Jump to content

Ξέρεις... είμαι μάγισσα/μάγος!


Recommended Posts

:blink: Πως είναι δυνατόν να κληροδοτείται η ψυχή????Δεν είναι κάτι το υλικό για να πεις το κληρονόμησες από κάπου.Κάθε άνθρωπος έχει τη δικιά του ψυχή αν η ψυχή κληροδοτούνταν στην ουσία δεν θα είχαμε ξεχωριστή προσωπικότητα. :)

 

συμφωνω για αυτο ρωταω!!!τοτε δεν υφισταται κληρονομικοτητα :clapping:

Να το πω λίγο καλύτερα:Καταργήται η έννοια του προσώπου και όχι του ατόμου γιατί σύμφωνα με τον χριστιανισμό(και κατ επέκταση με εμένα) δεν υφίσταται ο ατομισμός.(Δεν ξέρω αν το λέω σωστά...παντως κάπως έτσι πάει :019blush: )

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι δυνατόν να κληρονομούνται στοιχεία, όχι μόνο υλικά αλλά και πνευματικά. Μα τι κάνουμε εδώ μέσα; :015annoyed:

Free your Mind!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι δυνατόν να κληρονομούνται στοιχεία, όχι μόνο υλικά αλλά και πνευματικά. Μα τι κάνουμε εδώ μέσα; :015annoyed:

Free your Mind!

Επιτέλους!

Το ότι μερικά πράγματα γίνονται με άγνωστο σε μας τρόπο - αόρατα - δεν σημαίνει ότι δεν γίνονται. Η όλη υπόθεση της μαγείας στηρίζεται με μια αόρατη επίδραση του εαυτού μας με τον κόσμο.

Ας πούμε ότι ο καθένας κουβαλά και αφήνει στους απογόνους ένα "αποτύπωμα" από κάποια πράγματα (π.χ.). Όμως δεν χρειάζεται να πάμε καν εκεί. Ψυχικές ιδιότητες - συμπεριφοράς, χαρακτήρα, συναισθημάτων - κ λ η ρ ο ν ο μ ο υ ν τ α ι και γονιδιακά ως "τάσεις" και όχι μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε 1η ερωτηση

-Νεφελη, το πνευμα και τα χαρισματα του κληρονομουνται γονιδιακα?αποτυπονωνται κατα καποιο τροπο στα γονιδια?

ερωτηση 2η

-μηπως κληρονομουνται αλλά μεσα απο τη διαδικασια της μετενσαρκωσης δηλ. π.χ αν ημουν τηλεπαθητικος στην προηγουμενη ενσαρκωση κληρονομω αυτο το χαρισμα και το διατηρω και στην παρουσα ζωη?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ηράκλειτε,

 

Ελπίζω να μου επιτρέψεις ν? απαντήσω με ερωτήσεις:

 

1ον ~ Τι διαχωρίζει την ψυχή από την ύλη;

 

2ον ~ Εάν εσύ σε προηγούμενη ζωή σου ήσουν τηλεπαθητικός και σ? αυτήν την ζωή σου ο πατέρας σου είναι τηλεκινητικός... Εσύ θα έχεις σ? αυτήν την ζωή και τις δύο αυτές ικανότητες, καμία από τις δύο ή κάποια από τις δύο... και γιατί;

 

3ον ~ Πως μπορούμε να ξέρουμε πότε μια μνήμη «προηγούμενης ζωής» δεν είναι απλά συλλογική/γονιδιακή μνήμη; Ή -για να το θέσω αλλιώς- πως είμαστε τόσο σίγουροι ότι οι ψυχές δεν «διαιρούνται και συγχωνεύονται» πριν και μετά από κάθε ενσάρκωση; (είναι μια λίγο ζόρικη στην εξήγηση θεωρία αυτή. Αν δεν την έχεις ακουστά, πες μου να προσπαθήσω να αναλύσω)

Link to comment
Share on other sites

Ούτις, ιχώρ......πείτε τα!!! :clapping:

3ον ~ Πως μπορούμε να ξέρουμε πότε μια μνήμη «προηγούμενης ζωής» δεν είναι απλά συλλογική/γονιδιακή μνήμη; Ή -για να το θέσω αλλιώς- πως είμαστε τόσο σίγουροι ότι οι ψυχές δεν «διαιρούνται και συγχωνεύονται» πριν και μετά από κάθε ενσάρκωση;

Έστω ότι βρίσκεις κάτι βαθιά στο υποσυνείδητό σου το οποίο δεν προέρχεται από το συλλογικό αρχέτυπο. Έστω ακόμα ότι οι ψυχές διαιρούνται και συγχωνεύονται. Το "έστω" το βάζω όχι γιατί δεν υφίστανται ως πιθανότητες τα παραπάνω, αλλά επειδή μπορούν να παρακαμφθούν σχετικά...

