Jump to content

Μεγαλες ερωτησεις


Recommended Posts

Γιατι οι "ανθρωποι" δεν θελουν καλοσυνη? Γιατι τους μοιαζει τοσο σιχαμερο και τρομακτικο αυτο το συναισθημα?

Εκει που προσπαθεις να κανεις κατι για καποιον, εκει ειναι που σε εκμεταλλευεται...

Εκει ειναι που θελει να σου ρουφηξει το αιμα...κι εσυ, εσενα δε σε νοιαζει...

Θελεις να το δωσεις, σαν να μη το χρειαζεσαι, σαν να πιστευεις οτι οταν ξεδιψασει θα σου πει εστω ενα ευχαριστω, η ενα νευμα ευγνωμοσυνης...κατι που να δηλωνει αναγνωριση της προσφορας τουλαχιστον...

ΟΜΩΣ τιποτα, τιποτα...

Σου γυρναει τη πλατη και φευγει, παει για αλλα

Οχι δε σε ξεχναει!καλα θα ηταν ετσι, γυρναει παντα!!

ΟΧΙ γιατι σε θυμηθηκε σαν προσωπο, καλα θα ηταν ετσι...Γυρναει για να συνεχισει!

Και εσυ που νομιζες οτι αλλαξε και οτι ολα θα ειναι μια χαρα απο εδω και περα πεφτεις στην παγιδα του...

 

Ομως η καρδια σου ειναι μεγαλη...μεχρι να νεκρωσει καλα εισαι, μετα δεν εισαι εσυ

Κι οταν σε ρωτανε τι εχεις πρεπει να πεις "τιποτα" οσο κι αν ποναει, γιατι και αυτοι που ρωτανε το ιδιο ειναι και κανεις δε θελει να τα ξερει...ειτε γιατι του θυμιζουν τα δικα του ειτε γιατι φοβαται τους καθρεπτες...

 

Ζουμε στο σκοταδι και ειναι ολα τοσο ομορφα...

ΧΑ

Δε παμε καλα μου φαινεται...Αλλα ποτε πηγαιναμε??

Μεγα λαθος ο ανθρωπος, δικιο ειχαν οι θεοι που τιμωρησαν τον Προμηθεα...Τοσο δικιο...Ε Θεοι ηταν, τι αλλο να περιμενεις?

 

Κι εμεις τι κανουμε?

Γελαμε με τα χαλια μας...αν μας καναν να κλαιουμε λιγο ισως να τα αλλαζαμε, αν τα βλεπαμε...αλλα μονο τα ακουμε απο οτι φαινεται...

ΧΑ

Ας γελασω λιγο λοιπον, αν ειναι μια ψυχη να βγει ας βγει...

ΧΑ

Αστα να πανε στον Διαολο...μαντεψε ποιον σερνουν μαζι τους...

:zipped: :zipped: :zipped:

Link to comment
Share on other sites

Ο Νόμος της εκμετάλλευσης.

Μάθε τον.

Play with him. Roll with him.

Dismiss him.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση........

Αυτοι που δειχνουν καλοσυνη στους αλλους το κανουν ανιδιοτελως ή καπου βαθια μεσα τους, περιμενουν σαν ανταλαγμα αυτο το ευχαριστω. Καλοσυνη ειναι να δειχνεις συμπονια, να βοηθας τους αλλους αλλα να μην περιμενεις τιποτα απο τους αλλους, αλλα ουτε και να μπεις στο τριπακι βοηθαω γιατι ειμαι ανωτερος.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση........

Αυτοι που δειχνουν καλοσυνη στους αλλους το κανουν ανιδιοτελως ή καπου βαθια μεσα τους, περιμενουν σαν ανταλαγμα αυτο το ευχαριστω. Καλοσυνη ειναι να δειχνεις συμπονια, να βοηθας τους αλλους αλλα να μην περιμενεις τιποτα απο τους αλλους, αλλα ουτε και να μπεις στο τριπακι βοηθαω γιατι ειμαι ανωτερος.

17335[/snapback]

Το θεμα ειναι ποσοι ανθρωποι, και κατα ποσο το κανουν αυτο... ολοι σε καποιο θεμα περιμενουμε ανταλλαγμα, ετσι ειναι η φυση μας

Link to comment
Share on other sites

...τι ψυχη εχει ενα ευχαριστω??

Και αν και μερικες φορες ειμαι στο λεγομενο τρυπακι ανωτεροτητας η περιπτωση που περιγραφω δεν εχει καμια σχεση με αυτο...

 

Ναι Καρκινος ειμαι!! :clapping::clapping:

 

και απλα τωρα πια κανεις οτι πεφτεις στη παγιδα...

 

Γιατι η καρδια σου ειναι μεγαλη...

Link to comment
Share on other sites

Ενα ευχαριστω δεν εχει καμια ψυχη και ειδικα στην περιπτωση που ο αλλος το πει χωρις να το εννοει απλα γιατι πρεπει να το πει. Προσωπικα, επειδη και εγω καρκινακι και δινω ευκολα πολλα πραγματα στους αλλους, εχω μαθει να μην περιμενω ανταλλαγματα. Απλουστατα οσοι εκτιμουν αυτα που τους προσφερω συνεχιζω να ειμαι εκει. Τωρα για αυτους που δεν εκτιμουν και καταχραζονται της "καλοσυνης" μου απλα αδιαφορο, δεν αξιζου τετοιοι ανθρωποι στην ζωη μου. Ισως ακουγετε λιγο σκληρο απλα εγω αυτο κανω....

Link to comment
Share on other sites

και νομίζω οτί είναι πιο σωστό....... κάτι τέτοιο κάνω και γω.....βοηθάω αλλά δεν περιμένω αναγνώριση....και αν δεν αξίζει κάποιος απλά σταματάω να ασχολούμαι....

