Jump to content

Ο Άγγελος μου!


medussa
 Share

Recommended Posts

Και μετά τα καλοσορίσματά μου, αρχίζω τις ερωτήσεις μου :018bleh:

 

Πως μπορώ να «δω» τον άγγελο μου;

 

(όχι ξύλινο, όπως λέει η γνωστή Κερκυραϊκή παροιμία) :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

κατ' αρχάς καλοσόρισες!

 

Υπάρχουν κάποιοι τρόποι, άμα εσύ πιστεύεις ότι θα τον δεις ίσως η αυθυποβολή να ήταν το πρώτο συστατικό στοιχείο! Όπως έξυπνα λέει και η Νεφέλη στο θέμα των σκεπτομορφών (υπάρχει αντίστοιχο θέμα στην σελίδα των σοφών) η αγάπη που μας δένει με κάποια άτομα, (μητρική προς παιδί, κ.ο.κ.) δημιουργεί ένα 'φύλακα άγγελο' σκεπτομορφή που μας ακολουθεί και μας προστατεύει...

Έπειτα ένα από τα τελετουργικά υψιλής μαγείας είναι να καλέσεις τον φύλακα άγγελό σου με επίκληση, (υπάρχουν στο εμπόριο διάφορα) έτσι θα αποχτήσεις σύνδεση και επαφή μαζί σου...

Υπάρχει επίσης ένα βιβλιαράκι 'Κάλεσε τον φύλακα άγγελο σου' από τις εκδόσεις δίδυμοι, το οποίο όμως ασχολείται με το Ευραϊκό Πάνθεον (Καββάλα) το οποίο όμως έχει να κάνει με την ημερομηνία που γεννήθηκες και έχει γνωρίσματα και άλλα διάφορα με το χαρακτήρα μας...

Γιατί θέλεις να τον ''δεις'; Εννοώ δεν μπορείς απλά να πιστέψεις πρώτα στην ύπαρξή του;

 

Προσωπικά πιστεύω ότι ο άγγελός του καθενός είναι ο ανώτερός εαυτός του, αυτό μας κάνει και έξτρα υπόλογους στις πράξεις μας...

 

:angelgold:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα! :018bleh:

 

Καταρχάς να πω ότι θεωρώ αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι ο άγγελος μου υπάρχει. Απλά θέλω, όπως είπε κι εσύ, να αποκτήσω δυνατότερη σύνδεση κι επαφή μαζί του. Και να τον/την «δω». Οπτικά! Πολλά ζητάω, ναι;

Link to comment
Share on other sites

Δέν ζητάς πολλά απλά επικίνδυνα! :018bleh:

Πάντως το να "εκβιάσεις" με Ξόρκια να δείς τον άγγελο σου είναι

αρκετά "κακό" σαν πράξη!

Προσπάθησε καλύτερα να προσευχηθείς και να αιτηθείς να σου παρουσιαστεί στον

ύπνο σου. Εάν το καταφέρεις αυτό, τότε ίσως και να γίνει αυτό που ζητάς...

Πάντως πρόσεχε, μιά τέτοια αίτηση, λόγω της εγωιστικής (κατα κανόνα)

φύσης της, μπορει να φέρει διάφορα άλλα "πράγματα" σαν επισκέπτες.

(έχω μια μικρή αλλά όχι κακή εμπειρία)

Link to comment
Share on other sites

συνηθως πολλα απο καποια που θελουμε να κανουμε, ερχονται να μας παρουσιαστουν μονα τους, οσο κι αν τα επιδιοξουμε. ισως να μη παρουσιαστουν και ποτε. αυτο πιστευω γινεται για καποιους λογους, οπως: αν αυτο που θελουμε να δουμε ή να κανουμε, κρηνει οτι ειμαστε ετοιμοι, θα ερθει,αν παλι βλεπει οτι δεν θα μπορεσουμε να ανταπεξελθουμε απεναντι του, θα μεινει στην αφανια. αλλος λογος ειναι η πρωσοπικη μας προσπαθεια για καποιο σκοπο. αν πραγματικα θελησουμε να κανουμε κατι και εχουμε κανει προετιμασιες καθε ειδους, σχεδια, πλανα, λογους, ακομα και ονειρα (Αυτα που δεν εγιναν ποτε, ειναι αυτα που δε ποθεισαμε αρκετα. Ν. Καζαντζακης). και αλλους λογους τους οποιους πιστευω πως ολοι ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε.

