Jump to content

Αντιδράσεις


Recommended Posts

Θεωρώ ότι η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και το σωστό είναι να αντιδράς ανάλογα με τη λογική και το ένστικτο σου ανάλογα με τις περιστάσεις. Θεωρητικά είναι δύσκολο να δώσω μία απάντηση. Πρακτικά όμως μπορώ να πω κάποια παραδείγματα σε σχέση με τις αντιδράσεις μου σε ανάλογες περιπτώσεις.

π.χ. ποτέ δεν δίνω λεφτά ή αγοράζω πράγματα από γυφτάκια αλλά...

Κάποια στιγμή πριν πολλά χρόνια βρέθηκε στο δρόμο μου μια νέα γυναίκα (αλλοδαπή) που κρατούσε από το χέρι ένα 3χρονο κοριτσάκι και η οποία με χιλιοπαρακαλούσε να της δώσω δουλειά, να καθαρίσει το σπίτι μου ή ό,τι άλλη δουλειά είχα να της προσφέρω. Το σπίτι μου ήταν μακρυά από την περιοχή εκείνη κι εκτός αυτού δεν είχα ανάγκη από καθαρίστρια. Παρ' όλα αυτά και επειδή έκρινα ότι η συγκεκριμένη γυναίκα ήταν ειλικρινής και επειδή διέκρινα την απόγνωση στα μάτια της άνοιξα το πορτοφόλι και της έδωσα τα 2/3 των χρημάτων μου. Από τότε όμως δεν μου ξαναέτυχε κάτι ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κάποτε προσπάθησα να αγοράσω σουβλάκι για κάποιον που μου είπε ότι πεινάει, αλλα εκείνος δεν ήθελε...προτιμούσε τα λεφτά... :smilewink:

 

Αυτή είναι η προσέγγιση που έχουν οι προτεστάντες - και είναι πολύ σωστή! Τι θες; Φαΐ; Πάρε. Λεφτά δεν έχει.

 

Δεν νομιζω πως το κοριτακι ζητουσε μονο φαι..

 

Αλλα ζητουσε αυτο..

 

Πως θα αντιδρούσατε εάν μια κρύα χειμωνιάτικη νύχτα βλέπατε ένα κοριτσάκι 5 χρονών μόνο του στο δρόμο χωρίς χοντρά ρούχα, βρώμικο πεινασμένο και με δάκρυα στα μάτια;

Πως θα αντιδρούσατε εάν το κοριτσάκι σας ζητούσε ζεστασιά;

 

Θα...λερώνατε το σπίτι σας;

 

Αρα το να το βαλεις σπιτι σου ειναι προτεσταντικη προσεγγιση η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να κρίνεις πότε σε κοροϊδεύουνε και πότε το εννοούνε. Πιστεύω είναι ανάλογα και του τι ζητούν.

Όταν μου ζητάνε φαγητό τους το αγοράζω. Όταν μου ζητάνε χρήματα η αλήθεια είναι ότι δε δίνω πάντα. Καθένας κρίνει με βάση τα δικά του κριτήρια και πολλές φορές έχω αναρωτηθεί πώς θα βοηθήσω χωρίς να βρεθώ και εγώ στο δρόμο τελικά ή και πουθενά αλλού.

 

Στην περίπτωση πάντως του κοριτσιού θα "λερωνόμουνα". Βέβαια ενήλικες ανθρώπους μάλλον δε θα έβαζα στο σπίτι μου, αλλά σίγουρα θα έκανα κάποια τηλέφωνα.

 

Πάντως κάθε πρίπτωση είναι όντως ξεχωριστή και οι συνθήκες οι οποίες επικρατούν εκείνη την ώρα καθοριστικές.

 

Παρόλα αυτά για να είμαστε ρεαλιστές δεν είναι απλά τα πράγματα αν αποφασίσεις να βοηθήσεις πραγματικά κάποιον. Και δεν είναι αρκετή μια τυρόπιτα ή ένα νερό ή λίγα χρήματα. Απλά έτσι αυτοί οι άνθρωποι "κερδίζουν" λίγο χρόνο.

