Jump to content

Ξέρεις... είμαι μάγισσα/μάγος!


Recommended Posts

Σε όλες τις θεωρίες ελλοχεύουν κίνδυνοι

ειδικά όταν τις παραποιείς εσκεμμένα για να τις φέρεις στα μέτρα που θέλεις

π.χ. η θεωρία της ανώτερης φυλής του Χίτλερ..

 

Ναι εδω η θεωρια ειναι πολυ συγκεκριμενη ομως και αναποφευκτα οδηγει σε διαχωρισμους!!!

και ρωταω ξανα η ΨΥΧΗ κληροδοτειται μεσω γονιδιων???πολυ ραελιανο μου ακουγεται αυτο!!!

:unsure:

:blink: Πως είναι δυνατόν να κληροδοτείται η ψυχή????Δεν είναι κάτι το υλικό για να πεις το κληρονόμησες από κάπου.Κάθε άνθρωπος έχει τη δικιά του ψυχή αν η ψυχή κληροδοτούνταν στην ουσία δεν θα είχαμε ξεχωριστή προσωπικότητα. :)

 

συμφωνω για αυτο ρωταω!!!τοτε δεν υφισταται κληρονομικοτητα :clapping:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω κι εγω πως δεν υπαρχει κληρονομικοτητα. μεσα απο αυτο ομως (οχι πως το πιστευω) παυει να ηφισταται και ο ορος μετενσαρκωση!!! :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω κι εγω πως δεν υπαρχει κληρονομικοτητα. μεσα απο αυτο ομως (οχι πως το πιστευω) παυει να ηφισταται και ο ορος μετενσαρκωση!!! :offtopic:

ΤΙ θες να πεις??? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω κι εγω πως δεν υπαρχει κληρονομικοτητα. μεσα απο αυτο ομως (οχι πως το πιστευω) παυει να ηφισταται και ο ορος μετενσαρκωση!!! :offtopic:

ΤΙ θες να πεις??? :unsure:

οτι αφου η καθε ψυχη ειναι νεα σε καθε νεογεννητο ανρθωπο (δεν υπαρχει η κλεηρονομικοτητα που αναφερουμε σε προιγουμενα posts) τοτε δεν υπαρχει και η μετενσαρκωση, οι ψυχες των νεκρων απλα υπαρχουν... καπου, δε μπαινουν σε κανενα νεο σωμα

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνάτε ότι η έννοια της μετενσάρκωσης όπως και η πεποίθηση της κληρονομικότητας κρύβουν πίσω τους μια ευρύτερη φιλοσοφία...

Συνεπώς, δεν μπορεί να κρίνει κάποιος ποιά είναι η σωστή άποψη και ποιά είναι η λάθος, γιατί τίποτα δεν έχει αποδειχτεί και άρα όλα είναι ρευστά / υποκειμενικά.

Υπάρχουν όμως πολλές ενδείξεις για την ύπαρξη προηγούμενων ζωών, όπως η ανάμνησή τους με διάφορες μεθόδους (και μη μου πείτε ότι τα βγάζουν από την φαντασία τους γιατί κατά την ύπνωση ξέρετε ότι το υποσυνείδητο κυριαρχή και το συνειδητό παραγκωνίζεται) καθώς και άλλα φαινόμενα όπως το deja-vu.

 

Αν θέλετε τη γνώμη μου, ναι μεν η ψυχή δεν κληρονομείται καθ'ολοκληρίαν, αλλά ούτε και είναι απολύτως νέα σε κάθε νεογέννητο άνθρωπο. Αλλά ακόμα και αν το δεχτεί κάποιος αυτό, οπωσδήποτε υπάρχουν και οι εξαιρέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μια διευκρίνηση για την θεωρία της μετενσάρκωσης..

Λέει ότι οι ψυχές ?καθαρίζονται? πριν μπούνε στο νέο σώμα και δεν μεταφέρουν συνειδητά απολύτως τίποτα.

Όπως και το πόσο θα παραμείνουν στο μεσοδιάστημα καθορίζεται από την ζωή που κάνανε πριν καθώς και από τον τρόπο που πέθαναν (αιφνιδιος, βιαιος, κλπ)

Υπάρχει κάποιος υπερβατικός νόμος που καθορίζει το διάστημα παραμονής αλλά και το πόστο κάθαρσης αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.

