Jump to content

GOD does NOT Exist


 Share

Recommended Posts

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η κοτα γεννησε τ'αυγο

μιας και αυτη δημιουργηθηκε απο τη πλευρα του κοκορα!!!

Ο οποιος ητο δημιουργημα του Θεου...

 

και ναι!!!

μολις τωρα μου ηρθε!!!

Link to comment
Share on other sites

Η κοτα γεννησε τ'αυγο

μιας και αυτη δημιουργηθηκε απο τη πλευρα του κοκορα!!!

Ο οποιος ητο δημιουργημα του Θεου...

 

και ναι!!!

μολις τωρα μου ηρθε!!!

(Κάτι μου θυμίζει αυτό ... κάτι μου θυμίζει....)

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι γενικά να βλέπουμε μακριά,σε αυτό που άλλοι αποκαλούν ουτοπία. Ψάχνοντας το ακατόρθωτο,ίσως φτάσουμε το καλό. Όπως και να έχει,όταν αναζητάμε κάτι που φαντάζει ανύπαρκτο, δίνουμε στον εαυτό μας την ευκαιρία για ένα όμορφο ταξίδι...

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο λαθος του ανθρωπου ηταν να πιστεψει σε καποιον Θεο.

Ετσι υποσυνειδητα συνκρινομενος με αυτον δηλωνει την κατωτεροτητα του στον ιδιο του τον εαυτο.

 

Η πιο εύκολη λύση για τα προβλήματα του ανθρώπου ήταν να πιστέψει σε κάποιον Θεό.

Έτσι ο άνθρωπος απαλλάσεται από τα βάσανά του τα οποία απλά χαρακτηρίζει ως "θέλημα Θεού".

 

Καλύτερα να νιώθει ελαφρώς κατώτερος γιατί αν νιώθει ισάξιος ή ανώτερος γίνεται φοβερά εγωιστής, ατομιστής και λαϊκιστή επικίνδυνο ψώνιο.

 

---------------------------------------------------

Άποψή μου είναι πως οι περισσότερες θρησκείες είναι πνευματικός εγκλωβισμός. Κρατώντας τον άνθρωπο κλεισμένο στην πίστη του μπορούν να δρουν όπως αυτοί θέλουν. Με λίγα λόγια πιστεύω πως η θρησκείες όπως παρουσιάζονται είναι η ισχυρότερη μορφή πνευματικής προπαγάνδας.

 

:headb:

Edited by Marilena
Link to comment
Share on other sites

<< ο Θεός πέθανε >> :(:(:(

Νίτσε

 

<< ο Νίτσε πέθανε >>

Θεός :blblbl: :blblbl: :blblbl:

 

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

:crying::crying::crying::crying:

 

ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΦΑΓΑΝ ΤΟ ΜΠΙΦΤΕΚΙ... :offtopic::offtopic::offtopic:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

marilena ολα καλα με την παραγγελία;

Μου φαινεται πως αργησε λιγακι ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου ταπεινή άποψη είναι ότι η πίστη σε οποιονδήποτε θεό με οποιονδήποτε τρόπο μπορεί να σε πάει μόνο πίσω.

Δεν υπάρχει τίποτα πάνω σου ή κάτω σου. Είσαι μόνος σου και πρέπει να δουλέψεις με τον εαυτό σου (ό,τι κι αν σημαίνει ακριβώς αυτό).

 

Φιλικά πάντα,

Δανάη

 

ΥΓ. Μιας και η ατμόσσφαιρη ήταν χαρούμενη και τη χάλασα :

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το μεγαλυτερο λαθος του ανθρωπου ηταν να πιστεψει σε καποιον Θεο.

 

Ετσι υποσυνειδητα συνκρινομενος με αυτον δηλωνει την κατωτεροτητα του στον ιδιο του τον εαυτο. :worthy::blink:

Επισης εχει λογο να τεμπελιαζει και να απεχει απο τον πνευματικο κοσμο επειδη πιστευει πως ο κοσμος αυτος ανηκει και διοικηται απο τον Θεο . :004wizzy: Οποτε δεν εχει καμια δουλεια εκει.

