Jump to content

Συναυλία HIM


 Share

Recommended Posts

Δεν ξέρω για εσάς, εγώ πάντως τη Δευτέρα 13 Μαρτίου στις 21:00 θα απολαμβάνω τη μουσική (και τη θέα :018bleh: ) των HIM, που έρχονται για συναυλία στην Αθήνα. Παίζουν στο Αθηνών ΑΡΕΝΑ, Πειραιώς 166!

 

Α! Και Alexander... ΝΑΙ! ΠΑΛΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ! :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι τύποι είναι πολύ περισσότερο γελοίοι απ'όσο θα 'πρεπε!!! Με πρώτο και καλύτερο τον τραγουδιστή τους φυσικά!

Το να πας σε μια τέτοια συναυλία είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου, καθώς και ένας από τους χειρότερους τρόπους να ξοδέψεις τα λεφτά σου...

Οι τύποι απλά είναι ντροπή για τη μουσική!

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι τύποι είναι πολύ περισσότερο γελοίοι απ'όσο θα 'πρεπε!!! Με πρώτο και καλύτερο τον τραγουδιστή τους φυσικά!

Το να πας σε μια τέτοια συναυλία είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου, καθώς και ένας από τους χειρότερους τρόπους να ξοδέψεις τα λεφτά σου...

Οι τύποι απλά είναι ντροπή για τη μουσική!

 

Βεβαίως φαντάζομαι το παραπάνω συνιστά προσωπική άποψη του johny θέλω να πιστεύω και ως έτσι εκλαμβάνεται καθότι δυστυχώς η ευτυχώς υπάρχουν άνθρωποι που γουστάρουν την "ντροπή της μουσικής" αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως φαντάζομαι το παραπάνω συνιστά προσωπική άποψη του johny θέλω να πιστεύω και ως έτσι εκλαμβάνεται καθότι δυστυχώς η ευτυχώς υπάρχουν άνθρωποι που γουστάρουν την "ντροπή της μουσικής" αυτή...

 

Σίγουρα υπάρχουν, αλλιώς δεν θα έκαναν και συναυλίες. Όπως κόσμος γουστάρει να ακούει και Βανδή :sorry: και Φλωρινιώτη :sorry: και Ταμπάκη :sorry: και Βέρα Λάμπρου :sorry: και Στέλλα Μπεζεντάκου :sorry: .

 

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι όσοι ακούγονται από κόσμο παίζουν και μουσική. :angel:

 

Αν ήταν να πω την άποψή μου, θα προτιμούσα το "δυστυχώς". (i:suck)

 

Μου θύμισε κάτι που είχα ξαναπεί σε ένα τελείως άσχετο θέμα: Το ότι το κάνω κι εγώ ή το οτι μου αρέσει κι εμένα, δεν το κάνει ούτε φυσιολογικό, ούτε σωστό, ούτε ωραίο (το κάθε ένα αναλόγως της περίστασης). :blink:

 

Αυτά ως προς την επεξήγηση.

Ως προς την χρήση, θα μείνουμε στα απλά και δημοκρατικά, ήτοι: Ο καθένας ακούει ό,τι του αρέσει και κανένας δεν έχει δικαίωμα να προσβάλει τις προτιμήσεις του άλλου. :yuk:

[και το βράδυ famestory] :whistling:

 

Α ναι, HIM :sorry:

:018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι τύποι είναι πολύ περισσότερο γελοίοι απ'όσο θα 'πρεπε!!! Με πρώτο και καλύτερο τον τραγουδιστή τους φυσικά!

Το να πας σε μια τέτοια συναυλία είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου, καθώς και ένας από τους χειρότερους τρόπους να ξοδέψεις τα λεφτά σου...

Οι τύποι απλά είναι ντροπή για τη μουσική!

 

Καλέ μην είσαι έτσι απότομος! Υπάρχουν και άτομα που γουστάρουν τρελλά, μην δημιουργηθούν πάλι "παρεξηγήσεις" για τους... Αλλά συμφωνώ..!

Χθες εσκασε ένα μπούγο από 7-8 κοπέλες στο μαγαζί που δουλεύω, με μπλουζες από τη συναυλία, και να μας έχουν σπάσει τα νεύρα! Εντάξει ο ενθουσιασμός ότι είδαν το.. ΘΕΟ τους αλλά μέχρι ενός σημείου... Ας σταματήσει αυτό ο "Ρουβισμός"!!! :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχουν, αλλιώς δεν θα έκαναν και συναυλίες. Όπως κόσμος γουστάρει να ακούει και Βανδή :sorry: και Φλωρινιώτη :sorry: και Ταμπάκη :sorry: και Βέρα Λάμπρου :sorry: και Στέλλα Μπεζεντάκου :sorry: .

