Jump to content

Ανεξιθρησκεία


white_unicorn
 Share

Recommended Posts

καλά το αλλό που είδα και εφριξά ήταν προχτές

ξέρω πως δεν είμαστε σε χώρα που δεχεται πράγματα ευκολά (τουλάχιστον η εκκλησία)

αλλά όταν πήγα να κάνω τα χαρτιά για αδεια διδασκαλίας Αγγλικών μαζί με τα υπόλοιπα ήθελαν και μια υπευθηνή δήλωση με τα γνωστά (όχι φυγόδικος κλπ) εκεί που έπαθα πλάκα ήταν όταν μαζί με αυτά έγραφε "στην υπευθηνή δήλωση πρέπει να δηλώνεται η εελληνική ιθαγένεια (ας το καταπιώ) και το θρύσκευμα και αναρωτιέμαι αν δεν ήμουν Χριστιανή ορθόδοξη όπως λεεί η ταυτότητα αλλά καθολική ή αν πίστευα στον βούδα τι θα γινόταν? δεν θα έπερνα άδεια διδασκαλείας Αγγλικών? αν ήταν θρυσκευτικά θα το καταλάβαινα αλλά τα αγγλικά τι σχέση έχουν???? :headb: :headb: :rolleyes::rolleyes: :zipped:

Link to comment
Share on other sites

καλά το αλλό που είδα και εφριξά ήταν προχτές

ξέρω πως δεν είμαστε σε χώρα που δεχεται πράγματα ευκολά (τουλάχιστον η εκκλησία)

αλλά όταν πήγα να κάνω τα χαρτιά για αδεια διδασκαλίας Αγγλικών μαζί με τα υπόλοιπα ήθελαν και μια υπευθηνή δήλωση με τα γνωστά (όχι φυγόδικος κλπ) εκεί που έπαθα πλάκα ήταν όταν μαζί με αυτά έγραφε "στην υπευθηνή δήλωση πρέπει να δηλώνεται η εελληνική ιθαγένεια (ας το καταπιώ) και το θρύσκευμα και αναρωτιέμαι αν δεν ήμουν Χριστιανή ορθόδοξη όπως λεεί η ταυτότητα αλλά καθολική ή αν πίστευα στον βούδα τι θα γινόταν? δεν θα έπερνα άδεια διδασκαλείας Αγγλικών? αν ήταν θρυσκευτικά θα το καταλάβαινα αλλά τα αγγλικά τι σχέση έχουν????

Θα έπαιρνες την άδεια. Τυπικό απομεινάρι είναι άλλων καιρών.
Link to comment
Share on other sites

white_unicorn, αυτή η αίτηση είναι ουσιαστικά για την επάρκεια, έτσι? Γιατί κι εγώ τρέχω αυτόν τον καιρό για το ίδιο πράγμα (άδεια διδασκαλείας) και μέχρι στιγμής, τα χαρτιά που έχω συμπληρώσει δεν είχαν τέτοιο πράγμα μέσα...

Ενδεικτικά παραθέτω την αίτηση:

ΑΙΤΗΣΗ

 

Επώνυμο

 

  Όνομα

 

  Ονοματεπώνυμο πατέρα

 

  Όνομα μητέρας

 

  Αριθμός Δελτίου Ταυτότητας

 

  Εκδούσα Αρχή

 

  Ημερομηνία Γέννησης

 

  Δ/νση Κατοικίας ( Οδός - Αριθμός )

 

  Ταχ. Κώδικας - Περιοχή

 

  Πόλη - Νομός

 

  Τηλέφωνο              FAX

 

  Θέμα :

  Χορήγηση  επάρκειας προσόντων διδασκαλίας ξένης γλώσσας.

 

  ΤΟΠΟΣ - ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

 

  ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΣΕΛΙΔΑ

 

ΠΡΟΣ

  (1) ................................................................

....................................................................

....................................................................

............. ......................................................

....................................................................

 

Παρακαλώ να μου χορηγήσετε επάρκεια προσόντων της.................................... γλώσσας.

Συνοδευτικά υποβάλλω τα απαιτούμενα δικαιολογητικά:

 

1.

2.

3.

4.

5.

 

                                ......... Αιτ........... 

Σημειώνω πάλι πως σε κανένα από τα δικαιολογητικά δε χρειάστηκε το θρήσκευμα...

Link to comment
Share on other sites

Πριν από περίπου 10-12 χρόνια, η μητέρα μου θέλησε να περάσει ως συνέταιρο έναν συνάδελφό της, στην εταιρία της.