Link to comment
Share on other sites

...Ισως ακουγετε λιγο σκληρο απλα εγω αυτο κανω....

δεν θα ελεγα οτι ειναι σκληρο... κι εγω καπως ετσι ειμαι.

Αν σε εκμεταλλευετε ο αλλος τοτε καλα κανεις και αδιαφορεις. Για ποιο λογο να ασχοληθεις; για να πληγωθεις περισσοτερο;

Link to comment
Share on other sites

...τι ψυχη εχει ενα ευχαριστω??

Και αν και μερικες φορες ειμαι στο λεγομενο τρυπακι ανωτεροτητας η περιπτωση που περιγραφω δεν εχει καμια σχεση με αυτο...

Και τι ψυχή έχει και μία συγνώμη...;

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως μια γυναίκα φταίει για όλαυτα φίλε SuCoRE ? Ε?

λοιπόν αν ήταν κάποιος άλλος 8α απαντούσα με την εξής άλυτη ερώτηση γιατί έχουν τρύπα τα ντόνατς κατα πολλούς λουκουμάδες? στην περιπτωσή σου λέω αυτό:

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ... ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΑΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΗ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗ ΓΗ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΚΟΣΜΟ

ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΙΣ γΝΩΣΗΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΗΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΕΡΓΑΤΕΣ!!!!

 

Μιχαηλ

 

για όποιον πεταχτει και πει πως το ήμαστε είναι λάθος ορθογραφικα κούνια που τον κούναγε. (αυτό για τους αδής και ημιμαθείς)

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση........

Αυτοι που δειχνουν καλοσυνη στους αλλους το κανουν ανιδιοτελως ή καπου βαθια μεσα τους, περιμενουν σαν ανταλαγμα αυτο το ευχαριστω. Καλοσυνη ειναι να δειχνεις συμπονια, να βοηθας τους αλλους αλλα να μην περιμενεις τιποτα απο τους αλλους, αλλα ουτε και να μπεις στο τριπακι βοηθαω γιατι ειμαι ανωτερος.

 

Για βοηθηστε με ρε παιδια..

πως γινεται να βοηθας συνεχεια τους αλλους χωρις να αποσκοπεις καπου (ανιδιοτελως δλδ), χωρις να περιμενεις ανταλλαγμα αλλα μονο και μονο επειδη νομιζεις οτι εισαι ανωτερος?

 

αν οντως σε χαρακτηριζουν τα 2 πρωτα, τοτε δεν γινεται να νομιζεις οτι εισαι ανωτερος...

αλλα κι αν παλι το νομιζεις τοτε δεν φαινεται και πολυ κακο..

Link to comment
Share on other sites

... από τήν ώρα πού λειτουργούμε σ΄αυτόν τόν κόσμο, είναι φυσικό νά είμαστε εκτεθειμένοι/ες ...

 

Άν φοβόμαστε μήν πληγωθούμε υπάρχει καί η λύση νά καθόμαστε μόνοι στ΄αυγά μας.

Θά περατώσουμε βέβαια αλώβητοι τόν βίο αλλά δέν θά καταλάβουμε καί γιατί τόν ζήσαμε!!!

 

Θέμα επιλλογών όλα.

Link to comment
Share on other sites

... από τήν ώρα πού λειτουργούμε σ΄αυτόν τόν κόσμο, είναι φυσικό νά είμαστε εκτεθειμένοι/ες ...

 

Άν φοβόμαστε μήν πληγωθούμε υπάρχει καί η λύση νά καθόμαστε μόνοι στ΄αυγά μας.

Θά περατώσουμε βέβαια αλώβητοι τόν βίο αλλά δέν θά καταλάβουμε καί γιατί τόν ζήσαμε!!!

 

Θέμα επιλλογών όλα.

Συμφωνώ (και για να μην πάει τζάμπα σχεδόν το ποστ...... όλοι φοβόμαστε...το να νικήσεις όμως τους φόβους σου σε ελευθερώνει.....

 

και στο κάτω κάτω αν δεν αντέχεις κάτι είναι απλά...μην ξαναγυρνάς......

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθηστε με ρε παιδια..

πως γινεται να βοηθας συνεχεια τους αλλους χωρις να αποσκοπεις καπου (ανιδιοτελως δλδ), χωρις να περιμενεις ανταλλαγμα αλλα μονο και μονο επειδη νομιζεις οτι εισαι ανωτερος?

 

αν οντως σε χαρακτηριζουν τα 2 πρωτα, τοτε δεν γινεται να νομιζεις οτι εισαι ανωτερος...

αλλα κι αν παλι το νομιζεις τοτε δεν φαινεται και πολυ κακο..

Μαλλον κατι δεν εγραψα ξεκαθαρα. Ακριβως αυτο που λες ειπα. Αν κανεις κατι απο οικτο για τον αλλον ή απλα για να νιωσεις εσυ ανωτερος, τοτε αυτο δεν ειναι καλοσυνη. Δεν ξερω πως να το χαρακτηρισω, απλα με αυτην την κινηση προσπαθεις να ανεβασεις τον εγωισμο σου, να φτιαχτεις ξυχολογικα... Δεν ξερω.

Τωρα η πραγματικοτητα ειναι οτι αν το ψαξουμε βαθια η οποιαδηποτε κινηση που κανουμε εχει καποιο σκοπο, εστω και αν αυτος ειναι η διατηρηση της φιλιας του αλλου. Η γνωμη μου ειναι να μην περιμενουμε ανταλαγματα. Αν ερθουν καλως διαφορετικα δεν πειραζει υπαρχουν αλλοι που θα εκτιμησουν της κινησεις. For the rest simply I do not exist!!! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...