Jump to content

Αναρωτιέμαι...


 Share

Recommended Posts

Ολιγόλογη είναι η φύση στην ομιλία της. Kι αν αυτή μιλά έτσι, γιατί όχι κι ο άνθρωπος;

Link to comment
Share on other sites

Λακωνιζειν εστι Φιλοσοφειν...

 

Η Φυση στοχευει στην οσο το Δυνατον μεγαλυτερη εκμεταλλευση χωρου&χρονου ...

Τα παντα ειναι ετσι φτιαγμενα ωστε να επιτυγχανεται το καλυτερο δυνατο..

Πχ οι σποροι στον Ηλιοσπορο ειναι ετσι κατανεμημενοι ωστε να ειναι ο μεγαλυτερος αριθμος απο αυτους πανω στο ανθος!!!

 

Ο ανθρωπος απο τη αλλη(ο μεσος ανθρωπος) θελωντας να (???)εντυπωσιασει(!!!) προσπαθει να αποδειξει πως ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ απο "τσιγκουνιες" καθε ειδους(υλικων>Χρηματα, πνευματικων>Λογια), οποτε (συγνωμη για την εκφραση) Ξοδευει τα κερατα του!!!

 

Το ρητο με το οποιο αρχισα δηλωνει πως ακολουθωντας τη φυση(χρησιμοποιωντας μονο τα απαραιτητα) ειναι

"σοφο"...

 

Βεβαια δε μπορει ο καθενας να το κανει(αναλογως το πνευματικο του επιπεδο πιστευω)

Εγω για παραδειγμα χρειαζομαι μιση σελιδα κ πολλες φορες παραπανω για να παραγω μια απαντηση που να μου αρεσει...

 

Ο φιλτατος Seirios απο την αλλη ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ χρησιμοποιει ΕΛΑΧΙΣΤΟ χωρο ΟΜΩΣ οι απαντησεις του ειναι φοβερα ψαγμενες κ ΠΛΗΡΕΙΣ...

 

Οποτε για απαντηση εχω το:

Οσοι δε προσπαθουν ετσι εχουν μαθει...

(βγαλε νοημα)

 

Su.Co.Re.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι παρόμοιο με το «?η φύση της αρέσει να κρύβεται..»

 

Εννοώντας πως η φύση δεν αποκαλύπτει την ουσία των πραγμάτων..

 

Αλλά δεν θυμάμαι ποιος το είπε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι παρόμοιο με το «?η φύση της αρέσει να κρύβεται..»

Εννοώντας πως η φύση δεν αποκαλύπτει την ουσία των πραγμάτων..

Αλλά δεν θυμάμαι ποιος το είπε?

Αν θυμάμαι καλά, ο Αριστοτέλης το είπε... αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρη, θα το ψάξω και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Ολιγόλογη είναι η φύση στην ομιλία της. Kι αν αυτή μιλά έτσι, γιατί όχι κι ο άνθρωπος;

 

Ο άνθρωπος τις περισσότερες φορές μιλά μόνο και μόνο για να καλύψει τα κενά- από αμηχανία..

Δεν έχει άκομα συνειδητοποιήσει την αξία της σιωπής..

 

Η φύση αντίθετα όταν μιλά είναι σύντομη και περιεκτική..

 

Υ.Γ. Αναρωτιέμαι Seirios κάτω από ποιές συνθήκες σκέφτηκες αυτό που είπες....

 

Μου θύμισες τον παππού μου - πέθανε κοντά 100 χρονών- ήταν ο πιό λιγομίλητος άνθρωπος που έχω συναντήσει κι όμως με την ζωή του μπορούσες να γράψεις βιβλίο..

Link to comment
Share on other sites

Η φύση πιθανόν να είναι ολιγόλογη επειδή μπορεί! :)

Το ότι ο άνθρωπος είναι "προιόν" της φύσης όμως, σημαίνει ότι και για τους δύο ισχύουν οι ίδιοι όροι?

Με άλλα λόγια, ο άνθρωπος μπορεί να θεωρηθεί ισάξιος της φύσης για να μπορεί να τη μιμηθεί??

(εδώ οι περισσότεροι αδυνατούν να την κατανοήσουν, άλλοι την καταστρέφουν, άλλοι δεν ξέρουν καν τι σημαίνει "φύση" - βλέπε Αθηναίοι κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, ο Αριστοτέλης το είπε... αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρη, θα το ψάξω και θα επανέλθω.

