Jump to content

Θεός ως εφεύρεση


Recommended Posts

δε θελω να με αντιπαθησετε ρε γ@μωτο

Ουδεμία αντιπάθεια. Το μόνο πρόβλημα που έχω μαζί σου, είναι η μανία σου να παρεμβάλεις λέξεις γραμμένες με ΚΕΦΑΛΑΙΑ. :018bleh: Μοιάζει σαν να τη συλλαβίζεις τη λέξη....

 

όμως.. ρε παιδια... το να εισαι ΑΘΕΟΣ σημαινει ότι δεν ελπίζεις πουθενα.. ότι δεν ξέρεις τι κανεις ΕΔΩ και ακομα χειρότερα δεν ψάχνεσαι..

Εδώ ας πούμε πρέπει να χοντροδιαφωνήσω μαζί σου, διότι βλέπω μια αλυσίδα από αυθαίρετα συμπεράσματα.

-Είναι αναγκαστικό να ελπίζει κανείς κάπου; Δεν μπορεί να απελευθερωθεί κάποιος από την ελπίδα (βλπ. Καζ)

-Αν ελπίζει κανείς, πρέπει ντε και καλά να ελπίζει κάπου πέρα από αυτή τη ζωή; Δε γίνεται οι ελπίδες του να βρίσκονται όλες στο "εδώ";

-Από πού προκύπτει ότι ο άθεος δεν ελπίζει πουθενά; Αν δεν ελπίζει κανείς σε κάποιο θεό, σημαίνει πως δεν ελπίζει πουθενά; Γιατί να μην ελπίζει κανείς στον Άνθρωπο;

-Από πού προκύπτει πως δεν ξέρει τι κάνει εδώ; Ίσα ίσα που, όταν έχεις απορρίψει κάποιο υπέρτατο ον που θα κάνει τις όποιες "διορθωτικές κινήσεις" προσέχεις πολύ περισσότερο τις πράξεις σου. Γι' αυτό το λόγο, τις συνειδητοποιείς πολύ καλύτερα.

-Από πού προκύπτει το συμπέρασμα πως δεν ψάχνεται; Ψάχνεται μόνο όποιος ψάχνει το θεό; Οι υπόλοιποι που ψάχνουν τον Κόσμο, δεν ψάχνονται;

 

τώρα για τους δυο αυτους καθηγητες το θεωρώ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να ειναι τόσο χαρισματικοι και να μην αναζητούν κάτι.. ακόμα και οι Αγνωστηκιστες.. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΟΙ...

Viole, επειδή δεν αναζητούν τα ίδια με σένα (όπου εσένα, γράψε ο καθένας) δε σημαίνει πως δεν αναζητούν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

δε θελω να με αντιπαθησετε ρε γ@μωτο

Κάθε άλλο τσούπρα! Μην σ? ανησυχεί καθόλου κάτι τέτοιο! :cheerful:

 

όμως.. ρε παιδια... το να εισαι ΑΘΕΟΣ σημαινει ότι δεν ελπίζεις πουθενα.. ότι δεν ξέρεις τι κανεις ΕΔΩ και ακομα χειρότερα δεν ψάχνεσαι..

Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην ελπίζει σε κάτι.

 

Μέχρι πολύ πρόσφατα (μα πολύ πρόσφατα μιλάμε... το Κερατάκι σίγουρα το θυμάται :lol: ), πίστευα ακράδαντα ότι δεν υφίσταται πραγματικά άθεος άνθρωπος. Κάπου πιστεύει, απλά δεν το έχει συνειδητοποιήσει.

 

Τώρα, καταλήγω σε μια μικρή παραλλαγή της αρχικής μου άποψης (αλλά και με μια επιφύλαξη) στο ότι οι περισσότεροι άθεοι, είναι ουσιαστικά Πανθεϊστές? κι επίσης δεν το έχουν συνειδητοποιήσει!

 

όσο για τον Τζονυ.. τωρα μου τα χαλασες..  Πως συντονίζει αφού ίσως και να μην υπάρχει.. εεεεεε

Υπάρχει ως «η άλλη πλευρά του νομίσματος»...

