Jump to content

Τί φοβόμαστε;


Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Για εκείνη την ιστορία που μας έλεγες;

10694[/snapback]

 

Ναι δυστηχώς αλλά ας μην ξεφύγουμε από το θέμα και το χαλάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αγαπιτοι συνφορμιτες αν το λεω σωστα, εγω δεν κσερς πως θα σας φανει ομως δεν φοβαμε τιποτα εκτος απο 2 πραγματα.Την μοναξια την ψιλοφοβαμε, αλλα αυτο που τρεμο και φοβεμαι οσο τιποτε αλλο στον κοσμο ειναι, πςσ να το πω τωρα, ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ :(:crying::crying::crying: και μαλιστα οχι το σκοταδι ακριβος ομως αυτο που κριβεται απο πισω. Δεν ειναι τιποτα απο πισω εχω ομως την κατταρα να το πεις, ή το χαρισμα που οταν δεν υπαρχει φως εσθανομαι και νιωθω οτι αν και δεν βλεπω τιποτα κατι υπαρχει διπλα μου ή παραπερα που δεν το βλεπω ομως το εθανομαι και αυτο με τσαντιζει και πανω απο ολα με φοβιζει.

 

Οποιος μπορει να μου δοσει μια χειρα βοηθεις ας δραψει κατι για να το ξεπερασω. :)

 

Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΝΤΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΣΑΣ.[/b]

Link to comment
Share on other sites

Αποψη δικη μου(μπορει να ειναι και λαθος, θα δειξει ομως..)

 

ελα μωρε τωρα δεν ειναι τιποτα αυτα!

Σεβασμος παντα και δεν εχω καμια προθεση να σε προσβαλω!!

 

Απλα σκεψου το ετσι:

Ο,τι και να ειναι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ουτε προκειται να σου κανει ΤΙΠΟΤΑ!!!!

αυτο ειναι σιγουρο 100%

Για να μπορεσει να ερθει σε επαφη μαζι σου ειναι αναγκαιο να ξερεις καποια πραγματα για τετοια φαινομενα, μονο που καταλαβαινει πως νιωθεις ανημπορος κοντα του σε σεβεται κ δεν θα σε ενοχλησει

 

Η αληθεια ειναι πως κατι υπαρχει..ΔΕΝ κρυβεται, ουτε υπαρχει μονο στο σκοταδι..εκει νιωθεις πιο ευαλωτος(λογω των ενστικτων) και ετσι εισαι πιο ευαισθητος απεναντι σε αυτα τα φαινομενα..

Ειναι γεγονος πως οι περισσοτεροι δεν πιστευουν σε αυτα,λογικοτατο αφου δεν τους εχουν κανει τιποτα...

Λοιπον ησυχασε και μη κολυεσαι σε αυτες τις καταστασεις!!

κακο μονο σε εσενα κάνεις!!!!

 

Take care, καλα να περνας κ μην αφηνεις αυτες τις σκεψεις να σε χαλανε

 

Καλως ηρθες κ απο εμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Jhon Dee δεν εχεις τιποτα να φοβηθεις και δεν μπορει τιποτα να σε βλαψει εκτος και αν του τιο επιτρεψεις εσυ.. :)

 

Σκεψου μονο οτι στον Ανθρωπο δοθηκαν μεγαλες δυναμεις και οτι ενα κομματι μεσα του προερχεται απο το Θεικο Φως..

 

και το Φως διωχνει το σκοταδι..

και οσο πιο σκοταδι ειναι τοτε ακομα και το παραμικρο η αδυναμο Φως φεγγει ακομα πιο πολυ..

 

Πανω απο ολα με φοβιζει το Πνευματικο Σκοταδι.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε SeaHawk,

Εν μερει θα συνφωνησω μαζι σου!

 

Προσωπικα δεν με φοβιζει το Πνευματικο Σκοταδι...μαλλον με αποκλειει ή καλυτερα με φυλακιζει...

οχι γιατι δεν μπορω να το αντιμετωπισω, αυτο ειναι ευκολο!!!

 

Αλλα το να βοηθησω αλλους να το καταπολεμησουν ειναι το ΔΥΣΚΟΛΟ!!!

 

Οχι γιατι δεν γνωριζω τη διαδρομη που θα οδηγησει στο ανοιγμα οπου οι καθαρκτικες ακτινες του Θεϊκου Φωτος εισβαλλουν στα Underground μερη του μυαλου μας,

αλλα γιατι ο καθε "τυφλος" νιωθει προστατευμενος εκει...

