Jump to content

Αντιδράσεις


Recommended Posts

Πως θα αντιδρούσατε εάν μια κρύα χειμωνιάτικη νύχτα βλέπατε ένα κοριτσάκι 5 χρονών μόνο του στο δρόμο χωρίς χοντρά ρούχα, βρώμικο πεινασμένο και με δάκρυα στα μάτια;

Πως θα αντιδρούσατε εάν το κοριτσάκι σας ζητούσε ζεστασιά;

 

Θα...λερώνατε το σπίτι σας;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Πωωωωωω φτάσαμε σε σημείο να τα ρωτάμε αυτά?? δεν παμε καλά..

 

Εννοείται πως θα έδινα και θα έκανα ότι μπορούσα..

 

Ελπίζω όλοι να είναι έτσι,

ίσως κάποτε και εμείς έχουμε την αναγκη από λίγη ανθρωπιά!!

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται ένας ναρκωμανής και σου ζητάει λεφτά για να πάρει ένα νερό... Πώς ξέρεις αν τα θέλει για νερό ή για τη δόση του? (την τελευταία φορά πάντως, προς μεγάλη μου έκπληξη, πήρε νερό!)

Ορισμένοι άνθρωποι χρειάζονται αυτή τη ζεστασιά - αυτή την ανθρωπιά όπως λέει και ο Άγρυπνος. Το θέμα είναι εμείς πως αντιδράμε...! Η δυσπιστία ή/και η καχυποψία είναι στοιχεία που διακατέχουν τον αστό σε αρκετό ποσοστό.

Εγώ πάντως θα "το λέρωνα το σπίτι μου".. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αποφασίζεις να "λερώσεις" το σπίτι σου.

 

Προχωράω λίγο το σενάριο.

 

Φέρνεις το κοριτσάκι σπίτι σου κι αποφασίζεις, όχι μόνο να το ζεστάνεις, αλλά να του προσφέρεις καινούργια ρούχα και να το κάνεις κι ένα μπάνιο. Έλα όμως που δεν έχεις ρούχα για μικρά κοριτσάκια. Πας στο γείτονα δίπλα και ζητάς μερικά παλιά ρούχα της κόρης του και του εξηγείς.

 

Κι εκεί που έχεις βάλει το κοριτσάκι στο μπάνιο, μπουκάρει η αστυνομία σπίτι σου και σε συλλαμβάνει για απαγωγή ανηλίκου και ασέλγεια (σε έχει καρφώσει ο γείτονας, για οποιονδήποτε λόγο).

 

Μεταφορά στο χωροχρόνο: Λονδίνο, σταθμος Victoria. Τα μεγάφωνα αναγγέλλουν: "σας παρακαλούμε, μη δίνετε ελεημοσύνη στους ζητιάνους που μπορεί να σας πλησιάσουν. Στο χώρο, οι αναγνωρισμένες φιλανθρωπικές οργανώσεις θα δεχτούν με μεγάλη ευχαρίστηση τη συμβολή σας."

 

Συμπέρασμα: στις δυτικές κοινωνίες, η φιλανθρωπία είναι ένα είδος "δουλειάς" το οποίο εκτελείται μόνο από ειδικευμένο προσωπικό.

Link to comment
Share on other sites

:smilewink: Σωστός ο Κέρατος.

Μετά από αυτό το φίλτρο πραγματικότητας λοιπόν, πως θα αντιδρούσατε τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Αν θα μετανιωνα? επιειδη θα εμπαινα σε μπελαδες?

Η απαντηση ειναι φυσικα και οχι..

Ειδικα αν σκεφτεις οτι το κοριτσακι θα ειχε λιγες πιθανοτητες να ζησει..

Απλα την επομενη φορα θα φροντιζα να μην δημειουργηθουν υπονοιες και παρεξηγησεις..

 

Συμπέρασμα: στις δυτικές κοινωνίες, η φιλανθρωπία είναι ένα είδος "δουλειάς" το οποίο εκτελείται μόνο από ειδικευμένο προσωπικό.