Τίνος νομίσματος;

Του δικού μας! ^_^

Link to comment
Share on other sites

όσο για τον Τζονυ.. τωρα μου τα χαλασες..  Πως συντονίζει αφού ίσως και να μην υπάρχει.. εεεεεε

Αν και απ'ότι κατάλαβα δεν συμπίπτουν οι ιδεολογίες μας με τον johnny όσο αφορά στην ύπαρξη θεού, προσωπικά το εξέλαβα ως εξής: είναι συντονιστής γιατί τον επικαλούνται κάποιοι διαχειριστές των θρησκειών με σκοπό να χειραγωγούν το πλήθος, τη μάζα. Κάπως έτσι βλέπω και τις "μεγαλοθρησκείες" και μιλάω για θρησκείες και όχι για πίστη ή για ιδεολογίες διαμορφωμένες ύστερα από ψάξιμο!

Link to comment
Share on other sites

είναι συντονιστής γιατί τον επικαλούνται κάποιοι διαχειριστές των θρησκειών με σκοπό να χειραγωγούν το πλήθος, τη μάζα. Κάπως έτσι βλέπω και τις "μεγαλοθρησκείες" και μιλάω για θρησκείες και όχι για πίστη ή για ιδεολογίες διαμορφωμένες ύστερα από ψάξιμο!

14692[/snapback]

Μα δεν δήλωσα κάποια πίστη προς μια ιδεολογία για να συμφωνούμε ή να διαφωνούμε. Έδωσα μια "εναλλακτική προσέγγιση" του θέματος...

Και μέσα στο μυαλό μου αυτή η εναλλακτική προσέγγιση δε χωρά ούτε θρησκείες ούτε χειραγωγήσεις. Αρκετές υπάρχουν στην πραγματικότητα για να επικρατούν και στις σκέψεις μας.

Όσο για τους συντονιστές, μην το πας μακριά... Συντονίζουν! τί? Αυτό το έχω αναφέρει...

 

O johnny αποκαλεί το θεό συντονιστή για να καλοπιάσει τους συντονιστές του "αβάπτιστου".

Μα είναι χώρος αυτός που δίνουν για ΡΜ?!... :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές υπάρχουν στην πραγματικότητα για να επικρατούν και στις σκέψεις μας.

Να ελέγχουν την σκέψη μας θα έλεγα... Αν και δεν είμαι σίγουρη για το πως το εννοείς εσύ... :unsure:

 

 

 

O johnny αποκαλεί το θεό συντονιστή για να καλοπιάσει τους συντονιστές του "αβάπτιστου".

Μα είναι χώρος αυτός που δίνουν για ΡΜ?!... :018bleh:

Τι ήθελες δηλαδή;; Να γράφεις βιβλίο σε πμ;;! :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

όσο για τον Τζονυ.. τωρα μου τα χαλασες..  Πως συντονίζει αφού ίσως και να μην υπάρχει.. εεεεεε

Αν και απ'ότι κατάλαβα δεν συμπίπτουν οι ιδεολογίες μας με τον johnny όσο αφορά στην ύπαρξη θεού, προσωπικά το εξέλαβα ως εξής: είναι συντονιστής γιατί τον επικαλούνται κάποιοι διαχειριστές των θρησκειών με σκοπό να χειραγωγούν το πλήθος, τη μάζα. Κάπως έτσι βλέπω και τις "μεγαλοθρησκείες" και μιλάω για θρησκείες και όχι για πίστη ή για ιδεολογίες διαμορφωμένες ύστερα από ψάξιμο!

14692[/snapback]

και κάπου εδώ μπαίνουμε στο ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟ για άλλη μια φορα...

αλλο θρησκεία άλλο πίστη...

και σωστά το θέτεις έτσι..

μήπως λοιπόν να αλλάξουμε τον ΤΙΤΛΟ και απο Ο ΘΕΟΣ ΩΣ ΕΦΕΥΡΕΣΗ να το κάνουμε Η ΠΙΣΤΗ ΩΣ ΕΦΕΥΡΕΣΗ;;;;;;;

αν το κάνουμε έτσι. τότε εγω.. μαζι σας σε ΟΛΑ.. χ :)

Link to comment
Share on other sites

...είναι η πίστη εφεύρεση;

(...κάτι πρέπει να έχασα εδώ  ) 

 

 

συνεχίζοντας μπορεί να δούμε τη λέξη εφεύρεση δίπλα στην αγάπη και δίπλα στο φόβο Νεφέλη ετιμάσου!! :15_8_200v[1]::15_8_200v[1]:

Link to comment
Share on other sites

Η ΠΙΣΤΗ ΩΣ ΕΦΕΥΡΕΣΗ;;;;;;;