 

Στρουθοκαμηλισμος νομιζω ονομαζεται αυτη η συμπεριφορα...Δε βλεπεις γυρω σου και νομιζεις οτι κ εσυ δεν εισαι ορατος...

Συμπεριφερομαι κ εγω ετσι, παλαιοτερα συνεχως...οσο περναει ο καιρος ομως ξεμυταω ακομα περισσοτερο!!!!

 

Αυτα προς το παρον

Link to comment
Share on other sites

Αλλα το να βοηθησω αλλους να το καταπολεμησουν ειναι το ΔΥΣΚΟΛΟ!!!

 

Φιλε Sucore, αυτο ακριβως σκεφτομουν και μαλλον δεν το μεταδωσα σωστα.. :)

Οποτε ευχαριστω που το διευκρινησες

 

Γιατι δεν ζουμε μονοι και η αλληλοεξαρτηση απο το περιβαλλον μπορει να παρασυρει και εμας..

 

Οσο για τα υπολοιπα με βρισκουν να συμφωνω απολυτα με αυτα..

Μονο που το "ξεμυτησμα" καμμια φορα εχει υψηλο κοστος που δυσκολα πληρωνετε..

 

Αν γνωριζεις τον Μυθο τησ Σπηλιας του Πλατωνα περιγραφει επακριβως την κατασταση αυτη..

Link to comment
Share on other sites

αλλα αυτο που τρεμο και φοβεμαι οσο τιποτε αλλο στον κοσμο ειναι, πςσ να το πω τωρα, ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ :(:crying::crying::crying: και μαλιστα οχι το σκοταδι ακριβος ομως αυτο που κριβεται απο πισω.

Απόλυτα φυσιολογική (και συνηθισμένη) φοβία.

Φίλε μου, απλά φοβάσαι το άγνωστο και -όπως ορθά πολλοί έχουν πει- ο μεγαλύτερος φόβος όλων, είναι αυτός για το άγνωστο... είναι στην φύση μας.

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα φυσιολογική (και συνηθισμένη) φοβία.

Φίλε μου, απλά φοβάσαι το άγνωστο και -όπως ορθά πολλοί έχουν πει- ο μεγαλύτερος φόβος όλων, είναι αυτός για το άγνωστο... είναι στην φύση μας.

Εξίσου και ο φόβος για το θάνατο... :)

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα φυσιολογική (και συνηθισμένη) φοβία.

Φίλε μου, απλά φοβάσαι το άγνωστο και -όπως ορθά πολλοί έχουν πει- ο μεγαλύτερος φόβος όλων, είναι αυτός για το άγνωστο... είναι στην φύση μας.

Εξίσου και ο φόβος για το θάνατο... :)

Ναι, γιατί και ο θάνατος είναι άγνωστος :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι οτιδήποτε δεν γνωρίζω σε ικανοποιητικό βαθμό...

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεται τι εννοώ.

 

Αν όχι, προκύπτει με απαγωγή εις άτοπο: Δεν φοβάμαι ότι γνωρίζω, άρα φοβάμαι ότι δεν γνωρίζω και επειδή τα πράγματα δεν έχουν πάντα δυο όψεις, πρόσθεσα την λέξη "ικανοποιητικά".

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι με ψιλοφοβίζει η οργανωμένη ηλιθιότητα! :angel:

Γιατί ένας μόνος του, δεν έχει αρκετή δύναμη να ασκησεί την επιρροή του (αφού είναι ηλίθιος), αν μαζευτούν πολλοί όμως.... :surrender:

Link to comment
Share on other sites

... ο φόβος, είναι ότι καί ο πόνος. Ο πόνος, προειδοποιεί γιά κάποια φυσική - σωματική - δυσλειτουργία καί ο φόβος γιά κάποια ψυχική - μέ ότι σημαίνει αυτό γιά καθέναν/μιά - δυσαρμονία.

 

Συζητώντας μέ ειδικευμένους ανθρώπους, έμαθα ότι η καλλιέργεια ενός καρκίνου διαρκεί ~ 10 χρόνια. Επί 10 χρόνια ο "μέλλων" ασθενής νιώθει ενοχλήσεις. Αν αλλάξει τίς συνήθειές του καί απαλλαγεί από τίς ενοχλήσεις, είναι πιθανότατο νά μήν αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα, αφού έχει δόσει στόν εαυτό του τό περιθώριο νά αντιδράσει.

 

Οι μικροί φόβοι, είναι τό προοίμιο μίας μεγάλης κρίσης. Αλλάξτε μοτίβο ζωής άν τούς έχετε ήδη νιώσει. Δώστε χώρο στήν χαρά τής ζωής, προτού νάναι αργά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...