Jump to content

Θεός ως εφεύρεση


Recommended Posts

Άνοιξα αυτό το θέμα με αφορμή το κατατοπιστικότατο, όπως πάντα, άρθρο που ανέβηκε στη σελίδα Αρτ οφ Γουάιζ για την Αθεϊα. ΑΝ και νιώθω ριγμένος που δεν ενημερώνεται στο φόρουμ για κάθε νέο άρθρο που ανεβαίνει να ξέρουμε κι εμείς τι γίνεται. Τέλως πάντων, θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας επί του θέματος αν και οι περισσότεροι έχετε τοποθετηθεί εμέσως πλην σαφώς δείχνοντας πίστη για τον θεό.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Φοίβε, ο τίτλος σου είναι τ έ λ ε ι ο ς !

 

Εχω ήδη τοποθετηθεί, αλλά αφού αποκτήσαμε πλέον, μία φωλίτσα (θρεντ), ας τα ξαναπούμε.

 

Η εφεύρεση του θεού εεεε; Καλή ιδέα! Οποιος και να την σκέφτηκε πρώτος, πάω στοίχημα πώς δεν είχε συλλάβει το πόσο πλατιά εφαρμογή μπορεί να έχει στον λαό! Σε αυτούς, εμάς δηλαδή, που πρέπει με τον φόβο να λειτουργήσουμε. Αν φοβόμαστε τον θεό ή τους θεούς που πιστεύουμε τότε ... φοβόμαστε και τον ιερέα που έχει την αντιπροσωπεία του, επί της γής. Φοβόμαστε αυτόν που μας κυβερνά (άσχετο αν τον ψηφίσαμε εμείς-δεν μας κόβει ίσαμε 'κει!). Φοβόμαστε τον πατέρα (αρχηγό της οικογένειας-λες και έχει το αλάθητο). Φοβόμαστε τον εργοδότη μας (λες και τι θα γίνει αν τον δείρουμε).

 

Με λίγα λόγια μεγαλώνουμε, ενηλικιωνόμαστε στα χαρτιά, αποκτούμε ευθύνες, όμως πρέπει πάντα κάποιος να είναι ο κηδεμόνας μας. Να μας χειραγωγεί, κατά τις επιθυμίες των "μεγάλων". Νιώθουμε οι ίδιοι παιδιά ενός πατέρα που δεν τον είδαμε ποτέ, αλλά είναι πάντα εκεί, απίκο να μας κάνει ντα στην πρώτη σκανταλιά μας. Κάνουμε τις σκανταλιές μας, δεν τρώμε καμία ουράνια τιμωρία, και πριν αρχίσουμε ν' αναρωτιώμαστε γιατί δεν ήρθε να μας τις βρέξει, έρχεται ο Γενικός Αντιπρόσωπός του επί της Γής και μας λέει πώς είναι καλός, μας αγαπάει και μας δίνει άλλη μία ευκαιρία. Και εμείς το χάφτουμε!

 

Κάπως έτσι λειτουργεί το πράμα! Και οι μεγάλοι χαμένοι είμαστε εμείς! Οχι γιατί δίνουμε τον όβολό μας στην εκκλησία (από 1 ευρώ έως 1 πολυκατοικία), αλλά γιατί γερνάμε, και δεν παίρνουμε χαμπάρι πως θα έπρεπε να είμασταν πιο δίκαιοι με τους άλλους, πιο άξιοι να λεγόμαστε άνθρωποι, πιο ώριμοι σαν χαρακτήρες. Δεν ενηλικιωνόμαστε με λίγα λόγια!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το θεωρώ δεδομένο ότι ο/η/οι Θεός/α/οι, όπως τον/ην/ους γνωρίζουμε μέσα από τα ιερατεία ΚΑΘΕ θρησκείας, παλαιότερης ή νεότερης, είναι ανθρώπινη «εφεύρεση». Μου φαίνονται απίστευτα αφελής όλες οι ιδιότητες και χαρακτηριστικά και νοημοσύνη κ.λ.π. που του/ης/ους έχουν αποδοθεί.

«Προκύπτoουν από την προσπάθεια επεξήγησης του ανεξήγητου» θα μου πεις...

Δεκτό! Ας προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε τα ανεξήγητα και να καταλάβουμε τα ακατανόητα. Είναι στην φύση μας άλλωστε να αναζητούμε απαντήσεις.

