Jump to content

Θεός ως εφεύρεση


Recommended Posts

Ίσως ο τρόπος να είναι πράγματι ολίγον «ταρατατζούμ», αλλά πιστεύω ότι εάν τα έλεγε πιο απλά, κανείς δεν θα έδινε σημασία...

Ξέρεις, ένα από τα παράδοξα του ανθρώπου, είναι ότι δίνει μεγαλύτερη σημασία στα περίπλοκα, παρά στα απλά -πιστεύοντας ότι τα απλά, είναι και ανάξια λόγου.

13909[/snapback]

 

 

συμφωνώ...άλλωστε σε όλα σχεδόν ακούς το "ότι πληρώσεις παίρνεις" δεν ίσχυει παντα...όμως σε τέεοια υλιστική κοινωνία τι άλλο θα ταίριαζε να πεί?

 

συμφωνώ με την Lithos προσπαθούμε πάντα να αποφύγουμε τις συνέπειες των πράξεων μας....σε ότι και αν είναι αυτό ρίχνουμε το βάρος σε κάποιον μεγαλύτερο και ποιός πιο κατάλληλος από ένα Θεο που ποτέ δεν είδαμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Για μένα είναι πολύ απλό το θέμα...

Αρνούμαι να δεχτώ πως είμαι μια τηλεόραση και πως κάποιος ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΑΓΚΑΣ,κάνει ζάπινγκ τη ζωή μου...

Κι αν αυτός ο "μάγκας", είσαι εσύ... αλλά δεν το ξέρεις;

 

(...τι λέω μεσημεριάτικο...)

Link to comment
Share on other sites

καλα ακρη δε βγαινει, τωρα πως μπορει ο καθε Ηρωας των Video Games να καταλαβει τον προγραμματισμο μου κρυβεται πισω απο το καθε τι,κομματακι δυσκολο αφου η δουλεια του ειναι ΜΟΝΟ πχ να σκοτωνει, να κλεβει, να χορευει,να raceari, και ξερω γω τι αλλο εχει βγει σε αυτα...

Τελος παντων Ο Μαγκας ειναι αυτος που θα καταφερει να παρει το(ν) Control και να κουμανταρει αυτος τη ζωη του(και γιατι οχι ?και των αλλων)ΟΧΙ ομως με τον συνηθη τροπο αλλα κανονικα να κουμανταρει!!βλεπε neo ala Matrix η ο,τι τετοιο σας ερχεται στο νου.

Προσωπικα πιστευω οτι η ικανοτητα επικοινωνιας μας με τα αστρα και τον γενικοτερο συμπαντικο ολον διεκοπη βιαια, και με βιαιο τροπο συνεχιζεται η μεχρι τωρα καταστολη του(αν μπορω να το πω ετσι)... :4_1_7v[1]:

Για να τελειωνουμε ας βρουμε πρωτα τι θελει ο ΔΗΘΕΝ θεος απο εμας και ΑΝ γουσταρουμε ας του κανουμε το χατηρι να τον "Ψηφισουμε"(πολυ ρουσφετι θυμιζει η υποθεση). Ουτος η αλλως "Χερι που δεν μπορεις να δαγκωσεις ΦΙΛΗΣΕ το..",οπως λενε και καποιοι :censored: τυποι, προσωπικα το συνεχισα το ρητο λεγοντας:".. γιατι να μη το σφιξω καλυτερα???" Εννοωντας να φτασω σε σημειο να κλεινω συμφωνιες μαζι με τον "δικο μας".ΦΥΣΙΚΑ εχω ΠΟΛΛΑ καρβελια ψωμι να φαω ακομα, ομως οσο ζω μαθαινω, και προτιμω να ζω ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ σε κατι ανωτερο :angel: που με περιμενει(εικονα-ομοιωση)παρα οτι ειμαι δουλος του "ακατανομαστου" :evilbl: και να το εχω τελειως γραμμενο το θεμα.

