Jump to content

Πλήρες Βιβλίο της Μαγείας


 Share

Recommended Posts

Έχει πάρει κανεις αυτό το βιβλίο από τις εκδόσεις Κονιδάρη; Αξίζει τον κόπο να το πάρω;

 

Αναλόγως τι ψάχνεις.. Ο συγγραφέας του με πολύ κλειστόμυαλο τρόπο κατά τη γνώμη μου παραθέτει

"μαθήματα" σε κάθε κεφάλαιο με μόνη βάση και πρακτική τη wicca με στόχο στο τέλος του βιβλίου να θεωρείται κανείς μάγος..Έχει συγκεκριμένη πρακτική και βήματα και υποστηρίζει οτι πρέπει να διαλέξεις

ένα μονοπάτι..

Αν κρατάς το μυαλό σου ανοιχτό ίσως καταφέρει να σου δώσει μια πολύ γενική εικόνα και.. δεν ξέρω

αναλόγως πως το ψάχνεις ίσως φτιάξεις τη δική σου θεωρία.. Πάντως αν ψάχνεις κάτι πιό "αντικειμενικό"

δεν αξίζει να το πάρεις..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ είχα την ίδια απορία πριν κανα χρόνο, για εμένα ναι αξίζει να το πάρεις. Βέβαια αυτό που είπε η ~megy~ είναι σωστό..

Link to comment
Share on other sites

το πήρα πριν κάποιους μήνες.

συμφωνώ με την megy, προσωπικά μου έδωσε μια γενική εικόνα.

Αναλόγως το τι ψάχνεις, διάβασε ανάλογα... :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω και συμφωνώ πως η πρακτική του και το ότι πάρεις θα είναι περιορισμένο, ψιλοκολημένο!

 

Πάρτο για να έχεις μια ιδέα περί μαγείας του τύπου αυτού..

Αρχικά μου είχε φανεί εντάξει, α εδώ είμαστε, αλλά στην πορεία πέσανε πολλές αμφιβολίες. Να κάνω αυτό για πιό λόγο?

Πάρε αλλά μην βασίσεις και βασιστείς πάνω του, δεν είναι αυτό και δεν υπάρχει τίποτα άλλο...

 

Ιδέες από παντού...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση αυτο το βιβλιο ή γενικα καποιο βιβλιο, να "κλεισει" το μυαλο ενος αναγνωστη;

Link to comment
Share on other sites

Παντως το συγκεκριμενο βιβλιο περιοριζεται στη wicca και μονο και φυσικα σε καμια περιπτωση δεν ειναι

το πληρες βιβλιο της Μαγειας!!!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση αυτο το βιβλιο ή γενικα καποιο βιβλιο, να "κλεισει" το μυαλο ενος αναγνωστη;

 

 

Εξαρτάται απ το μυαλό του κάθε αναγνώστη. ενα βιβλίο και κάθε ερέθισμα γενικά δεν είναι τίποτα περισσότερο απ οτι δείχνει..ο καθένας θα σκεφτεί ανάλογα με τις εμπειρίες και τις γνώσεις του.. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έκανα κάτι εξυπνότερο. Το δανείστηκα από έναν φίλο μου, που το είχε αγοράσει (ο χαζός :063laugh: ) και .................... το έβγαλα φωτοτυπίες (Νεφέλη μην γελάς).

 

Κατόπιν το διάβασα και όντως μιλάει για αρκετά θέματα με "μαθήματα" και έχει εξετάσεις στο τέλος κάθε κεφαλαίου! 'Οχι πως είναι κακό. Είναι ένα κομμάτι γνώσης. Μικρό μεν, κομμάτι δε! Αν δεν πρόκειται να σου λείψουν τα χρήματα που θα δώσεις ... αγόρασέ το! :smilewink:

 

 

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους! Είμαι ένα πολύ νέο μέλος, (άν και είμουν μέλος στην πρώτη κοινότητα της Νεφέλης) και λόγω αυτού δέν έχω προλάβει να διαβάσω παρά ελάχιστα post, έχετε σκεφτεί να γράψουν κάποια μέλη με εμπειρία ένα δικό τους βιβλίο?

Ξέρετε, την βασική ύλη, με ότι διάρθρωση αποφασιστεί ότι είναι καλύτερη, και μετά (λόγω του ότι στην μαγεία έχει πολύ μεγάλη σημασία το... στύλ!) να βγούν μερικά αντίτυπα σε τυπογραφείο για όποιους ενδιαφέρονται.

Αυτό θα ήταν πολύ καλό καθώς θα κάλυπτε τοις ανάγκες των μελών, αλλά θα μπορούσαν οι "ασκήσεις" να γίνονται απο τα μέλη και να μπορούν να ανταλάζουν απόψεις σχετικά με την δυναμική τους και την βελτίωση τους.

 

Ενδιαφέρεται κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις πριν ένα μήνα το πήρα.

 

Πιστεύω πως είναι καλό, πολύ καλό θα έλεγα για αρχή.

Σίγουρα σε βάζει σε ένα μονοπάτι αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορείς ή δεν πρέπει να κοιτάξεις τριγύρω.

 

Εμένα μου άρεσε πολύ και πιστεύω πως έκανα μια καλή αρχή για τα βασικά της Τέχνης.

 

Πάντως το ότι θα τελιώσω αυτό το βιβλίο, δεν σημαίνει ότι έγινα και μάγισσα!!