Η διαδικασία είχε «φρακάρει» για πολλούς μήνες, επειδή η σύζυγος του συναδέλφου (ούτε καν ο ίδιος! :blink: ) δεν ήταν Χριστιανή, αλλά Βουδίστρια!

 

Το θέμα είναι μάλλον το «σε ποιόν θα πέσεις» όταν κάνεις τα χαρτιά σου. :headb:

Link to comment
Share on other sites

white_unicorn, αυτή η αίτηση είναι ουσιαστικά για την επάρκεια, έτσι? Γιατί κι εγώ τρέχω αυτόν τον καιρό για το ίδιο πράγμα (άδεια διδασκαλείας) και μέχρι στιγμής, τα χαρτιά που έχω συμπληρώσει δεν είχαν τέτοιο πράγμα μέσα...

Ενδεικτικά παραθέτω την αίτηση:

ΑΙΤΗΣΗ

Σημειώνω πάλι πως σε κανένα από τα δικαιολογητικά δε χρειάστηκε το θρήσκευμα...

όχι είναι για την άδεια διδασκαλίας......μόλις πάρεις την επάρκεια θα το δείς (εκτός και αν στην Κέρκυρα έχουν μείνει τόσο πίσω.....πες μου μόλις πας για την άδεια για να ξέρω....

 

σωστά nefelie απλά μου ήρθε κάπως.......

 

outis δεν είμαι σίγουρη αν και θα ήθελα να δοκιμάσω.....έτσι για να πιστώ.....

Link to comment
Share on other sites

outis δεν είμαι σίγουρη αν και θα ήθελα να δοκιμάσω.....έτσι για να πιστώ.....
Όταν την πήρα εγώ την άδεια αυτή - πάνε περισσότερα από 10 χρόνια - δεν θυμάμαι τέτοια απαίτηση. Ίσως βέβαια να μην έδωσα σημασία. Αν όμως δεν πρόκειται για επάρκεια αλλά για άδεια διδασκαλίας νομαρχιακή τότε ίσως πράγματι να είναι πίσω η Κέρκυρα. Η δική μου εμπειρία είναι από τη Θεσ/νίκη.
Link to comment
Share on other sites

όχι είναι για την άδεια διδασκαλίας......μόλις πάρεις την επάρκεια θα το δείς (εκτός και αν στην Κέρκυρα έχουν μείνει τόσο πίσω.....πες μου μόλις πας για την άδεια για να ξέρω....

 

13507[/snapback]

Εντάξει, θα σου πω, αν και είμαι λίγο πίσω ακόμη στη διαδικασία (αύριο πρέπει να πάω στο μεταφραστικό να πάρω τη μετάφραση του πτυχίου) και δεν έχω καταλήξει αν γουστάρω να δώσω μετά στο υπουργείο Παιδείας 50ευρώ!

Αν πάντως δε μου ζητήσουν θρήσκευμα στην άδεια διδασκαλείας, καλά θα κάνεις να πας εκεί που σε έβαλαν να το γράψεις και να τους υποχρεώσεις να στο σβήσουν!!! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

μια επεξήγηση που ίσως ξέχασα (δεν ξέρω αν έχει σχέση) την άδεια την παίρνω με proficiency cambridge αλλά αν δεν ισχύει σε εσένα θα το ρωτήσω....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ο νόμος του Συντάγματος που μιλά για τους σκοπούς της Παιδείας λέει πως καλλιεργείται θρησκευτική συνείδηση στους μαθητές. Πώς όμως;! Με το βιβλίο των θρησκευτικών που στα 11 από τα 12 χρόνια μιλούν για το χριστιανισμό, το οποίο αντιτίθεται με άλλο νόμο του Συντάγματος που μιλά για ανεξιθρησκεία και απαγόρευση του προσυλητισμού! Πώς δε θεωρείται προσυλητισμός η καθημερινή "διδασκαλία" του χριστιανισμού από την παιδική ηλικία όπου το άτομο δεν έχει αναπτύξη κριτική σκέψη και, μάλιστα, από το θεσμό της Παιδείας;

 

 

*Πρακαλώ! Πείτε κάτι.. :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος του Συντάγματος που μιλά για τους σκοπούς της Παιδείας λέει πως καλλιεργείται θρησκευτική συνείδηση στους μαθητές. Πώς όμως;! Με το βιβλίο των θρησκευτικών που στα 11 από τα 12 χρόνια μιλούν για το χριστιανισμό, το οποίο αντιτίθεται με άλλο νόμο του Συντάγματος που μιλά για ανεξιθρησκεία και απαγόρευση του προσυλητισμού! Πώς δε θεωρείται προσυλητισμός η καθημερινή "διδασκαλία" του χριστιανισμού από την παιδική ηλικία όπου το άτομο δεν έχει αναπτύξη κριτική σκέψη και, μάλιστα, από το θεσμό της Παιδείας;

