Jump to content

Φιλοσοφία είναι...


Recommended Posts

Ο Πλάτωνας είχε πει:

«Φιλοσοφία είναι πάντα η όρεξη για γνώση των ανθρώπων. Είναι η συνήθεια να θεωρούμε ποια είναι πραγματικά η αλήθεια. Είναι η φροντίδα της ψυχής με σωστή σκέψη»

 

...Για εσάς, τι είναι Φιλοσοφία;

Link to comment
Share on other sites

Η φιλο-σοφία δέν είναι σύστημα, θρησκεία ή δόγμα.

 

Η φιλο-σοφία είναι ένας τρόπος ζωής πού τελικά μπορεί νά αναχθεί σέ Τέχνη...!

 

Δέν απαιτεί ξέκομμα από τήν κοινωνική καθημερινότητα. Τό αντίθετο μάλλον!

 

Απαιτεί ηρεμία καί παρατηρητικότητα για τήν δημιουργία υποθέσεων. Απαιτεί σύνεση καί ευρύτητα νού γιά τήν διερεύνηση τής αλήθειάς τους.

 

Εφαλτήριο γιά μία νέα υπόθεση ή μία νέα αλήθεια, συνήθως είναι μία στιγμή Σιωπής.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχε πει και ο Κλεόβουλος "Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας".

Άρα, συνεχίζοντας, αν είμαστε φίλοι της γνώσης έναντι της άγνοιας, τότε έχουμε μια φιλοσοφία. Αυτή η φιλοσοφία όμως πηγάζει από την έμφυτη στον άνθρωπο περιέργεια, που αυτή με τη σειρά της παράγει ένα σωρό ερωτήματα (ποιοί είμαστε, από πού ήρθαμε, που πάμε, ποιός είναι ο στόχος μας κτλ) τα οποία παρακινούν τον άνθρωπο να... φιλοσοφεί!

Έτσι λοιπόν, ως φιλοσοφία θα μπορούσα να περιγράψω την ανάγκη του ανθρώπου να υπάρχει (κατά προτίμηση για κάποιον λόγο), μέσα από την περιέργεια και την αστείρευτη δίψα για γνώση...

Link to comment
Share on other sites

Με τη φιλοσοφία προσπαθούμε να απαντήσουμε σε θεμελιώδη ερωτήματα χρησιμοποιώντας τη λογική μας και να προσδιορίσουμε τη θέση μας απέναντι στο κάθετι.

Link to comment
Share on other sites

Ετυμολογικά, η φιλοσοφία δηλώνει την αγάπη για τη σοφία. Το τι δηλώνει η σοφία, αναλύθηκε σε άλλο thread. Αν όμως η Νεφέλη εννοεί πώς χρησιμοποιεί ο καθένας αυτή την λέξη, έχω έναν λίγο ανορθόδοξο κανόνα στη ζωή μου επί τούτου:

 

1) Όσο κουλή κι αν μου φαίνεται μια υπόθεση, δεν την απορρίπτω σε καμία περίπτωση μέχρι να αποδείξω ότι είναι λανθασμένη.

 

2) Πάντα είμαι έτοιμος να ακούσω μία νέα άποψη, προσπαθώντας να μην έχω την παραμικρή προκατάληψη. Ακόμα και αν ο συνομιλητής μου λέει κάτι που έρχεται σε αντιδιαμετρική αντιπαράθεση με τα πιστεύω μου, θα τον ακούσω μέχρι το τέλος, και θα διαφωνήσω μόνο με επιχειρήματα.

 

3) ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μπορεί να διαβαστεί ή να παρακολουθηθεί, είναι έστω στο ελάχιστο χρήσιμο για κάποιον τομέα της γνώσης.

 

Αυτούς τους κανόνες χρησιμοποιώ εγώ σαν άνθρωπος, αν θέλω να λέω ότι φιλοσοφώ. Αλλά πάλι στα δύσκολα μας έριξες, ρε Νεφέλη! :rolleyes:

ΥΓ: Συμφωνώ και με τη διατύπωση του Johnny boy.

Link to comment
Share on other sites

Με τη φιλοσοφία προσπαθούμε να απαντήσουμε σε θεμελιώδη ερωτήματα χρησιμοποιώντας τη λογική μας και να προσδιορίσουμε τη θέση μας απέναντι στο κάθετι.

12237[/snapback]

 

 

...και ορισμένοι με έννοιες μη κατανοητές για έναν άνθρωπο με μέσο IQ... (πχ Νίτσε... έπεσε ένα βιβλίο στο χέρι μου και σε κατάλαβα τίποτα... :sleep: )

Link to comment
Share on other sites

Αλλά πάλι στα δύσκολα μας έριξες, ρε Νεφέλη!  :rolleyes:

Πάντως δεν σας βλέπω να δυσκολεύεστε ιδιαίτερα! :cheerful:

Μέχρι στιγμής έχουν ακουστεί πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις και είμαι σίγουρη ότι θα ακουστούν κι άλλες!

 

 

...και ορισμένοι με έννοιες μη κατανοητές για έναν άνθρωπο με μέσο IQ...

Δε νομίζω ότι η φιλοσοφία έχει να κάνει με το IQ ενός ανθρώπου.

Το ότι μερικοί άνθρωποι διατυπώνουν με δυσνόητο τρόπο την φιλοσοφία τους, δεν σημαίνει ότι εάν την ξανα-διατυπώσουν με πιο απλά λόγια, δεν θα την καταλάβει ο καθένας.

Μ' άλλα λόγια, εάν είχες την δυνατότητα να συναντήσεις τον Νίτσε και να του πεις "πες τα μου με πιο απλά λόγια" και σου τα έλεγε... Μια χαρά θα τα καταλάβαινες κι εσύ κι όλοι!

...ή τέλος πάντων έτσι πιστεύω εγώ ^_^

Link to comment
Share on other sites

τι είναι Φιλοσοφία;

 

Το σύνολο των θεωριών ενός ανθρώπου που εξηγούν στον ίδιο τα πάντα: τις ανησυχίες του με οποιοδήποτε θέμα. Αυτό που λέμε φιλοσοφία ζωής!

 

Πάντως υπάρχει και η φράση "το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" που στην συγκεκριμένη φράση το εκλαμβάνω κάπως διαφορετικά. Δλδ, ότι το να φιλοσοφείς σημαίνει το να κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη (μαζί και τη ζωή των άλλων). Γενικά, να φαίρεσαι έξυπνα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...