Σαν αποτελεσμα τον εγκλωβισμο του στην Υλη, και την "εξελιξη" του σε Ζωανθρωπο=Χωρις ενεργο-συνειδητο πνευμα.

 

 

Διωχνοντας τον Θεο και ακυρωνοντας τα παραπανω πετυχαινει αυτο που ο ιδιος ο Θεος συνβουλευει: να ξεπερασει τον Υλικο κοσμο και να περασει σε καποιο πνευματικο επιπεδο...

 

Ομως για να γινει σωστα αυτη η μεταβαση, λογικα, θα πρεπει να μην υπαρχουν ορια>δηλαδη να μην υπαρχει το συναισθημα του "ως εδω, παραπερα δεν ειναι για μας" γιατι πολυ απλα δεν θα υπαρχει περεταιρω εξελιξη.

 

Δεν πρεπει να τα θελουμε ΟΛΑ δικα μας...πρεπει να θελουμς περισσοτερα!!!

Τα γνωστα ΟΛΑ δεν ειναι τιποτα!!!πρεπει να ανοιγουμε τον δρομο για τους επομενους...ο καθενας μας διαλεγει ενα διαφορετικο μονοπατι, ανοιγοντας το (εκαστος) υπαρχει μια γενικοτερη εξελιξη, σαφως γρηγοροτερη απο το να ακολουθουμε τους "ικανους" και σαφως πιο αξιοπιστη.

 

 

(Αναλαμπη της στιγμης :whistling: )

 

παρακαλω σχολιστε

 

 

 

 

παρολο που η σημασια του θεου στη ζωη μου ειναι πολυ σημαντικη μπορω να πω πως λατρεψα το κειμενο σου..

συγχαρητηρια για τις σκεψεις σου...πιστευω πως εχεις απολυτο δικιο στο οτι ο ανθρωπος πιστευοντας στο ΑΝΩΤΕΡΟ ον μενει πισω διοτι θεωρει τον εαυτο του κατωτερο κι ετσι παυει να προσπαθει να φτασει την κορυφη γι αυτο και πεθαινει οπως γεννηθηκε...

αυτο ωφειλεται στην φυση του ανθρωπου να απογοητευται απο κατι που αποδεικνυεται πως ειναι ανωτερο...

νομιζω ομως πως σωστοτερο ειναι να ξεπερασει την κατωτεροτητα του και να αποκτησει αυτοεκτιμηση παρα να αρνηθει την παρουσια του θεου στη ζωη του..οπως δεν απαρνησε τους γονεις σου ετσι δεν απαρνησε και το θεο...εχει σημασια που εκεινοι λογω εμπειριων θεωρουνται ανωτεροι??οχι..ισα ισα που ειναι προτυπα προς τα παιδια τους..ετσι λοιπον πρεπει να ειναι και ο θεος στα ματια μας..

Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα.... υπάρχουν 2 μεριές....

 

 

Και μία τρίτη.

 

 

 

Ναι υπάρχει / Όχι δεν υπάρχει

 

 

 

αιτιολογίσεις πολλές και από τις δύο μεριές....

 

 

 

 

 

 

Αλλά... έχω μία απορία....

που είναι μέσα στο παιχνιδάκι των δύο μεριών....

 

 

 

Όλοι τούτοι που πιστεύουν/νομίζουν στην μαγεία/μεταφυσική και λένε

οτι τελικά ΔΕΝ υπάρχει Θεός....... (ή οτι είναι δημιούργημα του

ανθρώπου άρα δεν υπάρχει Θεός ως ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ οντότητα)

 

 

αυτοί οι νόμοι που "λυγίζουν".. όπως π.χ. της βαρύτητας (για έλεγχο στοιχείων)

ή όποιον άλλο νόμο.... δεν υπακούει σε κανένα σύστημα;

Σε τίποτα; Καμία νομοτέλεια μέσα στο χάος και στο τυχαίο;

 

 

Ή απλά.. φαντάζονται τον όποιο "Θεό" ως ένα παπούλη με γένια

καθισμένο σε ένα θρόνο κάπου χαμένο στο υπερπέραν;

 

'Η τελικά... επειδή είχε δίκιο κάποιος συνφορουμίτης που έγραψε

πιο πριν κάτι για την υπεροψία του ανθρώπου και το πώς επηρεάζει

η παρουσία του όποιου "Θεού".....