 

Οχι οτι βλαπτει να ειναι κατι οργανωμενο, απλα απο μονο του δεν ειναι αρκετο..

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να απαντήσει κανείς σε κάτι τέτοιο.. Εγώ θα ήθελα να "λερώσω το σπίτι μου". Αλλά ειναι και θέμα καχυποψίας όπως πραναφέρθηκε. Καθημερινα βλέπουμε έξω στο δρόμο παιδάκια μες στη βρωμα να ζητάνε λεφτα επειδή κάποια "μέγάλα κεφάλια" τα βάζουν να "επαγγέλονται" κάτι τέτοιο, και το βράδυ να βρισκονται μες στη χλιδη.. Που ξέρει κανεις στην εποχή μας ότι το συγκεκριμένο φαίνεσθαι ισχύει?

Αν ζούσαμε σε μια πιο αθώα αποχή και κοινωνία στάνταρ θα το λέρωνα το σπίτι.. Αλλά πλέον ή ανθρωπιά είναι κάτι το εκμεταλλεύσιμο. Σε σημείο όπου μπορει να κινδυνέψεις κι εσυ ο ίδιος..

Ναι ναι είμαι υπερβολικά καχύποπτη... Βλακεια μου; Ίσως...

Link to comment
Share on other sites

Πως θα αντιδρούσατε εάν μια κρύα χειμωνιάτικη νύχτα βλέπατε ένα κοριτσάκι 5 χρονών μόνο του στο δρόμο χωρίς χοντρά ρούχα, βρώμικο πεινασμένο και με δάκρυα στα μάτια;

Πως θα αντιδρούσατε εάν το κοριτσάκι σας ζητούσε ζεστασιά;

 

Θα...λερώνατε το σπίτι σας;

Κάποτε ένας ιερέας είπε" είναι μία πράξη ανθρωπιάς να δώσεις σε έναν πεινασμένο ένα ψάρι για να φάει, έτσι θα τον βοηθήσεισ να περάσει την μέρα του. Άν τον μάθεις να ψαρεύει θα ήταν η βέλτιστη πράξει γιατί θα τον μάθεισ να επιβιώνει."

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, δηλ. αν δούμε ένα κοριτσάκι 5 χρονών σε αυτήν την κατάσταση στο δρόμο, θα φωνάξουμε τις "αναγνωρισμένες φιλανθρωπικές οργανώσεις" να το μαζέψουν.

Μα σοβαρολογούμε? Θα φωνάξουμε "τον μπόγια"?

Άλλωστε νομίζω ότι έχουμε μια μικρή (μικρούλα) κρίση ώστε να μπορούμε να αξιολογήσουμε στο περίπου την πραγματική κατάσταση του κοριτσιού. Αν η κατάσταση χρίζει άμεσης βοηθείας, τί επιφυλάξεις και δισταγμούς να έχουμε?! κατευθείαν μέσα στο σπίτι!

Φυσικά, για να μην παρεξηγηθώ, δεν υποστηρίζω ότι δεν πρέπει να είμαστε διστακτικοί. Είχα πετύχει ένα πρεζόνι 5 φορές στον ηλεκτρικό, εκ των οποίων κάθε φορά έλεγε και μια διαφορετική ιστορία για να του δώσουμε κατιτίς... :headb:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα να φωνάξουμε το μπόγια εννοείται... Απλά ακόμη και πίσω από ένα αθώο προσωπάκι μπορούν να κρύβονται πολλά... Και εγώ λατρεύω τα παιδάκια...

Και είναι μεγάλη αδικία που σκέφτομαι έτσι βασικά.. Γιατί την όλη κατάσταση την έχει δημιουργήσει η απληστία και η πονηριά των μεγάλων

Link to comment
Share on other sites

Καλα τωρα μερες που ειναι τι ρωτας κ εσυ?

 

Προσωπικα με το ζορι θα το κοιταγα...ειλικρινια τουλαχιστον...

 

Οπως ειπαμε καθημερινα μας τυχαινουν κατι τετοια, δε νομιζω να υπαρχουν ανθρωποι αυτοι την εποχη!!!

