μου πάντα γνώμη, είναι άνευ σημασίας.

Παλαιότερα (αρκετά παλαιότερα), είχα αναφέρει τα λόγια που μου είχε πει ένας Χριστιανός ορθόδοξος ιερέας : «πίστεψε σε ότι θέλεις, ονόμασέ το όπως θέλεις, λάτρεψέ το όπως θέλεις? αρκεί να είναι Φως!». Δηλαδή, τι σημασία έχει εάν ο ένας τραγουδάει για τον Θεό, ο άλλος χορεύει, ο τρίτος ζωγραφίζει και ο τέταρτος γράφει; Αν ο ένας τον λέει ?Γιαχβέ?, ο άλλος ?Αλλάχ?, ο τρίτος ?Βρασίδα??; Αν όλοι τους έχουν ως πρώτη αρχή τους την αγάπη? προσωπικά τουλάχιστον, αδιαφορώ για τα υπόλοιπα. Διότι τα υπόλοιπα δεν έχουν σημασία.

 

Σε ολόκληρο το μέρος της λοιπόν γίνεται αποδεκτή η αλήθεια. Είναι ο ανθρωπισμός.

Μονάχα το ?περιτύλιγμα? είναι αυτό που αλλάζει.

 

 

Το πρόβλημα του ανθρώπου είναι ότι επιμένει να πατρονάρει το Υπέρτατο Ον. Και σα να μην έφτανε αυτό, θέλει με το ζόρι να πιστεύουν και οι υπόλοιποι άνθρωποι στο δικό του πατρονάρισμα.

?Προειδοποιήσεις για αιρέσεις? έχουν σχεδόν όλες οι θρησκείες και ο λόγος είναι ακριβώς αυτός που μόλις ανέφερα. Είναι αυτή η εγωκεντρική μανία του ?ΕΓΩ έχω δίκιο και όλοι οι άλλοι άδικο, γιατί ΕΓΩ είμαι πιο μάγκας από τους άλλους?.

Ανάμεσα στα Ευαγγέλια βλέπουμε διαφορές. Μέσα στα Πατερικά Κείμενα βρίσκουμε συχνά-πυκνά κραυγαλέα οξύμωρα? παρόλο που είναι γραμμένα από ιερείς της ίδιας θρησκείας. Ακόμα και σήμερα βλέπουμε ιερωμένους να διαφωνούν μεταξύ τους, καμιά φορά σε σημείο που να φτάνουν να τσακώνονται.

Είναι λογικό, διότι κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και επομένως δεν μπορεί να προσδιορίσει τον Θεό με τον ακριβώς ίδιο τρόπο που τον προσδιορίζει ο άλλος άνθρωπος. Εάν λοιπόν αφήσουμε επιτέλους την εγωμανία μας στην άκρη και δούμε ότι στην ουσία και σε αυτό που έχει την πραγματική αξία όλοι συμφωνούμε, τότε θα δούμε ότι η θρησκεία είναι μονάχα μια, με πολλά ονόματα. Όπως και το Υπέρτατο Ον είναι μόνο ένα, με πολλά ονόματα.

 

 

τιθεται ομως ποιον πιστευεις . Πες το και σαν αντιληψη ''εκ του ασφαλους'' . με μερικα θεματα δεν πιθανολογεις ή κανεις δημοψηφισμα . το πιο σωστο ειναι η καθετη αποδοχη αυτου .

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.. Το όνομα αλλάζει. Ακόμη και οι παραβολές έχουν τρομερές ομοιότητες μεταξύ τους (από τον κήπο της Εδέμ, μέχρι....)

(πραγματικά έχω ζαλιστεί με την αδιαλλαξία που επικρατεί..)

 

laraska και στην τελική που λες για τη μαγεία και που προσπαθούν να την απορρίψουν.. Το ξεμάτιασμα τι είναι δηλαδή;; Το οποίο είναι αποδεκτό και από τον χριστιανισμό..

Link to comment
Share on other sites

τιθεται ομως ποιον πιστευεις . Πες το και σαν αντιληψη ''εκ του ασφαλους'' . με μερικα θεματα δεν πιθανολογεις ή κανεις δημοψηφισμα . το πιο σωστο ειναι η καθετη αποδοχη αυτου .

Σε ικετευω ονομασε τα θεματα!!

Σχολισασε ομως και αυτο που σχολιασα πριν...

Link to comment
Share on other sites

τιθεται ομως ποιον πιστευεις .

Αν σου δηλώσω ότι : "Πιστεύω σ'ένα Υπέρτατον Ον που το μόνο που ζητά από εμένα είναι να είμαι καλός άνθρωπος, ενάρετος και συμπονετικός προς τους συνανθρώπους μου"... τι θρησκείας θα νομίσεις ότι είμαι...;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Rasputin ..Εγω δεν θελω να μου φερονται οπως τους φερομαι.

Ασε με εμενα να χαϊδευω αυτια, οι λοιποι θα ηθλεα να ασκουν σκληρη κριτικη επανω μου (για παραδειγμα)

βασικα δεν εβγαζε πολυ νοημα οπως ηταν πριν..γι'αυτο το αλλαξα λιγο ..-

Link to comment
Share on other sites

Σε ικετευω ονομασε τα θεματα!!

Σχολισασε ομως και αυτο που σχολιασα πριν...