 

απλά δεν κοιτάνε εκεί που πρέπει;

Link to comment
Share on other sites

παρολο που η σημασια του θεου στη ζωη μου ειναι πολυ σημαντικη μπορω να πω πως λατρεψα το κειμενο σου..

συγχαρητηρια για τις σκεψεις σου...πιστευω πως εχεις απολυτο δικιο στο οτι ο ανθρωπος πιστευοντας στο ΑΝΩΤΕΡΟ ον μενει πισω διοτι θεωρει τον εαυτο του κατωτερο κι ετσι παυει να προσπαθει να φτασει την κορυφη γι αυτο και πεθαινει οπως γεννηθηκε...

αυτο ωφειλεται στην φυση του ανθρωπου να απογοητευται απο κατι που αποδεικνυεται πως ειναι ανωτερο...

νομιζω ομως πως σωστοτερο ειναι να ξεπερασει την κατωτεροτητα του και να αποκτησει αυτοεκτιμηση παρα να αρνηθει την παρουσια του θεου στη ζωη του..οπως δεν απαρνησε τους γονεις σου ετσι δεν απαρνησε και το θεο...εχει σημασια που εκεινοι λογω εμπειριων θεωρουνται ανωτεροι??οχι..ισα ισα που ειναι προτυπα προς τα παιδια τους..ετσι λοιπον πρεπει να ειναι και ο θεος στα ματια μας..

Νά'σαι καλά φιλε μου.

Βασικά το πιο απλό που μπορεί να κάνει κάποιος για να αποφύγει κάποια εσωτερική σύγκρουση τέτοιου τύπου, είναι να σταματήσει να ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΕΙ την όποια ανώτερη παρουσία που ορίζεται ως ''ΘΕΟΣ".

 

Όταν κάποιος προσωποποιεί, πιστεύω πως τις περισσότερες φορές κομπλάρει, γιατί ασυναίσθητα (τις περισσότερες φορές) υπάρχει μια σύγκριση μεταξύ του εαυτού μας και αυτού που «παρακολουθεί» ... Προσπαθώντας να βγάλουμε Ο,ΤΙ καλύτερο διαθέτουμε, πολλάκις αποτυχαίνουμε οικτρά, επειδή ΔΕΝ το κάνουμε για τους εαυτούς μας, αλλά για κάποιον άλλον, πιέζοντας τον εαυτό μας στα άκρα δίχως όμως να τον έχουμε προετοιμάσει.

 

Προσωπικά πιστεύω στον ανώτερο εαυτό μας. Τον οποίο εύκολα κάποιος τον ορίζει ως ΘΕΟ, όμως δεν το βλέπω ως κάτι διαφορετικό απο εμένα, ίσα ίσα είναι το κομάτι του εαυτού μου που έχασα λόγω της κοινωνικής εκπαίδευσης όπου αναγκάστηκα να ακολουθήσω μέχρι να "επαναστατήσει" ο εαυτός μου στα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ που τον τάιζαν τόσο καιρό...Τώρα απλά παλεύω για να το ξανακερδίσω, να το κατακτήσω κατανοώντας το και να ΖΩ μέσω αυτού και όχι μέσω των κοινωνικών αποσυνθετικών τρόπων επιβίωσης.

 

Αναξαγόρα, συμφωνώ πως οι περισσότεροι που ψάχνουν ακόμα, ΔΕΝ κοιτάνε εκεί που πρέπει. Ο λόγος όμως είναι απλός..έτσι του έχουν μάθει και ακόμα δεν έχουν καταφέρει να βρούν το κουράγιο να κοιτάξουν ΜΕΣΑ τους ΒΑΘΙΑ και ΔΙΧΩΣ οτιδήποτε που θα τους εμποδίσει να δουν τους εαυτούς του ΓΥΜΝΟΥΣ μπροστά στον εαυτό τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...