Θεωρείς πως θα πρέπει ή οτι μπορεί να γίνει αντικείμενο στατιστικής μελέτης κάτι τέτοιο?

Είναι θέμα γενικότερα των αντιλήψεων του καθένα το κατά πόσο υφίσταται η κληρονομικότητα. Δεν μπορείς να μου αποδείξεις την ύπαρξη ή τη μη ύπαρξη της κληρονομικότητας τέτοιων στοιχείων, είτε με τη βοήθεια μιας αρκετά υλιστικής θεωρίας είτε με κάποια θεωρία του άλλου άκρου. Ούτε εγώ μπορώ να σου αποδείξω το αν ισχύει ή όχι, γιατί ακόμα και αν υπάρχουν σχεδόν καθημερινά παραδείγματα τέτοιας κληρονομικότητας (και όποιος το αρνηθεί αυτό θα είναι εκτός τόπου και χρόνου!), δε μπορώ να το στηρίξω με κάτι που θα έστεκε σε σένα ως επιχείρημα (αφού ήδη θα έχεις απορρίψει αυτή την ιδέα).

 

Σημείωση: Με τα παραπάνω δεν απευθύνομαι μόνο στη Νεφέλη, αλλά.... τα λέω στη νύφη για να τ'ακούσει η πεθερά! :)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως οι παράγωντες στο θέμα έμφιτων δυνατοτήτων/"ταλέντων" είναι κατά πολύ πάνω του ενός. Για να τα χονδροποιήσω, είναι από την μία η γονιδιακή κληρονομικότητα, μα επίσης πρέπει να έχουμε υπόψιν πως δεν υπάρχει "έλειψη" ή "πρόσθεση" της ολικής ενέργιας. Η ενέργεια ποτέ δεν "εξαφανίζεται", ανακυκλώνεται. Οπότε είναι και αυτός ένας δραστικός παράγων στον καθορισμό της όποιας "κληρονομικότητας". Εξάλου ας "σπάσουμε" την ίδια την λέξη: κλήρος=τυχαίο και νόμος=το "υφαντό" ή αλλιώς η τάξη αυτών των πιθανοτήτων. Θα μπορούσε άραγε η κληρονομία/κληρονομικότητα να έχει μία τόσο "μονοσύμαντη συμαντικότητα";

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ηράκλειτε,

 

Ελπίζω να μου επιτρέψεις ν? απαντήσω με ερωτήσεις:

 

1ον ~ Τι διαχωρίζει την ψυχή από την ύλη;

 

2ον ~ Εάν εσύ σε προηγούμενη ζωή σου ήσουν τηλεπαθητικός και σ? αυτήν την ζωή σου ο πατέρας σου είναι τηλεκινητικός... Εσύ θα έχεις σ? αυτήν την ζωή και τις δύο αυτές ικανότητες, καμία από τις δύο ή κάποια από τις δύο... και γιατί;

 

3ον ~ Πως μπορούμε να ξέρουμε πότε μια μνήμη «προηγούμενης ζωής» δεν είναι απλά συλλογική/γονιδιακή μνήμη; Ή -για να το θέσω αλλιώς- πως είμαστε τόσο σίγουροι ότι οι ψυχές δεν «διαιρούνται και συγχωνεύονται» πριν και μετά από κάθε ενσάρκωση; (είναι μια λίγο ζόρικη στην εξήγηση θεωρία αυτή. Αν δεν την έχεις ακουστά, πες μου να προσπαθήσω να αναλύσω)

 

θα προσπαθησω παρα την απειρια μου και συναισθανομενος τον κινδυνο του λαθους

 

1η =η ψυχη συνδεεται με το σωμα-υλη αλλα καποια στιγμη διαχωριζονται η ψυχη ειναι πνευμα η υλη τρεπεται αλλαζει ενω η ψυχη εξελισσεται

 

