Jump to content

Οι τέσσερις Συμφωνίες


Recommended Posts

Ο Don Miguel Ruiz στο best seller του "Οι τέσσερις Συμφωνίες", βασίζεται στη σοφία των τολτέκων για να δημιουργήσει τέσσερις συμφωνίες που ο καθένας θα πρέπει να βάλει στη ζωή του προκειμένου να την κατανοήσει, να την αντιμετωπίσει με θάρρος και να επιτύχει την προσωπική ελευθερία και ευτυχία.

Οι τέσσερις συμφωνίες είναι:

 

1. Να χρησιμοποιείτε τη δύναμη του λόγου χωρίς να προκαλείτε πόνο στον εαυτό σας ή στους άλλους, λέγοντας πάντα με αγάπη αυτά που εννοείτε.

 

2. Να μην παίρνετε προσωπικά τις αντιδράσεις των άλλων ή τα λεγόμενα των άλλων.

 

3. Να επικοινωνείτε με σαφήνεια, να κάνετε ερωτήσεις και να αποφεύγετε να κάνετε υποθέσεις.

 

4. Να δίνετε πάντα τον καλύτερο εαυτό σας κάτω από οποιεσδήποτε περιστάσεις.

 

Πώς σας φαίνονται? :)

Link to comment
Share on other sites

1. Να χρησιμοποιείτε τη δύναμη του λόγου χωρίς να προκαλείτε πόνο στον εαυτό σας ή στους άλλους, λέγοντας πάντα με αγάπη αυτά που εννοείτε.

 

2. Να μην παίρνετε προσωπικά τις αντιδράσεις των άλλων ή τα λεγόμενα των άλλων.

 

3. Να επικοινωνείτε με σαφήνεια, να κάνετε ερωτήσεις και να αποφεύγετε να κάνετε υποθέσεις.

 

4. Να δίνετε πάντα τον καλύτερο εαυτό σας κάτω από οποιεσδήποτε περιστάσεις.

 

 

Ίσως να έχει δίκιο...τώρα το κατα πόσο μπορεί κάποιος να τις ακολουθήσει...... :angel:

πάντως για μένα δεν το βλέπω.... :headb:

Link to comment
Share on other sites

Ο Don Miguel Ruiz στο best seller του "Οι τέσσερις Συμφωνίες", βασίζεται στη σοφία των τολτέκων για να δημιουργήσει τέσσερις συμφωνίες που ο καθένας θα πρέπει να βάλει στη ζωή του προκειμένου να την κατανοήσει, να την αντιμετωπίσει με θάρρος και να επιτύχει την προσωπική ελευθερία και ευτυχία.

Οι τέσσερις συμφωνίες είναι:

 

1. Να χρησιμοποιείτε τη δύναμη του λόγου χωρίς να προκαλείτε πόνο στον εαυτό σας ή στους άλλους, λέγοντας πάντα με αγάπη αυτά που εννοείτε.

 

2. Να μην παίρνετε προσωπικά τις αντιδράσεις των άλλων ή τα λεγόμενα των άλλων.

 

3. Να επικοινωνείτε με σαφήνεια, να κάνετε ερωτήσεις και να αποφεύγετε να κάνετε υποθέσεις.

 

4. Να δίνετε πάντα τον καλύτερο εαυτό σας κάτω από οποιεσδήποτε περιστάσεις.

 

Πώς σας φαίνονται? :)

 

 

Άλλο ένα θεωρητικό υπόβαθρο με οδηγίες ψυχολογίας που δεν πρόκειται ποτέ να εφαρμοστούν 100%..

 

Απλά ένα μοντέλο συμπεριφοράς για να υπάρχει στην άκρη του μυαλού μας ως πρότυπο και που η μοίρα του είναι να εφαρμοστεί μόνο κατά ένα ποσοστό.

 

Κατά τα αλλά αρκετά καλό αν και το τελευταίο μου φαίνεται αρκετά αόριστο συγκριτικά με τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

δυσκολα πραγματα για να πρατονται καθημερινα. εμενα παντως, το τελευταιο μου φαινεται πιο κατατοπιστικο απο τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

2. Να μην παίρνετε προσωπικά τις αντιδράσεις των άλλων ή τα λεγόμενα των άλλων.