 

 

σουσορ :

ναι , μπορεις να διαπραξεις και φονο , με τις αναλογες επιπτωσεις βεβαια (συγνωμη αν δεν αναφεροσουν σε μενα στο συγκεκριμενο).

δεν πιθανολογεις σε θεματα πιστης ,οπως δεν πιθανολογεις για τη χρηση πχ γριμμοριων για κατι που θες να πετυχεις, η λεπτομερεια παιζει ρολο .

η συβουλη ειναι για να σε κατευθυνει χωρις πολλα λαθη και απωλειες εκει που θελεις να καταληξεις .

το ιδιο επιδιωκουν και οι κανονες εν μερει , τους οποιους κανονες δηλωσα πως δεν τους θεωρω καθολου ετσι , απλα για καποιον που δε εχει ασχοληθει και δεν γνωριζει που τον εξυπηρετουν , ειναι ''κανονες''.

 

σαμπρινα:

το ξεματιασμα ειναι αρνητικη ενεργεια , μαγεια πες ...

που θες να καταληξεις ;

 

Νεφελη : δεν περιμενα λιγοτερο λεπτη ερωτηση απο σενα .

χριστιανη , βουδιστρια και πολλα αλλα . να υπενθυμισω ομως πως το ''μερος'' μπορει να ειναι σωστο , αλλα το συνολο ειναι που μετρα .

αν τηρουσες αυτο που λες , χωρις να γνωριζες τον χριστιανισμο , τηρουμενων των αναλογιων , η πλαστιγγα θα εγερνε θετικα για σενα (νομιζω , δεν θελω να ειμαι απολυτος), αν ομως τον γνωριζες οχι .

Edited by laraska
Link to comment
Share on other sites

σουσορ :

ναι , μπορεις να διαπραξεις και φονο , με τις αναλογες επιπτωσεις βεβαια (συγνωμη αν δεν αναφεροσουν σε μενα στο συγκεκριμενο).

δεν πιθανολογεις σε θεματα πιστης ,οπως δεν πιθανολογεις για τη χρηση πχ γριμμοριων για κατι που θες να πετυχεις, η λεπτομερεια παιζει ρολο .

η συβουλη ειναι για να σε κατευθυνει χωρις πολλα λαθη και απωλειες εκει που θελεις να καταληξεις .

το ιδιο επιδιωκουν και οι κανονες εν μερει , τους οποιους κανονες δηλωσα πως δεν τους θεωρω καθολου ετσι , απλα για καποιον που δε εχει ασχοληθει και δεν γνωριζει που τον εξυπηρετουν , ειναι ''κανονες''.

Παρεξηγησες,

Δεν καταλαβες αυτο που σου ειπα (μηνυμα προς υπολοιπους συνομιλητες..:P:P) πως δεν νοειται να φτιαχνει καποιος ΚΑΝΟΝΕΣ οταν ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟΣ υπαρχουν ΜΟΝΟ συμβουλές...
Αυτο εννοω...

Το φονο το εβαλα για να σχολιασω την απιστευτα τεραστια αποσταση μεταξυ της δημιουργιας και της ανανεωσης~ανακυκλωσης (ή και καταστροφης) ΔΙΧΩΣ νοημα (εκτος ΚΟΣΜΟΥ δηλαδη)..

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

να υπενθυμισω ομως πως το ''μερος'' μπορει να ειναι σωστο , αλλα το συνολο ειναι που μετρα .

αν τηρουσες αυτο που λες , χωρις να γνωριζες τον χριστιανισμο , τηρουμενων των αναλογιων , η πλαστιγγα θα εγερνε θετικα για σενα (νομιζω , δεν θελω να ειμαι απολυτος), αν ομως τον γνωριζες οχι .

Γιατί;

Link to comment
Share on other sites

να υπενθυμισω ομως πως το ''μερος'' μπορει να ειναι σωστο , αλλα το συνολο ειναι που μετρα .

αν τηρουσες αυτο που λες , χωρις να γνωριζες τον χριστιανισμο , τηρουμενων των αναλογιων , η πλαστιγγα θα εγερνε θετικα για σενα (νομιζω , δεν θελω να ειμαι απολυτος), αν ομως τον γνωριζες οχι .

Γιατί;

Δηλαδή θες να πεις πως κατάλαβες τι σου είπε, και ρωτάς "Γιατί"; Διότι εγώ πάλι δε κατάλαβα. :unsure5:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί;

 

Δηλαδή θες να πεις πως κατάλαβες τι σου είπε, και ρωτάς "Γιατί"; Διότι εγώ πάλι δε κατάλαβα. :unsure5:

 

 

καθε σχολιο συνδεεται με το αμεσως προηγουμενο.

 

 

Νεφελη :

γιατι ρωτας , γιατι αυτη ειναι η αληθεια την οποια ο ανθρωπος πρεπει να ακουει .να σου το θεσω αλλιως :

αν δεν ξερεις πως καποιος ειναι δολοφονος και τον βοηθησεις σε κατι ,δεν θα εχεις μεγαλη ευθυνη , δεν ηξερες τι ηταν αυτος .

αν ομως ηξερες και τον βοηθησες οτι και να πεις εισαι ενοχη .

τιθεται θεμα γνωσης σε τετοιο ζητημα εν μερει .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...