...είναι η πίστη εφεύρεση; :huh:

Τα ανθρωπολογικά και λαογραφικά δεδομένα δείχνουν ότι η φράση "Ο Θεός ως εφεύρεση" είναι απλά μια "πιασάρικη" έκφραση που μπορεί να επαληθευτεί σε ορισμένες περιπτώσεις (π.χ. οργανωμένων θρησκειών ή "πολιτικής θεολογίας") αλλά σε άλλες περιπτώσεις δεν μπορούμε να μιλάμε για "εφεύρεση". Η πίστη (ως συναίσθημα) δεν μπορεί να είναι "εφεύρεση". Πίστη δίχνει και το σκυλάκι μας όταν μας βλέπει να παίρνουμε το άδειο πιάτο του και τρέχει πίσω μας περιμένοντας κάτι(γιατί έχει κάνει το συσχετισμό από την πείρα που). Η πίστη λοιπόν δεν είναι καν μόνο ανθρώπινη έκφραση.
Link to comment
Share on other sites

Refresh...

Γιατι ακολουθουμε τοσο πιστα το ΣΕΝΑΡΙΟ των εβραιων???

 

 

ΥΓ.παρακαλω παρα πολυ οποιον εχει το Hassan I Sabha απο Hawkwind να μου το πασαρει if possible

 

THANXxx :zipped:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα είναι πολύ δυσκολο να απαντησεις αν το αυγο εκανε τη κοτα ?σορρυ , αν ο θεος είναι εφευρεση του ανθρωπου ή το αναποδο?

 

Και αυτο που κανει ακομα πιο περιπλοκο το προβλημα ειναι ότι φυσικα δεν εχουμε καταληξει στον ορισμο του Θεου.

Ψαχνουμε να βρουμε λοιπον αν ο Α εφτιαξε τον Β. Ενώ όμως γνωριζουμε τον Β, ότι πχ είναι ανθρωπος με αυτά τα χαρ/κα, δεν ξερουμε τιποτα για τον Α?

 

Μηπως να προσπαθουσαμε πρωτα για τον ορισμο του..? αυτό ακομα πιο δυσκολο, ο καθενας θα πει το δικο του: ολυμπιακος, παναθηναϊκος , εγω κατα καιρους Metallica, Iron Maiden , HONDA CBR1000 (αν και το τελευταιο παει μαλλον προς δαιμονα)

 

Μηπως Θεος=ανθρωπος ? αυτο ενω φαινομενικα δινει καποια λυση, στη πραξη μας δινει επιπλεον γριφους για λυσιμο..! ΦΤΟΥ..! (γιατι θεε μου?)

Link to comment
Share on other sites

Ο Θεος εφτιαξε τον ανθρωπο :angel:

ο ανθρωπος σκλαβωσε τον θεο(και τον χρησιμοποιει) :evilbl:

ο ανθρωπος εφτιαξε τις σκεπτομορφες :zipped: :8_1_1v[1]:

οι σκεπτομορφες αρχιζουν να σκλαβωνουν τους ανθρωπους... :sleep: :shocked:

 

λεει τιποτα ή μαlΑκι3ς(??)

 

εχω κλ@σει απο την Ζαλη, εκανα 3-4 μιν να το γραψω αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως Θεος=ανθρωπος ? αυτο ενω φαινομενικα δινει καποια λυση, στη πραξη μας δινει επιπλεον γριφους για λυσιμο..! ΦΤΟΥ..!

Τι γρίφους; Όπως; :huh:

 

 

 

(γιατι θεε μου?)

(Για νά 'χεις να ρωτάς ώστε να σπάει πλάκα! :lol: )

Link to comment
Share on other sites

και καθως οι σκεπτομορφες προσπαθουν να μας σκλαβωσουν, εκμεταλλευομενες την "αγαπη" που τους δειχνουμε ως δικο μας δημιουργημα(βλεπε Θεος-Ανθρωπος), εμεις προτειμαμε να καταφευγουμε σε εξωφρενικα μεν, πολλες φορες Βασιμε δε, σεναρια για την "τηλε-κατευθηνση" που νιωθουμε, περιβαλομαστε, υπο-ακουμε(obey),(αναλογως τον τυπο του ανθρωπου) και δε κοιταμε να τις παταξουμε, ως και να τις χρησιμοποιησουμε σαν κλειδια...

 

 

ΥΓ.θα το πασταρω και στο υποσυνειδιτο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...