2η =θα εχω κληρονομησει την τηλεπαθεια γιατι ειναι ιδιωμα της προσωπικης ψυχης μου

 

3η= η θεωρια αυτη καταργει την εννοια του προσωπου αλλα θα ηθελα μια αναλυτικοτερη εξηγηση

 

Υ.Γ κανω απλα ερωτησεις δεν επιτιθεμαι ουτε θελω να γινω απολυτος η δογματικος απλα αναζητω την αληθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ κανω απλα ερωτησεις δεν επιτιθεμαι ουτε θελω να γινω απολυτος η δογματικος απλα αναζητω την αληθεια :)

Το έχω υπ? όψη μου φίλε. Φαίνεται ότι δεν είσαι επιθετικός ή απόλυτος :cheerful:

 

1η =η ψυχη συνδεεται με το σωμα-υλη αλλα καποια στιγμη διαχωριζονται η ψυχη ειναι πνευμα η υλη τρεπεται αλλαζει ενω η ψυχη εξελισσεται

Άδικο σ? αυτό, δεν έχεις... αλλά παραμένεις στην «επιφάνεια». Βλέποντας λίγο πιο βαθιά το θέμα, θα δεις ότι ψυχή και ύλη είναι μορφές ενέργειας - μέρος της Μιας Ενέργειας - του Όλου.

Στην ουσία δηλαδή, τίποτα δεν τις διαχωρίζει. Όπως τίποτα δεν διαχωρίζει το οτιδήποτε μέσα σ? αυτό το σύμπαν... Απλά αλλάζουν οι μορφές.

 

3η= η θεωρια αυτη καταργει την εννοια του προσωπου αλλα θα ηθελα μια αναλυτικοτερη εξηγηση

Η έννοια του προσώπου φίλε μου, είναι έτσι κι αλλιώς καταργημένη. Αυτό που μας κάνει να νομίζουμε ότι είμαστε ξεχωριστές μονάδες, είναι ο εγωισμός μας που μας τυφλώνει από το να δούμε ότι τα πάντα είναι Ένα.

 

Η θεωρία που αναφέρω, όπως προείπα είναι λίγο δύσκολη στην εξήγηση, αλλά βασίζεται σ? αυτό που μόλις είπα: ότι δηλαδή τα πάντα είναι Ένα. Έτσι, όταν εσύ (για παράδειγμα) πεθάνεις, δηλαδή ελευθερωθείς από την μορφή ενέργειας που σε τυλίγει (δλδ την ύλη) και σε εμποδίζει να δεις την Ενότητα, θα έχεις μνήμες δικές μου (πάλι ως παράδειγμα) που όμως θα αντιλαμβάνεσαι ως δικές σου... διότι είναι και δικές σου. Ομοίως, θα έχεις μνήμες ανθρώπων που έζησαν εκατοντάδες και χιλιάδες χρόνια πριν, τις οποίες επίσης θα αντιλαμβάνεσαι ως δικές σου, εγώ θα έχω δικές σου μνήμες ως δικές μου κ.ο.κ. διότι τελικά, οι μνήμες δεν είναι δικές ?σου? ή δικές 'μου', αλλά δικές ?μας?.

(Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω απλούστερα... ελπίζω να έγινα κατανοητή :unsure: )

 

2η =θα εχω κληρονομησει την τηλεπαθεια γιατι ειναι ιδιωμα της προσωπικης ψυχης μου

Απαντώντας στην 3η , απάντησα εν μέρει και σ? αυτήν.

 

Όμως, ας «προσγειωθούμε» λιγάκι για να δούμε και τα πιο απτά γεγονότα/αποδείξεις:

Συχνά-πυκνά, πολλοί (αν όχι όλοι) οι άνθρωποι, έχουμε ακούσει από τους γονείς μας ή άλλους συγγενείς ότι «μοιάζουμε στον παππού, την γιαγιά, τον/η θείο/α, τον προ-πάππου, την προ-γιαγιά (κλπ) μας». Αυτή η ομοιότητα, δεν αφορά μονάχα την φυσιογνωμική ομοιότητα (που εύκολα εξηγείται με τα χρωμοσώματα), αλλά συχνά αναφέρεται και στην συμπεριφορά, στις συνήθειες, στα γούστα, στα ταλέντα μας. Εάν αυτοί οι άνθρωποι που μας λένε ότι μοιάζουμε μαζί τους είναι άνθρωποι που γνωρίσαμε, τότε το φαινόμενο μπορεί (ίσως) να εξηγηθεί με το επιχείρημα ότι τους γνωρίσαμε σε μικρή ηλικία και επηρεαστήκαμε. Όταν όμως πρόκειται γι ανθρώπους που δεν γνωρίσαμε ποτέ, τότε ο μόνος τρόπος για να εξηγηθεί το φαινόμενο, είναι η γονιδιακή μνήμη.