Νομίζω ότι αυτό θα έπρεπε να είναι το Α και Ω... Διότι, κατά την γνώμη μου, οι πιο λανθασμένες μας αντιδράσεις είναι αυτές που απαντούν σε πράξεις/λόγια που έχουμε πάρει προσωπικά και μας έθιξαν.

 

(...κάπου εδώ θα έπρεπε να γίνει και ένα θεματάκι για το γιατί θιγόμαστε... αλλά θα βγω :offtopic: οπότε το βουλώνω :019blush: )

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα θεωρητικό υπόβαθρο με οδηγίες ψυχολογίας που δεν πρόκειται ποτέ να εφαρμοστούν 100%..

 

Απλά ένα μοντέλο συμπεριφοράς για να υπάρχει στην άκρη του μυαλού μας ως πρότυπο και που η μοίρα του είναι να εφαρμοστεί μόνο κατά ένα ποσοστό.

 

Κατά τα αλλά αρκετά καλό αν και το τελευταίο μου φαίνεται αρκετά αόριστο συγκριτικά με τα άλλα.

Χμμμ, διακρίνω μια δυσπιστία ή είναι ιδέα μου? :019blush:

Και γιατί σου φαίνεται αόριστο το τελευταίο?

2. Να μην παίρνετε προσωπικά τις αντιδράσεις των άλλων ή τα λεγόμενα των άλλων.

Νομίζω ότι αυτό θα έπρεπε να είναι το Α και Ω... Διότι, κατά την γνώμη μου, οι πιο λανθασμένες μας αντιδράσεις είναι αυτές που απαντούν σε πράξεις/λόγια που έχουμε πάρει προσωπικά και μας έθιξαν.

ΝΑΙ! Συμφωνώ! :cheerful:

Και είναι και η συμφωνία που τηρώ περισσότερο. :angel:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, διακρίνω μια δυσπιστία ή είναι ιδέα μου?

Και γιατί σου φαίνεται αόριστο το τελευταίο?

 

όχι δεν είναι ιδέα σου..

υπάρχει δυσπιστία και όχι επειδή τα συγκεκριμένα δεν είναι καλά..

μια χαρά είναι? :)

 

όπως και όλα τα μοντέλα συμπεριφοράς (κυρίως της ψυχολογίας ) που κυκλοφορούν..

απλά είναι πρακτικώς εφαρμόσιμα λίγο έως παρά πολύ λίγο η ίσως και καθόλου

 

Νομίζω πως είναι αόριστο γιατί πρώτα πρέπει να οριοθετήσεις η να γνωρίσεις τον καλό η τον κακό εαυτό..

 

Και αυτό είναι χρονοβόρο και δύσκολο..

Link to comment
Share on other sites

Ο Don Miguel Ruiz στο best seller του "Οι τέσσερις Συμφωνίες", βασίζεται στη σοφία των τολτέκων για να...

...

Πώς σας φαίνονται? :)

Να μην ξεχνάμε ότι ο πολιτισμός των Τολτέκων χάθηκε...
Link to comment
Share on other sites

Ο Don Miguel Ruiz στο best seller του "Οι τέσσερις Συμφωνίες", βασίζεται στη σοφία των τολτέκων για να...

...

Πώς σας φαίνονται? :)

Να μην ξεχνάμε ότι ο πολιτισμός των Τολτέκων χάθηκε...

:063laugh:

 

Οι διδασκαλίες τους όμως έζησαν!(?)

Link to comment
Share on other sites

1. Να χρησιμοποιείτε τη δύναμη του λόγου χωρίς να προκαλείτε πόνο στον εαυτό σας ή στους άλλους, λέγοντας πάντα με αγάπη αυτά που εννοείτε.

 

2. Να μην παίρνετε προσωπικά τις αντιδράσεις των άλλων ή τα λεγόμενα των άλλων.

 

3. Να επικοινωνείτε με σαφήνεια, να κάνετε ερωτήσεις και να αποφεύγετε να κάνετε υποθέσεις.

 

4. Να δίνετε πάντα τον καλύτερο εαυτό σας κάτω από οποιεσδήποτε περιστάσεις.

