Jump to content

Οι μάγισσες της Σμύρνης


rigardie
 Share

Recommended Posts

Φοβάμαι ότι φέτος το χειμώνα θα κολλήσουμε με αυτή την σειρά (έχω διαβάσει είδη το βιβλίο ),όμως τα μηνύματα που θα περάσει για την τέχνη ΔΕΝ θα είναι αυτά που πρέπει συν ότι υπάρχει ήδη μια εμπορική εκμετάλλευση πέρα από το κανονικό βλέπε της τράπουλες της Κατίνας (κρίμα θα ήτανε μια καλή ευκαιρία να ξεδιαλύνουν μερικά πράγματα για αυτήν την υπέροχη τέχνη,που έχει κατακλυστεί από διάφορους απατεώνες και τυχάρπαστους )

Άρε μπαγιούμι που έχει να πέσει

:headb:

Link to comment
Share on other sites

χρυσο μου.. όλοι στο βωμό του κέρδους κ της φήμης ξεχνάμε την τέχνη.....

 

δεν είναι κακό που ενα τετοιο βιβλίο ανεβαίνει στο γυαλί κ μάλιστα με τόσο καλο casting... και απο ένα τέτοιο καναλι (ΜΕGA ) . απλά δεν το κάνουν για να δειξουν την τέχνη (όπως ενδεχομένως έγινε με το βιβλίο) .. άλλο ΔΙΔΑΓΜΑ σου βγάζει το χαρτί άλλο δίδαγμα το γυαλί....

Link to comment
Share on other sites

Όπα αυτό ακούγατε ενδιαφέρον...

Μπορεί να μην βλέπω σειρές και να μην έχω διαβάσει το βιβλίο αλλά για αυτό είμαι περίεργος για το πως θα το παρουσιάσουνε.

(το ποιο πιθανό θα το δω όταν θα το παίζει επαναλήψεις το καλοκαίρι)

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το βιβλίο σαν βιβλίο δε μου άρεσε αν και η παρουσίαση της χρήσης (ή κατάχρησης) της Τέχνης ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και φαντάζομαι ιδιαίτερα στην τότε πραγματικότητα.. :)

Link to comment
Share on other sites

η παρουσίαση της χρήσης (ή κατάχρησης) της Τέχνης ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και φαντάζομαι ιδιαίτερα στην τότε πραγματικότητα.. :)

Και στην τώρα πραγματικότητα, δυστυχώς :headb:

Το χειρότερο μάλιστα είναι ότι με την προβολή που έχει λάβει αυτό το βιβλίο, προωθείται ακόμα περισσότερο αυτή η κατάχρηση :headb:

 

Η μόδα είναι κάτι δίπλευρο, όπως κάθε τι άλλο.

Μέσα απ' αυτήν, μπορεί να βγει κάτι θετικό ή αρνητικό, ανάλογα το πως προβάλλεται.

 

Για παράδειγμα, ο Χάρυ Πότερ -αν και εξωπραγματικός- ή το «Μαγικά Φίλτρα» -με αρκετές δόσεις αλήθειας- , προβάλλουν την Τέχνη «community friendly» και συμβάλλουν στο να την δει ο «έξω κόσμος» πιο φιλικά και με συμπάθεια. Αυτό, είναι βέβαια κάτι θετικό.

«Οι Μάγισσες της Σμύρνης» από την άλλη, κάνουν πισωγύρισμα... Μετά από μια τέτοια παρουσίαση της Τέχνης, όπως γίνεται στο βιβλίο, πείτε μου αν θα έχει άδικο κάποιος λέγοντας «καλά κάνανε και σας κυνηγούσαν τόσους αιώνες...». Δίκιο θα ?χει, κι άντε μετά ν? αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας! :headb:

Link to comment
Share on other sites

το διάβασα, ίσως είμαι άσχετη όμως δεν νομίζω πως ένα τέτοιο βιβλίο μπορεί να διδάξει κάτι...για να μάθεις πρέπει να πάρεις άλλα βιβλία και όχι best seller κατα την ταπεινή μου γνώμη.

Μου άρεσε γιατί έδινε μια διαφορετική εικόνα της Σμύρνης...όχι του θανάτου αλλά της ζωής...ότι και αν περιείχε αυτή...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και μολις αρχισα να ασχολουμαι και να διαβαζω για την Τεχνη, θα μου επιτρεψετε να πω οτι το συγκεκριμενο βιβλιο δεν μου αρεσε. Θα το χαρακτηριζα μαλλον κατινιστικο και σου δινει μια πολυ αρνητικη εντυπωση για την Τεχνη. Παρ'ολα αυτα εχει κανει παταγο... τι να πει κανεις! :huh:

Link to comment
Share on other sites

Αν και μολις αρχισα να ασχολουμαι και να διαβαζω για την Τεχνη, θα μου επιτρεψετε να πω οτι το συγκεκριμενο βιβλιο δεν μου αρεσε. Θα το χαρακτηριζα μαλλον κατινιστικο και σου δινει μια πολυ αρνητικη εντυπωση για την Τεχνη. Παρ'ολα αυτα εχει κανει παταγο... τι να πει κανεις! 
Κι όμως είναι γεγονός ότι η λαϊκή (και πιο διαδεδομένη) μορφή μαγείας ανάμεσα στους Έλληνες (κι Ελληνίδες κυρίως) είναι αυτή. Δες το κάτι σαν τις διαφορές του βαριού λαϊκού τραγουδιού και του έντεχνου. Πιο είναι πιο εμπορικό, αλλά και πιο διαδεδομένο;
Link to comment
Share on other sites

Όπα αυτό ακούγατε ενδιαφέρον...