 

Σαν παράδειγμα, θα αναφέρω τον γιό οικογενειακού φίλου, που έχει από σχεδόν μωράκι την συνήθεια όταν κάθεται για να χαλαρώσει (π.χ. μπροστά από την τηλεόραση) να παίρνει μια πολύ παράξενη στάση, που μοιάζει με σταυροπόδι, αλλά δεν είναι (μου είναι αδύνατον να το περιγράψω γραπτά - χρειάζεται να το δει κανείς για να καταλάβει). Το παράδοξο της υπόθεσης, είναι ότι ακριβώς αυτήν την στάση επέλεγε και ο παππούς του για να χαλαρώσει... ο οποίος όμως παππούς, πέθανε αρκετά χρόνια πριν γεννηθεί ο μικρός. Κανείς άλλος στην οικογένεια και κοντινό περιβάλλον του μικρού δεν κάθεται έτσι (κι απ? όσο μπορώ να θυμηθώ, δεν έχω ξαναδεί ποτέ κανέναν να κάθεται έτσι, σε τόσο παράξενη στάση). Άρα ο μικρός σίγουρα δεν είδε ποτέ αυτήν την στάση ώστε να την αντιγράψει. Άρα...;

Link to comment
Share on other sites

3η= η θεωρια αυτη καταργει την εννοια του προσωπου αλλα θα ηθελα μια αναλυτικοτερη εξηγηση

Η έννοια του προσώπου φίλε μου, είναι έτσι κι αλλιώς καταργημένη. Αυτό που μας κάνει να νομίζουμε ότι είμαστε ξεχωριστές μονάδες, είναι ο εγωισμός μας που μας τυφλώνει από το να δούμε ότι τα πάντα είναι Ένα.

Νεφ. δεν θέλω να φανώ πλάσμα αντιλογίας αλλά πως είναι καταργημένη αφού ο καθένας έχει τη δικιά του προσωπικότητα,τα δικά του πιστεύω. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Νεφ. δεν θέλω να φανώ πλάσμα αντιλογίας αλλά πως είναι καταργημένη αφού ο καθένας έχει τη δικιά του προσωπικότητα,τα δικά του πιστεύω. :wacko:

Υπάρχει πολυμορφία στο Ένα, φίλε wizard.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ κανω απλα ερωτησεις δεν επιτιθεμαι ουτε θελω να γινω απολυτος η δογματικος απλα αναζητω την αληθεια :)

 

Το έχω υπ? όψη μου φίλε. Φαίνεται ότι δεν είσαι επιθετικός ή απόλυτος :cheerful:

 

 

 

1η =η ψυχη συνδεεται με το σωμα-υλη αλλα καποια στιγμη διαχωριζονται η ψυχη ειναι πνευμα η υλη τρεπεται αλλαζει ενω η ψυχη εξελισσεται

Άδικο σ? αυτό, δεν έχεις... αλλά παραμένεις στην «επιφάνεια». Βλέποντας λίγο πιο βαθιά το θέμα, θα δεις ότι ψυχή και ύλη είναι μορφές ενέργειας - μέρος της Μιας Ενέργειας - του Όλου.

Στην ουσία δηλαδή, τίποτα δεν τις διαχωρίζει. Όπως τίποτα δεν διαχωρίζει το οτιδήποτε μέσα σ? αυτό το σύμπαν... Απλά αλλάζουν οι μορφές."

 

 

3η= η θεωρια αυτη καταργει την εννοια του προσωπου αλλα θα ηθελα μια αναλυτικοτερη εξηγηση

Η έννοια του προσώπου φίλε μου, είναι έτσι κι αλλιώς καταργημένη. Αυτό που μας κάνει να νομίζουμε ότι είμαστε ξεχωριστές μονάδες, είναι ο εγωισμός μας που μας τυφλώνει από το να δούμε ότι τα πάντα είναι Ένα.