 

Φιλικά πάντα,

Δανάη

Link to comment
Share on other sites

Αρα το να το βαλεις σπιτι σου ειναι προτεσταντικη προσεγγιση η οχι?

 

Αυτό είναι τελείως δευτερεύον. Απλώς το σημείωσα ως πρακτική που χρησιμοποιείται από πολλούς "φιλανθρώπους κατά συνείδηση".

 

Το πραγματικό ερώτημα είναι αν είναι σωστό. Και σου αναστρέφω το ερώτημα. Σωστό με ποια ηθικά κριτήρια; Τα δικά σου; Ή τα κοινωνικά;

 

Κανονικά, λοιπόν, θα έπρεπε να είναι σωστό. Με βάση το κοινωνικά αποδεκτό, δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Η Δανάη μίλησε πολύ σωστά.

Δεν είναι εύκολο να πάρουμε κάποιες αποφάσεις, ειδικά τέτοιες μέρες που φαίνεται να πολλαπλασιάζονται οι άνθρωποι που έχουν ανάγκη... Διότι είναι γιορτές και πολλοί εκμεταλλεύονται τα κάπως πιο ευαίσθητα συναισθήματα του κόσμου, για να πάρουν χρήματα χωρίς να τα έχουνε πραγματικά ανάγκη.

Ποιος έχει πραγματική ανάγκη και ποιος όχι; Και πώς να βοηθήσουμε όλους, χωρίς να μείνουμε κι εμείς στον δρόμο τελικά;;

 

Προσωπικά, σ? όποιον πουλάει κάτι, δεν δίνω χρήματα. Διότι αφού είχε κάποιο «κεφάλαιο» ν? αγοράσει αυτά που πουλάει, τότε μάλλον δεν είναι σε τόσο τραγική κατάσταση όσο θέλει να φαίνεται... Λίγο «ισοπεδωτικό» βέβαια αυτό, διότι ποτέ δεν ξέρουμε που και πως τα βρήκε αυτά που πουλάει! (Μπορεί -π.χ.- από κάπου να τα μάζεψε... τρέχα γύρευε!).

Όπως και η Δανάη, προτιμώ κι εγώ να δώσω κάτι φαγώσιμο, αν μου ζητηθεί... αλλά το ερώτημα είναι σωστό: μήπως έτσι απλά δίνουμε «παράταση» στο πρόβλημα;

 

Η αλήθεια είναι ότι οι φιλανθρωπικές οργανώσεις προσφέρουν πολλή και ουσιαστική βοήθεια. Δεν έχει να κάνει με «κοινωνικά ορθό», αλλά με μια πραγματικότητα. Προτιμώ λοιπόν να δώσω χρήματα σε κάποια από τις μεγάλες και αποδεδειγμένα σωστές φιλανθρωπικές οργανώσεις (στον Ερυθρό Σταυρό π.χ. ή στους Γιατρούς χωρίς Σύνορα ή στην Unicef κλπ) ώστε τουλάχιστον να είμαι σίγουρη ότι θα πάνε εκεί που πρέπει να πάνε.

...Κι όσον αφορά το κοριτσάκι, ναι, θα «λέρωνα» το σπίτι μου, μα επίσης αμέσως θα επικοινωνούσα με την αντίστοιχη φιλανθρωπική οργάνωση, να έρθει να το μαζέψει. Διότι συνήθως αυτά τα παιδάκια (και οι ενήλικοι άστεγοι, αντίστοιχα) έχουν ανάγκη από ιατρική φροντίδα -που είναι ακόμα πιο ουσιαστικό- που όσοι δεν είμαστε γιατροί, δεν μπορούμε να προσφέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, σ? όποιον πουλάει κάτι, δεν δίνω χρήματα. Διότι αφού είχε κάποιο «κεφάλαιο» ν? αγοράσει αυτά που πουλάει, τότε μάλλον δεν είναι σε τόσο τραγική κατάσταση όσο θέλει να φαίνεται...