Όσο πιο καλά καθαρίζεται η ψυχή τόσο καλύτερα αφομοιώνει της εμπειρίες που έχει πάρει και τόσο πιο ξεκούραστη και ανανεωμένη ξεκινάει για την νέα ζωή της.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά μην συγχέουμε την κληρονομικότητα με την μετενσάρκωση... Εγώ όταν έλεγα ότι η κληρονομικότητα δεν υφίσταται, εννοούσα ότι δεν κληρονομεί κάτι η ψυχή μας που έχουν οι γονείς μας, γιατί απλώς το έχουμε έτσι κι αλλιώς εμείς... Ξεκαθαρίστε τις έννοιες λιγάκι!!! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά μην συγχέουμε την κληρονομικότητα με την μετενσάρκωση... Εγώ όταν έλεγα ότι η κληρονομικότητα δεν υφίσταται, εννοούσα ότι δεν κληρονομεί κάτι η ψυχή μας που έχουν οι γονείς μας, γιατί απλώς το έχουμε έτσι κι αλλιώς εμείς... Ξεκαθαρίστε τις έννοιες λιγάκι!!! :cheerful:
Όπως ήδη εξήγησα η άποψη ότι η κληρονομικότητα δεν υφίσταται σε τέτοια θέματα είναι (τουλάχιστον θεωρείται σήμερα) λανθασμένη. Ούτε "δημοσκοπήσεις" ούτε τυχόν παρενέργειες από "κακή/ρατσιστική" χρήση του γεγονότος δεν το αλλάζει αυτό. Επειδή δηλαδή "ανοίγει" το δρόμο για καταχρηστικές απόψεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Στα ζώα (ειδκά σε εκτρέφονται επιλεκτικά) κληρονομούνται και χαρακτηριστικά συμπεριφοράς οπότε σε έναν βαθμό αυτό σύμβαίνει στους ανθρώπους αλλά με πολύ πιο αδιόρατο τρόπο (δεν είναι ισχυρά δηλαδή, αλλά δεν είναι και ανύπαρκτα).

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω κι εγω πως δεν υπαρχει κληρονομικοτητα. μεσα απο αυτο ομως (οχι πως το πιστευω) παυει να ηφισταται και ο ορος μετενσαρκωση!!! :offtopic:

ΤΙ θες να πεις??? :unsure:

οτι αφου η καθε ψυχη ειναι νεα σε καθε νεογεννητο ανρθωπο (δεν υπαρχει η κλεηρονομικοτητα που αναφερουμε σε προιγουμενα posts) τοτε δεν υπαρχει και η μετενσαρκωση, οι ψυχες των νεκρων απλα υπαρχουν... καπου, δε μπαινουν σε κανενα νεο σωμα

 

 

Γιατι το συνδεεις ετσι???μιλαμε για τα γονιδια δηλαδη για υλικο σωμα και οχι την ψυχή!!! :angel:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το συνδεεις ετσι???μιλαμε για τα γονιδια δηλαδη για υλικο σωμα και οχι την ψυχή!!! :angel:

 

δηλαδη οι ψυχικες δυναμεις που διαθετει ο καθενας, βρισκονται στο σωμα; :headb:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά μην συγχέουμε την κληρονομικότητα με την μετενσάρκωση... Εγώ όταν έλεγα ότι η κληρονομικότητα δεν υφίσταται, εννοούσα ότι δεν κληρονομεί κάτι η ψυχή μας που έχουν οι γονείς μας, γιατί απλώς το έχουμε έτσι κι αλλιώς εμείς... Ξεκαθαρίστε τις έννοιες λιγάκι!!! :cheerful:

 

:clapping::clapping::clapping:

Link to comment
Share on other sites

Όπως ήδη εξήγησα η άποψη ότι η κληρονομικότητα δεν υφίσταται σε τέτοια θέματα είναι (τουλάχιστον θεωρείται σήμερα) λανθασμένη. Ούτε "δημοσκοπήσεις" ούτε τυχόν παρενέργειες από "κακή/ρατσιστική" χρήση του γεγονότος δεν το αλλάζει αυτό. Επειδή δηλαδή "ανοίγει" το δρόμο για καταχρηστικές απόψεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Στα ζώα (ειδκά σε εκτρέφονται επιλεκτικά) κληρονομούνται και χαρακτηριστικά συμπεριφοράς οπότε σε έναν βαθμό αυτό σύμβαίνει στους ανθρώπους αλλά με πολύ πιο αδιόρατο τρόπο (δεν είναι ισχυρά δηλαδή, αλλά δεν είναι και ανύπαρκτα).

...Ταυτόχρονα, λέγεται και υποστηρίζεται ότι ο άνθρωπος κληρονομεί γονίδια και συμπεριφορά, έως και 7 γενεές πίσω... που δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιά απ' αυτά είναι "ενεργά" και ποιά όχι.

Αν δηλαδή κάποιος με χαρίσματα είχε έναν προ-παππού με χαρίσματα (τον οποίο δεν έχει καν γνωρίσει), αλλά ο παππούς και ο μπαμπάς του δεν είχαν (ή δεν εξέφρασαν ποτέ ή δεν ασχολήθηκαν ποτέ ή απλά δε γουστάρανε βρε αδελφέ!)... τότε αυτός ο άνθρωπος θεωρρείται ότι έχει ή δεν έχει "κληρονομικό χάρισμα"...;

 

Μ' άλλα λόγια, είναι εύκολο να λέμε "αυτός έχει κληρονομικό χάρισμα / αυτός δεν έχει", αλλά στην πραγματικότητα δεν μπορούμε να το ξέρουμε (εκτός εάν έχουμε καταγεγραμμένα γεγονότα 7 γενεών πίσω... :wacko: )

Link to comment
Share on other sites

Κληρονομικό χάρισμα χμμμ ...