 

Η θεωρία που αναφέρω, όπως προείπα είναι λίγο δύσκολη στην εξήγηση, αλλά βασίζεται σ? αυτό που μόλις είπα: ότι δηλαδή τα πάντα είναι Ένα. Έτσι, όταν εσύ (για παράδειγμα) πεθάνεις, δηλαδή ελευθερωθείς από την μορφή ενέργειας που σε τυλίγει (δλδ την ύλη) και σε εμποδίζει να δεις την Ενότητα, θα έχεις μνήμες δικές μου (πάλι ως παράδειγμα) που όμως θα αντιλαμβάνεσαι ως δικές σου... διότι είναι και δικές σου. Ομοίως, θα έχεις μνήμες ανθρώπων που έζησαν εκατοντάδες και χιλιάδες χρόνια πριν, τις οποίες επίσης θα αντιλαμβάνεσαι ως δικές σου, εγώ θα έχω δικές σου μνήμες ως δικές μου κ.ο.κ. διότι τελικά, οι μνήμες δεν είναι δικές ?σου? ή δικές 'μου', αλλά δικές ?μας?.

(Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω απλούστερα... ελπίζω να έγινα κατανοητή :unsure: )

 

2η =θα εχω κληρονομησει την τηλεπαθεια γιατι ειναι ιδιωμα της προσωπικης ψυχης μου

Απαντώντας στην 3η , απάντησα εν μέρει και σ? αυτήν.

 

Όμως, ας «προσγειωθούμε» λιγάκι για να δούμε και τα πιο απτά γεγονότα/αποδείξεις:

Συχνά-πυκνά, πολλοί (αν όχι όλοι) οι άνθρωποι, έχουμε ακούσει από τους γονείς μας ή άλλους συγγενείς ότι «μοιάζουμε στον παππού, την γιαγιά, τον/η θείο/α, τον προ-πάππου, την προ-γιαγιά (κλπ) μας». Αυτή η ομοιότητα, δεν αφορά μονάχα την φυσιογνωμική ομοιότητα (που εύκολα εξηγείται με τα χρωμοσώματα), αλλά συχνά αναφέρεται και στην συμπεριφορά, στις συνήθειες, στα γούστα, στα ταλέντα μας. Εάν αυτοί οι άνθρωποι που μας λένε ότι μοιάζουμε μαζί τους είναι άνθρωποι που γνωρίσαμε, τότε το φαινόμενο μπορεί (ίσως) να εξηγηθεί με το επιχείρημα ότι τους γνωρίσαμε σε μικρή ηλικία και επηρεαστήκαμε. Όταν όμως πρόκειται γι ανθρώπους που δεν γνωρίσαμε ποτέ, τότε ο μόνος τρόπος για να εξηγηθεί το φαινόμενο, είναι η γονιδιακή μνήμη.

 

Σαν παράδειγμα, θα αναφέρω τον γιό οικογενειακού φίλου, που έχει από σχεδόν μωράκι την συνήθεια όταν κάθεται για να χαλαρώσει (π.χ. μπροστά από την τηλεόραση) να παίρνει μια πολύ παράξενη στάση, που μοιάζει με σταυροπόδι, αλλά δεν είναι (μου είναι αδύνατον να το περιγράψω γραπτά - χρειάζεται να το δει κανείς για να καταλάβει). Το παράδοξο της υπόθεσης, είναι ότι ακριβώς αυτήν την στάση επέλεγε και ο παππούς του για να χαλαρώσει... ο οποίος όμως παππούς, πέθανε αρκετά χρόνια πριν γεννηθεί ο μικρός. Κανείς άλλος στην οικογένεια και κοντινό περιβάλλον του μικρού δεν κάθεται έτσι (κι απ? όσο μπορώ να θυμηθώ, δεν έχω ξαναδεί ποτέ κανέναν να κάθεται έτσι, σε τόσο παράξενη στάση). Άρα ο μικρός σίγουρα δεν είδε ποτέ αυτήν την στάση ώστε να την αντιγράψει. Άρα...;

 

α.