Γιατι προκειται για ενα θεμα με αμεση επιροη σε ολους μας, για να μη πω οτι ειναι και το πιο σημαντικο(για το πνευμα μιλαω τωρα και την υγεια του) σε αυτη τη ζωη. :harp:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι πολύ απλό το θέμα...

Αρνούμαι να δεχτώ πως είμαι μια τηλεόραση και πως κάποιος ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΑΓΚΑΣ,κάνει ζάπινγκ τη ζωή μου...

Κι αν αυτός ο "μάγκας", είσαι εσύ... αλλά δεν το ξέρεις;

 

(...τι λέω μεσημεριάτικο...)

14076[/snapback]

Μιλάω για τον Θεό των διαφόρων υπερδιαδεδομένων θρησκειών και όχι για το τι είναι Θεός για μένα...

Όσο για το ότι όλοι κρύβουμε έναν "μάγκα" μέσα μας,πιστεύω πως ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

αρχιζω λιγο ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ αλλα .. η φυση των σπουδων με εκανε ετσι

 

ΘΕΟΛΟΓΙΑ=religion managment

ηταν το πρωτο πράγμα που καταλαβα όταν πάτησα στη σχολη

 

ναι.. ο ΘΕΟΣ ανακαλύφθηκε με σκοπο την χαλιναγωγηση...

ομως ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ δεν ΕΦΕΥΡΗΘΗΚΕ

ο θεος οι Θεοι κλπ κλπ..υπάρχουν.... απλά αλλάζουν φάτσες, ονόματα κ δυνατότητες για να γίνουν πιο.. ευπεπτοι στις κοινωνιες....

 

"ΘΕΟΣ ειναι αυτος που οταν θες κατι πραγματικα ποτε δε σε ακουει" the island (movie) 2005

:018bleh: (λιγο χιουμορακι)

 

το να εισαι ΑΘΕΟΣ σημαινει ότι δεν έχεις αναγκη κατι πιο δυνατό απο σενα.. άρα είσαι λιιγο ανορημος ή υπερεκτιμας τις δυναμεις σου

το να πιστευεις στη ΦΥΣΗ σαν ΥΛΗ ειναι και αυτο ανοριμο.. γιατι.. η ύλη εξελισεται, αλλαζει, μεταλλάσεται..κ καποια στιγμη ΑΛΛΙΩΝΕΤΑΙ (τα ορ8ογραφικα μου λαθη ειναι παμπολα.. όμως.. συγχορεστε με.. εχω να γραψω ελληνικα ΧΡΟΝΙΑ)

δε θες λοιπον να πιστευεις σε κατι που εχει ημερομινια ληξης

 

αν πιστευεις στη ΦΥΣΗ σαν ..spirit ειναι το ιδιο με το θεο..

γιατι λοιπον να ειναι εφευρεση ο ΘΕΟΣ και οχι η Μητερα Φυση????

 

ο ΘΕΟΣ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ .. ειναι ΑΥΛΟΣ και γιαυτο του δινουμε οτι ονομα θελουμε, οτι σχημα θελουμε, και οτι φυλο θελουμε...(το ιδιο νερο εχει ενα μπουκαλι αυρα το ιδιο νερο εχει ενα μπουκαλι ΕΒΙΑΝ (Η2Ο ειναι ολα) όμως το σχημα του μπουκαλιου του δινει αλλη εμφανιση .... :) )

 

αρα λοιπον αν μη μιλαμε για εφευρεση του ΘΕΟΥ αλλα για το managment της θρησκειας. που πιστεψτε με... ειναι τοσα χρονια Νο1 και ομως κανεις δε το εχει σπουδασει...........

Link to comment
Share on other sites

το να εισαι ΑΘΕΟΣ σημαινει ότι δεν έχεις αναγκη κατι πιο δυνατό απο σενα.. άρα είσαι λιιγο ανορημος ή υπερεκτιμας τις δυναμεις σου

Διαφωνώ! Πώς μπορεί να θεωρείται δείγμα ανωριμότητας το να μην δέχεται κάποιος μια θρησκεία? Το "άθεος" το ακούω στην πλειοψηφία από ΜΗ χριστιανούς (που τον αποποιήθηκαν), που όμως δεν προχώρησαν στο να βρουν κάποιο θεό που να τους κάνει το κλικ... Αυτοί είναι ανώριμοι?!...