*Πρακαλώ! Πείτε κάτι.. :015annoyed:

Η νομότυπη "δικαιολογία" είναι ότι δεν πρόκειται για προσυλητισμό, αφού προσυλητισμός είναι η "κατήχηση" με σκοπό της αλλάγής (μεταστροφής) από μια θρησκεία σε μια άλλη. Αν λοιπόν κάποιος είναι καταγραμμένος ως Χ.Ο. (αν έχει βαφτιστεί δηλ.) δεν υπάρχει ζήτημα αλλαγής θρησκείας, άρα δεν υπάρχει και προσυλητισμός.

Αυτό είναι σωστό, κατ' αρχήν, όχι μόνο νομικά αλλά και κυριολεκτικά: Με το σκεπτικό ότι κάθε θρησκεία έχει τρόπους διδασκαλίας των αρχών της σε νεαρά μέλη (με τη συγκατάθεση ή και παρότρυνση των γονέων) λένε: αυτός είναι ο τρόπος στην Ελλάδα (βάση παλαιών συμφωνιών εκκλησίας-κράτους). (Για την αλλαγή αυτού του καθεστώτος δεν έχει βρεθεί νομική φόρμουλα που δεν θα δημιουργεί προηγούμενα νομικά και δεν θα ανοίγει "ασκούς". Μπορεί από αφέλεια, ή "αφέλεια" ορισμένοι να λένε διάφορα, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα).

Αν κάποιος ανήκει σε άλλη θρησκεία ή δεν είναι βαφτισμένος, τότε έχει δικαίωμα απαλλαγής.

Εκεί που μπερδεύεται το θέμα με τους πολλούς - πλέον - "βαφτισμένους" μεν, αλλά πρακτικά άθρησκους ή που έχουν απορρίψει την εκκλησία. Εκεί υπάρχει ένα πρόβλημα, γιατί δεν υπάρχει σχετικός μηχανισμός (αν και νομίζω ότι με δήλωση των γονέων μπορεί να υπάρχει απαλλαγή, κάπως "άτυπα").

Άλλο πρόβλημα είναι ότι, καλά η απαλλαγή, ας πούμε είναι εύκολη. Υπάρχει και η κοινωνική διάσταση.

Πως να το κάνουμε. Ακόμα όσοι θα ήθελαν να μην υπάρχει το μάθημα των θρησκευτικών είναι πολύ λιγότεροι από το σύνολο και θα μπορούσε να υπάρχει απομόνωνση.

Το πράγμα όμως τελικά είναι βαθύτερο ακόμα. Έχει να κάνει με το πως βλέπουν τα πράγματα οι νεο-Έλληνες: μπορεί να βρίζουν όλη μέρα τους παπάδες, αλλά και τα παιδιά τους στην εκκλησία θα τα παντρέψουν (και δεν θα δεχτούν κουβέντα) και τους ίδιους στην κηδεία τους θέλουν να τους "διαβάσουν" κτλ.

Οπότε δεν βγαίνει ακόμα άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βλέπω και συμφωνώ με αυτά που λες.

Δε χρειάζεται να καταργηθούν τα θρησκευτικά, αλλά να μην είναι "χριστιανικά"! Θα μπορούσαν να δίνουν διαστάσεις σε όλες τις θρησκείες, να γίνονται συζητήσεις που βοηθούν την εξέλιξη του νου, τέτοια. Βέβαια, θα μου πείτε: πού ζεις;; Ναι μεν..

Από την άλλη, ο "χριστιανισμός λέει" ότι κάθε άτομο έχει ανεπτυγμένα όλα τα αισθητήρια οργανά του στα 12 όποτε και πρέπει-μπορεί να επιλέξει, κρίνει. Ομως, μέχρι τα 12 έχει υποβληθεί σε μια άκρατη χριστιανολογία.

 

Και όσο αυτό για τις απαλλαγές, δεν ήξερα ότι κάθε ένας μας παρακολουθείται από καρτέλες στις οποίες αναγράφονται τέτοια στοιχεία! Από αυτήν την άποψη και σε συνδιασμό με τον τρόπο που μεγαλώνουμε, μπορούμε να πούμε ένα "δε γουστάρω ρε φίλε να είμαι γραμμένη-ος σαν άθεα-ος-μουσουλμάνα-ος κ.τ.λ.". Γιατί να σε δείχνουν με το δάχτυλο;! Γιατί να γνωρίζουν από αυτές τις καρτέλες παραπάνω στοιχεία για μένα;!