Στη περιπτωση σου τωρα, θα ελεγα, χωρις να σε γνωριζω, θα μπορεσεις να αντεξεις το αντικρισμα ενος ωντος που πιθανοτατα αν οχι σιγουρα, θα ειναι ενα υσχηρο πνευμα; Πως πιστευεις οτι θα αντιδρασεις εχοντας μπροστα σου κατι που ξερεις οτι ανα πασα στιγμη εχει τη δυναμη να σε βλαψει (δε θα το κανει,αν εισαι ενταξει απεναντη του). Προσωπικα δε θα εκανα κατι τετοιο, μπορει να παθω και καμια ανακοπη ή να σφουγγαριζω μετα το πατομα.

Link to comment
Share on other sites

Και μετά τα καλοσορίσματά μου, αρχίζω τις ερωτήσεις μου :018bleh:

 

Πως μπορώ να «δω» τον άγγελο μου;

 

(όχι ξύλινο, όπως λέει η γνωστή Κερκυραϊκή παροιμία) :blink:

Στον καθρέφτη...

...

Καταρχάς να πω ότι θεωρώ αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι ο άγγελος μου υπάρχει. Απλά θέλω, όπως είπε κι εσύ, να αποκτήσω δυνατότερη σύνδεση κι επαφή μαζί του. Και να τον/την «δω». Οπτικά! Πολλά ζητάω, ναι;

Για οπτική επαφή στον καθρέφτη...
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ... :019blush:

 

Και μετά τα καλοσορίσματά μου, αρχίζω τις ερωτήσεις μου :018bleh:

 

Πως μπορώ να «δω» τον άγγελο μου;

 

(όχι ξύλινο, όπως λέει η γνωστή Κερκυραϊκή παροιμία) :blink:

Στον καθρέφτη...

...

Καταρχάς να πω ότι θεωρώ αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι ο άγγελος μου υπάρχει. Απλά θέλω, όπως είπε κι εσύ, να αποκτήσω δυνατότερη σύνδεση κι επαφή μαζί του. Και να τον/την «δω». Οπτικά! Πολλά ζητάω, ναι;

Για οπτική επαφή στον καθρέφτη...

Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλω, όπως είπε κι εσύ, να αποκτήσω δυνατότερη σύνδεση κι επαφή μαζί του. Και να τον/την «δω». Οπτικά! Πολλά ζητάω, ναι;

 

Θα σου πω κι εγώ ότι είναι κάτι επικίνδυνο. Για να κάνεις κάτι τέτοιο πρέπει να έχεις πλήρη συνείδηση αυτής της πράξης και να έχεις προθέσεις αγνές.

Γενικά είναι επικίνδυνο να προκαλείς ανώτερες "δυνάμεις" και "οντότητες"..

Link to comment
Share on other sites

... θά επαναλάβω ένα παραμύθι πού έχω ξαναπεί.

 

... ο μαθητής καί ο δάσκαλος συζητούν γιά τήν δυνάμεις πού υπάρχουν στόν Κόσμο αυτό. Ο μαθητής, ρωτά τόν δάσκαλο, άν υπάρχουν Αγγελοι καί πώς μπορούμε νά τούς αναγνωρίσουμε καί ο δάσκαλος, απαντά:

 

"... υπάρχουν γύρω μας! Είναι ό, τι ομορφαίνει καί δίνει ενέργεια καί ουσία στήν ζωή μας. Τά μάτια τά αγαπημένα, τό χάδι πού λαχταράς, τό λουλούδι πού ανοίγει τά λευκά πέταλλά του καί μέ τό φώς τους διώχνει τά σκοτάδια, τό άρωμα καί η αφή πού σέ ταξιδεύει, η γεύση πού σέ γεμίζει, τό όνειρο πού σού δίνει σκοπό....! Επεξέτεινε τίς αισθήσεις σου καί λάβε τήν χάρη τους...!"

 

Ο μαθητής, σκεφτικός πλέον, ζητά από τόν δάσκαλο νά τού επιβεβαιώσει καί τήν παρουσία τών δαιμόνων. Ο δάσκαλος, τόν κοιτά μέ συμπάθεια καί τόν ρωτά:

 

" ...τό πρωϊ πού νίβεσαι στήν γούρνα, τί βλέπεις νά αντικαθρεπτίζεται;"

" ...τό πρόσωπό μου!" απαντά ο μαθητής καί ο δάσκαλος συνεχίζει:

 

" ...αυτό είναι τό πρόσωπο τού δαίμονα παιδί μου! Είναι τό πρόσωπο αυτού πού μετρά τήν ζωή μέ τόν πήχυ, μέ τό ζύγι καί τό γρόσσι. Εχε τίς ελπίδες σου παιδί μου, γιατί ο κάθε άνθρωπος στήν αρχή τής ζωής του είναι ένα αλώνι όπου αντιπαλεύουν οι άγγελοι καί ο δαίμονάς του...!"