ναι εχεις δικιο με καλυπτεις πληρως παντως!!!απολογητικα λεω το εξης βλεπουμε την επιφανεια στο θεμα της ψυχης αλλα μετα απο 2000 χριστιανισμου που μας λεει οτι η ψυχη δεν εξελισσεται και απλα "κατατασεται"μετα θανατον η στις δυναμεις του σκοτους η στις δυναμεις του φωτος ειναι φυσικο να εχει αποτυπωθει αυτη η ιδεα εστω υποσυνειδητα :(

β.εγινες απολυτα κατανοητη!!! :)

 

 

γ.

 

 

ναι αλλα η συμπεριφορα εχει να κανει και με το νευρικο συστημα που κληρονομειται γονιδιακα!!! :)

 

παντως ετσι και αλλιως με τις πιο πανω απαντησεις με καλυψες και ευχαριστω για αυτο!!! :)

 

 

Υ.Γ γουιζαρντ πραγματικα υπαρχει πολυμορφια στο ενα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest cryogenesi

έχω να κάνω κάνω μερικές αφελείς :( ερωτήσεις αν θέλει κάποιος να απαντήση για να με διαφωτίσει:

 

a)υπάρχει σχολή ή club για υποψήφιους μάγους

υπάρχει κάποιο όργανο που να ξεχωρίζει τους “αληθινούς” μάγους από τους “ψεύτικους”

c)Υπάρχει κάποια θρησκεία που η μάγοι/μάγισσες επιβάλετε να πιστεύουν

d)Ε χει σχέση η ελληνική ιστορία και κουλτούρα με την μαγεία

e)Η μαγεία την μπορεί να εξασκείστε ως επάγγελμα και αν ναι με ποιο τρόπο

f)Ποιος ο λόγος και ποιο το συμφέρον να εξασκείτε η μαγεία και από ποιους

g)Υπάρχουνε αρκετά παιδιά “που με υπονοούμενα και “copy-paste” μερικές φορές με ευφυολογήματα και δεδομένου και το νεαρό της ηλικίας τους αφήνουν να ευνοηθεί ότι με τον έναν η τον άλλο τρόπο και ότι ασχολούνται” μπορεί κάποιος μάγος να μιλάει και να αναλύει θέματα μαγείας σε δημόσιες συζήτησης του επιτρέπετε?(ή μήπως επρόκειτο για μαθητευόμενους μάγους? )

h) Κινδυνεύουν όταν μιλάνε ανοιχτά για τα πιστεύω τους και την ιδιότητα τους? Και αν κινδυνεύουν από ποιους? (δεδομένου ότι κατέχουν δυνάμεις πέραν του κόσμου μας.) θα τούς ήτανε ίσως εύκολο να μην νιώθουν φόβο και κίνδυνο εφόσον έχουνε ανώτερες δυνάμεις στο πλευρό τους από τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς.

ι)Έχουνε γνώση η “φύλακες” ότι οποιασδήποτε είδους προσηλυτισμός η επίκληση “ιδιότητος” μπορεί, και θα χρησιμοποιηθεί εναντίον τους εάν κάποιος ή κάποια (χρησιμοποιήσει) λάθος της πληροφορίες που του παρέχονται για διάφορα ας πούμε “βότανα” , “μαγαζιά” κ.τ.λ και κάνει “κακό στον εαυτό του” ή στους γύρω του? (μιλάω πάντα για τα νεαρά παιδιά που ίσως πλανώνται πλάνην οικτρά) ?

 

Συγνώμη αν κούρασα ....

Link to comment
Share on other sites

έχω να κάνω κάνω μερικές αφελείς ερωτήσεις αν θέλει κάποιος να απαντήση για να με διαφωτίσει:

 

α)κάποιος μπορεί να ?αυτοπροσδιορίζεται μάγος/μάγισσα?

β)χρίζετε από κάποιον

γ)ποια είναι τα εχέγγυα που πρέπει να έχει

δ)υπάρχει σχολή ή club για υποψήφιους μάγους

ε)υπάρχει κάποιο όργανο που να ξεχωρίζει τους ?αληθινούς? μάγους από τους ?ψεύτικους?

ζ)Υπάρχει κάποια θρησκεία που η μάγοι/μάγισσες επιβάλετε να πιστεύουν

η)Ε χει σχέση η ελληνική ιστορία και κουλτούρα με την μαγεία

θ)τι είναι μαγεία κατά την άποψη σας

ι)Η μαγεία την μπορεί να εξασκείστε ως επάγγελμα και αν ναι με ποιο τρόπο

 

Συγνώμη αν κούρασα αλλά προσπαθώ να καταλάβω....