το να πιστευεις στη ΦΥΣΗ σαν ΥΛΗ ειναι και αυτο ανοριμο.. γιατι.. η ύλη εξελισεται, αλλαζει, μεταλλάσεται..κ καποια στιγμη ΑΛΛΙΩΝΕΤΑΙ (τα ορ8ογραφικα μου λαθη ειναι παμπολα.. όμως.. συγχορεστε με.. εχω να γραψω ελληνικα ΧΡΟΝΙΑ)

δε θες λοιπον να πιστευεις σε κατι που εχει ημερομινια ληξης

Άντε πάλι με την ανωριμότητα... Μπορείς να μου προσδιορίσεις την έννοια της ανωριμότητας? Η υλική όψη της φύσης είναι κάτι το ορατό και αυτός είναι και ο λόγος που κάποιοι την βλέπουν (ή και τη λατρεύουν) υλιστικά. Θα μπορούσες να τους πεις αφελείς... Αλλά ανώριμοι και αυτοί?!

αν πιστευεις στη ΦΥΣΗ σαν ..spirit ειναι το ιδιο με το θεο..

γιατι λοιπον να ειναι εφευρεση ο ΘΕΟΣ και οχι η Μητερα Φυση????

Ας πούμε ότι συμφωνούμε εδώ..

ο ΘΕΟΣ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ .. ειναι ΑΥΛΟΣ και γιαυτο του δινουμε οτι ονομα θελουμε, οτι σχημα θελουμε, και οτι φυλο θελουμε...

Κι εδώ....... "Άυλος, σαν τους τίτλους του δημοσίου" που λέει και ο Πανούσης...

αρα λοιπον αν μη μιλαμε για εφευρεση του ΘΕΟΥ αλλα για το managment της θρησκειας. που πιστεψτε με... ειναι τοσα χρονια Νο1 και ομως κανεις δε το εχει σπουδασει...........

Κανείς δεν έχει σπουδάσει management της θρησκείας? Τί είναι τότε το πρώτο σου πτυχίο? :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

ομως ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ δεν ΕΦΕΥΡΗΘΗΚΕ

Αυτό μου θυμίζει έναν παλιό γρίφο: «έχουμε θρησκευτικό συναίσθημα επειδή υπάρχει Θεός ή υπάρχει Θεός επειδή έχουμε θρησκευτικό συναίσθημα;»

 

η ύλη εξελισεται, αλλαζει, μεταλλάσεται..κ καποια στιγμη ΑΛΛΙΩΝΕΤΑΙ

Πολύ αρχαίοι μας σοφοί, θα διαφωνούσαν κάθετα σ? αυτό...

Φθείρεται η εκάστοτε μορφή της ύλης, αλλά όχι αυτή καθ? αυτή η ύλη.

 

Παραπέμπω εδώ για περισσότερα περί αφθαρσία της ύλης.

 

αν πιστευεις στη ΦΥΣΗ σαν ..spirit ειναι το ιδιο με το θεο..

γιατι λοιπον να ειναι εφευρεση ο ΘΕΟΣ και οχι η Μητερα Φυση????

ο ΘΕΟΣ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ .. ειναι ΑΥΛΟΣ και γιαυτο του δινουμε οτι ονομα θελουμε, οτι σχημα θελουμε, και οτι φυλο θελουμε...(το ιδιο νερο εχει ενα μπουκαλι αυρα το ιδιο νερο εχει ενα μπουκαλι ΕΒΙΑΝ (Η2Ο ειναι ολα) όμως το σχημα του μπουκαλιου του δινει αλλη εμφανιση .... :) )

Εδώ σίγουρα συμφωνώ! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου θυμίζει έναν παλιό γρίφο: «έχουμε θρησκευτικό συναίσθημα επειδή υπάρχει Θεός ή υπάρχει Θεός επειδή έχουμε θρησκευτικό συναίσθημα;»