...Αλλά όχι κι έτσι ρε παιδιά! Κόψτε κάτι! Ανθρώπινη νοημοσύνη στο Θείο?? Ε, μη τρελαθούμε! :wacko:

 

 

ΑΝ και νιώθω ριγμένος που δεν ενημερώνεται στο φόρουμ για κάθε νέο άρθρο που ανεβαίνει να ξέρουμε κι εμείς τι γίνεται.

Ουπς... sorry... :019blush:

Ενημέρωσα για την προηγούμενη νέα προσθήκη (για τα Γνωστικά Ευαγγέλια), μα ξέχασα να ενημερώσω για την πιο πρόσφατη... (είμαι χρυσόψαρο, τά ?χουμε πει αυτά! ^_^ )

 

 

Φοβόμαστε τον εργοδότη μας (λες και τι θα γίνει αν τον δείρουμε).

Μη μου βάζεις ιδέες... :headb:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το θεωρώ δεδομένο ότι ο/η/οι Θεός/α/οι, όπως τον/ην/ους γνωρίζουμε μέσα από τα ιερατεία ΚΑΘΕ θρησκείας, παλαιότερης ή νεότερης, είναι ανθρώπινη «εφεύρεση».

... «Προκύπτoουν από την προσπάθεια επεξήγησης του ανεξήγητου» θα μου πεις...

Είναι στην φύση μας άλλωστε να αναζητούμε απαντήσεις.

 

Συμφωνώ μαζί σου Νεφέλη

 

άλλωστε καί παλαιότερα, υπέδειξα όσο πιό διακριτικά μπορούσα, σέ σχετικό άρθρο:

 

http://artofwise.gr/forum/index.php?showto...findpost&p=3888,

 

τήν ανάγκη επιστημονικής διερέυνησης τών καταβολών τών διάφορων θρησκευτικών πρότυπων, αφού συνδέονται απ΄ευθείας μέ τήν έννοια "Θείο".

 

...δέχομαι τήν ανάγκη δημιουργίας ενεργομορφών, εφ΄όσον υποσυνείδητα είναι απαραίτητες γιά τό έργο μας. Ενεργομορφές ευρείας αποδοχής - συλλογικό αρχέτυπο - είναι ισχυρότατες πηγές δύναμης καί έμπνευσης αλλά άς μήν ξεχνάμε κι ότι είπε ο Καζαντζάκης...

 

ΥΓ: ...αυτό φιλενάδα, αφήνω νά τό συμπληρώσεις εσύ.

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλη εφευρεση....

για την αντιμετώπιση της εξεγερσης... :whistling:

7826[/snapback]

 

Eύγε! Είσαι εντός πνεύματος! :clapping:

 

 

Νεφελάκι όρμα! Μαζί σου και 'γω!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλη εφευρεση....

για την αντιμετώπιση της εξεγερσης... :whistling:

7826[/snapback]

 

Eύγε! Είσαι εντός πνεύματος! :clapping:

 

7915[/snapback]

 

:019blush: Σ' έυχαριστώ. Δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά κάνει και

ομοιοκαταληξία :gleam:

Link to comment
Share on other sites

...δέχομαι τήν ανάγκη δημιουργίας ενεργομορφών, εφ΄όσον υποσυνείδητα είναι απαραίτητες γιά τό έργο μας. Ενεργομορφές ευρείας αποδοχής - συλλογικό αρχέτυπο - είναι ισχυρότατες πηγές δύναμης καί έμπνευσης αλλά άς μήν ξεχνάμε κι ότι είπε ο Καζαντζάκης...

 

..."Είδαμε τον ανώτατο κύκλο των στροβιλιζόμενων δυνάμεων. Τον κύκλο αυτόν τον ονοματίσαμε Θεό. Μπορούσαμε να του δώσουμε ό,τι άλλο όνομα θέλαμε: Άβυσσο, Μυστήριο, Απόλυτο Σκοτάδι, Απόλυτο Φως, Ύλη, Πνέμα, Τελευταία Ελπίδα, Τελευταία Απελπισία, Σιωπή.

 

Μα τον ονοματίσαμε Θεό, γιατι τ' όνομα τούτο μονάχα ταράζει βαθιά, από προαιώνιες αφορμές, τα σωθικά μας. Κι η ταραχή τούτη είναι απαραίτητη για ν' αγγίξουμε σώμα με σώμα, πέρα από τη λογική, τη φοβερην ουσία"...

