Jump to content

Οι τέσσερις Συμφωνίες


Recommended Posts

Το αν χάθηκε κάποιος πολιτισμός μειώνει την άξια αυτών που άφησε πίσω?

Νομίζω πως όχι..

Βέβαια αν υπήρχε σήμερα δεν θα ήταν ασχημα η μαλλον θα ηταν πολύ καλυτερα

Αλλα και οι πιθανοι λογοι που χαθηκε ολοκληρωτικα μαλλον ειναι εντελως ασχετοι και εξωγενεις με την φιλοσοφια που ενεπνεε αυτον πολιτισμό..

Ακριβώς γι'αυτούς τους λόγους νομίζω ότι το βλέπεις λάθος outis...

Άλλωστε πιθανόν να ξέρεις καλύτερα κι από μένα το επίπεδο που είχαν σε μαθηματικά, γλυπτική, αρχιτεκτονική κτλ, πριν καούν από τους Τσιτσιμέκους και σβηστούν από το χάρτη.

Δεν κρίνουμε την ιστορική τους πορεία εδώ, αλλά αξιολογούμε αυτά που άφησαν πίσω τους (όπως και όλοι οι αρχαίοι λαοί).

Link to comment
Share on other sites

Το αν χάθηκε κάποιος πολιτισμός μειώνει την άξια αυτών που άφησε πίσω?

Νομίζω πως όχι..

Βέβαια αν υπήρχε σήμερα δεν θα ήταν ασχημα η μαλλον θα ηταν πολύ καλυτερα

Αλλα και οι πιθανοι λογοι που χαθηκε ολοκληρωτικα μαλλον ειναι εντελως ασχετοι και εξωγενεις με την φιλοσοφια που ενεπνεε αυτον πολιτισμό..

Αλωστε κανενας δεν μπορει να πει με σιγουρια ότι η σημερινη εποχη ΕΙΝΑΙ μια σωστή πορεια εξέλιξης , μια καλή συνεχεία η απλά ένας πνευματικός εκφυλισμός , ένα είδος ανέλιξης..

Όπως για πολλά πράγματα έτσι και για τους διάφορους πολιτισμούς ισχύει ο κύκλος γέννηση ακμή παρακμή και θάνατος.

 

Ουππς προεκτάθηκα πολύ και νομίζω πως είμαι ήδη :offtopic:

Η έννοια της συνέχειας δεν βασίζεται στο "τι άφησε πίσω" αλλά στο ρόλο των όποιων απέμειναν σήμερα.

Νομίζω ο Καρλ Σαγκαν έλεγε το πως για την σημερινή ιστορία είναι εντελώς αδιάφορο αν σε μια μάχη μεταξύ Αφρικανικών φυλών πριν εκατοντάδες χρόνια πέθαναν 100.000. Αλλά εντελώς σημαντική η κάθε μικρή μάχη του Πελοπονησιακού πολέμου.

Ο λόγος είναι ότι ξέρουμε τις συνέπειες από το δεύτερο ενώ μόνο υποθεσεις μπορούμε να κάνουμε για το πρώτο.

Οι Τολτέκοι δεν άφησαν τίποτα συγκροτημένο πίσω. Για να μιλάμε για τις "Συμφωνίες", πρόκειται για "reconstuction". Ανασύσταση των πιθανιολογούμενων ιδεών τους. Δεν έχουν σωθεί τα δικά τους λόγια για το θέμα. Και ναι η φιλοσοφία ενός πολιτισμού που αφανίστηκε ολοκληρωτικά ίσως να εμπεριέχει κάτι από τις αιτίες του αφανισμού τους. Όχι;

Link to comment
Share on other sites

όχι!

Όπως αρκετοί από τους λαούς που εξετάζουμε, έχτισαν μια κοινωνία με έναν εκ των στόχων τους να είναι η πνευματική ανάσυρση της σοφίας των προγόνων τους. Όταν ήρθαν όμως οι Ευρωπαίοι κατακτητές, έπρεπε να κρύψουν αυτή τη γνώση και να τη διαδίδουν κάτω από άκρα μυστικότητα (όπως επίσης αρκετοί άλλοι λαοί).

Τουλάχιστον έτσι λέει ο Ruiz o οποίος υποστηρίζει ότι είναι απόγονός τους και ναγκουάλ (δάσκαλος)...

Εν πάσει περιπτώσει, ακόμα και έτσι να μην είναι, δεν πρότεινα τη μελέτη της Τολτέκικης παράδοσης, αλλά το σχολιασμό τεσσάρων συμφωνιών που "λέγεται" (αν το θέλεις έτσι) ότι είναι μέρος της διδασκαλίας των Τολτέκων!