14489[/snapback]

Σιγά το γρίφο :018bleh::018bleh::018bleh: Οι δικοί μου είναι καλύτεροι :063laugh::063laugh::018bleh::018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Σιγά το γρίφο  :018bleh:  :018bleh:  :018bleh:  Οι δικοί μου είναι καλύτεροι  :063laugh:  :063laugh:  :018bleh:  :018bleh:

14494[/snapback]

...Τί λέγαμε πιό πάνω ότι μπορεί να κάνει κανείς με λίγο χιούμορ?!... :063laugh::063laugh::063laugh::clapping:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου θυμίζει έναν παλιό γρίφο: «έχουμε θρησκευτικό συναίσθημα επειδή υπάρχει Θεός ή υπάρχει Θεός επειδή έχουμε θρησκευτικό συναίσθημα;»

14489[/snapback]

Σιγά το γρίφο :018bleh::018bleh::018bleh: Οι δικοί μου είναι καλύτεροι :063laugh::063laugh::018bleh::018bleh:

14494[/snapback]

 

:4_1_72[1]: Δε σχολιάζω.... :4_1_72[1]:

 

Οσο για

ομως ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ δεν ΕΦΕΥΡΗΘΗΚΕ
αυτό δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε! Και επειδή δεν μπορούμε, ο καθένας υποστηρίζει την πίστη του! Επομένως, αυτό είναι μία άποψη...

Και...

αν πιστευεις στη ΦΥΣΗ σαν ..spirit ειναι το ιδιο με το θεο..

γιατι λοιπον να ειναι εφευρεση ο ΘΕΟΣ και οχι η Μητερα Φυση????

και αυτό είναι μια άποψη όπως το παραπάνω, αν και σε περίπτωση που ρωτούσες εμένα θα ήμουν κάτι παραπάνω από σύμφωνη!!

 

Και αυτό...

ΘΕΟΣ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ
είναι μια αποψη και αυτή! Υπάρχουν και άθεοι άνθρωποι, όχι της μορφής που τους έδωσε ο johnny,αλλά άθεoι "με τη βούλα" (λίγο δύσκολο βέβαια να προσδιορίσεις τη βούλα..).

 

Τέλος,

αρα λοιπον αν μη μιλαμε για εφευρεση του ΘΕΟΥ αλλα για το managment της θρησκειας

Ακριβώς!! Αλλο η θρησκεία και άλλο η πίστη. Οπως άλλο η έκφραση της πίστης και άλλο η χειραγώγηση. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο θέλω να πω..

αλλο θεος άλλο πίστη

 

Θεος ειναι αυτο που λεει η καρδουλα μας , η δυναμη που εχουμε μέσα μας.. ίσως και η ματαιοδοξία του στόχου (όλοι 8ελουμε να φτασουμε στη Θεωση με τον Α ή Β τρόπο εεε)

 

 

Πίστη είναι τα ήθη τα έθιμα και ο τροπος ζωης που κακως ή καλος εκφραζουν μια κοινωνια......

πριν 3 μερες ειχα μια συζητηση για το θεμα της θρησκειας των παιδιων μου...

Αν προκειτε να παρ μουσουλμανο (που ειναι και της μοδας) τι θρησκεια θα δωσω στα παιδια μου...

εκει λοιπον σκεφτηκα οτι αν μεινω Ελλαδα τότε καλο θα ήταν τα παιδια μου να ταχθουν στην Ορθοδοξία γιατι αυτο ΔΕ θα τα κανει ξένα στον ΤΌΠΟ τους.. το ίδιο ισχυεί κι αν θα έμενα Τουρκια..

ΠΙΣΤΗ είναι ο τρόπος έκφρασης στο θεο σου..

και επειδη σαν Βαλκανιοι θελουμε να κανουμε τη ΖΩΗ μας πιο ευκολη..

ας δώσουμε στα παιδια μας το ήδη ΕΤΟΙΜΟ και στην πορεία απλα τα ενημερώνουμε με όποιο τρόπο μπορούμε.... και αυτα θα επιλίξουν...