 

ΥΓ: ...απαλλαγμένοι από συναισθήματα κτήσης, ζήλειας, θυμού καί απόρριψης μπορούμε νά ζητήσουμε τήν επικοινωνία μέ τήν υπέρτατη ευφυϊα πού κατοικεί ...μέσα μας. Είναι τό κλειδί τής θύρας τών ...Αγγέλλων μας!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ? ας το θέσω αλλιώς το θέμα, πιο ολοκληρωμένα γιατί βλέπω ότι ανησυχείτε για τις προθέσεις μου ή με προσέχετε γιατί αντιληφθήκατε ότι πρόκειται περί χαζού παιδιού :clapping: (παιδί? ε? τρόπος του λέγειν).

 

Όπως είπα και πρωτίστως θεωρώ κατ? αρχάς αδιαμφισβήτητο γεγονός την ύπαρξη του Άγγελου μου. Του μιλάω ακατάπαυστα (κι έχει κι αυτός/ή καταλήξει στο αυτονόητο συμπέρασμα ότι πρόκειται για περίπτωση ασύστολης πολυλογούς :blblbl:), τον επικαλούμαι συχνά (μόνο για καλό, για κακό δεν είναι και στη φύση μου ως άνθρωπος και δεν θα τολμούσα να μπω σε τέτοια μονοπάτια), άλλοτε αισθάνομαι πάρα πολύ έντονα την «παρουσία» του και «επέμβασή» του, άλλοτε έχω το δισταγμό του τυχαίου συμβάντος. Όμως τον «ξέρω» και τον αγαπάω όσο και την ίδια μου την ύπαρξη.

Για ποιους λόγους λοιπόν θέλω να «αναβαθμίσω» την επικοινωνία μαζί του, θεωρώντας ότι ο αγωγός είναι από μεριάς μου προβληματικός:

- Ανθρώπινη ανασφάλεια. Θέλω να τον «ακούω» καλύτερα, δεν θεωρώ ότι αυτός/ή δεν με ακούει

- Ανθρώπινη ανασφάλεια. Θέλω να τον «αισθάνομαι» γύρω μου, δεν θεωρώ ότι αυτός/ή δεν είναι.

Για ποιο λόγο θέλω να τον «δω»:

- Ανθρώπινη περιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάποια μέρα να σου στείλω φωτογραφία.....

Υ.Γ Είμαι γένους αρσενικού

:angel: :angel: :angel: :angel: :kissylove:

ναι, παρε και τον Demons να κανετε κανενα duel :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

" ...αυτό είναι τό πρόσωπο τού δαίμονα παιδί μου! Είναι τό πρόσωπο αυτού πού μετρά τήν ζωή μέ τόν πήχυ, μέ τό ζύγι καί τό γρόσσι. Εχε τίς ελπίδες σου παιδί μου, γιατί ο κάθε άνθρωπος στήν αρχή τής ζωής του είναι ένα αλώνι όπου αντιπαλεύουν οι άγγελοι καί ο δαίμονάς του...!"

 

ΥΓ: ...απαλλαγμένοι από συναισθήματα κτήσης, ζήλειας, θυμού καί απόρριψης μπορούμε νά ζητήσουμε τήν επικοινωνία μέ τήν υπέρτατη ευφυϊα πού κατοικεί ...μέσα μας. Είναι τό κλειδί τής θύρας τών ...Αγγέλλων μας!

 

το απόσπασμα το παραθέτω γιατί η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης...

 

Σείριε :worthy:

Link to comment
Share on other sites

Medussa,

 

Πρώτα να σε καλοσωρίσω κι εγώ! :cheerful:

Δεύτερον, να σου πώ ότι το να επικαλεστείς και να επικοινωνήσεις με τον Φύλακα Άγγελο σου δεν είναι καθόλου επικίνδυνο, φτάνει να ξέρεις να το κάνεις.

Τρίτον, είναι και πάρα πολύ εύκολο αν καταλάβεις και ακολουθήσεις την συμβουλή του Σείριου.... :smilewink:

 

Καλή τύχη.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...