 

Χμ... πολλές φορές έχω αναρωτηθεί ποιος είναι αυτός που πουλάει αυτά τα μισο-άχρηστα πράγματα που πουλούν οι Πακιστανοί στα φανάρια. Αυτός σίγουρα βγάζει πολύ περισσότερα από αυτούς. <_<

Link to comment
Share on other sites

συφωνώ,πως είναι ξεχωριστή η κάθε περίπτωση..

 

Το νόημα όμως είναι κοινό η "βοήθεια".

Μπορεί να διαφέρει ο τρόπος, αλλά υπάρχει ο σταθερός σκοπός..

 

Η ερώτηση στο παράδειγμα. Θα το ξανακάνατε?

 

Ναι, την ανθρωπιά δεν την σταματά νόμος, γιατί είναι "ΝΟΜΟΣ", των αξιών μας. (ελπίζω)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

 

Είσα αυτές τις ωραίες προσεγγίσεις του θέματος ... Να σας πω κάτι; Η φτώχεια, η ένδοια και η πείνα σπάνια φωνάζουν! Είδε η μητέρα μου μία σκηνή παραμονές των γιορτών που την τσάκισε (αφού τσάκισε εμένα που μου την περιέργαψε) : ήταν μία αδύνατη κοπέλα, πολύ λεπτά ντυμένη (έκανε κρύο) στο πρόσωπό της φαινόταν η έλλειψη τροφής. Δίπλα της είχε ένα παιδάκι που έλεγε τα κάλαντα με ματάκια ανοιγμένα, προσπαθώντας να θυμηθεί τα λόγια να μην κάνει κανένα λάθος και με χαμόγελο, αδύνατο και αυτό. Είπε τα κάλαντα και η μητέρα του ήταν τόσο πικραμένη μέσα στο χαμόγελό της που ήταν αναγκασμένη να κάνει κάτι τέτοιο. Αλλο να λέει τα κάλαντα ένα παιδάκι 3-4 ετών γιατί θέλει να πάρει ένα παιχνίδι, και άλλο να τα λέει για να βοηθήσει την μαμά του, να αγοράσουν φαγητό.

 

Μου ήρθε να πλακώσω στις κλωτσές αυτόν τον ανοητούλη που θέλει να λέγεται "πατέρας" του παιδιού. Αχ, και να τον έβρισκα ... :015annoyed: αχ, και να τον έβρισκα ...

 

Αν θέλετε να ανακαλύψετε την πείνα ή την φτώχεια ... κοιτάξτε τους άλλους στα μάτια. Ειδικά αυτούς που περνούν βιαστικά δίπλα σας. Αυτούς που δεν ζητούν να τους δώσετε. Αυτούς!

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη ... δεν έγραψα "ανοητούλης" εγώ ... Μ@Λ-ΚΑΣ έγραψα! Πέσαμε σε λογοκρισία!

 

Αν και δεν με καλύπτει πλήρως η λέξη. Υπάρχουν πολλές : ανεύθυνος, αλήτης, άκαρδος, ... ούτε αυτές με καλύπτουν! Ενα χέρι ξύλο όμως ... αν του το έδινα θα με κάλυπτε πλήρως!

 

:015annoyed::015annoyed::015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

 

Προσωπικά, σ? όποιον πουλάει κάτι, δεν δίνω χρήματα. Διότι αφού είχε κάποιο «κεφάλαιο» ν? αγοράσει αυτά που πουλάει, τότε μάλλον δεν είναι σε τόσο τραγική κατάσταση όσο θέλει να φαίνεται...

 

Χμ... πολλές φορές έχω αναρωτηθεί ποιος είναι αυτός που πουλάει αυτά τα μισο-άχρηστα πράγματα που πουλούν οι Πακιστανοί στα φανάρια. Αυτός σίγουρα βγάζει πολύ περισσότερα από αυτούς. <_<

 

Το πιστευεις οτι το κρατος χανει εκκατομυρια(μεχρι και εκκατομυρια ?!!!!)