 

 

υ.γ. τελικα το πολυ κρασι με κανει και λεω πολλλλλα

Link to comment
Share on other sites

το να εισαι ΑΘΕΟΣ σημαινει ότι δεν έχεις αναγκη κατι πιο δυνατό απο σενα.. άρα είσαι λιιγο ανορημος ή υπερεκτιμας τις δυναμεις σου

Διαφωνώ! Πώς μπορεί να θεωρείται δείγμα ανωριμότητας το να μην δέχεται κάποιος μια θρησκεία? Το "άθεος" το ακούω στην πλειοψηφία από ΜΗ χριστιανούς (που τον αποποιήθηκαν), που όμως δεν προχώρησαν στο να βρουν κάποιο θεό που να τους κάνει το κλικ... Αυτοί είναι ανώριμοι?!...

 

Ωπα johnny... αλλο αθρησκος και αλλο αθεος..

Αθρησκος ειναι αυτος που απλα δε τον ικανοποιει και δε τον καλυπτει επαρκως καμια θρησκεια.

Μπορει καλλιστα να πιστευει σε καποια ανωτερη δυναμη (οποια κι αν ειναι αυτη) με τον δικο του τροπο..

 

Για κατι τετοιο προφανως μιλαει η viole

Link to comment
Share on other sites

μες στο μυαλομου εισαι

ο ΘΕΟΣ ειναι παντου .. δε φιτρωσαμε.. (να το πω χοντρα και ας παραξηγηθω..)

η ΘΡΗΣΚΕΙΑ φτιαχτηκε..

 

αρα ειναι ΑΝΩΡΙΜΟ να λεμε οτι ειμαι ΑΘΕΟΣ ειναι πιο συνετο να πεις

ΑΘΡΗΣΚΟΣ Ή ΑΓΝΩΣΤΙΚΗΣΤΗΣ... οκ

Link to comment
Share on other sites

το να εισαι ΑΘΕΟΣ σημαινει ότι δεν έχεις αναγκη κατι πιο δυνατό απο σενα.. άρα είσαι λιιγο ανορημος ή υπερεκτιμας τις δυναμεις σου

14465[/snapback]

 

Πλήρως αστήρικτο. Και, με το συμπάθειο, μου μοιάζει λογική "όσα δε φτάνει η αλεπού". Επειδή δεν έχει ανάγκη ο άλλος (όπως εμείς) κάτι ανώτερο και θα τον βγάλουμε ανώριμο;

 

το να πιστευεις στη ΦΥΣΗ σαν ΥΛΗ ειναι και αυτο ανοριμο.. γιατι.. η ύλη εξελισεται, αλλαζει, μεταλλάσεται..κ καποια στιγμη ΑΛΛΙΩΝΕΤΑΙ (τα ορ8ογραφικα μου λαθη ειναι παμπολα.. όμως.. συγχορεστε με.. εχω να γραψω ελληνικα ΧΡΟΝΙΑ)

δε θες λοιπον να πιστευεις σε κατι που εχει ημερομινια ληξης

14465[/snapback]

 

Χμ... μπορώ να μάθω ποια είναι η ημερομηνία λήξεως της Φύσης;

Κι η μεταβολή της Φύσης δεν κατάλαβα για ποιο λόγο είναι αρνητική, μάλλον θετική τη βρίσκω. Ο ίδιος ο Κόσμος μεταβάλλεται, πώς είναι δυνατόν, ενώ ο Κόσμος μεταβάλεται το Ον να παραμένει σταθερό;

 

αν πιστευεις στη ΦΥΣΗ σαν ..spirit ειναι το ιδιο με το θεο..

γιατι λοιπον να ειναι εφευρεση ο ΘΕΟΣ και οχι η Μητερα Φυση????

14465[/snapback]

 

Διότι η Φύση εκδηλώνεται θέλεις δε θέλεις. Οι εκδηλώσεις του Θεού εγκείτονται in the eyes of the beholder που λένε κι οι Γερμανοί....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...