 

 

..."Γιατί ο Θεός μας δεν είναι ένας αφηρημένος στοχασμός, μια λογική ανάγκη, ένα αρμονικό αψηλό οικοδόμημα από συλλογισμούς και φαντασίες"

 

..."Είναι άντρας και γυναίκα, θνητός κι αθάνατος, κοπριά και πνέμα. Γεννάει, γονιμοποιεί και σκοτώνει, έρωτας μαζί και θάνατος, και πάλι ξαναγεννάει και σκοτώνει' απλόχωρα χορεύοντας πέρα από τα σύνορα της λογικής, που αυτή δεν μπορεί να χωρέσει αντινομίες."

 

Ο Θεός μου δεν είναι παντοδύναμος. Αγωνίζεται, κιντυνεύει κάθε στιγμή, τρέμει, παραπατάει σε κάθε ζωντανό, φωνάζει. Ακατάπαυτα νικιέται και πάλι ανασηκώνεται, γιομάτος αίμα και χώματα, και ξαναρχίζει τον αγώνα.

 

Είναι όλος πληγές, τα μάτια του είναι γιομάτα φόβο και πείσμα, τα σαγόνια και τα μελίγγια του είναι συντριμμένα. Μα δεν παραδίνεται, ανεβαίνει' με τα πόδια, με τα χέρια, δαγκάνοντας τα χείλια, ανεβαίνει ανένδοτος.

 

Ο Θεός μου δεν είναι πανάγαθος. Είναι γιομάτος σκληρότητα, άγρια δικαιοσύνη, και ξεδιαλέγει, ανήλεα, τον καλύτερο. Δε σπλαχνίζεται, δε νοιάζεται για ανθρώπους και ζώα, μήτε γι' αρετές κι Ιδέες. Όλα ετούτα τ' αγαπάει μια στιγμή, τα συντρίβει αιώνια και διαβαίνει.

 

Είναι μια δύναμη που χωράει τα πάντα, που γεννάει τα πάντα. Τα γεννάει, τ' αγαπάει, και τ' αφανίζει. Κι αν πούμε: ο Θεός είναι ένας άνεμος ερωτικός που συντρίβει τα κορμιά για να περάσει, κι αναθυμηθούμε πώς πάντα μέσα στο αίμα και στα δάκρυα, ανήλεα εξαφανίζοντας τ' άτομα, δουλεύει ο έρωτας, τότε λίγο πιότερο προσεγγίζουμε το φοβερό του το πρόσωπο.

 

Ο Θεός μου δεν είναι πάνσοφος. Το μυαλό του είναι ένα κουβάρι από φως και σκοτάδι και πολεμάει να το ξετυλίξει μέσα στο λαβύρινθο της σάρκας.

 

Παραπατάει, ψαχουλεύει. Αγγίζει δεξιά, γυρίζει πίσω' στρέφεται ζερβά, οσμίζεται. Αγωνιά πάνω στο χάος. Σουρτά, μοχτώντας, ψάχνοντας ακαταμέτρητους αιώνες, νιώθει αργά να φωτίζουνται οι λασπεροί γύροι του μυαλού του.

 

Μπροστά από το βαρύ κατασκότεινο κεφάλι του, με ανείπωτον αγώνα αρχίζει και δημιουργάει μάτια για να δει, αυτιά για ν' ακούσει.

 

Ο Θεός μου μάχεται χωρίς καμιά βεβαιότητα. Θα νικήσει; Θα νικηθεί; Τίποτα δεν είναι βέβαιο στο Σύμπαντο, ρίχνεται στο αβέβαιο, παίζει, κάθε στιγμή, τη μοίρα του όλη.

 

Πιάνεται από τα ζεστά κορμιά, άλλο μετερίζι δεν έχει. Φωνάζει βοήθεια' κηρύχνει σε όλο το Σύμπαντο επιστράτεψη.

 

 

Δε ξέρω αν εννοείς αυτό (αν και δε περίμενες συμπλήρωση από εμένα) αλλά μιας και ανέφερες τον Καζαντζάκη είπα να γράψω μερικά αποσπάσματα περί Θεού από την Ασκητική...

Link to comment
Share on other sites

Σέ ευχαριστώ πολύ sabrina1984,

 

...γιά τήν εξαιρετική αναφορά πού μάς παρουσίασες.