 

Ουτε κ σκεφτομαι τα σεναρια περι απαγωγης κλπ(!!!!!!)Γελασα πολυ μονο που το διαβασα!!!!!!!!

 

 

Οκ ειμαι πολυ κυνικος!!!

 

ε ρε τι διακιολογιες μπορει να βρει καποιος!!!

 

 

Αντε αν ημουν στις καλες μου θα φωναζα τον μπογια...

 

Απο την αλλη πες οτι το υιοθετω στη τελικη!μηπως θα πρεπει να υιοθετησω καθε "αδεσποτο"????

 

Τι θα το παιζω ως σωτηρας μετα λεγοντας "εγω εκανα το χρεος μου, σειρα σας τωρα.." και δε θα βοηθησω κανεναν πια? η θα αφιερωσω τη ζωη μου στο να ξεβουρκωνω καθε ανυπερασπιστω πλασματακι που η μοιρα του θα το συμπονεσει και θα το ριξει στο διαβα μου???

 

Πραγματικα δε ξερω..

 

Μενω στη πρωτη προταση που εκανα

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι παντα μπορουμε να ειμαστε συμπονετικοι..

 

Απλα καποιες φορες το νιωθουμε πολυ εντονα μεσα μας και θελουμε να βοηθησουμε..

 

Ολοι εχουμε τις φοβιες μας και τις καχυποψιες μας..

Αλλα αυτα πρεπει να γνωριζουμε οτι ειναι οι ασφαλιστικες δεικλιδες του δικου μας νου και να τους δινουμε την πρεπουσα αξια..

Ουτε λιγοτερο,ουτε περισσοτερο..

 

Το σιγουρο ειναι οτι πρεπι να πραξουμε μονοι μας γιατι απο τις σημερινες οργανωσεισ που υπαρχουν πολυ λιγες μπορουν να προσφερουν πραγματικη βοηθεια..

Η μια που εχω γνωρισει ασ πουμε απο "κοντα" προσφερει πραγματικη βοηθεια και αυτο χαρι στην αυτοθυσια των μελων της και οχι επειδη καπιοι ειναι ειδημονες και το θεωρουν "δουλεια" τους..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος για το αν έχουν καταλάβει όλοι ποιό είναι το θέμα μας εδώ... Υιοθεσία δεν είναι να παράσχεις μια βοήθεια σε κάποιον άνθρωπο που τη χρειάζεται άμεσα! Υιοθεσία είναι να τον κάνεις οικότροφο! Άρα λοιπόν η υιοθεσία δεν έχει σχέση...

Καχυποψία πρέπει να υπάρχει... Απο 'κει και πέρα όμως, πόσο "απατεώνας" μπορεί να είναι αυτό το (5 χρονών!!!) κοριτσάκι??! :isaygrrr:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Gothic Angel.

Αλλά αυτό σήμερα δεν γίνεται...Τα ψάρια πλέον είναι "μολυσμένα"...

 

Η πραγματική φτώχια δεν τριγυρνάει στους δρόμους.

Όχι ναρκωμανείς, φτώχια.

Υπάρχουν ιδρύματα, επαγγελματίες όπως είπε ο Τράγος. Όσο κι αν δεν προβάλλονται, κάνουν την δουλειά τους μια χαρά. Ευτυχώς βοηθούν και τα ΜΜΕ καμιά φορά.

 

Οπότε...

Σε καμιά περίπτωση δεν θα το έβαζα σπίτι μου. Θα του αγόραζα 5 σουβλάκια να φάει.

 

Κάποτε προσπάθησα να αγοράσω σουβλάκι για κάποιον που μου είπε ότι πεινάει, αλλα εκείνος δεν ήθελε...προτιμούσε τα λεφτά... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε προσπάθησα να αγοράσω σουβλάκι για κάποιον που μου είπε ότι πεινάει, αλλα εκείνος δεν ήθελε...προτιμούσε τα λεφτά... :smilewink:

 

Αυτή είναι η προσέγγιση που έχουν οι προτεστάντες - και είναι πολύ σωστή! Τι θες; Φαΐ; Πάρε. Λεφτά δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...