Jump to content

Σε ρωτώ μου απαντάς / Με ρωτάς σου απαντώ...


Recommended Posts

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Minerva,

αυτή πρέπει να ήταν η ταχύτερη απάντηση που έχει ποτέ δωθεί σε νέο thread (μόλις 2 λεπτά)! :blink:

Με εντυπωσίασες :cheerful:

 

 

(Συγνώμη για το :offtopic: αλλά πραγματικά εντυπωσιάστηκα :019blush: Αγνοήστε με ^_^ )

Link to comment
Share on other sites

Minerva,

αυτή πρέπει να ήταν η ταχύτερη απάντηση που έχει ποτέ δωθεί σε νέο thread (μόλις 2 λεπτά)! :blink:

Με εντυπωσίασες :cheerful:

(Συγνώμη για το :offtopic: αλλά πραγματικά εντυπωσιάστηκα :019blush: Αγνοήστε με ^_^ )

 

Nef, είναι που έχω εντρυφήσει στο (ΖΕΝ) βουδισμό... :lololol:

Link to comment
Share on other sites

...Είναι άλλη μια από τις περιπτώσεις που μου φαίνεται πως ο (κάθε) Βούδας.... έρχεται από άλλο πλανήτη! :blink:

Αν το πάρουμε μεταφορικά τότε... ΟΚ, άλλο ένα σοφό ρητό (που φαίνεται να παραπέμπει στην -ταχύτατη- απάντηση της Μινέρβας. :018bleh: ).

Αν το πάρουμε κυριολεκτικά όμως, πραγματικά δε βγάζουμε νόημα. Σε κάθε ερώτηση που κάναμε κατά τη διάρκεια της μέχρι τώρα ζωής μας, είχαμε κάνει κάποιο λάθος? :wacko:

Και μάλιστα έκανε λάθος κι αυτός που μας απάντησε? :blink:

 

 

ΟΚ, μεταφορικά το είπε, μη φωνάζετε, απλά μου τη δίνει που το έθεσε με τέτοιο τρόπο... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εκείνος που ρωτάει κάνει λάθος.

Το ίδιο κι' εκείνος που απαντάει.

~ Βούδας ~

Σχόλια...;

Πωωωω!!! :headb: το πρωτο σχολιο μου και :offtopic: ειναι οτι εισαι απιστευτη!! Που τα βρισκεις αυτα?? Τα πιο φευγατα σχολια μας διαλεγεις :) :cheerful:

 

Να σχολιασω τωρα οτι ειδικα ο Ζεν Βουδισμος εχει τετοια αποφθευγματα και ιστοριουλες

Μου εχει μεινει μια οπου καποιος "μπικσου"(μοναχος ζητιανος) γεματος ανησυχια και ερωτησεις πηγε να βρει εναν πολυ γνωστο δασκαλο ο οποιος φημιζοταν οτι ηταν Φωτισμενος

Μολις μπηκε στην καλυβα που ζουσε και χωρις να του πει κουβεντα ο δασκαλος τον αρπαζει και τον πεταει αποτομα εξω σχεδον με τις κλωτσιες και πεφτει απο πανω του.Υστερα τον βουταει απο τα μαλλια και του λεει.."Καταλαβες τωρα??"

Link to comment
Share on other sites

ν' απαντήσω με ερώτηση ή με απάντηση;

 

Αφού θα είμαι λανθασμένος και στα δυο :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω?

 

Γιατί άμα δε ρωτήσεις, έστω και τον ίδιο σου τον εαυτό, δε θα μάθεις ποιος είσαι, που πας, τι συμβαίνει μέσα σου.

 

Το γνωμικό ισχύει σε άλλες περιπτώσεις?

 

Δεν έχει σημασία αν ξέρεις να απαντάς?

Σημασία έχει να ξέρεις να ρωτάς?

Link to comment
Share on other sites

Χεχε

ειναι πολυ απλο...

Εκεινος που ρωταει κανει λαθος επειδη δεν αφηνει τον εαυτο του να βρει μονος του την απαντηση...

(μη θες μασημενη τροφη ρε φιλε,αν ειναι ετσι ποτε θα μαθεις να "κυνηγας"?).

 

Εκεινος που απανταει τον εμποδιζει απο το να μαθει να στεκεται στα ποδια του...Το καλυτερο ειναι μεσω της Σωκρατικης μεθοδου πιστευω, προσπαθω να το κανω οσο πιο συχνα μπορω ομως ΔΥΣΤΥΧΩΣ οι περισσοτεροι ειναι "λαθος"...πρωτου βαθμου!).

 

Μη ψαχεις το νοημα στα λογια, αλλα στην εικονα πισω τους.

Ειδικα σε τετοιου ειδους λογοπαιγνια!!

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Εκείνος που ρωτάει κάνει λάθος.

Το ίδιο κι' εκείνος που απαντάει.

~ Βούδας ~

 

 

Σχόλια...;

Ναι, ότι σίγουρα στην ερώτησή σου "σχόλια...;" έχεις ένα λάθος, όπως και η αυτή απάντησή μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάθος στην απάντησή σου κι εσύ τότε... :blblbl: (για πλάκα το έγραψα...)

 

Λοιπόν, αν και εντοπίζει το γεγονός ότι μια ερώτηση γίνεται με λανθασμένες προοπτικές και η απάντηση έχει λάθος επειδή....σε αποξενώνει από το "γνώθι σαυτόν" (επειδή δεν ψάχνεις μέσα σου την απάντηση και γυρεύεις την..."εύκολη λύση" ρωτώντας), το θέτει με ένα τέτοιο τρόπο που μπορείς να λάβεις υπ'όψη σου όλες τις περιπτώσεις. Για παράδειγμα, το λάθος μπορεί να είναι του τύπου που περιέγραψα πριν, αλλά απ'την άλλη, ξέρουμε ότι "ρωτώντας φτάνεις στην πόλη", δηλαδή με τις ερωτήσεις μας και τις απαντήσεις μας γνωρίζουμε καλύτερα τον εαυτό μας. Ομως, ο Βούδας, σ'αυτό του το ρητό δεν υποστηρίζει ότι είναι "κακό" να κάνουμε "λανθασμένες" ερωτήσεις και να δίνουμε ή να ακούμε "λανθασμένες" απαντήσεις. Απλά, το...αναφέρει περίπλοκα με απλουστευμένη δομή.

Εν τέλει, συμφωνώ. :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...