οκ τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν σωθεί τα δικά τους λόγια για το θέμα. Και ναι η φιλοσοφία ενός πολιτισμού που αφανίστηκε ολοκληρωτικά ίσως να εμπεριέχει κάτι από τις αιτίες του αφανισμού τους. Όχι;
Τότε θα υπήρχε και η περίοδος ιστορίας τους για παρακμή εκφυλισμό και πτώση..

Οι απότομοι αφανισμοί υποδηλωνουν συνήθως βίαιη εξαφάνιση είτε από φυσικές καταστροφές είτε από ντόπιο η ξένο ?μαχαίρι??

 

 

 

Και όσον αφορά αυτό συμφωνώ..

 

Νομίζω ο Καρλ Σαγκαν έλεγε το πως για την σημερινή ιστορία είναι εντελώς αδιάφορο αν σε μια μάχη μεταξύ Αφρικανικών φυλών πριν εκατοντάδες χρόνια πέθαναν 100.000. Αλλά εντελώς σημαντική η κάθε μικρή μάχη του Πελοπονησιακού πολέμου.

Ο λόγος είναι ότι ξέρουμε τις συνέπειες από το δεύτερο ενώ μόνο υποθεσεις μπορούμε να κάνουμε για το πρώτο.

 

Αυτοί οι λαοί απλά είχαν την ?ατυχία? να περάσουν από ένα σκηνικό της ιστορίας που δεν είχε την ανάλογη συνεχεία..

Link to comment
Share on other sites

Αλλά για να μπορεί κάποιος να κάνει και τα τέσσερα πράξη, θα πρέπει να εφαρμόζονται και από τους υπόλοιπους..

"...Για να κόψω το κάπνισμα, πρέπει πρώτα να το κόψουν όλοι οι άλλοι..." Κάτι τέτοιο λες...

Δηλαδή η αλλαγή που επιζητάς πρέπει να έρθει πρώτα απ'έξω και μετά "από μέσα"??? Αυτό είναι παράλογο, ουσιαστικά ποτέ δεν θα εξελιχθείς σκεπτόμενη κατ'αυτόν τον τρόπο (και ο οποιοσδήποτε έχει αυτή την αντίληψη)!

 

Άλλο το κάπνισμα και άλλο το να παίρνεις προσωπικά τα λεγόμενα των άλλων ή οι αντιδράσεις.

Link to comment
Share on other sites

όχι!

Όπως αρκετοί από τους λαούς που εξετάζουμε, έχτισαν μια κοινωνία με έναν εκ των στόχων τους να είναι η πνευματική ανάσυρση της σοφίας των προγόνων τους. Όταν ήρθαν όμως οι Ευρωπαίοι κατακτητές, έπρεπε να κρύψουν αυτή τη γνώση και να τη διαδίδουν κάτω από άκρα μυστικότητα (όπως επίσης αρκετοί άλλοι λαοί).

...οκ τώρα?

ΟΚ μόνο μη μπερδεύουμε τους Ευρωπαίους. Οι Τολτέκοι ήταν "αρχαία ιστορία" πολύ πριν. Άσχετη η Κατάκτηση.
Δεν έχουν σωθεί τα δικά τους λόγια για το θέμα. Και ναι η φιλοσοφία ενός πολιτισμού που αφανίστηκε ολοκληρωτικά ίσως να εμπεριέχει κάτι από τις αιτίες του αφανισμού τους. Όχι;

 

Τότε θα υπήρχε και η περίοδος ιστορίας τους για παρακμή εκφυλισμό και πτώση..

Σωστό, κι αυτή είναι η ιστορία των Τολτέκων, εκφυλίστηκαν πριν χαθούν.
Link to comment
Share on other sites

Σωστό, κι αυτή είναι η ιστορία των Τολτέκων, εκφυλίστηκαν πριν χαθούν.

 

Τότε τα ιστορικά στοιχεία είναι αρκετά πλήρης..

 

Αν και αυτό πρέπει να είναι εξαίρεση..

 

Γιατί σε εκείνη την ήπειρο υπάρχουν λαοί που εξαφανίστηκαν χωρίς ακόμα και σήμερα να μπορούμε να πούμε με σιγουριά τους ακριβείς λόγους και σίγουρα ήταν πολύ πριν την Ισπανική Κατάκτηση..

 

Ήρθαν , έπαιξαν το ρόλο τους στα ιστορικά δρώμενα και εξαφανίστηκαν έτσι απλά και αυτό συμβαίνει επειδή σε εμάς λείπουν μεγάλα κομμάτια του πολιτισμού τους

Link to comment
Share on other sites

Σωστό, κι αυτή είναι η ιστορία των Τολτέκων, εκφυλίστηκαν πριν χαθούν.