Έχει σημασία ποιος το είπε; :P

Link to comment
Share on other sites

Η Φύση είναι μια σοφή διάνοια, ενώ ο άνθρωπος δεν τη φτάνει ούτε στο ελάχιστο. Αλαζόνας με ζωή πολύ μικρότερη της φύσης, παρ'όλα αυτά νοήμον ον δεν έχει συνειδητοποιήσει που πατάει.

Και, γενικά, η φύση είναι ολιγομίλητη. Τις περισσότερες φορές που μιλάει μέσα στη ζωή ενός ανθρώπου είναι για να το βάλει στη θέση του.

Σοφή δημιουργός με στυγερή εκδικητικότητα. Το τέλειο; Κι όμως, η φύση κάνει λάθη..λάθη που διορθώνει και που δεν επιμένει πεισματικά απάνω τους όπως ο άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Saginie διαφωνώ στο οτι η φύση είναι εκδικητική.

Απλώς ο άνθρωπος σκάβει έναν λάκο που όταν καταλάβει πως μπήκε πολύ βαθιά είναι συνήθως αργά για να σκευτεί τον τρόπο διαφυγής του.

Όσο για το ολιγομίλητη έχω να πώ πως συνεχώς μας προειδοποιεί με τον τρόπο της μα εμείς δεν λέμε να σταματήσουμε να της φερόμαστε όπως της φερόμαστε.Μας μιλάει αρκεί να θελήσουμε να την ακούσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω κι εγώ στην εκδικητικότητα. Άμυνα είναι, απλά εμείς το εκλαμβάνουμε ως επίθεση για να κρύψουμε την δική μας (γιατί από μας αμύνεται)... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω κι εγώ στην εκδικητικότητα. Άμυνα είναι, απλά εμείς το εκλαμβάνουμε ως επίθεση για να κρύψουμε την δική μας (γιατί από μας αμύνεται)... :smilewink:

:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

Link to comment
Share on other sites

Η φύση σίγουρα αμύνεται, ίσως το κάνει επιτυθόμενη με τον δικό της τρόπο....

 

Ο άνθρωπος προασπαθεί να κρύψει την ανασφάλεια και την άγνοια του σε πολλά και πολλές φορές περιττά λόγια....

 

ίσως τελικά να είναι καλύτερα να ακούμε περισσότερο και να μιλάμε λιγότερο..(το οποίο θεωρώ "ελλάτωμα" δικό μου :019blush: )

 

πάντως αν αρχίσουμε να ακούμε τι προσπαθεί να μας πει η φύση θα γίνουμε ίσως καλύτεροι άνθρωποί....

Link to comment
Share on other sites

Η φύση πιθανόν να είναι ολιγόλογη επειδή μπορεί! :)

Το ότι ο άνθρωπος είναι "προιόν" της φύσης όμως, σημαίνει ότι και για τους δύο ισχύουν οι ίδιοι όροι?

Με άλλα λόγια, ο άνθρωπος μπορεί να θεωρηθεί ισάξιος της φύσης για να μπορεί να τη μιμηθεί??

(εδώ οι περισσότεροι αδυνατούν να την κατανοήσουν, άλλοι την καταστρέφουν, άλλοι δεν ξέρουν καν τι σημαίνει "φύση" - βλέπε Αθηναίοι κτλ).

 

Ο ανθρωπος πρεπει να ειναι ισαξιος, ο ανθρωπος ομως

 

Τωρα δε καταλαβαινω τα περι Αμυνας κ κλπ

Τιποτα απο ολα αυτα δεν ειναι,απλη συνεχεια της εξελιξης...

Link to comment
Share on other sites

...έχει όντως ειπωθεί τό "...φύσης κρύπτεσται φιλείν". Αυτό όμως αφορά τήν προσπάθεια αποκάλυψης τών αιτίων τών φυσικών φαινόμενων καί τών αρχών τού Κόσμου πού μάς περιβάλλει.

 

Τό "ολιγόλογο" τής φύσης, αφορά όπως σωστά διατυπώθηκε τήν ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ τής φύσης στίς ποικίλες εκφράσεις καί εκδηλώσεις της.

 

Καλή μας φίλη Μαρτίνα,

 

...η "οικονομία" στό λόγο πού υπαγορεύεται από τήν συναισθηματική μας νοημοσύνη, είναι μία από τίς σημαντικότερες ασκήσεις γιά τήν αυτοβελτίωση τού ανθρώπου. Μία άσκηση, πού αφήνει χώρο στίς "ιδέες" καί τά προσωπικά όράματα!

 

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...