καθε χρονο απο καθε αφορολογητη :censored: (μαζι με τα πειρατικα Cd)

καθε χρονο???

Και η αστυνομια καλα κανει που τους καταδιωκει ολους αυτους,

τι να το κανω αν παρω 2-3 cd και φορτιστες και κλπ

αν με :censored: στη φορολογια και μου παρουν τα 100 νταπλασια!!!!!

 

:offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη ... δεν έγραψα "ανοητούλης" εγώ ... Μ@Λ-ΚΑΣ έγραψα! Πέσαμε σε λογοκρισία!

 

Αν και δεν με καλύπτει πλήρως η λέξη. Υπάρχουν πολλές : ανεύθυνος, αλήτης, άκαρδος, ... ούτε αυτές με καλύπτουν! Ενα χέρι ξύλο όμως ... αν του το έδινα θα με κάλυπτε πλήρως!

 

:015annoyed::015annoyed::015annoyed:

 

Κοιτα δεν ειμαι μαζι του αλλα και εσυ μη νομιζεις οτι σηκωνει ολη την ευθυνη

Φυσικα και θα επρεπε να ενδιαφερθει ομως προφανως(!!!) τους εχει εγκαταλειψει...

Και το πιο πιθανο ειναι να τους εγκαταλειψε ΠΡΙΝ την γεννα και ποσο μαλλον πριν καν μαθει οτι η κοπελα ηταν εγκυος(πιο πιθανο ηταν να τη πηρε για καμια ξεπετα(σορρυ για την εκφραση))

και η κοπελια να καταλαβε τι εγινε αρκετα αργοτερα, ετσι μην εχοντας λεφτα για εκτρωση(και με τη μητροτητα να χτυπαει λαμπακια) το κρατησε!!

 

Συνφωνα με την περιγραφη πιο πολυ σε γυφτισα μου φερνει..

Αν ηταν ετσι ουδεμια αναγκη ειχαν για φαγητο, ξερεις ποσα βγαζουν???

μονο και μονο απο παρανομιες...

Οι τυποι ειναι μαθημενοι σε σκληραγωγιες,ασε που οι κοπελες(μη πω τιποτα, ημουν γυρω στα 17-18 με ενα παιδι και ηταν τρεις απο αυτες και μας κουνιοντουσαν(!)φυσικα ουτε που τις πλησιασαμε) τα θελουν κι αυτες

Ωραιες δε λεω αλλα δε σκεφτονται ρε παιδι μου, ειπαμε εξω καρδια αλλα οχι κι ετσι!!!

 

Θελω να πω οτι ευθυνη εχει και η ιδια, τωρα αν η κακομοιρια της μας αναγκαζει να μη τολμαμε να τη κατηγορησουμε για κατι ειναι αλλο θεμα(ψυχολογικο~ευαισθησιας)..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια λεφτα δεν δινω! Συνηθως αναγκη δεν εχουν ολοι αυτοι που ζητανε χρηματα! Αναγκη εχουν αυτοι που ζηταν δουλεια! Στην Κεφαλονια στο εξοχικο μου ηρθε ενα παιδακι και περασε απο ολα τα σπιτια του χωριου και ζητησε δουλεια. ΟΛΟΙ του δωσαμε απο ενα μεροκαματο. Αυτο το παιδι για το καλοκαιρι ειχε δουλεια και χρηματα για την οικογενεια του. Και ολα του αδελφακια και οι γονεις του δουλευανες, οτι δουλεια διναμε. Αυτο ειναι αξιοπρεπεια και εκει δινω και με το παραπανω λεφτα. Αλλα ειχε ερθει ενα γυφτακι στον Πειραια που μενω και μου ζητησε χρηματα για να μου πλυνει το τζαμι του αυτοκινητου και ειχε την αναιδια να το κανει εξω απο ενα βενζιναδικο οπου πηγαινα για να πλυνω το αμαξι. Του λεω "θες να σου δωσω ?10 και να μου πλυνεις το αμαξι?" και φυσικα εφυγε. Σε αυτη την περιπτωση οχι δεν δινω το θεωρω κοροιδια, και οχι για το παιδακι, οτι του ειπαν κανει, αυτοι οι γονεις....