 

Αλλά το κυρίως θέμα μου είναι τι λέει το Σύνταγμα! Δεν είναι εξαιρετικά αντιφατικές οι έννοιες εθνική και θρησκευτική συνείδηση που αναγράφονται στο άρθρο αυτό της Παιδείας;! Μεγάλες ελλείψεις.. :015annoyed::(

Link to comment
Share on other sites

Μαρτίνα έχεις απόλυτο δίκιο

Να σημειώσω πως το Σύνταγμα μιλάει για ανεξιθρησκεία και πως σε άλλο άρθρο (πάλι του Συντάγματος) λέει πως το επίσημο θρήσκευμα της Ελλάδας είναι το ορθόδοξο.....

κρίντε μόνοι σας

 

ΑΑΑΑΑ επίσης είμαστε η μόνη χώρα που λέει το υπουργείο που ασχολείται με την Παιδεία....

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ καθώς και το μόνο που εμπεριέχει προσυλιτισμό σε όλα τα βιβλία που βγάζει....π.χ. κείμενα, γλώσσα, ιστορία(δε λέει ότι δεν συνδέεται με τη θρησκεία αυτή)...

 

Αυτά που σας λέω δεν είναι από το μυαλό μου.....

Υπάρχει αντίστοιχο μάθημα στη σχολή μου που τους κράζει γι'αυτό και έχω και ένα βιβλίο-έρευνα που αντιπαραθέτει σε αυτό το ζήτημα την Ελλάδα με την Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βλέπω και συμφωνώ με αυτά που λες.

Δε χρειάζεται να καταργηθούν τα θρησκευτικά, αλλά να μην είναι "χριστιανικά"! Θα μπορούσαν να δίνουν διαστάσεις σε όλες τις θρησκείες, να γίνονται συζητήσεις που βοηθούν την εξέλιξη του νου, τέτοια. Βέβαια, θα μου πείτε: πού ζεις;; Ναι μεν.....

Αυτό θέλει ανάλυση της κατάστασης, που είναι και νομική και κοινωνική, κάποια στιγμή θα βρω το χρόνο...

...Από την άλλη, ο "χριστιανισμός λέει" ότι κάθε άτομο έχει ανεπτυγμένα όλα τα αισθητήρια οργανά του στα 12 όποτε και πρέπει-μπορεί να επιλέξει, κρίνει. Ομως, μέχρι τα 12 έχει υποβληθεί σε μια άκρατη χριστιανολογία....

Όχι δεν λεει κανείς τίποτα για τα 12 (έτη, ηλικία, εννοείς). Εκείνο που λένε όλοι σε όλες τις θρησκείες και χώρες είναι ότι οι γονείς έχουν το δικαίωμα να "κατηχήσουν" τα παιδιά τους σε όποιο φιλοσοφικό-θρησκευτικό-κοινωνικό σύστημα θεωρούν εκείνοι ότι είναι το κατάλληλο για τα παιδιά (ή να αναθέσουν την "κατήχηση" σε εκείνους που διαλέγουν. Η δε "συμμετοχή" π.χ. στην Εκκλησία της Ελλάδος, θεωρείται δεδομένη αφού κάποιος που βαφτίζεται "γράφεται" σ' αυτή ως μέλος. Έτσι στην Ελλάδα τα θρησκευτικά παίζουν αυτό το ρόλο, "υλοποιούν" το πιο πάνω.

Αυτό, να σημειωθεί, είναι καλό, το να φροντίζεις δηλαδή τα παιδιά σου να έχουν μια άποψη. Το έχουμε ξανασυζητήσει. Αν αφήσεις τα παιδιά σου "άγραφη" σελίδα για να "διαλέξουν μόνα όταν μεγαλώσουν" είναι βέβαιο ότι πολύ πριν μεγαλώσουν θα πάνε άλλοι, που ίσως δεν θεωρείς κατάλληλους, και θα "γράψουν" στην άγραφη σελίδα τους χωρίς να ζητήσουν την άδειά σου, και χωρίς να έχουν στο νου το συμφέρον τους.