 

Παιδιά μου, επειδή έχω παρατηρήσει παιδιά και γονείς στο περιβάλλον μου έχω να σας πω το εξής : ναι μεν, κληρονομούμε χαρακτηριστικά, οργανικές ευαισθησίες, αρρώστιες αλλά μέχρι εκεί! Α, ξέχασα την ομορφάδα μας. Και αυτή κληρονομική!!! :018bleh:

 

Πνευματικές / πνευματιστικές κληρονομιές ... χμμμ ντεν νομίζω! Η ψυχές ταξιδεύουν, το αν μπαινοβγαίνουν σε σώματα δεν το γνωρίζω. Μπορώ μόνο να το ελπίζω διότι μου αρέσει η ιδέα για κανέναν άλλον λόγο. Από εκεί και πέρα η κάθε ψυχή (ή το κάθε πνεύμα) έχει έναν δρόμο να βαδίσει για να μάθει ... ότι αντέχει να μάθει!

 

Εχω την αίσθηση πως οι ψυχές είναι ενωμένες και συναντιούται από ζωή σε ζωή. Οσο πιο μεγάλο το δέσιμο τόσο πιο κοντινή η απόσταση μεταξύ των ανθρώπων που κάνουν τον χαμάλη και τις κουβαλούν.

 

Είχα δει και ένα σχετικό όνειρο σε μία ανάλογη αναζήτησή μου (η αναζήτηση προέκυψε όταν ήμουν ξύπνια) αλλά θα με βγάλετε :offtopic: και εγώ μετά θα :crying:

Link to comment
Share on other sites

...Ταυτόχρονα, λέγεται και υποστηρίζεται ότι ο άνθρωπος κληρονομεί γονίδια και συμπεριφορά, έως και 7 γενεές πίσω... που δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιά απ' αυτά είναι "ενεργά" και ποιά όχι.

Αν δηλαδή κάποιος με χαρίσματα είχε έναν προ-παππού με χαρίσματα (τον οποίο δεν έχει καν γνωρίσει), αλλά ο παππούς και ο μπαμπάς του δεν είχαν (ή δεν εξέφρασαν ποτέ ή δεν ασχολήθηκαν ποτέ ή απλά δε γουστάρανε βρε αδελφέ!)... τότε αυτός ο άνθρωπος θεωρρείται ότι έχει ή δεν έχει "κληρονομικό χάρισμα"...;

 

Μ' άλλα λόγια, είναι εύκολο να λέμε "αυτός έχει κληρονομικό χάρισμα / αυτός δεν έχει", αλλά στην πραγματικότητα δεν μπορούμε να το ξέρουμε (εκτός εάν έχουμε καταγεγραμμένα γεγονότα 7 γενεών πίσω... :wacko: )

Βασικά οι 6-7 γενιές πίσω λέγονται για τα κατοικίδια ζώα περισσότερο γιατί οι... (έστω και απόμακρες) αιμομιξίες που διατηρούν τα χαρακτηριστικά μιας ράτσας αναγκαστικά φέρνουν τα κοινά γονίδια στο προσκήνιο. Αλλά ναι, ότι ισχύει για τα ζώα ισχύει και για τους ανθρώπους, και η "επίσημη" και λογικότερη σύμφωνα με τα δεδομένα άποψη για "μαγικότητα" σε ανθρώπους που προέρχονται από οικογένειες που φαινομενικά δεν έχουν καμιά σχέση μ' αυτά τα πράγματα είναι ότι υπήρχαν τέτοιοι άνθρωποι στην οικογένεια 4-7 γενιές πριν (και περισσότερο ακόμα αλλά τότε οι πιθανότητες γίνονται πολύ μικρές). Αυτό πιστεύω και εγώ ότι ισχύει γιατί οι περισσότερες ενδείξεις προς τα εκεί είναι. Βέβαια σημαίνει αυτό ότι είναι αδύνατον χωρίς καμιά απολύτως κληρονομικότητα να είναι κανείς "μαγικός"; Όχι δεν το σημαίνει και για δύο λόγους:

1. Στατιστικά στα 1000 και βάλε προγονικά πρόσωπα 6-7 γενέών είναι αρκετά πιθανό να υπήρχαν 1 ή 2 το λίγότερο με κάποιου είδους "δυνατότητες".

2. Υπάρχουν και άλλοι - σκοτεινότεροι όμως - τρόποι για να αποκτήσει κανείς κάποια πράγματα αλλά... δεν είναι καλή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...