 

Αληθεια εχει ρωτησει κανεις αυτες τις μαναδες που κραταν τα μωρακια στην αγκαλια τους μεσα στον καυσωνα και στην παγωνια, και που δεν φτανει αυτο αλλα τα ταρακουνανε για να κλαινε και να τα λυπομαστε γιατι το κανουν αυτο? Ειναι εγκληματικο. Την αστυνομια αμεσως επρεπε να καλουμε αλλα ποιος το εχει κανει?

 

Για μενα λυση δεν ειναι να βοηθησουμε το "ενα" παιδακι που πειναει, αλλα ολα τα παιδια που κακοποιουνται και κακομεταχειριζονται. Αυτο μονο με ενα τροπο μπορει να γινει. Μη δινοντας ελεημοσυνη σε κανεναν και να αναφερουμε στις αρμοδιες αρχες για καθε περιστατικο που πεφτει στην αντιληψη μας. Ισως λιγο σκληρο, αλλα νομιζω ο μονος τροπος για να λυθει το προβλημα απο την ριζα του.

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα περνούσα από το Μακ Ντόναλντ (εδώ δυστυχώς δεν έχουμε γυραδικα ) και βλέπω κάποιον να ψάχνει τους σκουπιδοτενεκέδες να βρει κανένα πατατάκι να φάει. Αν και δεν είμαι και πολύ φιλάνθρωπος πάω αγοράζω μια σακούλα σάντουιτς, πατατάκια και κάτι να έχει να πίνει (μην του κάτσουν και στον λαιμό βλέπεις ) και του λέω << ρε φίλε αγόρασα πολλά σάντουιτς και δεν μπορώ να τα φάω αν θέλεις βαλε ένα χεράκι γιατί αλλιώς θα τα πετάξω >> όχι μου λέει δεν τα θέλω!!!!!!!! Και συνεχίζει να τρώει ένα πατατάκι που βρήκε (είχε αξιοπρέπεια βλέπεις ) ρε του λέω φάτα γιατί θα τα πετάξω ,όχι μου λέι !!!

τώρα εγώ σκέφτομαι... <<τζάμπα τα 10 ? ... ποιος τα τρώει τώρα τα σάντουιτς αν κάτσω να τα φάω θα σκάσω... λες να του τα φέρω στο κεφάλι ..... άραγε η καλή μου πρόθεση για καλή πράξη μετράει...ρε μπας και έχει συνηθίσει να τα τρώει λερωμένα και φοβάται μην πάθει τίποτα από τα φρέσκα.... η είναι άραγε χορτοφάγος και τρώει μόνο πατατάκια...>>

Να μην τα πολυλογώ τα έριξα λίγο πιο δίπλα σ έναν άλλο σκουπιδοτενεκέ .

Ίσως θα έπρεπε τελικά να τον είχα καλέσει σε εστιατόριο...

Link to comment
Share on other sites

Συνφωνω μαζι σου!!

Ασε που οι γυφτισες "κατι" δινουν στα παιδια για να ειναι ησυχα(χα!δε ξερουμε τι τωρα)

στο δρομο για τη σχολη μου εχει αρκετες με τα παιδια στην αγκαλια, και αυτα κοιμουνται ΟΛΗ ΜΕΡΑ!!!

λιγο δυσκολο για την ηλικια τους που δε μπορεις να τα μαζεψεις.Μπαα αναγκη δεν εχουν.

Εκμεταλλευονται τα ιδια τους τα παιδια αλλα τι να πεις?Δικα τους ειναι, και αν μιλησεις κινδυνευεις να βρεθεις Face 2 face με κανα δικανο,οποτε σταρχ/σμος>μια απο τις καλυτερες λυσεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...