Είναι ορθό λοιπόν το να φροντίζεις ώστε τα παιδιά να μην είναι έρμαια, αλλά να έχουν μια συγκροτημένη άποψη (όποια θέλεις) - εκείνη που διαλέγουν οι γονείς, όπως επιλέγουν και τι θα τα ταΐσουν και πως θα ντυθούν κτλ. έγκαιρα. Έπειτα, όταν μεγαλώσουν, αν αυτό που πρόσφεραν οι γονείς δεν το θεωρούν ότι τους καλύπτει μπορούν πάντα να το αλλάξουν.

...Και όσο αυτό για τις απαλλαγές, δεν ήξερα ότι κάθε ένας μας παρακολουθείται από καρτέλες στις οποίες αναγράφονται τέτοια στοιχεία! Από αυτήν την άποψη και σε συνδιασμό με τον τρόπο που μεγαλώνουμε, μπορούμε να πούμε ένα "δε γουστάρω ρε φίλε να είμαι γραμμένη-ος σαν άθεα-ος-μουσουλμάνα-ος κ.τ.λ.". Γιατί να σε δείχνουν με το δάχτυλο;! Γιατί να γνωρίζουν από αυτές τις καρτέλες παραπάνω στοιχεία για μένα;!

...

Ειδικά για την Ελλάδα δεν τίθεται ζήτημα "καρτέλας" αφού πάνω από το 95% του πληθησισμού έχουν βαφτιστεί. Θεωρείται δεδομένο. Όσοι το αρνούνται θα πρέπει λογικά να πάνε και να πούνε "ξεγράψτε" μας. Αλλά βέβαια ελάχιστους απασχολεί. Πάντα όταν κάνουμε κάτι που μας ξεχωρίζει από τους "πολλούς" ...ξεχωρίζουμε...
Link to comment
Share on other sites

.......Έτσι στην Ελλάδα τα θρησκευτικά παίζουν αυτό το ρόλο, "υλοποιούν" το πιο πάνω.

Αυτό, να σημειωθεί, είναι καλό, το να φροντίζεις δηλαδή τα παιδιά σου να έχουν μια άποψη. Το έχουμε ξανασυζητήσει. Αν αφήσεις τα παιδιά σου "άγραφη" σελίδα για να "διαλέξουν μόνα όταν μεγαλώσουν" είναι βέβαιο ότι πολύ πριν μεγαλώσουν θα πάνε άλλοι, που ίσως δεν θεωρείς κατάλληλους, και θα "γράψουν" στην άγραφη σελίδα τους χωρίς να ζητήσουν την άδειά σου, και χωρίς να έχουν στο νου το συμφέρον τους.

Είναι ορθό λοιπόν το να φροντίζεις ώστε τα παιδιά να μην είναι έρμαια, αλλά να έχουν μια συγκροτημένη άποψη (όποια θέλεις) - εκείνη που διαλέγουν οι γονείς, όπως επιλέγουν και τι θα τα ταΐσουν και πως θα ντυθούν κτλ. έγκαιρα. Έπειτα, όταν μεγαλώσουν, αν αυτό που πρόσφεραν οι γονείς δεν το θεωρούν ότι τους καλύπτει μπορούν πάντα να το αλλάξουν.

 

Ένας άνθρωπος έχει την καλύτερη δυνατή άποψη όταν αφήνεται ελεύθερος να την διαμορφώσει.

Πως? Παρεμβαίνοντας σαφώς όσο το δυνατόν λιγότερο στα δεδομένα πάνω στα οποία θα στηριχτεί η εν λόγω άποψη.

 

Κακώς θεωρούμε το παιδί tabula rasa όπου ο καθένας μπορεί ανενόχλητος να γράφει ό,τι θέλει. Ένα παιδί έχει και μυαλό και κρίση και πρέπει να αφεθεί ελεύθερο να τα εξασκήσει. Και ευτυχώς που συμβαίνει αυτό γιατί τότε τα παιδιά ορισμένων θα ήταν χαμένα από χέρι.

Ναι στον διάλογο όχι στη πλύση εγκεφάλου.

Δεν διδάσκουμε μόνο αλλά και διδασκόμαστε από τα παιδιά. Το γνωρίζουν καλά όσοι τα προσεγγίζουν με παρόμοια διάθεση.

Ένα παιδί που έχει εθιστεί στο να ασκεί την κριτική του σκέψη αβίαστα δεν θα γίνει ποτέ έρμαιο κανενός, άλλωστε αυτό είναι το ζητούμενο.

 

Η ζωή δεν ξεκινά από τα 18 αλλά από την ώρα που αρθρώνεις την πρώτη σου κραυγή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...