Μπορεί να μην βλέπω σειρές και να μην έχω διαβάσει το βιβλίο αλλά για αυτό είμαι περίεργος για το πως θα το παρουσιάσουνε.

(το ποιο πιθανό θα το δω όταν θα το παίζει επαναλήψεις το καλοκαίρι)

:blink:

12530[/snapback]

 

 

Τελικά είδα ένα επεισόδιο την προηγούμενη βδομάδα. Είχε τρομερό γέλιο!!! Ήμουν με δύο φίλους μου, όλοι RPGόφιλοι και μεταφέραμε κάθε τι που κάνανε με dnd terms?

Συμπέρασμα ότι κανείς δεν τολμάει να τα βάλει με έναν υψηλού επιπέδου μάγο και ότι πρέπει μόνιμος οποιοσδήποτε να κυκλοφορεί με αρκετά protective wards και ένα dispel Magick memorized!!!

Link to comment
Share on other sites

... σου δινει μια πολυ αρνητικη εντυπωση για την Τεχνη.

15682[/snapback]

Και όχι μόνο για την τέχνη αλλά και για τις Σμυρνιες... τις παρουσιάζει κομματάκι :censored: ... Κι επειδή έχω καταγωγή από Μικρά Ασία δε μου άρεσε καθόλου αυτό...

Link to comment
Share on other sites

ναι παιδιά συμφωνώ με το ''κατινίστικο'' και τη λαΪκή μορφή της τέχνης και με το ''εμπορικό'' όσον αφορά το περιεχόμενο του βιβλίου!

 

Κι όμως... μην κατακρίνεται τα σημεία που πραγματικά τιμά και την τέχνη και τις Θεότητες. Παραδέχεται ότι είναι και υλίστρια και εκμεταλλεύτρια της Δύναμης ώστε να αποχτήσει αυτά που θέλει... Η ειλικρίνια κάποιες φορές είναι ελαφρυντικό, χωρίς και καλά να την χειροκροτώ... Θα μπορούσε να γράψει ένα βιβλίο δέκα φορές πιο αγνό, απλά θα πούλαγε δέκα φορές λιγότερο... Οπόταν στην ζυγαριά του πνεύματος και της ύλης ακόμη μια φορά βάρεσαι το δεύτερο πιο πολύ

Link to comment
Share on other sites

Όπα αυτό ακούγατε ενδιαφέρον...

Μπορεί να μην βλέπω σειρές και να μην έχω διαβάσει το βιβλίο αλλά για αυτό είμαι περίεργος για το πως θα το παρουσιάσουνε.

(το ποιο πιθανό θα το δω όταν θα το παίζει επαναλήψεις το καλοκαίρι)

:blink:

12530[/snapback]

 

 

Τελικά είδα ένα επεισόδιο την προηγούμενη βδομάδα. Είχε τρομερό γέλιο!!! Ήμουν με δύο φίλους μου, όλοι RPGόφιλοι και μεταφέραμε κάθε τι που κάνανε με dnd terms?

Συμπέρασμα ότι κανείς δεν τολμάει να τα βάλει με έναν υψηλού επιπέδου μάγο και ότι πρέπει μόνιμος οποιοσδήποτε να κυκλοφορεί με αρκετά protective wards και ένα dispel Magick memorized!!!

15685[/snapback]

 

 

Τοσο καιρο ειχα χασει τοσα επισόδεια! τωρα που ειμαι σπιτι μου ειδα ΕΝΑ! Αυτο με τη καταρα! Ε ΡΕ ΤΙ ΕΛΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ! Εμεις φιλε Ντακον ουρλιαζαμε : ΚΑΦΤΕ ΤΕΣ! ΣΤΗ ΠΥΡΑΑΑ! ΑΧ ΡΕ ΑΤΑΡΤΗ GANDALF ΠΟΥ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΦΕΤΕΣ! χααχαχα

 

 

Τη τουμπανο μαγισσα-αθανατη η Αταρτη! Ελεος ρε παιδια ! Ημαρτον!!!

 

 

Κατηγορουνται ολες τους για καταχρηση, παραβιαση ελευθερης βουλισης, Επιδειξη, Κακομεταχειριση Ανωτατης Τεχνης και καταδικαζονται ολες ΣΤΗ ΠΥΡΑΑΑΑΑ! ΛΟΛ!

 

 

bye

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...