 

Η ταπεινή μου άποψη είναι να το πάρεις και να μην υπολογίσεις την τιμή του.

 

Καλό ταξίδι!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους! Είμαι ένα πολύ νέο μέλος, (άν και είμουν μέλος στην πρώτη κοινότητα της Νεφέλης) και λόγω αυτού δέν έχω προλάβει να διαβάσω παρά ελάχιστα post, έχετε σκεφτεί να γράψουν κάποια μέλη με εμπειρία ένα δικό τους βιβλίο?

Ξέρετε, την βασική ύλη, με ότι διάρθρωση αποφασιστεί ότι είναι καλύτερη, και μετά (λόγω του ότι στην μαγεία έχει πολύ μεγάλη σημασία το... στύλ!) να βγούν μερικά αντίτυπα σε τυπογραφείο για όποιους ενδιαφέρονται.

Αυτό θα ήταν πολύ καλό καθώς θα κάλυπτε τοις ανάγκες των μελών, αλλά θα μπορούσαν οι "ασκήσεις" να γίνονται απο τα μέλη και να μπορούν να ανταλάζουν απόψεις σχετικά με την δυναμική τους και την βελτίωση τους.

 

Ενδιαφέρεται κανείς?

 

Απο τη μικρή μου εμπειρία στο φόρουμ, πιστεύω πως θα πάρεις αυτήν την απάντηση (και από μένα την ίδια θα πάρεις):

 

Δεν γίνεται, η Μαγεία δεν είναι μια, δεν έχει μια μορφή, έχει πολλές και κάθε ανθρωπος πρέπει να ψαξει να βρει τη Μαγεία μέσα του. Τώρα αν αναφέρεσαι σε ασκήσεις στυλ διαλογισμός κλπ τότε οι βασικές αρχές βρίσκονται στο site αλλά και πάλι πρέπει εσύ να το προσαρμόσεις όπως σε βολεύει.

 

π.χ. εμένα μ'αρέσει να διαλογίζομαι στη φύση άλλος μπορεί να θέλει να διαλογίζεται στο δωμάτιό του ή άλλος στο μπάνιο του.... κλπ

 

Καλή η προσφορά σου αλλά μόνο σε Εταιρεία μπορεί να γίνει και εμείς εδώ δεν είμαστε Εταιρεία. Είμαστε φιλαράκια!!!

 

ENJOY YOURSELF!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή marilena ασχολούμε αρκετά χρόνια με την μαγεία και αυτό που ξέρω πολύ καλά, είναι

ότι το βασικό είναι να έχεις τα κατάλληλα αντικείμενα, όχι γιατί αυτά έχουν αντικειμενική δύναμη, αλλά γιατί σε βοηθούν να συγκεντρωθείς και να οδηγησεις την δύναμη σου. Όπως πολύ σωστά είπες η μαγεία δέν έχει μία μορφή, τουλάχιστον όχι στην στενή αντίληψη των Θνητών. Οστόσο ένα καλοδεμένο βιβλίο με λευκές σελίδες και πέντε έξι στοιχάκια βοθάει τους πάντες. Αυτό εννοούσα όταν έλεγα την βασική ύλη και διάρθρωση. Παράδειγμα, εγώ στην "δική" μου Μαγεία χρησιμοποιώ σύμβολα που δημιουργώ ο ίδιος και κοσμήματα που σχεδιάζω μόνος μου. Αυτό όμως δέν σημαίνει ότι δέν θα ήταν ωραίο μερικά μέλη να πούν τις δικές τους ιδέες, και να μοιραστούν τις εμπειρίες τους. Σκέφτηκα πώς το να δουλεύεις ένα ξόρκι μόνος σου είναι πολύ πιο δύσκολο απο το να το δουλεύεις με άλλους που θα έχουν καλύτερες ιδέες ή θα δούν κάτι που εσύ αγνόησες. Όσο αφορά την "προσφορά" μου, δέν ήταν προσφορά, γιατί εγώ δέν είπα ότι θα πάρω ενεργό μέρος σε αυτό. Ήταν περισσότερο μια ερώτηση για να πάρω μια απάντηση (η οποία βέβαια ήταν και η αναμενόμενη, αν και επιφυλάσομαι για το μέλλον). Αυτά τα διευκρινιστικά! Σε ευχαριστώ που απάντησες! :):)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι από τα 622 μέλη (λιγότερα είναι, τέλοσπάντων), οπωσδήποτε κάποιοι θα έχουν συγγραφικό ταλέντο, μερικοί εκ των οποίων μας έχουν δώσει ένα δείγμα των δυνατοτήτων τους στην ενότητα "τα μέλη γράφουν"... Συνεπώς, δεν αποκλείεται στο μέλλον να γίνει κάτι τέτοιο, δηλ. η δημιουργία ενός βιβλίου που, αν δεν ασχολείται ευθαίως με τη μαγεία, να φροντίζει να την υπονοεί σε κάθε σελίδα (αφού τα ερεθίσματα που υπάρχουν και μόνο εδώ μέσα, είναι πάρα πολλά). Φυσικά, αυτό είναι θέμα του καθενός και δε γνωρίζω ποιός έχει ένα τέτοιο "όνειρο" και ποιός όχι (εκτός από τον ιχώρ :whistling: ), θα ήταν όμως μια πολύ καλή σκέψη προς υλοποίηση... ^_^

 

ΥΓ: Καλωσήρθες Demons! :bye:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...