 

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι όσοι ακούγονται από κόσμο παίζουν και μουσική. :angel:

 

Αν ήταν να πω την άποψή μου, θα προτιμούσα το "δυστυχώς". (i:suck)

 

Μου θύμισε κάτι που είχα ξαναπεί σε ένα τελείως άσχετο θέμα: Το ότι το κάνω κι εγώ ή το οτι μου αρέσει κι εμένα, δεν το κάνει ούτε φυσιολογικό, ούτε σωστό, ούτε ωραίο (το κάθε ένα αναλόγως της περίστασης). :blink:

 

Αυτά ως προς την επεξήγηση.

Ως προς την χρήση, θα μείνουμε στα απλά και δημοκρατικά, ήτοι: Ο καθένας ακούει ό,τι του αρέσει και κανένας δεν έχει δικαίωμα να προσβάλει τις προτιμήσεις του άλλου. :yuk:

[και το βράδυ famestory] :whistling:

 

Α ναι, HIM :sorry:

:018bleh:

 

Φίλε Γιάννη,

αν άκουγες μόνο Βιβάλντι (λόγου χάρη) ,να πω ναι έχει δικαίως το απόλυτο, αλλά επειδή φαντάζομαι εσύ και όλοι μας έχουμε κατα διαστήματα ακούσει πολλά και διάφορα είδη μουσικής δεν πιστεύω οτι κανείς είναι σε θέση να κρινει την μουσική αξία ενός ή άλλου συγκροτήματος, βάζωντας ευατόν σε θέση του "γνώστη" καθότι αυτό οφείλει κατόπιν να το φέρει "βαρέως" μαζί του.

 

Τίθεται θέμα γούστου, ναι δεν τους γουστάρω ή ναι τους γουστάρω, τους θεωρώ καλούς ή καραγκιόζηδες, αυτό είναι αποδεκτό σε θέμα γούστου.

Δεν δέχομαι όμως "αυθεντίες" και "αφορισμούς" ειδικά σε θέματα τέχνης, αυτό το κάνει εξάλλου πολύ καλά η ελληνική εκκλησία ...(τρομάρα τους)

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας το πλαίσιο της συζήτησης τόσο ελεύθερο, το καταντάς ανεξέλεγχτο. Συμφωνώ, το είπα και πριν, ότι είναι θέμα γούστου. Υπάρχει όμως εκτός απ'το γούστο μου και η χρήση της τέχνης. Και εσύ έχεις ασχοληθεί με την μουσική όπως κι εγώ και δεν μιλάω για τις ακουστικές μας προτιμήσεις. Αν παρ'όλα αυτά θεωρείς οτι δεν έχει κάποιος το δικαίωμα να προσβάλει την τέχνη του Φλωρινιώτη, ας καταργήσουμε την αρμονία και την φούγκα. Ας το γυρίσουν όλοι σε φα σολ λα για κάθε τραγούδι.

 

Δεν τίθεται θέμα απολύτου, αλλά ορθού διαχωρισμού.

Link to comment
Share on other sites

Η μουσική μιλάει στον καθένα διαφορετικά. Ακούγοντας προσωπικά μια γκάμα μουσικής από όπερα μέχρι γκοθομέταλ πιστεύω ότι όλα χρειάζονται ανάλογα την περίσταση. Όσο για τον αν ξοδεύω λεφτά για την πλάκα μου πηγαίνοντας να τους ακούσω.... νομίζω ότι τα αξίζουν! Δεν χρειάζεται να προσβάλουμε κανέναν και κανένα είδος μουσικής και όποιος δεν θέλει να πάει... δεν τον πιέζει και κανείς σώνει και καλά να τους ακούσει. Σωστά; :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Σωστότατα. Δεν κρίνει κανείς αυτούς που τους αρέσουν οι ΗΙΜ, τους ΗΙΜ τους ίδιους κρίνουμε.

Κι εγώ πολλά από αυτά που ακούω ίσως δεν συγκαταλέγονται στην πραγματική τέχνη της μουσικής, παρόλαυτά μου αρέσουν και δεν θα σταματήσω να τα ακούω για αυτό τον λόγο. :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πολλά από αυτά που ακούω ίσως δεν συγκαταλέγονται στην πραγματική τέχνη της μουσικής, παρόλαυτά μου αρέσουν και δεν θα σταματήσω να τα ακούω για αυτό τον λόγο. :cheerful:

βλέπε placebo... :blblbl: (πάω στοίχημα ότι ανέμενες αυτή την απάντηση... :063laugh: )

Πάντως θα συμφωνήσω με τον Αυγερινό. Φυσικά είναι θέμα γούστου και προτιμήσεων και η παραπάνω άποψη που εξέθεσα είναι προσωπική μου άποψη (αλλά και πολλών άλλων που μπορούν να αξιολογούν το τί είναι τέχνη και τί όχι στη μουσική). :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

βλέπε placebo... :blblbl: (πάω στοίχημα ότι ανέμενες αυτή την απάντηση... :063laugh: )

 