 

Τότε τα ιστορικά στοιχεία είναι αρκετά πλήρης..

 

Αν και αυτό πρέπει να είναι εξαίρεση..

 

Γιατί σε εκείνη την ήπειρο υπάρχουν λαοί που εξαφανίστηκαν χωρίς ακόμα και σήμερα να μπορούμε να πούμε με σιγουριά τους ακριβείς λόγους και σίγουρα ήταν πολύ πριν την Ισπανική Κατάκτηση..

 

Ήρθαν , έπαιξαν το ρόλο τους στα ιστορικά δρώμενα και εξαφανίστηκαν έτσι απλά και αυτό συμβαίνει επειδή σε εμάς λείπουν μεγάλα κομμάτια του πολιτισμού τους

Τα ιστορικά στοιχεία για προκολμβιανούς πολιτισμούς είναι σχηματικά αλλά συχνά επαρκή. Δεν ξέρουμε π.χ. "διευθύνσεις" και "ονόματα" αλλά ξέρουμε πάνω κάτω τι έγινε και πότε.

Υπήρξαν ποτέ οι Τολτέκοι ή είναι ενα ακόμα δημιούργημα των Αμερικάνων; :blink:
Υπήρξαν - τώρα αν αποκαλούσαν τους εαυτούς τους "Τολτέκους" δεν είμαι σίγουρος.

 

Για πρόχειρη info δείτε και http://en.wikipedia.org/wiki/Toltec

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς κάποιο βιβλίο σχετικό με το τι πιστεύαν οι άνθρωποι;

 

Για ευνόητους λόγους πολλοί μετονόμασαν τον 'σαμανισμό' του ανθρωπολόγου Καστανέδα(αφού πεθάνει).(π.χ http://www.renascentlegacy.com/books.html μεταφρασμένα και στα ελληνικά...)

 

Δεν ξέρω πως να το σχολιάσω....είναι ένα καινούργιο φρούτο που αρχίζουν να το πλασάρουν στην αγορά...(φυσικά η συνταγή είναι δοκιμασμένη).

Link to comment
Share on other sites

Δείτε κι εδώ: www.toltec-foundation.org

(Τρία πολύ καλά βιβλία του Theun Mares έχουν κυκλοφορήσει στα ελληνικά από τις εκδόσεις "Αρχέτυπο".)

 

Εμένα πάντως μου φαίνονται αρκετά "ζωντανοί" και οι διδασκαλίες τους συνεχίζουν να επηρεάζουν τη σύγχρονη πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Απλουστατες οι διδασκαλιες

οπως πρεπει να ειναι δηλαδη κ ΟΧΙ σε στυλ κανονων οπως ειναι...

 

Τωρα συγχωρεστε με αλλα προσωπικα πιστευω πως αυτοι οι Λαοι(νοτιας Αμερικης) Τερματισαν(αν μπορουμε να το πουμε ετσι) και την εκαναν για αλλου...

Βλεπεις κ εμεις ημαστε πολυ κοντα σε αυτο ομως ειχαμε κ καπιους Περσες κ Ρωμεους να μας καθηστερουν...

 

Παντως σε πολλα(μη πω σε ολα) ηταν πολυ πιο αναπτυγμενοι απο "εμας",βλεπεις διναν περισσοτερο βαρος στη λειτουργικοτητα κ οχι στο πως φαινεται κατι(φυσικα με Full πρακτικοτητα,ομως υπερβολικα πιο χρονοβορο)

 

Οκ περιμενω διορθωσεις... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Για να ζήσει κάποιος και να εξελιχθεί σύμφωνα με τις διδασκαλίες των Τολτέκων πρέπει να έχει αρκετή θέληση, πείσμα και να ζει γι αυτό. Και αυτό δεν μπορεί να γίνει παρά με το να "υποτάξει" πλήρως τον εαυτό του σε κάποιους κανόνες. Αυτό από μόνο του είναι μία από τις πραγματικές διδασκαλίες. Και εδώ αναφέρομαι στις διδασκαλίες ως πράξη και όχι ως θεωρία.

 

Α... και κάτι άλλο. Νομίζω ότι στο πρώτο βιβλίο αναφέρει ότι "Τολτέκος" σημαίνει "ο άνθρωπος της γνώσης". Και ότι με αυτή την έννοια οι τολτέκικες διδασκαλίες έχουν από παλιά ξεφύγει από τα στενά όρια της νοτίου Αμερικής. Επίσης αναφέρει ότι Τολτέκοι υπάρχουν σε όλα τα μέρη του κόσμου. Και αυτό δεν μπορεί να σημαίνει κάτι άλλο πέρα από εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...