 

 

Ίσως να έχει δίκιο...τώρα το κατα πόσο μπορεί κάποιος να τις ακολουθήσει...... :angel:

πάντως για μένα δεν το βλέπω.... :headb:

Κατά πόσον μπορεί κανείς να τις ακουλουθήσει... Έλα μου ντε?! Προσωπικά εγώ (εεε επειδή φυσικά δεν είμαι φοβερή σαν τον Ιχώρ...) μόνο το 4ο κάνω πράξη... Τα υπόλοιπα (καθώς είμαι και εγωίστρια ώρες ώρες) ούτε να τα διανοηθώ!

Αλλά για να μπορεί κάποιος να κάνει και τα τέσσερα πράξη, θα πρέπει να εφαρμόζονται και από τους υπόλοιπους..

Link to comment
Share on other sites

Αλλά για να μπορεί κάποιος να κάνει και τα τέσσερα πράξη, θα πρέπει να εφαρμόζονται και από τους υπόλοιπους..

"...Για να κόψω το κάπνισμα, πρέπει πρώτα να το κόψουν όλοι οι άλλοι..." Κάτι τέτοιο λες...

Δηλαδή η αλλαγή που επιζητάς πρέπει να έρθει πρώτα απ'έξω και μετά "από μέσα"??? Αυτό είναι παράλογο, ουσιαστικά ποτέ δεν θα εξελιχθείς σκεπτόμενη κατ'αυτόν τον τρόπο (και ο οποιοσδήποτε έχει αυτή την αντίληψη)!

Να μην ξεχνάμε ότι ο πολιτισμός των Τολτέκων χάθηκε...
Και ο πολιτισμός των αρχαίων Ελλήνων χάθηκε με αυτή τη λογική... :yeahright:
Link to comment
Share on other sites

...

Να μην ξεχνάμε ότι ο πολιτισμός των Τολτέκων χάθηκε...

Και ο πολιτισμός των αρχαίων Ελλήνων χάθηκε με αυτή τη λογική... :yeahright:

Με αυτή τη λογική ΄δεν χάθηκε καθόλου. Είχε συνέχεια, μεταλλάχθηκε, αλλά εμείς ακόμα μιλάμε τη γλώσσα ... ... να μη μιλάμε για ολόκληρο τον "δυτικό" πολιτισμό που είναι θεμελιωμένος στον...

Επειδή δεν μείναμε στο 456 ή το 323 π.Χ. δεν σημαίνει ότι "χάθηκε" ο Ελληνικός πολιτισμός. Αλλοίμονο αν δεν άλλαζε τίποτα.

Οι Τολτέκοι χάθηκαν ολοκληρωτικά με την έννοια ότι οι τυχόν σημερινές αποσπασματικές ανακαλύψεις δεν προέρχονται από κάποια "συνέχεια". Και οι σημερινές "επανανακαλύψεις" είναι αμφίβολες, αναξιόπιστες και βασίζονται περισσότερο σε ασαφή ανθρωπολογικά δεδομένα ούτε καν ισάξια με τις σημερινές διαπιστώσεις για πιθανές επιβιώσεις π.χ. Ορφικών και Διονυσιακών τελετών σήμερα στη Θράκη.

Link to comment
Share on other sites

Το αν χάθηκε κάποιος πολιτισμός μειώνει την άξια αυτών που άφησε πίσω?

Νομίζω πως όχι..

Βέβαια αν υπήρχε σήμερα δεν θα ήταν ασχημα η μαλλον θα ηταν πολύ καλυτερα

Αλλα και οι πιθανοι λογοι που χαθηκε ολοκληρωτικα μαλλον ειναι εντελως ασχετοι και εξωγενεις με την φιλοσοφια που ενεπνεε αυτον πολιτισμό..

Αλωστε κανενας δεν μπορει να πει με σιγουρια ότι η σημερινη εποχη ΕΙΝΑΙ μια σωστή πορεια εξέλιξης , μια καλή συνεχεία η απλά ένας πνευματικός εκφυλισμός , ένα είδος ανέλιξης..

Όπως για πολλά πράγματα έτσι και για τους διάφορους πολιτισμούς ισχύει ο κύκλος γέννηση ακμή παρακμή και θάνατος.

 

Ουππς προεκτάθηκα πολύ και νομίζω πως είμαι ήδη :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...