Πως να μην το ανέμενα, αφού τους έχεις βάλει στο μάτι! Θα στο ξαναματαπώ: Οι Placebo τα σπάνε :clapping:

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα η αρχικη αφορμη του ποστ δεν ηταν οι γνωμες μας για τους HIM και τους καθε HIM, αλλα αφου ετσι εξεληχθηκε, θα μπω κι εγω στο ρεμα... δε θελω να προσβαλω κανενα, ειμαι ατομο που ασχολειτε χρονια με τη μουσικη και δε θα κρυψω οτι απολαμβανω καθε ειδος μουσικης (οταν λεω μουσικη, εννοω μουσικη και οχι ασχετους στοιχους που δε κολαν με τις 2 συνεχες και σε λαθος σειρα συγχορδιες) οταν ειμαι σε διαφορες ψυχολογικες φασεις. εχω περασει ωρες ακουγοντας και τραγουδοντας ρεμπετικα με την παρεα πινοντας κρασια και πολλες εξισου ωρες παλι με την παρεα σε metal party να ανοιγουμε μυτες. Πριν το σχολιαση καποιος το τελευταιο, δηλωνω δυο πραγματα: 1) ανοιγουμε τις δικες μας μυτες 2) οποιος δε το εχει δοκιμασει και τον ελκυει, ειναι ενα απο τους καλητερους τροπους εκτονωσεις, σου φευγει αμετρητη ενεργεια (μην αρχισετε για την αυτοκαταστροφη τωρα).

Οτι αρεσει στο καθενα κανει και ακουει. αφου τον κανει να αισθανεται καλητερα, γιατι να μη το κανει; δε θα ακουγα ποτε ΗΙΜ, ουτε Placebo κτλ γιατι δε με ενθουσιαζουν,απλα. Γιατι να μην υπηρχαν ακομα οι DOORS (μαζι με τον Jimακο)...

Link to comment
Share on other sites

1) ανοιγουμε τις δικες μας μυτες 2) οποιος δε το εχει δοκιμασει και τον ελκυει, ειναι ενα απο τους καλητερους τροπους εκτονωσεις, σου φευγει αμετρητη ενεργεια (μην αρχισετε για την αυτοκαταστροφη τωρα).

 

 

:blink::blink::blink::blink::blink:

Τί να σου πω.... Θα το έχω υπ'όψη......

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που θα σταθώ είναι το

αλλά και πολλών άλλων που μπορούν να αξιολογούν το τί είναι τέχνη και τί όχι στη μουσική

 

Δέν νομίζω να μπορεί κάποιο μεμονωμένο άτομο ή μια περιορισμένη ομέδα ανθρώπων να μπορεί να αξιολογεί κάτι σάν τέχνη και κάτι άλλο σάν μη τέχνη. Άσχετα απο τις μουσικές μου προτιμήσεις (που είναι πολύ συντηρητικές ) Δέν βιάζομαι να κατατάξω εμμέσως πλήν σαφώς ένα είδος μουσικής σαν "σκουπίδι" και όχι σάν τέχνη.

 

Με τήν ίδια λογική ο Πικάσο όταν έκανε την διαφορά απο το ρεύμα της κλασσικής ζωγραφικής και την ρεαλιστικότητα της πώς θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί ?

 

Κάλλιστα μπορώ να πώ ότι το να πετάς δύο μάτια και ένα στόμα συγκεχυμένα σε ένα καμβά δέν αποτελεί τέχνη

αλλά ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο σχεδιαστικής ανικανότητας.

 

Ωστόσο τα έργα που εγώ θεωρώ σκουπίδια, εφόσον μιλάνε στην ψυχή, έστω και ενός πλάσματος, είναι μια μορφή τέχνης.

Γιατί τέχνη είναι αυτό που μιλαει στην ψυχή σου και σου προκαλεί συναισθήματα.

Ακόμα -ναι- και ο Φλωρινιώτης δημιουργεί τέχνη. Τώρα καλή τέχνη κακή τέχνη, Είναι προσωπική υπόθεση του καθ' ενός

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχουν, αλλιώς δεν θα έκαναν και συναυλίες. Όπως κόσμος γουστάρει να ακούει και Βανδή :sorry: και Φλωρινιώτη :sorry: και Ταμπάκη :sorry: και Βέρα Λάμπρου :sorry: και Στέλλα Μπεζεντάκου :sorry: .

 

 

Αυτά ως προς την επεξήγηση.

Ως προς την χρήση, θα μείνουμε στα απλά και δημοκρατικά, ήτοι: Ο καθένας ακούει ό,τι του αρέσει και κανένας δεν έχει δικαίωμα να προσβάλει τις προτιμήσεις του άλλου. :yuk:

[και το βράδυ famestory] :whistling:

 

Α ναι, HIM :sorry:

:018bleh:

 

Γιατί ρε παιδιά τι κακό έχει η Στέλλα Μπεζεντάκου?

Εγώ την ακούω και προπαντός την ΒΛΕΠΩ την κοπέλα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...