 

:rose:

 

ΥΓ: ...άν τό απρόοπτο είναι ευεργετικό, είναι καί καλοδεχούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Κρίνω σκόπιμο να αναφέρω (για 2η φορά, η πρώτη ήταν σε άλλο topic) την πολύ σωστή φράση του Βολταίρου "Αν δεν είχαμε Θεό, θα βρισκόμασταν στην ανάγκη να βρούμε (επινοήσουμε) έναν...", ο άνθρωπος έχει ανάγκη να πιστεύει, όχι μόνο γιατί δεν εξηγούνται αλλιώς ορισμένα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

<<ΠΙΣΤΕΥΩ Σ' ΕΝΑ ΘΕΟ, ΑΚΡΙΤΑ, ΔΙΓΕΝΗ, ΣΤΡΑΤΕΥΟΜΕΝΟ, ΠΑΣΧΟΝΤΑ, ΜΕΓΑΛΟΔΥΝΑΜΟ, ΟΧΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟ, ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΣΤ' ΑΚΡΟΤΑΤΑ ΣΥΝΟΡΑ, ΣΤΡΑΤΗΓΟ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΩΤΕΙΝΕΣ ΔΥΝΑΜΕΣ, ΤΙΣ ΟΡΑΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΟΡΑΤΕΣ.>>
Link to comment
Share on other sites

<<ΠΙΣΤΕΥΩ Σ' ΕΝΑ ΘΕΟ, ΑΚΡΙΤΑ, ΔΙΓΕΝΗ, ΣΤΡΑΤΕΥΟΜΕΝΟ, ΠΑΣΧΟΝΤΑ, ΜΕΓΑΛΟΔΥΝΑΜΟ, ΟΧΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟ, ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΣΤ' ΑΚΡΟΤΑΤΑ ΣΥΝΟΡΑ, ΣΤΡΑΤΗΓΟ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΩΤΕΙΝΕΣ ΔΥΝΑΜΕΣ, ΤΙΣ ΟΡΑΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΟΡΑΤΕΣ.>>

8040[/snapback]

 

Πρώτον, με αφορμή το παραπάνω, ο Σταύρος Λογαρίδης το 1973 έβγαλε ένα δίσκο με την ονομασία ΑΚΡΙΤΑΣ (και το γκρουπ και ο δίσκος) ο οποίος είναι, κατά τη γνώμη μου, ο καλύτερος ψυχεδελο-προγκρεσιβ ροκ δίσκος από ελληνικό γκρουπ (με ολίγα στοιχεία από τζαζ και έθνικ).

 

Δεύτερον :offtopic: Το θέμα είναι για τη χρήση, όχι για τη φύση του θεού (ούτε για προτάσεις δίσκων

 

Τρίτον, επειδή είμαι γνωστός αντι-καζαντζακικός. Εντάξει, πολύ ωραίο στα λόγια το παραπάνω απόσπασμα του Καζαντζάκη.... Σημαίνει όμως τίποτα; Ή μήπως λέει κάτι πολύ απλό, έως απλοϊκό, με πολύ ταρατατζούμ τρόπο; :whistling: (Ναι, είμαι εμπαθής με τον Καζ.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Νομίζω ότι αυτό περί της εξέγερσης μαζί με αυτό του Βολταίρου με αντιπροσωπεύουν πλήρως! :witch:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

<<ΠΙΣΤΕΥΩ Σ' ΕΝΑ ΘΕΟ, ΑΚΡΙΤΑ, ΔΙΓΕΝΗ, ΣΤΡΑΤΕΥΟΜΕΝΟ, ΠΑΣΧΟΝΤΑ, ΜΕΓΑΛΟΔΥΝΑΜΟ, ΟΧΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟ, ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΣΤ' ΑΚΡΟΤΑΤΑ ΣΥΝΟΡΑ, ΣΤΡΑΤΗΓΟ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΩΤΕΙΝΕΣ ΔΥΝΑΜΕΣ, ΤΙΣ ΟΡΑΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΟΡΑΤΕΣ.>>

Τρίτον, επειδή είμαι γνωστός αντι-καζαντζακικός. Εντάξει, πολύ ωραίο στα λόγια το παραπάνω απόσπασμα του Καζαντζάκη.... Σημαίνει όμως τίποτα; Ή μήπως λέει κάτι πολύ απλό, έως απλοϊκό, με πολύ ταρατατζούμ τρόπο; :whistling: (Ναι, είμαι εμπαθής με τον Καζ.)

Ίσως ο τρόπος να είναι πράγματι ολίγον «ταρατατζούμ», αλλά πιστεύω ότι εάν τα έλεγε πιο απλά, κανείς δεν θα έδινε σημασία...

Ξέρεις, ένα από τα παράδοξα του ανθρώπου, είναι ότι δίνει μεγαλύτερη σημασία στα περίπλοκα, παρά στα απλά -πιστεύοντας ότι τα απλά, είναι και ανάξια λόγου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...