α)χμμ..Δύσκολη ερώτηση.Δεν νομίζω τουλάχιστον μέσα σε αυτό το forum να αποκαλείται μάγος γιατί μάγος=σοφός(ο Seirios ίσως :blblbl:) και η σοφία αποκτάται με την συνεχή μελέτη και δεν σταματά ποτέ.Ποτέ δεν λες τα ξέρω όλα παντα υπάχει κάτι που δεν ξέρεις..

β)Ξέρω ότι στη Wicca χρίζεσαι από κάποιον ιερέα.

γ)Αυτό δεν το γνωρίζω

δ)Υπάρχουν πολλές αλλά χρειάζεται προσοχή γιατί οι περισσότερες είναι μούφα :headb:

ε)Όργανο όχι.Πάντως οι αληθινοί μάγοι δεν το διαλαλούν είναι στα background

ζ)Όχι η μαγεία δεν είναι θρησκεία.Η μαγεία υπάρχει μέσα στον κάθε ανθρωπο η μαγεία είναι η πίστη στις δυνάμεις σου.Πάντως οι μάγοι ακολουθούν διάφορα συστήματα π.χ καμπάλα,Wicca,Δρυϊσμός κ.α

η)Ω ναι ο εσωτερισμός έχει επηρεάσει κατα πολύ την ιστορία όχι μόνο την ελληνική αλλά και την παγκόσμια.

θ)βλ.(ζ)

ι)Σαν επάγγελμα την εξασκούν αλλά είναι λίγοι οι αληθινοί μάγοι. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cryogenesi

έχω να κάνω κάνω μερικές αφελείς :( ερωτήσεις αν θέλει κάποιος να απαντήση για να με διαφωτίσει:

 

a)υπάρχει σχολή ή club για υποψήφιους μάγους

υπάρχει κάποιο όργανο που να ξεχωρίζει τους ?αληθινούς? μάγους από τους ?ψεύτικους?

c)Υπάρχει κάποια θρησκεία που η μάγοι/μάγισσες επιβάλετε να πιστεύουν

d)Ε χει σχέση η ελληνική ιστορία και κουλτούρα με την μαγεία

e)Η μαγεία την μπορεί να εξασκείστε ως επάγγελμα και αν ναι με ποιο τρόπο

f)Ποιος ο λόγος και ποιο το συμφέρον να εξασκείτε η μαγεία και από ποιους

g)Υπάρχουνε αρκετά παιδιά ?που με υπονοούμενα και ?copy-paste? μερικές φορές με ευφυολογήματα και δεδομένου και το νεαρό της ηλικίας τους αφήνουν να ευνοηθεί ότι με τον έναν η τον άλλο τρόπο και ότι ασχολούνται? μπορεί κάποιος μάγος να μιλάει και να αναλύει θέματα μαγείας σε δημόσιες συζήτησης του επιτρέπετε?(ή μήπως επρόκειτο για μαθητευόμενους μάγους? )

h) Κινδυνεύουν όταν μιλάνε ανοιχτά για τα πιστεύω τους και την ιδιότητα τους? Και αν κινδυνεύουν από ποιους? (δεδομένου ότι κατέχουν δυνάμεις πέραν του κόσμου μας.) θα τούς ήτανε ίσως εύκολο να μην νιώθουν φόβο και κίνδυνο εφόσον έχουνε ανώτερες δυνάμεις στο πλευρό τους από τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς. :wacko:

ι)Έχουνε γνώση η ?φύλακες? ότι οποιασδήποτε είδους προσηλυτισμός η επίκληση ?ιδιότητος? μπορεί, και θα χρησιμοποιηθεί εναντίον τους εάν κάποιος ή κάποια (χρησιμοποιήσει) λάθος της πληροφορίες που του παρέχονται για διάφορα ας πούμε ?βότανα? , ?μαγαζιά? κ.τ.λ και κάνει ?κακό στον εαυτό του? ή στους γύρω του? (μιλάω πάντα για τα νεαρά παιδιά που ίσως πλανώνται πλάνην οικτρά) ? :unsure:

 

Συγνώμη αν κούρασα ....

 

 

****Έκανα κάποιες αλλαγές από την στιγμή που το έκανα το ποστ και πρέπει ίσως να το παραθέσω ?διορθωμένο? συγνώμη για την αναστάτωση . :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...